کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ نکته‌ی مهم از سخنرانی دیشب روحانی که هر ایرانی باید بخواند

رئیس جمهور دیشب در گفت‌وگوی اقتصادی زنده‌ی تلویزیونی خود با مردم  ضمن اشاره‌ به فاجعه‌ی منا و ابراز تسلیت و همدردی با خانواده‌ی جان‌باختگان، پیرامون موضوعات مهمی درباره‌ی تحقق برجام، رفع تحریم‌ها، شرایط جدید اقتصادی ایران، بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی کشور، تسهیلات بانک‌ها، آزادسازی پول‌های بلوکه شده‌ی ایران و رونق اقتصادی نکات مهم و قابل توجهی را بیان کرد. در ادامه مشروح این گفت و گو را می خوانیم.

 

 

rohani.jpg

در ادامه ۱۰ نکته‌ی مهم از سخنرانی روحانی را می خوانیم:

 

۱.دو ماه تا رفع تحریم‌ها و ایجاد شرایط جدید در کشور

وی با بیان این‌که یک الی دو ماه تا زمان برداشته شدن تحریم‌ها و ایجاد شرایط جدید برای کشور پیش روی ما قرار دارد، خاطرنشان کرد: هم ما و هم آنها شروع به اجرای توافق می‌کنیم و تا روزی که کل توافق اجرایی می‌شود در آن روز تحریم‌ها برداشته خواهد شد.

رییس‌جمهور در ادامه گفت‌وگوی اقتصادی خود با مردم در پاسخ به این پرسش که در دو سال گذشته در اقتصاد کشور چه گذشته است؟ خاطرنشان کرد: در این توافق و در مذاکرات هسته‌ای یکی از نکاتی که از آغاز همواره از اهمیت بالایی برخوردار بود مسائل اقتصادی بود چرا که حربه‌ای که دشمن در اختیار گرفته بود در زمینه فشار به ملت و حربه اقتصادی و تحریم بود.

روحانی با تاکید بر این‌که تحریم‌های بانکی نخستین تجربه‌ای بود که قدرت‌های بزرگ در این زمینه انجام دادند گفت: تحریم‌های تجاری، نفتی و تحریم‌های هوشمند در برخی کشورهای دیگر سابقه داشت اما تحریم بانکی از ایران شروع شد.

وی با اشاره به علل تمایل دشمنان کشورمان به تحریم اقتصادی اظهار کرد: سال‌هایی که سال‌های وفور دلارهای نفتی در کشور بود روند کشور در مسیری بود که نفت را بفروشند و با دلارهای آن اقتصاد را اداره کنیم و واردات انجام دهیم. در این زمان وقتی آنها دیدند که ما از طرفی به فروش نفت متکی هستیم و از طرفی نیز تبادلات مالی حاصل از فروش نفت باید از طریق سیستم‌های بانکی انجام گیرد فشار را در این عرصه وارد کردند.

رییس‌جمهور با تاکید بر این‌که شرایط اقتصادی کشور به آنها این علامت را داد که می‌توانند از طریق سیستم بانکی فشار وارد کنند اظهار کرد: در آن زمان دیدیم که آنها فروش نفت را به مقدار زیادی کاهش دادند و مسیر بانکی را با اعمال تحریم‌ها با مشکلات بسیاری مواجه کردند.

روحانی با اشاره به درآمدهای نفتی کشور در سال ۹۰ با بیان اینکه در سال ۹۰ حدود ۱۱۹ میلیارد دلار درآمد نفتی کشور بود گفت: پس از اعمال تحریم‌های مختلف ازجمله تحریم‌های بانکی درآمد حاصل از فروش نفت به نزدیک ۷۰ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد.

وی در مورد کاهش قیمت نفت نیز گفت: در سال ۹۰ و ۹۱ قیمت نفت کاهش آن چنانی نداشته است و حتی در سال ۹۲ و اوایل ۹۳ نفت را بالای ۱۰۰ دلار می‌‌فروختیم. اما آنها مقدار فروش را کاهش دادند و از سمت دیگر نیز استفاده از درآمدهای حاصل از نفت را با مشکلاتی مواجه کردند و مشاهده کردیم که کاهش درآمدهای نفتی چه مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرد.

روحانی تورم، رکود و کاهش رشد اقتصادی را از جمله مشکلات ایجاد شده حاصل از کاهش درآمدهای نفتی دانست و گفت: رشد اقتصادی کشور در سال ۹۱ به رقم منهای ۶.۸ رسیده بود و در سال ۹۲ نیز که دولت یازدهم در حال آغاز به کار بود نرخ تورم بالای ۴۰ درصد بود.

 

۲.به دنیا پیام دادیم برعکس سال‌های قبل هستیم

رییس‌جمهور در ادامه اظهار کرد: نخستین کار با حضور دولت جدید این بود که به دنیا پیام بدهیم برعکس سال‌های قبل هستیم و می‌توانیم در شرایط تحریم اقتصاد را سامان، تورم را کاهش دهیم و از رکود خارج شویم و به جای تلاطم در بازار آرامش به وجود بیاوریم.

وی ادامه داد: توفیق دولت در سال‌های ۹۲ و ۹۳ این بود که در قدم اول تورم کاهش پیدا کرد. ما در سال ۹۲ گفتیم تورم به ۳۵ درصد خواهد رسید که تورم ۳۴.۷ درصد شد و در سال ۹۳ گفتیم به ۲۵ درصد می‌رسد که تا پایان سال به ۱۵ درصد رسید. الان هم این روند ادامه دارد و این مسیر ثابت ما خواهد بود.

روحانی افزود: در شهریور تورم نقطه به نقطه ما کاهش قابل توجهی داشت و به ۱۱.۷ درصد رسید و احتمال دارد در ماه‌های آینده تورم نقطه به نقطه تا پایان سال تک رقمی شود. در کل هم تورم ما رو به کاهش خواهد بود و هم در زمینه رکود کاری کردیم که در سال ۹۳ از رکود خارج شدیم. در سال ۹۲ رشد ما منفی ۱.۹ بود اما از سال ۹۳ آمارها نشان داد که رشد ۳ درصدی را تجربه کردیم که این قدم مهمی بود که ما با کاهش تورم رشد اقتصادی، ثبات بازار تقریبا همه شاخص‌های اقتصاد کلان را کنترل کردیم و جلو رفتیم.

 

۳.نقش سامان دادن به اقتصاد در شرایط تحریم در کمک به مذاکرات

وی با بیان این‌که در سال ۹۳ با دو مسئله مهم مواجه شدیم افزود: ما علامت مثبتی به دنیا در زمینه اقتصاد دادیم و همین علامت در مذاکرات باعث شد طرف مذاکره متوجه شود حربه تحریم کارگر نیست. خود آنها از سال ۹۳ در اظهاراتشان اعلام کردند دیگر تحریم کارگر نیست و اقدامات دولت به خوبی این پیام را رساند و دیدند در شرایط تحریم ما داریم اقتصاد را سامان می‌دهیم که این در مذاکرات خیلی به ما کمک کرد.

رییس دولت تدبیر و امید همچنین بیان کرد: اتفاقا اگر الان هم ما در اقتصاد درست حرکت کنیم این تحریم‌ها دیگر هیچ وقت بازنمی‌گردد. اگر آنها در آینده ببینند که ما در مسیر اقتصاد حرکت می‌کنیم و تحریم‌ها اثری ندارد به دنبالش نخواهند رفت. پس برای اینکه برای همیشه تحریم را از کشورمان دور کنیم باید همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند اقتصاد مقاومتی را به درستی اجرا کرده و دشمن را مایوس کنیم تا کارمان بازدارنده باشد.

وی در ادامه یادآور شد: در تابستان ۹۳ با دو مشکل مواجه شدیم. مشکل اول این بود که قیمت نفت پایین آمد البته این طبیعی نبود و به نظر ما حساب شده بود چون درست زمانی که در ژنو داشتیم به توافق نهایی می‌رسیدیم یک مرتبه با تحرکاتی در منطقه برنامه‌ریزی برای کاهش قیمت نفت آغاز شد تا هم روی مذاکرات اثر بگذارد و هم روی روسیه فشار بیاورند.

روحانی ادامه داد: به همین دلیل به جای آنکه در آذر ۹۳ به توافق برسیم مذاکرات ۷ ماه تمدید شد تا آنها بتوانند به ما فشار بیاورند و امتیاز بگیرند اما خوشبختانه این اتفاق نیفتاد و برعکس شد و ما توانستیم بهتر چانه زنی کنیم و این توافق برجام کنونی بهتر شده و امتیازات جدیدی گرفته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه قیمت نفت در اقتصاد ایران خیلی تاثیرگذار است اظهار کرد: بهتر است مردم بدانند ما در چه شرایطی کشور را اداره کردیم. در زمان مذاکرات مصلحت نبود که آن را باز کنیم اما در برخی کشورها به خاطر کاهش قیمت نفت ارزش پول ملی به نصف رسید و حتی برخی کشورهای ثروتمند که در این کاهش قیمت دخیل بودند ناچار شدند از ذخایر گذشته خود استفاده کنند و دستورالعمل‌هایی برای صرفه جویی صادر کنند اما ما در ایران توانستیم به همان نسبت روند کاهنده تورم را ادامه دهیم و آرامش را در بازار حفظ کنیم.

رییس دولت یازدهم در ادامه گفت: مشکل دیگری که به وجود آمد انتظار مردم با طولانی شدن توافق بود. مردم به درستی فکر می‌کردند که ما در آذر ۹۳ به توافق می‌رسیم که توافق مقابل پس زد. این ۷ ماه طولانی شدن تاثیرگذار است و وقتی مردم احساس می‌کنند آینده بهتری پیش رو است گاهی در خریدشان تاخیر می‌اندازند تا شرایط بهتر شود.

روحانی همچنین عنوان کرد: از طرفی تولیدکنندگان هم صبر می‌کنند چون فکر می‌کنند وقتی قرار است کار تولیدی انجام دهند ممکن است با بهتر شدن شرایط، نقل و انتقال ارز بهتر انجام شود و شرایط برای کسب منابع مالی تسهیل گردد که این صبر و انتظار در شرایط کشور تاثیر می‌گذارد. این طولانی شدن توافق تا یکی دو ماه دیگر ادامه دارد و با برداشته شدن تحریم‌ها کمی طول می‌کشد تا آثار آن مشخص شود.

روحانی با بیان اینکه پیش‌بینی ما از درآمدهای نفتی برای امسال ۲۵ میلیارد دلار است خاطرنشان کرد: در سال ۹۰، ۱۹۰ میلیارد دلار درآمد نفتی کشور بود که امسال این میزان به ۲۵ میلیارد دلار رسیده است که تقریبا کمترین درآمد نفتی از سال ۸۴ به این طرف است.

وی گفت: در طول ۱۰ سال گذشته این میزان، کمترین قیمت نفت است و ما در این شرایط با مشکلی بزرگ روبه‌رو شدیم اظهار کرد: در عین حال دولت با برنامه‌ریزی که در این مدت داشت و همکاری و مشارکت بسیار ارزشمندی که مردم در همه صحنه‌ها از خود نشان دادند و همچنین اعتمادی که میان دولت و مردم وجود داشت باعث شد که دولت بتواند مشکلات را کنار بگذارد.

رییس‌جمهوری در پاسخ به پرسشی در مورد اظهارات مطرح شده درباره رکود با بیان اینکه رکود و رونق دارای یک چارچوب است، اظهار کرد: زمانی که در کشور دو سه ماه با رشد اقتصادی مواجه بودیم و همچنین سه ماهه بعدی آن با رشد منفی مواجه بودیم رکود اتفاق می‌افتد.

روحانی افزود: ممکن است در سه ماهه اول و سه ماهه دوم پیش‌بینی ما این گونه باشد که رشد اقتصادی کمتر از سال قبل است اما در شش ماه دوم می‌خواهیم وضع را تغییر دهیم تا در پایان سال رشدی مناسب داشته باشیم.

 

۴. وضع اقتصادی بسیار بهتر ایران در سال آینده 

وی با تاکید بر اینکه در سال آینده به لطف خدا وضع بسیار بهتری خواهیم داشت اظهار کرد: در این سال به دلیل عدم وجود محدودیت برای فروش نفت و همچنین برداشته شدن تحریم‌های پولی و بانکی و حضور کمپانی‌های خارجی شرایط بهتری خواهیم داشت.

روحانی با اشاره به تمایل کشورها و شرکت‌های خارجی برای حضور در ایران گفت: همه آنها می‌دانند که اقتصاد ایران به دلیل امنیت، نیروی تحصیل کرده، انرژی و شرایط منطقه‌ای از لحاظ دسترسی، شرایط ویژه‌ای دارد و به همین دلیل همه به سمت کشورمان در حال حرکت هستند.

 

۵.لزوم آمادگی همگانی برای جهشی در تولید، رشد و شکوفایی اقتصادی

رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: شرایط اقتصادی ما در آینده کاملا متفاوت خواهد بود و پیامی که من امشب به ملت ایران دارم این است که همه باید به خاطر شرایطی که در پیش روی ماست برای جهشی در تولید، رشد و شکوفایی اقتصادی آماده شویم.

وی با تاکید بر اینکه سیاست‌های دولت سیاست انقباضی و رکودی نبوده است، اظهار کرد: اگر سیاست‌های دولتی سیاست‌های انقباضی و رکودی بود باید در سال ۹۳ همزمان با کاهش تورم اقتصاد با رشد منفی مواجه باشد اما با توجه به اینکه در سال ۹۲ رشد اقتصادی منهای ۱.۹ و در سال ۹۳ مثبت ۳ بوده است می‌توان گفت که سیاست‌های دولت سیاست‌های انقباضی و رکودی نبوده است.

روحانی انضباط پولی و مالی را مهم‌ترین دلیل کاهش تورم دانست و گفت: ما رشد پایه پولی که عاملی اصلی در تورم است را کاملا مهار و کنترل کردیم. همچنین امید، تحرک و حضور مردم در اقتصاد نیز عامل مهم دیگری است که کاهش تورم را نتیجه داد.

رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه دولت روند فعلی کاهنده تورم را ادامه خواهد داد در پاسخ به این پرسش که آیا نگران بازگشت تورم نیستید؟ اظهار کرد: رشد پایه پولی اقتصاد زیاد نبوده است. گرچه در نقدینگی رشد و شتابی وجود داشته است اما این شتاب با پایه پولی متفاوت است.

روحانی با تاکید بر لزوم کنترل رشد پایه پولی، افزود: رشد پایه پولی رشدی کنترل شده و محدود است و الان نیز در سیاست‌های جدید در این زمینه مراقبت‌های لازم را انجام خواهیم داد.

رییس‌جمهوری کشورمان در ادامه این گفت‌وگوی تلویزیونی با اشاره به بسته سیاست‌های جدید اقتصادی دولت خاطرنشان کرد: سیاست هایی که دولت برای عبور از رکود در سال ۹۲ و ۹۳ و همچنین برای رشد اقتصادی و رونق دنبال کرده و می‌کند هنوز هم در دستور کار قرار دارد و آن روند ادامه خواهد داشت و سیاست‌های بسته جدید موجب کنار رفتن سیاست‌های قبلی نخواهد شد.

روحانی با تاکید بر اینکه درحال‌حاضر در دوران‌گذار قرار داریم افزود: درحال‌حاضر توافق انجام شده و مراحل قانونی آن در حال نهایی شدن و اجرایی شدن است و در آینده تحریم برداشته می‌شود و آثار برداشته شدن این تحریم‌ها را نیز در اقتصاد خواهیم دید.

وی تاکید کرد: الان به بسته‌ای نیاز داریم که موجب تسریع در رونق اقتصاد شود. در همین راستا نیز سیاست‌های کوتاه مدتی تهیه کردیم که شامل بیش از ۳۰ بند است و مسئولان اقتصادی کشور در هفته‌های آینده به طور کامل آنها را توضیح خواهند داد.

رییس‌جمهوری با اشاره به دلیل تصمیم دولت برای اتخاذ سیاست‌های جدید اقتصادی، گفت: در سه ماهه اول که گذشت احساس کردیم که نیازمند تحولی در رونق هستیم. در آن زمان من به تیم اقتصادی دستور دادم که مطالعه و بررسی کنند و بسته‌ای جدید برای اقتصاد آماده کنند.

رییس‌جمهوری در ادامه با بیان اینکه در بورس مشکلاتی داریم که باید حل و فصل کنیم، افزود: البته همه بورس دست دولت نیست اما دولت می‌تواند کمک کند و کمک خواهد کرد. آینده بورس هم خوب خواهد بود؛ هرچند امسال فراز و نشیب داشت اما ما باید برای ماه‌های آینده شرایط بهتری را فراهم کنیم.

 

۶.باز گذاشتن دست بانک‌ها برای ارائه تسهیلات 

وی ادامه داد: در این زمینه دو مشکل اساسی وجود داشت. اول اینکه تولیدکنندگان برای سرمایه در گردش به بانک مراجعه می‌کنند و بانک‌ها گاهی منابع کافی ندارند و گاهی سود منابعی که می‌دهند بالا است. ما در این بسته اقتصادی می‌خواهیم اقدامی کنیم که دست بانک‌ها برای ارائه تسهیلات بازتر شود و بانک‌های منضبط هزینه کمتری دهند و بتوانند تسهیلات ارزان تر در اختیار متقاضی قرار دهند.

رییس‌جمهور افزود: در این بخش بانک‌ها در زمینه پولی که از مردم دریافت می‌کنند باید یک ذخیره قانونی که الان حدود ۱۳ درصد است در بانک مرکزی بگذارند. ما در این بسته اقتصادی به بانک مرکزی اجازه می‌دهیم تا درباره بانک‌هایی که خوب کار کرده‌اند و انضباط درستی دارند آنها را تشویق کرده و این ذخیره قانونی را تا ۱۰ درصد کاهش دهند. این خیلی مهم است برای اینکه دست بانک‌ها را برای منابع باز می‌گذارد.

وی با بیان اینکه تورم کاهش پیدا کرده اما سود بانکی پشت سر آن نیامده است یادآور شد: الان تورم حدود ۱۵ درصد است اما سود تسهیلات خیلی بالاست که باید آن را کاهش دهیم. اگر هزینه بانک‌ها کاهش پیدا کند می‌توانند سود تسهیلات را کاهش دهند و این یک قدم برای تولیدکنندگان است. از طرفی دست بانک مرکزی باز شده تا این ذخیره قانونی را کاهش دهد اما شرطش این است که بانک مرکزی هفته به هفته شرایط تورمی کشور را رصد کند و مشروط به آن است که در طول یک ماه تورم از یک درصد کمتر باشد.

رییس دولت یازدهم در ادامه بیان کرد: این سیاست برای افزایش نیافتن پایه پولی است و موجب بالانرفتن تورم می‌شود و از طرفی ما می‌توانیم با رکود مبارزه کنیم. از سوی دیگر برخی موسسات و صندوق‌های مالی که انضباط لازم را ندارند بانک مرکزی می‌تواند این اهرم را داشته باشد که آنها را منضبط کند.

وی با اشاره به بازار بین بانکی خاطرنشان کرد: گاهی اوقات بانکی از بانک دیگر تسهیلاتی می‌گیرد که نرخ سود آن در عمل تاکنون ۲۹ درصد بود. ما بانک مرکزی را وارد عمل کردیم و از وقتی وارد عمل شده این نرخ سود به ۲۶ درصد رسیده که این مسئله در نهایت برای نرخ سود تسهیلات مهم است. ما می‌خواهیم از تولیدکنندگان حمایت کنیم.

روحانی همچنین اظهار کرد: از طرفی تولیدکننده‌ها با انبارهای پر مواجه شدند و ما می‌خواهیم در تقاضا رشد ایجاد کنیم. وقتی جنسی در انبار می‌ماند تولیدی نمی‌تواند تولید کند و با توقف تولید مشکلات فراوانی ایجاد می‌شود. در اینجاست که ما باید تقاضا را تحریک کنیم تا مشکلات مردم برای خرید کم شود. از طرف دیگر در حال بالابردن تقاضای دولت هستیم و ظرف یکی دو هفته َآینده ۷.۵ هزار میلیارد تومان از طریق طرح‌های عمرانی و طرح‌های عمرانی زود بازده و یارانه در برخی بخش‌های تولیدی تقاضای دولت بالا خواهد رفت.

وی افزود: راه خالی شدن انبارها صادرات غیرنفتی، خرید داخلی و افزایش تقاضای دولت است. با ۲۰ درصد منابع جدید که داریم به وجود می‌آوریم می‌خواهیم آن را به همین مسئله اختصاص دهیم تا بانک‌ها بتوانند تسهیلات دهند و اقساط آن طولانی باشد و از طرفی تحریکی در زمینه تقاضا صورت گیرد تا تولید داخلی حرکت کند چون اقتصاد مقاومتی باید درون‌زا باشد.

روحانی در ادامه گفت: ما باید تسهیلات ارزان‌تر و بیشتر در اختیار بانک‌ها قرار دهیم و از طرفی مردم را برای تقاضا تحریک کنیم و دولت بیشتر به این مسئله ورود پیدا کند همچینین صادرات غیرنفتی را افزایش دهیم. این بسته اقتصادی هفته آینده اعلام می‌شود که در قسمت اول آن بانک مرکزی می‌تواند بلافاصله عمل کند البته چارچوبی برایش مقرر شده که منابع جدید کجاها مصرف شود. در زمینه تسهیلات به مردم برای تدوین آیین نامه‌ها ممکن است یکی دو هفته زمان ببرد و در زمینه آن ۷.۵ هزار میلیارد تومان می‌تواند در هفته آینده به خزانه تزریق شود.

رییس‌جمهوری در پاسخ به سوالی راجع به مطالبات پیمانکاران خاطرنشان کرد: پیمانکاران سالهاست برای دولت کار کرده‌اند و نتوانسته‌اند پولشان را دریافت کنند. از آغاز این دولت بخشی از این بدهی را پرداخت کرده‌ایم اما با طلب اصلی فاصله داریم. وقتی پیمانکار از دولت طلب دارد او برای اجرای پروژه پول را از بانک گرفته و این تبدیل به معوقه بانکی می‌شود و بانک‌ها هم بخشی از پول را از بانک مرکزی گرفته‌اند که این باعث ایجاد طلبکار در طلبکار می‌شود که معضلی ایجاد کرده است.

وی تاکید کرد: تلاش می‌کنیم این سیکل بدهی‌ها بشکند. و این کار را با اوراق مشارکت انجام خواهیم داد. دولت بدهی را به پیمانکار می‌دهد و او می‌تواند اوراق به بانک بدهد و بانک اوراق را به بانک مرکزی می‌دهد و این اقدام دیگری است که بدهی‌های زنجیره‌ای شکسته شود. این‌ها سرفصل‌هایی است که در این زمینه وجود دارد برای اینکه در رونق اقتصادی تحرکی به وجود بیاوریم.

وی با تاکید بر اینکه ما برای حل مسائل اقتصادی خود نیاز به برنامه‌ای بلند مدت داریم، خاطرنشان کرد: خوشبختانه امروز همه وزارتخانه‌های اقتصادی، طرح‌های خود را برای اولویت‌های سرمایه‌گذاری آماده کردند.

روحانی با اشاره به مذاکرات میان وزراتخانه‌ها با کمپانی‌های خارجی و بخش خصوصی کشور تاکید کرد: امشب از همه بخش خصوصی تقاضا می‌کنم که خود را برای شرایط جدید آماده کنند چرا که در این شرایط جدید باید حماسه‌ای جدید اقتصاد بیافرینیم.

رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: در شرایط آینده خطوط اعتباری برای سرمایه‌گذاری خارجی به وجود می‌آید و شرایط جدیدی به وجود می‌آید و کارآفرینان ما می‌توانند دسترسی بهتری به منابع داخلی و خارجی داشته باشند.

 

۷.  اعطای تسهیلات از محل پول‌های آزادسازی

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به آزادسازی پول‌های بلوکه شده متعلق به ایران با تاکید بر اینکه عمده این پول‌ها متعلق به بانک مرکزی است، اظهار کرد: عمده این پول‌ها پول‌هایی است که ریال آن در قبل خرج شده است اما بخش‌هایی از این پول‌ها نیز متعلق به دولت است که به خزانه واریز می‌شود که طی تسهیلاتی ارائه خواهند شد.

رییس‌جمهوری تاکید کرد: این بسته اقتصادی دولت برای شش ماهه دوم می‌تواند تحرک خوبی در اقتصاد در دوره‌گذار فعلی ایجاد کند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت از سیاست‌های تک رقمی تورم دست کشیده است، گفت: آن سیاست به جای خود باقی است و ادامه پیدا می‌کند. در شرایط فعلی، ما بانک مرکزی را مکلف کرده‌ایم تا وضعیت تورم را در کنار آزاد شدن منابع خارجی رصد کند.

روحانی با اشاره به تذکرهایی که در مورد شرایط پس از تحریم و آزادشدن پول‌های بلوکه شده به دولت داده می‌شود، تاکید کرد که دولت این تذکرها را به جان می‌خرد و ادامه داد: همان طور که پیش از این نیز گفته‌ام امروز که تمام مدیران صنایع و کمپانی‌های خارجی در حال مذاکره با ایران برای حضور در کشور در شرایط پساتحریم هستند این شرط را گذاشته‌ایم که علاوه بر وارد کردن سرمایه به کشور همکاری فناورانه‌ای در بحث فناوری داشته باشیم.

رییس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که آیا حضور کمپانی‌های خارجی در کشور تهدیدی برای شرکت‌های دانش بنیان محسوب نمی‌شود؟ گفت: بازشدن دروازه‌های کشور به معنای تعطیلی شرکت‌های دانش بنیان و واردکردن فناوری صرفا از دروازه‌های کشور نیست. همکاری با شرکت‌های خارجی به جهت واردکردن فناوری به این دلیل است که به شرکت‌های دانش بنیان رشد داده شود و این شرکت‌ها بتوانند در تحرکات علمی خود سرعت بیشتری را تجربه کنند.

وی تاکید کرد: در شرایط جدید حمایت‌های دولت از شرکت‌های دانش بنیان حتما بیشتر می‌شود.

روحانی با اشاره به حساسیت دولت در چگونگی همکاری با شرکت‌های خارجی، خاطرنشان کرد: یکی از شرایطی که ما برای حضور کارآفرینان خارجی در ایران تعیین کرده‌ایم این است که ما بخش‌هایی از بازارهایی داخلی را به این شرط به آنها می‌دهیم که با همکاری آنها بتوانیم بخشی از بازارهای منطقه و بازارهای بین‌المللی را به‌دست بیاوریم.

روحانی افزود: در شرایط جدید می‌توانیم بسیار امیدوار باشیم که شرایطی جدید در اقتصاد کشور ایجاد خواهد شد.

رییس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه رشد اقتصادی داخلی و جذب سرمایه برای کشور از جمله اهداف اصلی در مذاکرات هسته‌ای بود خاطرنشان کرد: ایران جاذبه کافی برای رشد و رونق اقتصادی دارد در همین راستا باید همه ظرفیت‌های کشور را به فعلیت تبدیل کنیم تا بتوانیم تولید و اشتغال برای جوانان را فراهم کنیم.

وی تصریح کرد: اگر کشور می‌خواهد در برابر قدرت‌های بزرگ نفوذناپذیر باشد، راهش قدرت و اقتدار کشور است؛ باید شرایطی ایجاد کنیم که در آن امنیت کافی اقتصادی وجود داشته باشد.

روحانی همچنین اظهار کرد: ‌در کنار باز شدن دروازه‌ها نیازمند اصلاحات ساختاری اقتصادی در داخل هستیم و بانک‌ها و بخش‌های اقتصادی ما باید اصلاح شوند.

 

۸. مبارزه با فساد برای تامین امنیت ورود سرمایه به داخل کشور

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: درشرایط فعلی چناچه می‌خواهیم سرمایه به داخل کشور بیاید باید به صورت جدی‌تری با فساد مبارزه کنیم.

وی با تاکید بر لزوم وجود هماهنگی میان قوای کشور در دوران پسابرجام خاطرنشان کرد: همان طور که ما توانستیم در توافق هسته‌ای در برابر قدرت‌های دنیا با حضور مردم و حمایت آنها و هدایت‌های مقام معظم رهبری و هماهنگی‌های میان قوای کشور و نیروهای مسلح و سایر نهادها ایستادگی کنیم در دوران پسابرجام نیز به این هماهنگی بیش از قبل نیازمند هستیم.

روحانی با اشاره به ابراز نگرانی‌های مطرح شده درباره نفوذ دشمن به کشور در شرایط پساتحریم افزود: مطمئنا با هماهنگی و قدرتی که پیدا می‌کنیم و همچنین با اقتصاد قوی و ایمان جوانان خود می‌توانیم در برابر آن نفوذ سدی ایجاد کنیم.

وی همچنین با اشاره به شعار انتخاباتی خود مبنی بر «نجات اقتصاد ایران، تعامل سازنده با جهان و احیای اخلاق» است و تاکید بر اینکه همچنان به این شعار پایبند هستیم اظهار کرد: با اقتصاد و سیاست خارجی درست و اخلاق و فرهنگ می‌توانیم شرایطی به وجود بیاوریم که در همه زمینه‌ها موفق باشیم.

رییس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که آیا در مجموع بسته سیاست‌های اقتصادی هدفگذاری برای ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری صورت گرفته است خاطرنشان کرد: دولت همواره بر تولیدی توجه دارد که کاهش نرخ بیکاری از جمله اهداف آن باشد.

رییس‌جمهور در ادامه گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود با مردم اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد در کشاورزی رشد اشتغال داشتیم. البته ما باید در صنایع هم اشتغال ایجاد کنیم و واحدهای پایین دستی نیز می‌توانند ایجاد اشتغال کنند.

وی افزود: در کشاورزی طرحی را برای تجهیز زمین‌ها و آبیاری مدرن دنبال می‌کنیم که تحرک خوبی به وجود آورده است. ما در مسئله آب، محیط زیست، حمل‌ونقل، اشتغال و رونق اقتصادی مشکلات فراوانی داریم که به عنوان اهداف مهم مدنظر است. در ابتدای سال هم گفتم که همه تلاش ما برای ایجاد رونق اقتصادی و صادرات غیرنفتی است.

 

۹.مبارزه با تروریسم بر پایه‌ی رونق اقتصادی 

روحانی همچنین یادآور شد: روابط اقتصادی ما با کشورهای همسایه خیلی بهتر شده و امیدواریم شاهد روابط صمیمی بیشتری با همسایه‌ها باشیم. البته ممکن است الان یکی دو کشور مشکل داشته باشند اما پیام من به همسایه‌ها این است که برای ثبات و امنیت منطقه با هم برای توسعه تلاش کنیم. باید در این منطقه برای رونق اقتصادی تلاش صورت گیرد چون رونق اقتصادی می‌تواند پایه‌ای برای مبارزه با تروریسم باشد زیرا فرد برای گروه‌های تروریستی سربازسازی می‌کند.

وی در ادامه بیان کرد: ما همه سیاست‌های رفاهی، اجتماعی در زمینه سلامت، بیمه و امنیت قضایی را ادامه خواهیم داد. من شنیدم که بعضی‌ها در این مسئله تشکیک کرده بودند اما تاکید می‌کنم دولت به همه آن سیاست‌ها پایبند است. روزهای خوبی را برای ملت ایران آرزو می‌کنم و همه باید با هم همکاری کنیم. مردم در انتخابات سال ۹۲ فقط رای ندادند و رفتارشان هم حمایت از دولت بوده که باید این راه را ادامه دهیم.

رییس‌جمهوری در پایان با آرزوی رفاه و خوشبختی برای ملت ایران اظهار کرد: از ملت بزرگ ایران سپاسگزارم و از رسانه ملی هم تشکر می‌کنم. برای رسانه ملی و همه رسانه‌ها در اطلاع رسانی بهتر آرزوی موفقیت می‌کنم چرا که مشکلات کشور نیاز به توضیح و تشریح توسط رسانه‌ها دارد تا حل شود.

 

۱۰.تشکر از دست اندرکاران تحقق برجام

رییس‌جمهور با اشاره به تصویب کلیات و جزییات طرح برجام در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: از همه آنها که در تحقق برجام تلاش کردند از جمله همه ملت ایران که در طول این ۱۲ سال به ویژه در دو سال اخیر و در طول دوران مذاکره با ۶ قدرت همواره حمایت، تلاش و ایستادگی کردند و همچنین هدایت‌های مقام معظم رهبری و مجلس شورای اسلامی که طرحی را که وظایفی را در اجرای این توافق برای دولت تعیین می‌کند امروز به تصویب رساندند تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه آنچه که باقی مانده است اظهار نظر شورای محترم نگهبان است خاطرنشان کرد: پس از اعلام نظر شورای نگهبان اقداماتی که دولت باید در این مسیر انجام دهد آغاز می‌شود.

روحانی با بیان اینکه اقداماتی باید انجام گیرد که در حال انجام است، گفت: هفته آینده روز اجرایی شدن و آغاز ۹۰ روزی است که در توافق ذکر شده است گرچه این امکان فراهم بود که ما زودتر اجرای توافق را آغاز کنیم اما تا ما و کشورهای دیگر آماده شویم و مسیر تشریفات قانونی طی شود عملا ۹۰ روزی که پیش‌بینی شده تحقق می‌یابد.

 

منبع: ایسنا

//بازده//

(مشاهده ۲۴۰ نفر, فقط امروز)
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.
راحت و سریع با زدن دکمه + انتشار بده

0 دیدگاه در “۱۰ نکته‌ی مهم از سخنرانی دیشب روحانی که هر ایرانی باید بخواند”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ترین های هفته

No top posts yet

Page generated in 3٫991 seconds. Stats plugin by www.blog.ca

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

پشتیبانی سایت