کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

به این ۳ تست هوش و ذکاوت و استدلال پاسخ دهید

۳ تست هوش و ذکاوت و استدلال

لطفا برای یادداشت کردن پاسخ‌های‌تان برای این ۳ تست هوش و ذکاوت و استدلال کاغذ و قلم آماده کنید. نگران سختی و آسانی سوالها نباشید. فقط به پاسخ خوب و درست فکر کنید.

تست هوش و ذکاوت

۳ تست هوش و ذکاوت و استدلال

سوال ۱:

در مهمانی شام آخر همین هفته، یکی از دوستان به شما خانمی به نام ژنویو را معرفی می‌کند. او به شما می‌گوید که ژنویو به تازگی با مدرک لیسانس فلسفه از کالج برین مایر فارغ‌التحصیل شده‌است؛ او در دوران دانشجویی داوطلب فعالی در یک گروه حمایت از سلامت زنان بود و یک مجله‌ی ادبی را ویرایش می‌کرد. شما دوست دارید با ژنویو در مورد [گئورگ] هگل، موضوع پایان نامه‌اش، صحبت کنید، اما دوست‌تان توی حرف شما می‌پرد و از شما می‌خواهد که اظهارات زیر را در مورد ژنویو بر اساس احتمال‌شان رتبه‌بندی کنید:

(۱) ژنویو یک فمینیست است.

(۲) ژنویو به دنبال این است که به عنوان یک کارگر جمع‌آوری زباله در جایی مشغول به کار شود.

(۳) ژنویو فمینیست است و به دنبال این است که به عنوان یک کارگر جمع‌آوری زباله در جایی مشغول به کار شود.

با توجه به آن‌چه در مورد ژنویو می‌دانید، اظهارات بالا را به ترتیب از محتمل‌ترین تا کم‌احتمال‌ترین رتبه‌بندی کنید.

مطلب مرتبط: تست هوش با ۱۰ بازی فکری

سوال ۲:

کمی بعد در همان شب، دوست‌تان پیش شما می‌آید با یک دسته ورق که یک طرف‌ هر کدام از ورق‌ها عددی نوشته شده و طرف دیگرش یک حرف نوشته شده‌است. او چهار ورق از میان دسته‌ی ورق‌ها به شما می‌دهد. در اینجا چیزی است که شما روی چهار کارت می‌بینید:

۹JU2

سپس دوست‌تان از شما می‌پرسد که کدام ورق را باید برگردانید تا مشخص شود که آیا قانون زیر برای ورق‌ها صادق است یا نه (با فرض این‌که این چهار ورق نماینده‌ی باقی ورق‌ها هستند):
اگر یک حرف صدادار در یک طرف ورق چاپ شده باشد، پس یک عدد زوج در طرف دیگر چاپ شده‌است.

کدام ورق را برمی‌گردانید تا این قانون را آزمایش کنید؟

سوال ۳:

ژنویو به شما پیشنهاد می‌دهد که با او شرط‌بندی کنید. او می‌گوید، بیا شیر یا خط بیندازیم. “اگر شیر آمد، من به شما ۲۰۰ دلار خواهم داد. اگر خط بیاید، تو به من ۱۰۰ دلار می‌دهی! ”

آیا باید شرط‌بندی را قبول کنید؟

پاسخ ۳ تست هوش و ذکاوت و استدلال

سوال ۱:

این مورد در مطالب علمی به عنوان مشکل “لیندا” یا “مغالطه‌ی عطف منطقی” شناخته شده‌است. این تست مهارت استدلال کردن آدم‌ها را با استفاده از نظریه‌ی احتمالات، می‌آزماید. در مطالعه‌ی کانمن و آموس تورسکی که در سال ۱۹۸۳ انجام شد، ۸۵ درصد از افراد به این سوال اشتباه پاسخ دادند. پاسخ شما نیز نادرست بوده، اگر جمله‌ی شماره‌ی (۳) را در جایگاه اول یا دوم قرار داده باشید. منطق حکم می‌کند که (۳) کم‌ترین احتمال را دارد: احتمال درست بودن دو حالت (ژنویو یک فمینیست است + ژنویو به دنبال این است که به عنوان یک کارگر جمع‌آوری زباله در جایی مشغول به کار شود) همیشه کمتر از احتمال درست بودن یک حالت است. اگر این را درک کرده باشید- دیگر مهم نیست که جمله‌ی اول را در رتبه‌ی یک گذاشته باشید یا جمله‌ی دوم را، همین که شماره‌ی (۳) را در رتبه‌ی آخر گذاشته باشید به شما تبریک می‌گویم. اگر نه، چندان نگران نباشید: چون فقط ۱۵ درصد از دانش‌آموزان مدرسه‌ی کسب‌و‌کار استنفورد که نظریه‌ی احتمال را آموزش دیده‌اند، پاسخ درست داده‌اند.

مطلب مرتبط: انواع هوش : ۸ نوع هوش که بر میزان موفقیت شما تاثیر دارند

سوال ۲:

سوال ورق‌ها، که برای نخستین بار توسط پیتر ویسون در سال ۱۹۶۶ پرسیده شد، مهارت‌های استدلال استنتاجی (قیاسی) شما را به چالش می‌کشد. ویسون در کتاب ۱۹۷۷ خود (که فیلیپ جانسون-لرد در نوشتن‌اش با او همکاری کرد) گزارش می‌دهد که تنها ۵ درصد از سوژه‌ها پرسش‌هایی مانند این را به درستی پاسخ می‌دهند. شایع‌ترین اشتباه برگرداندن ورق‌های U و ۲ است- خطایی که از مشخصات موجود در قانون ناشی می‌شود: یعنی رابطه‌ای که بین حروف صدادار و اعداد زوج وجود دارد. شما نیاز داری که ورق U را برگردانید تا بفهمید که آیا پشت این ورق عدد زوج وجود دار یا نه (چنانچه قانون مطرح شده تعیین کرده است). اما شما نباید ببینید که سمت دیگر ورق ۲ چه چیزی وجود دارد: قانون مشخص نمی‌کند که اعداد زوج همیشه با حروف صدادار جفت می‌شوند، بلکه فقط می‌گوید پشت هر حرف صداداری یک عدد زوج است. هرچند شما باید ورق ۹ را برگردانید: در صورتی که در طرف دیگر ورق یک حرف صدادار وجود دارد، شما می‌توانید قانون را رد کنید/ بنابراین پاسخ این است: شما باید دقیقا دو ورق را برگردانید: U و ۹.

سوال ۳:

سوال شرط‌بندی فی نفسه یک پاسخ درست یا غلط ندارد، اما مفهومی را مورد تاکید قرار می‌دهد که کانمن “تنفری غیر منطقی از زیان” می‌نامد و به نظر می‌رسد همه (حداقل تا حدی) از آن رنج می‌برند. اگر بخواهیم تکنیکی صحبت کنیم، هر شرطی که در آن مبلغ دریافتی بیشتر از مبلغی است که قرار است از دست بدهیم، با توجه به شانس برابری که برای هر دو نتیجه وجود دارد، یک شرط‌بندی خوب است. و چشم‌انداز کسب ۲۰۰ دلار، حاصل بسیار خوبی است و به راحتی باعث می‌شود بی‌خیال آن ۱۰۰ دلاری شویم که قرار است در صورت باخت به ژنویو پرداخت کنیم. با فرض این‌که از دست دادن ۱۰۰ دلار قابل تحمل است- خیال‌تان از بابت خورد و خوراک و مسکن‌تان کاملا راحت است – شما باید به عنوان یک فرد منطقی، شرط را قبول کنید. مشکلِ ترس از فقدان در دنیای واقعی در آن حد نیست که شما از شرط‌بندی بزرگی مانند این صرف نظر کنید- ژنویو به خاطر پیشنهاد کردن این شرط‌بندی باید دیوانه باشد. ترس از فقدان زمانی منتهی به مشکل بزرگی خواهد شد که شما زمان زیادی را صرف حفاظت از دارایی‌های ارزشمندتان کنید، در حالی که باید برای به‌دست آوردن دارایی‌های جدید پشتکار به خرج بدهید. من یک بار حدود سه ساعت، و طی چندین هفته، برای برقراری تماس با فروشنده‌ای وقت صرف کردم که از من بابت حمل‌ونقل کالایی پول گرفته بود که به صورت برخط و با یک کوپن حمل‌ونقل رایگان خریداری کرده بودم. من بالاخره ۸ دلارم را پس گرفتم. ولی اگر کسی به من پیشنهاد کاری می‌داد با این مضمون که با چندین نماینده‌ی خدمات مشتریان تماس بگیرم، در انتظار بمانم، مرا سربدوانند، و وعده‌ی دستمزدی ۸ دلاری در عوض انجام این کار به من می‌داد، به هیچ عنوان قبول نمی‌کردم.

مطلب مرتبط: ۱۰ استراتژی آدم های باهوش برای بهره وری بیشتر

تفسیر نتایج ۳ تست هوش و ذکاوت و استدلال

کارتان چه‌طور بود؟ اگر شما اشتباهات رایج در زمینه‌ی استدلال کردن را که اکثریت ‌آدم‌ها را تا انجام کارهای غیرمنطقی در آزمایش‌های تکرار شده می‌رساند، مرتکب نشدید، منصفانه ‌است که کمی خوشحال شوید. (اما فقط کمی: افراد باهوش‌تر ممکن است زمان سختی داشته باشند برای این‌که به دور از تعصبات با خودشان صحبت‌ کنند.)
اگر شما به یکی یا بیش‌تر از این پرسش‌ها پاسخ اشتباه دادید – که به احتمال خیلی زیاد نیز همین‌طور است – سوال این است که این امر به طور واضح و مشخص در مورد شما به صورت فردی و در مورد نژاد بشر چه می‌گوید. آیا انجام آزمایش‌هایی از این دست، نشان می‌دهند که ایمان فلاسفه و دانشمندان علوم اجتماعی به اساس عقلانیت انسان کذب است؟ آیا این نتایج نشان می‌دهند که تنها یک بخش نخبه از بشریت (چیزی بین ۵ تا ۱۵ درصد، بسته به مطالعه) واجد شرایط برای گرفتن عنوان «خردمند» هستند؟ راه خروج از این آشفته‌بازار این است که به کل منکر شویم که این آزمایش‌ها واقعا عقلانیت را اندازه‌گیری می‌کنند اما اگر به دنبال این هستیم که عقلانیت را از منطق قیاسی و نظریه‌ی احتمال جدا کنیم، تعریف ما از استدلال درهم و برهم می‌شود. عقلانیت ممکن است چیزی بیش از منطق صرف باشد، اما بدون منطق در ابتدایی‌ترین حالت خود، آیا مانند یک توله سگ گیج و منگ نیست؟ رابرت نوزیک در کتاب ۱۹۹۳ خود، به نام “ماهیت عقلانیت” مفهوم”کارایی نمادین” را مطرح کرد که در آن بی‌خردی خردمندانه یک واقعیت بالقوه است، نه یک ترکیب متضاد:

“این اقدامات و علائم ظاهرا غیر منطقی، که عواقب مشخصا بدی ایجاد می‌کنند، دارای اهمیت نمادینی هستند که آشکار نیست. آنها نماد چیز دیگری هستند [که] کارایی و یا ارزش خاصی برای فرد دارد.”
بنابراین امتناع از پذیرش شرط ژنویو ممکن است نشان‌دهنده‌ی عدم وجود حرص و آز در شما، ذات محافظه‌کار، یا افتخارتان به حفاظت از دارایی‌هایی باشد که برای به‌دست آوردن‌شان سخت تلاش کرده‌اید. و ممکن است داشتن یک یا تعدادی از این برداشت‌ها نسبت به خودتان به شیوه‌های مختلف به نفع‌تان باشد. ایده‌ی نوزیک انبوهی از پرسش‌ها و آشفتگی‌های فکری ایجاد می‌کند، اما حداقل به مسیری پیرامون این انکار گذرا اشاره می‌کند که بشر می‌تواند از ذهن‌اش به گونه‌ای موثر استفاده کند. این ایده می‌تواند همان‌قدر که به نظر می‌رسد دلپذیر باشد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ سارا فیضی

منبع: د ارث چایلد-theearthchild

به این ۳ تست هوش و ذکاوت و استدلال پاسخ دهید

تست هوش و ذکاوت


 و ذک

مطالب مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی