کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ مزیت کتاب خواندن

۱۰ مزیت کتاب خواندن

در این نوشتار از مزیت کتاب خواندن صحبت می‌شود.

آخرین باری که یک کتاب یا مقاله‌ی مهمی در روزنامه خواندید کِی بود؟ آیا هر روز مطالب به‌روز فیس‌بوک، یا دستور آشپزی روی بسته‌ی سوپ‌های آماده را می‌خوانید؟

اگر یکی از بی‌شمار افرادی هستید که عادت به کتاب خواندن ندارید، بدانید چیزی را از قلم انداخته‌اید: مطالعه‌ مزایای بسیاری دارد که در زیر تنها چند مزیت کتاب خواندن را فهرست کرده‌ایم.

کتاب خواندن

مزیت کتاب خواندن # ۱. محرک ذهنی

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که تحریک ذهن می‌تواند فرآیند ابتلا به آلزایمر و زوال عقل را کُند کند(یا حتی ممکن است از آن جلوگیری کند)، چون فعال نگه‌داشتن ذهن و درگیر‌کردن آن از کاهش توان ذهنی جلوگیری می‌کند. مثل سایر عضله‌ها در بدن، مغز هم به تحرک نیاز دارد تا آن را قوی و سالم نگه دارد، بنابراین اصطلاح “یا به کارش بگیر یا بی‌خیالش شو” در این‌جا دقیقا مصداق پیدا  می‌کند. ثابت شده است که پازل‌ها و بازی‌های فکری مانند شطرنج نیز برای تحریک ذهن مفید هستند.

۲. کاهش استرس

مهم نیست چه‌قدر در محل کار، در روابط شخصی یا در مسائل بی‌شمار روزمره‌تان استرس دارید، تمام این‌ها با غرق‌شدن در یک داستان عالی، محو خواهند شد. یک رمان خوب می‌تواند شما را به دنیای دیگری ببرد، تنش‌ها را دور کند و به شما آرامش ببخشد، و خواندن یک مقاله‌ی چالشی در زمان حال نگه‌تان می‌دارد ولی حواس‌تان را پرت می‌کند.

۳. آگاهی

هر چیز را که می‌خوانید ذهن‌تان را پر از اطلاعات جدید می‌کند و هیچ‌وقت نمی‌دانید که این اطلاعات کجا ممکن است به کارتان بیاید. هر چه‌قدر اطلاعات‌تان بالاتر می‌رود، برای مواجهه با چالش‌ها مجهزتر می‌شوید.

به خاطر داشته باشید حتی در وخیم‌ترین وضعیت که ممکن است همه چیزتان را از دست بدهید- شغل‌تان، دارایی‌تان، پول‌تان، حتی سلامتی‌تان – آگاهی و دانش‌تان هرگز از بین نمی‌رود.

۴. گسترش واژه‌نامه

این مورد به موضوع بالا برمی‌گردد: هر قدر بیش‌تر بخوانید، واژه‌های بیش‌تری را می‌فهمید و این واژه‌ها راه‌شان را به گنجینه‌ی واژه‌های روزمره‌ی شما باز می‌کنند. شمرده و خوب سخن‌گفتن مزیتی بزرگ در همه‌ی مشاغل است و این‌که بتوانید با اعتماد به نفس صحبت کنید یعنی می‌توانید به خودتان احترام بگذارید. مطالعه‌‌کردن حتی می‌تواند به پیشرفت شغل‌تان کمک کند، چون کسانی که اهل مطالعه‌، خوش‌صحبت و نسبت به موضوعات مختلف مطلع هستند، سریع‌تر(و بیش‌تر) از کسانی که واژگان کمی می‌دانند، نسبت به موضوعات آگاهی ندارند، و چیزی از علم و اتفاقات جهانی نمی‌دانند، ترقی می‌کنند.

مطلب مرتبط: کرم کتاب نگذاشت کتاب خوان شویم

۵. بهبود حافظه

زمانی که کتابی را می‌خوانید، با مجموعه‌ای از شخصیت‌ها، پیشینه‌ها، جاه‌طلبی‌ها، تاریخچه، و تفاوت‌های جزئی آن‌ها، هم‌چنین توطئه‌ها و نقشه‌های مختلفی را که این شخصیت‌ها در طول داستان می‌سازند به خاطر می‌سپارید. به خاطر‌سپردن این موارد نسبتا مشکل است، اما مغز چیز شگفت‌انگیزی است که می‌تواند همه‌ی این چیزها را به آسانی به خاطر بسپرد.

۶. مهارت‌های قوی‌تر ذهنی

آیا هرگز رمان مرموز جالبی خوانده‌اید که قبل از پایان کتاب، اسرار آن را حل کرده باشید؟ اگر بله، شما ذهنی منتقد و تحلیل‌گر دارید که می‌توانید با یادداشت برداشتن از تمام جزییات و دسته‌بندی آنها “راز جنایت” را کشف کنید.

این توانمندی تحلیل جزییات هم‌چنین می‌تواند در فن انتقاد به کار آید؛ یعنی می‌توانید شناسایی کنید که آیا این نوشته خوب است یا خیر، آیا به شخصیت‌ها به خوبی پرداخته شده است، آیا خط داستان روان است و غیره. اگر تا به حال فرصت بحث روی کتابی را با دیگران داشته‌اید، باید بتوانید دیدگاه‌های‌تان را به طور شفاف بیان کنید، تا مشخص شود به همه‌ی جنبه‌های آن توجه کرده‌اید.

مزیت کتاب خواندن # ۷. بهبود تمرکز

در دنیای دیوانه‌وار اینترنتی امروز، ذهن‌مان در هر لحظه به میلیون‌ها طریق مختلف منحرف می‌شود طوری که مجبوریم روزانه چند کار را با هم انجام دهیم. تنها در ۵ دقیقه، شخصی عادی زمانش را بین کار‌کردن روی یک فعالیت، چک‌کردن ایمیل‌ها، چت‌کردن با چند نفر(از طریق جی‌چت، اسکایپ یا غیره)، دیدن توئیت‌ها، چک‌کردن هوشفون و تعامل با همکارانش تقسیم می‌کند.

زمانی که کتابی می‌خوانید، تمام توجه‌تان روی داستان متمرکز می‌شود – فارغ از دنیا می‌شوید و می‌توانید خود را در جزییاتی غرق کنید که جذب می‌کنید. سعی کنید قبل از شروع کار، ۱۵ تا ۲۰ دقیقه کتاب بخوانید، از این که چه‌قدر تمرکزتان روی کار بالا می‌رود، شگفت‌زده خواهید شد.

۸. مهارت‌های بهتر نوشتاری

این مورد دست به‌دست گسترش واژه‌نامه‌تان می‌دهد: خواندن کارهای خوب تأثیری عمیق روی نوشتن فرد دارد، چون مشاهده‌ی ضرب آهنگ، سلیس‌بودن و شیوه‌های نوشتاری سایر نویسندگان روی کارتان تأثیر می‌گذارد. موسیقی‌دان‌ها هم به همین روش روی یک‌دیگر تأثیر می‌گذارند و نقاشان از شیوه‌های ابداعی استادان پیشین استفاده می‌کنند، پس مطالعه‌‌کردن کار دیگر نویسندگان به شما یاد  می‌دهد چگونه بنویسید.

۹. آرامش خیال

علاوه بر آسایشی که محصول مطالعه‌‌کردن یک کتاب خوب است، امکان دارد موضوعی که درباره‌اش می‌خوانید بتواند برای‌تان آرامش درونی بی‌اندازه‌ای را به ارمغان آورد.

مطالعه‌‌کردن متون اخلاقی و معنوی می‌تواند فشار‌خون را کم کند و حس آسودگی به انسان بدهد، هم‌چنین ثابت شده است مطالعه‌‌کردن کتاب‌های خودشناسی در درمان اختلالات شخصیتی و بیماری‌های ذهنی مفید است.

مطلب مرتبط:‌ ۴ روش حفظ کردن هر چیزی در حافظه تان

۱۰. سرگرمی مجانی

بسیاری از ما خریدن کتاب را دوست داریم، چون می‌توانیم در حاشیه‌شان بنویسیم و گوشه‌ی صفحه را برای مراجعات بعدی تا کنیم، ولی خیلی گران هستند. برای سرگرمی با قیمت پائین، می‌توانید به کتابخانه‌ی محل‌تان سربزنید و در دنیای کتاب‌های بی‌شمار آن‌جا، مجانی قدم بزنید. کتابخانه‌ها درمورد هر موضوعی که تصورش را بکنید، کتاب دارند و چون مدام کتاب‌های تازه می‌گیرند، منبعی تمام نشدنی از خواندنی‌ها خواهید داشت.

اگر در ناحیه‌ای زندگی می‌کنید که کتابخانه‌ی محلی ندارد، یا وسیله‌ی نقلیه‌تان خراب است و نمی‌توانید به آسانی به کتابخانه بروید، می‌توانید نسخه‌ی پی‌دی‌اف کتاب‌ها را روی صفحه‌ی رایانه یا آی‌پدتان بخوانید.

برای هر شخص باسوادی روی این سیاره، کتابی برای مطالعه‌‌کردن وجود دارد. سلیقه‌تان کلاسیک باشد یا شعر، مجله‌های مد یا زندگی‌نامه‌ها، متون مذهبی یا کتاب‌های نوجوانان، کتاب‌های خودشناسی یا رمان‌­­­­­های عاشقانه، کتابی هست که حس کنجکاوی و تخیل شما را برانگیزد. برای چند لحظه از رایانه بیرون بیایید، کتابی باز کنید و روح خود را برای چند لحظه به پرواز درآورید.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده: لانا وینتر هبرت

منبع: فوربس – forbes

مزیت کتاب خواندن

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی