کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

آزمایش یک روانشناس در شوک الکتریکی به افراد نتایج عجیب و وحشتناکی داشت

همه‌ی ما برای اطاعت از قدرت برنامه‌ریزی می‌شویم، حتی اگر آن قدرت به ما دستور بدهد مرتکب عمل بدی شویم. در این نوشتار از یک استاد دانشگاه ییل صحبت می‌شود که از افراد خواست به غریبه ها شوک الکتریکی بدهند و نتایج اسف بار و بسیار وحشتناک بود.

شوک الکتریکی به افراد

این یافته‌ی جدال‌برانگیزِ یک سری آزمایش‌ روانشناختی بود که در دهه‌ی ۱۹۶۰ انجام شدند، و حالا مجموعا به آزمایش‌های میلگرام معروف هستند. در‌حالی‌که میلگرام از دور تماشا می‌کرد، یکی از دستیاران‌اش که یک روپوش آزمایشگاهی خاکستری روشن پوشیده بود از مردمی که برای آزمایش داوطلب شده بودند می‌خواست از یک شخص کاملا بیگانه امتحان بگیرند. هربار که غریبه پاسخ اشتباهی می‌داد، او به امتحان گیرنده می‌گفت با یک میزان فزاینده‌ای از جریان الکتریکی به آنها شوک بدهد.

فیلمی جدید به‌نامِ “آزمایش‌گر”، که روز جمعه برای نخستین بار به نمایش در‌می‌آید، کارِ تازه معروف شده‌ی میلگرام را مورد کنکاش قرار می‌دهد. ولی به بعضی از بخش‌های مهم آزمایش که میلگرام از آنها غفلت کرده بود نیز می‌پردازد.

مطلب مرتبط:بازی فکری :۷ بازی که قدرت فکری شما را ۷۸ درصد بالا می‌برند

“آزمایش”

همان‌طور که در فیلم نشان داده می‌شود، حتی وقتی شخص شوک‌پذیر از درد بلند فریاد می‌کشد، شوک‌دهندگان- درست همان‌گونه که از آنها خواسته‌ شده بود- به کار خود ادامه می‌دهند.

ولی بعضی‌ها آزمایش را به پایان نرساندند. آنها ادامه‌ی همکاری را نپذیرفتند و آن‌جا را ترک کردند.

و افراد بسیاری مکث کردند، مردد شدند، یا حتی پیش از انجام دستورات اعتراض کردند. طبق نظرِ ده‌ها تن از روانشناسانی که از آن زمان کار میلگرام را نقد کرده‌اند، این بخش بسیار مهمی از آزمایش بود که میلگرام از آن غافل شده بود.

چون درحالی‌که بسیاری از افراد به راحتی دستورات را اجرا کردند – حتی وقتی به نظر می‌رسید کاری که انجام می‌دهند به یک غریبه‌ی بی‌گناه آسیب می‌زند- بسیاری از آنها این‌کار را نکردند. در این پژوهش‌ها به‌طورکلی، در واقع اکثریتِ شرکت‌کنندگان تصمیم گرفتند تا به آخر شاهد آزمایش نباشند. آنها علیه دستورات صادره اعتراض کردند و بی‌درنگ انصراف دادند.

روانشناسان به هیچ‌وجه در این‌که اعتراض‌های آن افراد در حالت کلی به چه معنی است، اتفاق نظر نداشتند. ولی هر یک در این زمینه نظراتی دارند.

به یک جهت، ممکن است چیزی که نهایتا افراد را به اتمام آزمایش یا عدم اتمام آن وامی‌داشت این نبوده باشد که آیا آنها احساس می‌کرده‌اند آزمایش، به خودی خود، کاری درست است یا غلط، بلکه این بوده است که با کدام طرف احساس هم‌دردی بیشتری می‌کرده‌اند. آیا با شخصی که به آنها دستور شوک‌دهی می‌داد هم‌دردی می‌کردند، با خودِ علتِ آزمایش، یا با شخصی که مورد شوک قرار می‌گرفت یعنی همان شخصی که تصادفا مورد آزار قرار می‌گرفت؟

الکس هاسلام، استاد روانشناسی دانشگاه کویینزلند استرالیا و یکی از سردبیران شماره‌ی ویژه‌ای‌ از مجله‌ی سوشال‌ایشوز که به بررسی کار میلگرام می‌پردازد، می‌نویسد: به نظر می‌رسد پژوهش‌های میلگرام کم‌تر درمورد آدم هایی باشد که کورکورانه به دستورات تن می‌دهند و بیش‌تر درمورد نفوذ در آنها برای القای باور به اهمیت کاری بود که انجام می‌دادند.

مطلب مرتبط:اگر این ۶ دغدغه را دارید بسیار باهوش هستید

“عذاب بسیار”

به جهت دیگر، تصمیم‌گیری برای هیچ‌یک از شرکت‌کنندگان کار راحتی نیست.

هاسلام می‌نویسد: “آن‌ها از قرارگرفتن مابین دو صدایی که با دستورات اخلاقی ناهمگون به سمت‌شان می‌آید دچار دوپارگی می‌شوند، و این واقعیت که باید بین آن‌دو دست به انتخاب بزنند برای‌شان منشاء عذاب بسیاری است.”

همان‌طور که فیلم به‌خوبی به تصویر می‌کشد، پیش از آن‌که شرکت‌کنندگان بین ادامه‌ی شوک‌ها یا ترک آن تصمیم بگیرند، به‌طرزی باورنکردنی عصبی و هیجان‌زده می‌شوند.

در این‌جا توصیف هاسلام را درمورد وضعیتی که شرکت‌کنندگان داشته‌اند از مقاله‌ی او نقل می‌کنیم:

“آن‌ها عرق می‌کنند، می‌خندند، سعی می‌کنند با حرف یا مشاجره از آن موقعیت در بیایند. ولی شرایط آزمایش این اجازه را به آنها نمی‌دهد. نهایتا، آنها رضایت می‌دهند با آزمایش‌گر کنار بیایند، درصورتی‌که اعمال‌شان را از لحاظ مزیت‌های پژوهشی توجیه کند (همان‌طور که او با جمله‌ی تحریک کننده‌ی “برای ادامه‌ی آزمایش به وجود شما نیاز داریم” این کار را می‌کند). ولی اگر به آنها دستور مستقیم بدهد(چاره‌ی دیگری ندارید، باید ادامه بدهید) شرکت‌کنندگان عموما انصراف می‌دهند.”

درطول نخستین سری از آزمایش‌ها، که در یک اتاق کوچک در دانشگاه یِیل انجام شد، تقریبا تمام شرکت‌کنندگان، شوک الکتریکی را از ابتدا تا انتها انجام دادند- علارقم صدای درد و رنجی که از آن شخص می‌شنیدند بازهم به شوک‌دهی ادامه می‌دادند(که بعدها فهمیدند به عنوان بخشی از یک حقه‌ی آزمایشی از آنها فیلم گرفته‌اند و پخش کرده‌اند.)

ولی دفعات بعدی که آن آزمایش‌ها تکرار شدند، درحالی‌که میلگرام و تیم‌اش مکان آزمایشگاه را دستکاری کردند و کاری کردند کم‌تر رسمی به نظر برسد(یعنی مکان دفتر را از یک دفتر شیک در یِیل به اتاقی در یک ساختمان قدیمی در حاشیه‌ی شهر تغییر دادند)، نتایج تغییرات بیشتری نشان می‌داد. به‌جای آن‌که ۱۰۰% شرکت‌کنندگان از ابتدا تا انتها آزمایش را انجام بدهند، تقریبا هیچ‌کس این کار را انجام نداد. همه‌ی کسانی که از آنها خواسته‌ بودند فرمان شوک‌دهی را اجرا کنند اعتراض کردند، آن‌جا را ترک کردند یا از ادامه‌ی کار انصراف دادند.

پس همه‌ی شرکت‌کنندگانِ آزمایش میلگرام به راحتی به پیروی از دستورات تن نمی‌دادند، به‌خصوص وقتی آن دستورات به‌وضوح باعثِ آسیب دیدن یک شخص بی‌گناه می‌شد.

بلکه درعوض، بیشتر آنها مقاومت نشان دادند، و بسیاری آن‌جا را ترک کردند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: بیزینس اینسایدر

نویسنده: اِرین برودوین

آزمایش یک روانشناس در شوک الکتریکی به افراد نتایج عجیب و وحشتناکی داشت

شوک الکتریکی


 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۶۱ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی