کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ نشانه اولیه بیماری های کبد که نباید نادیده بگیرید

بیماری های کبد : ۱۰ نشانه اولیه که اصلا نباید نادیده بگیرید

بیماری های کبد چه نشانه هایی دارند . در این نوشتار به ۱۰ نشانه اولیه بیماری های کبد پرداخته می شود که نباید ان ها را اصلا نادیده بگیرید.

کبد یکی از اندام‌های مهم بدن انسان است که سلامت آن برای ادامه‌ی زندگی بدون دردسر و ناراحتی بسیار ضروری است. کارکرد اولیه‌ی کبد تجزیه‌ی مواد مغذیِ غذاها و کمک به هضم آنها است. کبد کارکردهای فراوان دیگر نیز دارد که همین مسئله ضرورت توجه به سلامت این اندام مهم را بیش‌تر می‌کند. در ادامه به چند علامت اشاره می‌کنیم که می‌توانند نشانه‌ای از آسیب‌های کبدی باشند و حتما باید آنها را جدی بگیرید:

کبد

۱. تغییرات پوست و ناخن

یکی از علائم قابل مشاهده در آسیب‌های کبدی تغییر رنگ پوست‌تان است. اگر احساس کردید پوست‌تان دچار رنگ‌پریدگی و زردی شده و نوک ناخن‌های‌تان نیز زرد شده است، کبدتان خوب کار نمی‌کند و به توجه بیش‌تر نیاز دارد. اگر به تازگی سایه‌های زرد رنگ روی پوست‌تان مشاهده می‌کنید، باید بدانید این سایه‌های به این دلیل به وجود می‌آیند که کبد سموم بدن‌تان را پاک‌سازی نمی‌کند و همین عامل سبب تجمع بیلی‌روبین زیر پوست می‌شود. بسیاری از مشکلات ناخن از قبیل رنگ‌پریدگی، سفیدی، و قاشقی شدن آنها و همین‌طور وجود خطوط عمودی یا برآمدگی روی ناخن از نشانه‌های بیماری های کبد هستند.

کبد

۲. ایجاد تغییرات در ناحیه‌ی شکم

کبد در نزدیکی قفسه‌ی سینه قرار دارد. وقتی کبد به‌تدریج سلامتی‌اش را از دست می‌دهد، باعث ایجاد درد در بخش پایین شکم و قفسه‌ی سینه می‌شود. اگر به این مشکل توجه و آن را درمان نکنید، به‌تدریج منجر به آب‌آوردگی شکم خواهد شد.

۳. نفخ مداوم شکم

اگر دائما از نفخ شکم و فشار مدفوع رنج می‌برید، ممکن است به این دلیل باشد که کبدتان نمی‌تواند شیره‌های گوارشی ترشح کند؛ این شیره‌های گوارشی برای تجزیه‌ی غذاها بسیار ضروری هستند. این نشانه‌ها هم‌چنین به این معنی هستند که دستگاه گوارشی‌تان تحت تاثیر بیماری های کبدی قرار گرفته است.

۴. خستگی

وقتی کبد بتواند به خوبی مواد مغذی را در بدن تجزیه کند، باعث می‌شود انرژی لازم برای انجام کارهای روزانه‌مان تامین شود. احساس خستگی دائم، نشانه‌ی کمبود انرژی است؛ یکی از عوامل کمبود انرژی می‌تواند عملکرد نامناسب کبد باشد.

۵. ایجاد تغییرات در ادرار

وقتی کبدمان دچار آسیب می‌شود، رنگ ادرار تغییر می‌کند و به زرد تیره متمایل می‌شود؛ هم‌چنین ممکن است خونی یا قهوه‌ای تیره شود. البته برخی گمان می‌کنند این تغییر رنگ به خاطر کم‌آبی است؛ ولی چنانچه به اندازه‌ی کافی مایعات می‌نوشید و هم‌چنان دچار تغییر رنگ در ادرار هستید، احتمالا شرایط کبدتان رو به وخامت است.

۶. خارش پوست

یکی دیگر از نشانه‌ های بیماری کبد، خارش پوست است. اگر نواحی خاص روی پوست‌تان شروع به خاریدن کرد، و این شرایط رو به وخامت رفت، بدانید این مورد یکی از نشانه‌های مشکلات کبدی است.

۷. حالت تهوع

مشکلات گوارشی از قبیل سوهاضمه و برگشت اسید می‌توانند از علائم آسیب‌های کبدی باشند. اگر مشکلات گوارشی و حالت تهوع‌تان با تغییر و بهبود رژیم غذایی برطرف نشود، به احتمال زیاد دچار بیماری کبدی هستید. در شرایط وخیم‌تر ممکن است منجر به استفراغ نیز بشود.

۸. کاهش وزن شدید

کاهش وزن ناگهانی و پیش‌بینی نشده، ممکن است نشانه‌ای از آسیب‌های کبدی باشد. اگر بدون اراده، وزن‌تان در حال کاهش است، و این کاهش وزن به دلیل کاهش اشتها باشد، ممکن است نشانه‌ای از این باشد که کبدتان ضعیف شده است و مواد مغذی به خوبی به بدن‌تان نمی‌رسد.

۹. تجمع مایعات

تجمع مایعات در بخش‌های مختلف بدن، به ویژه پاها، نشانه‌ای از ضعف کبد است. این بیماری به خیز مشهور است و باعث ایجاد حالتی شبیه تورم در بخش‌های مختلف بدن از جمله قوزک پا، دست، پا، و ران می‌شود. اگر انگشت‌تان را به آرامی روی نواحی متورم فشار دهید، باعث ایجاد فرورفتگی می‌شود که ممکن است چند ثانیه به همان شکل باقی بماند؛ این نشانه‌ای از بیماری خیز است.

۱۰. ایجاد تغییرات در مدفوع

تغییر در حالت مدفوع می‌تواند علامت بیماری های کبدی باشد. به محض مشاهده‌ی خون در مدفوع‌تان فورا به پزشک مراجعه کنید. از دیگر نشانه‌های آسیب کبدی در رابطه با مدفوع می‌توان به یبوست‌ طولانی‌مدت یا سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر اشاره کرد.

 ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_امیررضا مصطفایی

منبع: پازیتیو‌مِد

موضوع محوری:

۱۰ نشانه اولیه بیماری های کبد

مطالب مرتبط
۶ غذای مفید برای کبد
این نقشه چینی از صورت تمام مشکلات سلامتی شما را آشکار می‌کند
۱۱ کارهای مضر برای کبد شما
پاکسازی کبد: ۲۳ بهترین خوراکی برای پاکسازی کبد از تمام سموم
سم زدایی کبد با یک خوراکی باورنکردنی: روش سنتی روس ها
با این ۷ روش به راحتی نارسایی کبد تان را تشخیص دهید
کبد چرب: علائم، و ۲۳ روش پیشگیری و درمان کبد چرب
۱۰ غذا برای پاک سازی کبد و حذف سموم بدن
آسیب های کبدی
سرطان کبد:۱۰ نشانه سرطان کبد و چگونگی کاهش خطر ابتلا به آن
تاثیر ویتامین d بر کبد را حتما باید بدانید
بیماری کبد چرب: کبد چرب چیست و چگونه درمان می شود

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی