کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گزینه فیلتر تلگرام همچنان روی میز است

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه‌ی اینترنتی گفت: ۹۵ درصد کانال‌های غیراخلاقی شبکه پیام رسان تلگرام باز است و موضوع مسدودسازی این شبکه‌ی اجتماعی هم‌چنان در دستور کار کمیته تعیین مصادیق قرار دارد.

telegram3.jpg

به گزاش بازده به نقل مهر، عبدالصمد خرم آبادی در مورد دستور کار جلسه آینده کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اظهارکرد: جلسه این هفته کارگروه در روز چهارشنبه برگزار نمی‌شود اما به هر ترتیب موضوع تلگرام در دستور کار جلسه آینده این کارگروه قرار دارد.

معاون قضایی دادستان کل کشور افزود: بیش از ۹۵ درصد کانال‌های غیر اخلاقی شبکه موبایلی تلگرام هنوز مسدود نشده و در دسترس کاربران ایرانی قرار دارد.

خرم آبادی در مورد پاسخ مثبت تلگرام به درخواست ایران برای مسدودکردن صفحات غیراخلاقی، تاکید کرد: پنج درصد از کانال‌های فیلترشده از قبل هم فیلتر بوده و این موضوع ربطی به درخواست وزارت ارتباطات از مدیران این شبکه ندارد.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی گفت: پاول دوروف مدیر تلگرام اعلام کرده است که در اجرای سیاست‌های داخلی تلگرام، کانا‌‌ل‌های مستهجن را فیلتر می‌کند که منظور وی صرفا کانال‌های عمومی مستهجن بوده است. دوروف تاکید کرده بود که مسدود‌سازی این موارد ربطی به درخواست ایران ندارد.

وی ادامه داد: متاسفانه هم اکنون افرادی که پیش از این کانال‌های عمومی مستهجن و مبتذل درست کرده بودند برای فرار از مسدود شدن، نوع کانال خود را از عمومی به خصوصی تغییر داده‌اند اما در میزان و نوع محتوای مستهجن و تعداد کاربرانشان و نیز دسترسی به این کانال‌ها، هیچ محدودیتی ایجاد نشده است. در این کانال‌ها تنها محدودیت این است که تعداد اعضای کانال به کاربر عضو اعلام نمی‌شود.

خرم آبادی اضافه کرد: حتی بسیاری از کانال‌های مستهجن و غیراخلاقی بعد از مسدود شدن، عنوان خود را از کانال عمومی به کانال خصوصی تغییر داده‌اند و بدون اینکه تغییری در ماهیت و محتواهایشان صورت گیرد دوباره با همان کاربران قبلی کار خود را از سر گرفته‌اند.

معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی با تاکید براینکه مشکلات تلگرام همچنان باقی است خاطرنشان کرد: زمان برگزاری جلسه کارگروه، بستگی به آمادگی اعضا برای تشکیل جلسه دارد.

خرم آبادی درباره به حد نصاب نرسیدن تعداد اعضا در جلسه هفته گذشته این کارگروه که قرار بود در مورد تلگرام تصمیم گیری شود اظهارکرد: تعدادی از اعضای دولت اعلام کرده بودند که در این جلسه حضور پیدا می‌کنند و تعداد شش نفر از اعضای دیگر با توجه به قول آنها جلسه را تشکیل دادند اما چون حد نصاب جلسه هفت نفر است جلسه رسمیت پیدا نکرد و تصمیمی اتخاذ نشد.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق خاطرنشان کرد: هیچ یک از اعضاء کارگروه تعیین مصادیق و مسوولان کشور با حضور و عضویت مردم در شبکه‌های اجتماعی مخالف نیستند بلکه آنچه که باعث مطرح شدن موضوع مسدودسازی برخی از شبکه‌های اجتماعی خارجی در کارگروه شده این است که بسیاری از این شبکه‌ها بوسیله صهیونیست‌ها اداره می‌شوند و به هیچ وجه از قوانین و مقررات کشور تبعیت نمی‌کنند.

وی افزود: قوانین کشور صرفاً برای محیط فیزیکی وضع نشده‌اند و همه مسوولان کشور مکلف‌اند که تمهیدات لازم را برای اجرای قوانین در فضای مجازی نیز فراهم کنند. یکی از این تمهیدات، تقویت شبکه‌های اجتماعی داخلی به منظور جایگزینی آنها با شبکه‌های خارجی است.

معاون قضایی دادستان کل کشور با اشاره به اینکه مشکلات فعالیت شبکه‌های اجتماعی خارجی نظیر تلگرام فقط به انتشار محتوای غیر اخلاقی محدود نمی‌شود تاکید کرد: این شبکه علاوه بر انتشار محتوای غیراخلاقی، دارای کانال‌ها و گروه‌هایی است که علیه امنیت کشور، مقدسات اسلامی و فرهنگ و هویت ملی مردم ایران اقدام به انتشار محتوای مجرمانه می‌کنند و کارگروه با درنظر گرفتن همه ابعاد، این موضوع را مورد بررسی قرار داده و تصمیم مقتضی را اتخاذ خواهد کرد.

به گزارش مهر، شبکه پیام رسان موبایلی تلگرام بالغ بر ۱۵ میلیون کاربر در ایران دارد و با توجه به وجود برخی کانال‌های غیراخلاقی و ربات‌های مستهجن در این شبکه، ۲ هفته پیش کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ در کشور، موضوع مسدودسازی این شبکه را در دستور کار قرار داد که به دلیل به حدنصاب نرسیدن اعضای تصمیم گیر در این کارگروه، موضوع به جلسه آینده آن موکول شد.

پیش از آن نیز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طی ارسال چندین نامه از مسوولان تلگرام خواسته بود که دسترسی به کانال‌های غیراخلاقی و مستهجن را برای کاربران ایرانی مسدود کند و محمود واعظی وزیر ارتباطات صراحتا اعلام کرده بود که درصورتی که کانالهای مستهجن تلگرام مسدود نشود دولت نیز موافق فیلتر این شبکه اجتماعی خواهد بود.

اما اواخر هفته گذشته دسترسی به برخی از این نوع کانال‌ها برای کاربران ایرانی با پیغامی مبنی بر اینکه «این کانال با توجه به برخی محدودیتهای محلی در کشور شما در دسترس نیست»، همراه بود که این موضوع باعث شد اخباری مبنی بر پذیرفتن درخواست ایران از سوی تلگرام برای حذف این کانال‌ها منتشر شود.

در نهایت پاول دوروف، مدیرعامل سیستم پیام‌رسانی تلگرام در پاسخ به سوال برخی کاربران ایرانی این پیغام را توئیت کرد: « آن دسته از کانال‌هایی که بسته شده‌اند همچنان مسدود باقی مانده‌اند اما طبیعتا کانال‌های جدید باز می‌شوند.»

وی همچنین در کانال تلگرام خود از قضاوت عجولانه درباره مسدود شدن تلگرام در ایران عذرخواهی کرد و گفت: «اگر تلگرام در ایران همچنان دارای بوت‌های غیراخلاقی و کانال‌های مستهجن باشد آن را مسدود می‌کنیم. اگر این نکته تنها فاکتور نگران‌کننده باشد، جایی برای مشکل و نگرانی نیست زیرا ما اخیرا بیشتر بوت‌ها و کانال‌های مستهجن را مسدود کرده‌ایم.»

محمود واعظی وزیر ارتباطات دو روز پیش در این مورد تاکید کرد: اغلب کانال‌های غیراخلاقی مسدود شده‌اند و مدیران این شبکه برای مسدود کردن کانال‌ها قول داده‌اند. اگر کانالی وجود دارد بعد از تصمیمات مسدود کردن بوده و به دلیل فنی ۲۴ تا ۴۸ ساعت برای مسدود شدن کانال‌های جدید زمان لازم است.

 

سایت کسب و کار بازده

منبع: مهر

مطالب مرتبط
۵ درس بزرگ از تلگرام که کاربرانش را شگفت‌زده کرد
فیلتر فیس‌بوک می‌ماند یا می‌رود؟
چگونه با تلگرام پولدار شویم ؟
جایزه ۳۰۰ هزار دلاری تلگرام
از درخواست جاسوسی تا فیلتر شدن
تلگرام چهارشنبه فیلتر می‌شود؟
چند درصد کاربران تلگرام ایرانی هستند ؟
۳ ترفند مخفی تلگرام که هیچ کس از آن با خبر نیست 
بيش از ۵۰ استیکر تلگرام که فوق العاده هستند
با این روش پیام تلگرام را بدون اینکه تیک دوم آن بخورد بخوانید
چگونه تلگرام را حذف کنیم ؟ آموزش حذف تلگرام در ۱ دقیقه
۱۱ بهترین کانالهای تلگرام خارجی ۲۰۱۶ که باید همین امروز عضو شوید

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی