کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ نکته مهم از کودتا ترکیه که امروز باید بدانید

پس از گذشت حدود ۸ ساعت از کنترل کودتا ترکیه که با کمک مردم و با حمایت از دولت اردوغان انجام شد هنوز اوضاع به حالت کاملا عادی برنگشته است. نخست وزیر ترکیه اعلام کرده که حدود ۱۰۰۰ نفر از نظامیان که در کودتا مشارکت داشته اند دستگیر شده اند و دولت از مردم برای این ایستادگی قدردانی کرد. اتفاقات حاکم بر ترکیه موضوعات بسیار مهمی را در پی داشته است که در ادامه به برخی از مهمترین آنان از لغو سفرهای ایرانیان به ترکیه تا هشتگ منتقدان دولت اردوغان با عنوان «کودتا نبود تئاتر بود» می‌پردازیم.

۱.شروع و پایان کودتا کمتر از ۶ ساعت به طول انجامید

کودتا ترکیه ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه ‌شب گذشته به‌وقت استانبول آغاز شد. نظامیان شورشی مراکز رادیو تلویزیون دولتی ترکیه، شبکه خبری “سی‌ان‌ان ترک”، “خبرگزاری دوغان” را اشغال کرده و در نقاط مهم دو شهر آنکارا و استانبول مستقر شدند. فرودگاه آتاتورک و دو پل مهم بر روی تنگه بسفر در استانبول نیز بسته شد و خبرگزاری فرانسه ساعت ۴ بامداد به وقت آنکارا به نقل از سخنگوی سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه خبر داد که کودتا کنترل شده است.

کودتا

۲.برگزاری نماز صبح در خیابانهای استانبول پس از کودتا

با گذشت ساعتی از وقوع کودتا رییس‌جمهوری ترکیه با انتشار پیامی از مردم کشورش خواست در مقابل کودتایی که به راه افتاده، از دولت مشروع آنکارا حمایت کنند. اردوغان از مردم کشورش خواست در اعتراض به کودتا به خیابان‌ها بروند. اردوغان در پیامی که از طریق اسکایپ منتشر کرد، خواستار آن شد که مردم علیه کودتاچیان در میادین اصلی تجمع کنند. با حضور مردم و حمایت آنان از دولت ترکیه پس از چند ساعت کودتاچیان شکست خوردند و نماز صبح بعد از کودتا در خیابانهای استانبول برگزار شد.

کودتا

۳. موضع‌گیری علی شمخانی و محمدجواد ظریف

ایران کودتای نافرجام در ترکیه را محکوم کرد و بیان شد که نیروهای نظامی و اطلاعاتی ایران در آماده‌باش به سر می‌برند. دبیر شورای‌عالی امنیت ملی و وزیر امور خارجه ایران کودتای نافرجام گروهی از نظامیان مخالف دولت در ترکیه را محکوم کردند. وزیر اطلاعات نیز خبر داد که نیروهای نظامی، امنیتی و اطلاعاتی در حد ضرورت به حال آماده باش درآمده‌اند و مرزها در کنترل کامل است.

کودتا ترکیه

۴.واکنش سازمان ملل به کودتا در ترکیه

«بان کی‌مون» دبیرکل سازمان ملل در واکنش به تحولات کنونی ترکیه در پی تلاش برای کودتای نظامی علیه دولت «رجب طیب اردوغان»، گفت: «مداخله ارتش در امور داخلی هر دولتی غیرقابل قبول است».  در چنین لحظه‌ای که بی‌ثباتی در کشور (ترکیه) حاکم است، آرامش، کنار گذاشتن خشونت و حفظ قانون اساسی از جمله آزادی بیان و تجمعات را خواستارم.

کودتا

۵.سقوط ارزش لیر در برابر دلار

در پی ناآرامی‌های شب گذشته در ترکیه، لیر (واحد پولی این کشور) با افتی ۴.۶ درصدی مواجه شد تا بیشترین سقوط خود را از سال ۲۰۰۸ تجربه کند. در آخرین ساعات معاملاتی هفته کاری بازارهای جهانی هر دلار معادل ۳٫۰۱۵۷ لیر ارزش داشت.

لیر

۶.کاهش ارزش لیر در بازار ارز ایران.

طبق اعلام بانک مرکزی: لیر ترکیه پس از اتفاقات روز گذشته کاهش ۴۱ تومانی در بازار ارز را تجربه کرد.

کودتا

۷. صفحه نخست روزنامه‌های ترکیه امروز صبح به بازتاب اخبار این کودتا پرداختند.

مهمترین آنان روزنامه صاباح، وطن و ملیت بودند. روزنامه صاباح نوشت: سیلی اراده ملی به کودتای فتح الله گولن. روزنامه وطن نوشت: اردوغان: تاوان خواهید داد. و روزنامه ملیت نوشت: کودتاچی‌ها پیروز نخواهند شد.

کودتا

۸. تعلیق پرواز‌های ایران به ترکیه همچنان ادامه دارد.

مدیر کل روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: با توجه به اتفاقات شب گذشته و وضعیت نامعلوم فرودگاه‌های کشور ترکیه درحال‌حاضر تمام پروازهایی که میان دو کشور برقرار بوده لغو شده و هنوز تصمیم جدیدی در این رابطه اتخاذ نشده است.مسافران ایرلاین‌های مختلف تا زمانی که برنامه‌های جدید به شکل دقیق ارائه نشوند باید در انتظار بوده و با ایرلاین‌های خود به طور مستقیم در تماس باشند. همچنین عضو هیات مدیره شهر فرودگاهی امام خمینی گفت: پروازها به مقصد ترکیه پس از مشخص شدن شرایط امنیتی این کشور تعیین تکلیف خواهد شد.

کودتا

۹. شورای‌عالی امنیت ملی برای بررسی تحولات ترکیه امروز تشکیل جلسه می‌دهد

سخنگوی شورای‌عالی امنیت ملی اعلام کرد: پیش از ظهر روز شنبه جلسه شورای‌عالی امنیت ملی با هدف بررسی آخرین تحولات ترکیه تشکیل خواهد شد. از نخستین لحظات انتشار اخبار کودتا در ترکیه، ‌اقدامات لازم از سوی دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی به منظور بررسی دقیق رخداد فوق و مواجهه با تبعات احتمالی آن به‌عمل آمد. تماس‌های وزارت امور خارجه کشورمان با چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه بر پیگیری لحظه به لحظه وقایع این کشور و اتخاذ تدابیر لازم سیاسی و امنیتی صورت گرفته است.

۱۰. هشتگ «کودتا نبود تئاتر بود»

پس از گذشت ساعاتی از کودتای چند ساعته و کنترل سریع آن هشتگ «کودتا نبود تئاتر بود» به ترند پنجم توییتر ⁧ ترکیه ⁩ بدل شده است. برخی منتقدان دولت اردوغان معتقدند وی برای تبدیل شدن به یک قهرمان ملی این بازی را به راه انداخته است.


سایت کسب و کار بازده

پریسا جعفری

کودتا ترکیه

cnn


 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۳,۹۴۶ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی