کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

کهیر: ۱۰ درمان خانگی کهیر که بسیار موثر هستند

کهیر که با عنوان اورتیکاریا(urticaria) نیز شناخته می‌شود، در قالب شیوع ناگهانی پلاک(ورم)ها یا برجستگی‌های قرمز کمرنگ روی پوست تعریف می‌شود.

کهیر

کهیر معمولا بر اثر واکنش آلرژیک به یک ماده که با آن تماس داشته یا بلعیده‌اید به وجود می‌آید. به خاطر این واکنش آلرژیک، بدن‌تان پروتئینی به نام هیستامین آزاد می‌کند، که به نوبه‌ی خود باعث خارش، تورم، قرمزی، و بسیاری از علائم دیگر می‌شود.

بعضی از محرک‌های رایج کهیر خوراکی‌های بخصوص(آجیل، شکلات، ماهی، گوجه، تخم‌مرغ، توت‌های تازه و شیر)، شیره‌ی گیاهی، مواد شیمایی، گرده، مکمل‌های غذایی، شوره بدن حیوانات، عفونت، داروها، و گزش یا نیش حشرات هستند.

مطلب مرتبط: ۱۲ دلیل اصلی خارش بدن و راه های درمان طبیعی آن ها

همچنین، کهیر می‌تواند وقتی که در یک روز تابستانی حسابی گرمتان شده باشد، در معرض آب بسیار سرد قرار گرفته باشید، یا در نتیجه‌ی استرس رخ بدهد. به علاوه، بعضی از موارد کهیر ایدیوپاتیک هستند، یعنی هیچ علت شناخته شده‌ای برای آنها وجود ندارد.

دانه‌های کهیر معمولا محدوده‌های مشخصی دارند، در اشکال و اندازه‌های مختلف ظاهر می‌شوند و میتوانند بسیار خارش‌دار باشند. آنها ممکن است دقایقی بعد از آن که در معرض یک محرک قرار گرفته باشید ظاهر شوند، یا گاهی ممکن است واکنشی با حدود بیش از ۲ ساعت تاخیر از خود نشان بدهند.

درحالی که کهیر می‌تواند معذب‌کننده باشد، اما معمولا بی‌ضرر است و ظرف چند ساعت یا چند روز از بین خواهد رفت. با وجود این، شما می‌توانید همیشه در آشپزخانه یا باغچه‌تان به دنبال درمان‌های طبیعی برای رهایی از علائم آن بشد.

۱۰ درمان خانگی برای کهیر

با بازده همراه باشید تا از ۱۰ درمان خانگی کهیر مطلع شوید.

۱. کمپرس سرد

بسیاری از کارشناسان حساسیت پوستی، کمپرس سرد را به عنوان بهترین درمان طبیعی موضعی برای کهیر پیشنهاد می‌‌دهند. دمای سرد کمک می‌کند رگهای خونی منقبض شوند و ترشح هیستامین متوقف شود. این به نوبه‌ی خود تورم، التهاب و خارش را تسکین خواهد داد.

– چند تکه یخ را در یک پارچه بپیچید. آن را هر بار به مدت ۱۰ دقیقه روی پوست آسیب دیده بگذارید، و این کار را سه تا چهار بار در روز تکرار کنید.

– همچنین می‌توانید دوش آب سرد بگیرید تا پوست خود را که به خاطر کهیر ملتهب شده است آرام کنید.

نکته: هیچ وقت یخ را مستقیما روی پوست قرار ندهید.

۲. جوش شیرین

جوش شیرین درمان معروف دیگری برای کهیر است. خواص ضد التهابی آن به کاهش التهاب و همچنین خارش کمک می‌کند.

– یک دوم تا یک فنجان جوش شیرین را به یک وان پر از آب گرم اضافه کنید. آن را خوب هم بزنید و بعد به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه خودتان را در این آب بخیسانید.

– به عنوان گزینه‌ای دیگر، دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را در یک کاسه‌ی کوچک بریزید. برای آن که خمیر درست کنید به مقدار کافی به آن آب اضافه کنید. آن خمیر را روی ناحیه‌ی آسیب دیده بمالید. پیش از آنکه آن را با آب گرم بشویید، بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه در همان حالت باقی بماند.

می‌توانید هر یک از این درمان‌ها را یک بار در روز یا به اقتضای ضرورت استفاده کنید.

مطلب مرتبط: ۳۷ درمان خانگی برای آلرژی که واقعا معجزه می‌کنند

۳. سرکه‌ی سیب

سرکه‌ی سیب درمان خوب دیگری برای کهیر است. خواص آنتی هیستامینی آن به تسکین سریع التهاب کمک خواهد کرد و پاسخ‌ دهی سیستم ایمنی بدن را منظم می‌کند. این ماده همچنین در بهبود سلامت کلی پوست‌تان نقشی کلیدی ایفا می‌کند.

– دو فنجان سرکه‌ی سیب را به یک وان پر از آب گرم اضافه کنید. یک بار در روز به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه درون آن بخوابید.

– یا با مقداری برابری آب، سرکه‌ی سیب را رقیق کنید و از آن برای شستن پوست آسیب دیده دو تا سه بار در روز استفاده کنید.

– همچنین می‌توانید یک تا دو قاشق چایخوری سرکه‌ی سیب را در یک لیوان آب مخلوط کنید. آب یک لیموی کوچک و کمی عسل به آن اضافه کنید تا مزه‌ی آن را بهتر کنید. بعد این محلول را سه بار در روز بنوشید.

می توانید هریک از این درمان‌ها را روزانه انجام دهید تا وضعیت‌تان بهبود پیدا کند.

۴. جو دوسر

جو دو سر برای درمان کهیر بسیار خوب عمل می‌کند. خواص ضد خارش، ضد التهاب و آرامش بخش آن به رهایی از خارش و بهبود سریع پوست‌تان کمک می‌کند.

– یک فنجان جوش شیرین و دو فنجان جو دوسر خردشده را با هم ترکیب کنید. این مخلوط را به یک وان پر از آب گرم اضافه کنید. آن را خوب هم بزنید و حداقل به مدت ۱۵ دقیقه خودتان را در آن بخیسانید. از این حمام آرامش بخش دو بار در روز لذت ببرید تا اوضاع‌تان بهبود پیدا کند.

– یا، دو فنجان جو دوسر، دو قاشق غذاخوری نشاسته‌ی ذرت و به مقدار لازم آب را با هم مخلوط و از آن خمیر درست کنید. این خمیر را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی پوست آسیب دیده قرار دهید. بعد آن را با آب ولرم بشویید. این درمان را حداقل یک بار در روز انجام دهید.

۵. زنجبیل

از زنجبیل، که به “داروی اعجاب آور” معروف است به خاطر خواص ضد التهابی و آنتی هیستامینی‌ قوی آن می‌توان برای درمان کهیر استفاده کرد. اساسا، زنجبیل ژن‌ها و آنزیم‌هایی را هدف قرار می‌دهد که محرک التهاب هستند، و به نوبه‌ی خود جریان خون را به سمت پوست بهبود می‌بخشد، و تورم را برطرف و خارش را کم می‌کند.

– به مدت چند دقیقه یک چهارم فنجان شکر قهوه‌ای و یک قاشق غذاخوری زنجبیل تازه را در سه چهارم فنجان سرکه بجوشانید. کمی از این محلول را با آب گرم مخلوط کنید و چند بار در روز آن را روی پوست آسیب دیده بمالید.

– یا، پوست یک تکه‌ی کوچک از ریشه‌ی زنجبیل را بکنید و به آرامی زنجبیل را روی پوست ملتهب‌تان بگذارید. این کار را دو یا سه بار در روز انجام دهید. برای افزودن اثر خنک کنندگی، می‌توانید ابتدا ریشه‌ی زنجبیل را در یخچال سرد کنید.

– همچنین می‌توانید چای زنجبیل بنوشید یا تکه‌های زنجبیل تازه را چند بار در روز بجوید.

می‌توانید هر یک از این درمان‌ها را روزانه انجام دهید تا پوست‌تان کاملا خوب شود.

۶. آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا درمان طبیعی دیگری برای کهیر است. این ماده حاوی خواص ضد التهابی و ضدمیکروبی است که در صورت استعمال موضعی به کاهش قرمزی، التهاب و خارش کمک می‌کند. همچنین، وقتی که به صورت داخلی مصرف شود، سیستم ایمنی را تحریک می‌کند و به از بین بردن مواد سمی التهاب زا کمک می‌کند.

– ژل آلوئه ورای تازه را به پوست آسیب دیده بمالید. آن را به مدت ۱۵ دقیقه در همان حالت قرار دهید و بعد با آب ولرم بشویید. این درمان را به مدت چند بار در روز به کار ببندید تا پوست‌تان به طور کامل مداوا شود.

– همچنین می‌توانید روزانه دو قاشق غذاخوری آب آلوئه ورا را برای تقویت سیستم ایمنی بدن‌تان بنوشید. بچه‌ها و زنان باردار یا شیرده باید از این درمان اجتناب کنند.

۷. زردچوبه

زردچوبه به خاطر داشتن خواص ضدالتهابی معروف است و به برانگیختن کورتیکواستروئیدهای ضدالتهابی طبیعی بدن کمک می‌کند. این ماده همچنین یک آنتی هیستامین و آنتی اکسیدان طبیعی کارآمد برای درمان کهیر و بسیاری از بیماری‌های التهاب پوست به شمار می‌رود.

– یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه را در یک لیوان شیر یا آب داغ مخلوط کنید. و دو بار در روز از آن بنوشید.

– شما می‌توانید از زردچوبه در آشپزی استفاده کنید و – فقط بعد از مشورت با پزشک‌- مکمل‌های زردچوبه را مصرف کنید.

نکته: اگر از داروهای رقیق کننده‌ی خون استفاده می‌کنید، زردچوبه مصرف نکنید.

مطلب مرتبط:‌ ۶ خوراکی عالی برای درمان حساسیت بینی

۸. گزنه

گیاه شناسان همچنین گزنه را به عنوان یک درمان جایگزین برای کهیر توصیه می‌کنند. این ماده که یک آنتی هیستامین طبیعی است و خواص ضدالتهابی و بندآورنده‌ی خون دارد، تورم، التهاب و خارش را تسکین می‌دهد.

– یک قاشق غذاخوری از برگ گزنه‌ی خشک شده را به یک فنجان آب داغ اضافه کنید. روی آن را بپوشانید و بگذارید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه خیس بخورد. آن را صاف کنید و کمی عسل به آن اضافه کنید. این چای را دو یا سه بار در روز بنوشید تا وضعیت‌تان بهبود پیدا کند.

– یا، می‌توانید تا ۵ کپسول ۳۰۰ میلی گرمی گزنه را روزانه مصرف کنید. قبل از مصرف کپسول‌های گزنه با یک پزشک مشورت کنید.

۹. ریحان

ریحان نیز به عنوان یک آنتی هیستامین طبیعی عمل می‌کند و از این رو برای درمان کهیر بسیار موثر است. به علاوه، می‌تواند به نحو موثری با خارش و التهاب مبارزه کند.

– یک قاشق غذاخوری برگ‌های خشک شده‌ی ریحان را در یک لیوان بزرگ بریزید و به آن آب داغ اضافه کنید. در لیوان را بگذارید و اجازه دهید مایع درون آن سرد شود. این مخلوط را با استفاده از یک پارچه‌ی کتان روی ناحیه‌ی آسیب دیده بمالید.

– کمی برگ ریحان تازه را با دست خردکنید. به آرامی آن را روی کهیر بمالید. اجازه دهید خشک شود و بعد پوست‌تان را با آب ولرم بشوئید.

می‌توانید هریک از این درمان‌ها را به تعداد دفعاتی که برای رهایی از کهیر لازم است اعمال کنید.

۱۰. نعناع

به خاطر اثر خنک کنندگی‌اش، نعناع هم یکی از درمان‌های شناخته شده‌ی کهیر به حساب می‌رود. به علاوه، نعناع خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی دارد که به کاهش بسیار سریع خارش و احساس سوزش کمک می‌کند.

– دو قاشق چایخوری از برگ‌های خرد شده و تازه‌ی نعناع را در یک فنجان آب جوش به مدت ۵ دقیقه بخیسانید. آن را صاف کنید و مایع را در یخچال بگذارید. چند بار در روز از این آب نعناع سرد برای شستن پوست ملتهب و سوزان استفاده کنید.

– یک قاشق چایخوری برگ خرد شده‌ی نعناع و دو قاشق چایخوری شکر را در یک فنجان آب به مدت ۵ دقیقه بجوشانید. آن را صاف کنید و بگذارید خنک شود. این مایع را یک تا دوبار در روز، بسته به وخامت اوضاع‌تان، مصرف کنید.

نکات اضافی

– یک دفتر یادداشت روزانه تشکیل بدهید تا بفهمید چه چیزی موجب کهیر زدن‌تان می‌شود. این کار به شما کمک خواهد کرد از این محرک‌ها اجتناب کنید.

– برای جلوگیری از ناراحتی پوستی بیشتر، لباس‌های کتان گشاد و نرم بپوشید.

– از استرس دوری کنید چون می‌تواند اوضاع‌تان را بدتر کند.

– مقدار ویتامین ث را در رژیم غذایی‌تان افزایش دهید.

– از دوش و حمام آب داغ در هنگام شیوع و بروز کهیر اجتناب کنید.

– تا آنجا که ممکن است از ایستادن زیر تابش مستقیم نور آفتاب دوری کنید.

این درمان‌ها و نکات به شما کمک خواهد کرد از شدت کهیر کم کنید. اما، اگر علائم‌تان همچنان به مدت بیش از یک هفته باقی بود یا مشکلاتی مثل تنگی نفس داشتید، بلافاصله به دنبال توصیه‌های یک پزشک باشید.

برای اطلاع از دیگر روش های درمان خانگی برای انواع بیماری ها و ناراحتی ها اینجا کلیک کنید.


ترجمه:‌ تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: top10homeremedies

۱۰ درمان خانگی کهیر


 

(مشاهده ۵۸۸ نفر, فقط امروز)
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.
راحت و سریع با زدن دکمه + انتشار بده

برچسب ها

0 دیدگاه در “کهیر: ۱۰ درمان خانگی کهیر که بسیار موثر هستند”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ترین های هفته

No top posts yet

Page generated in 1٫537 seconds. Stats plugin by www.blog.ca

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

پشتیبانی سایت