کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گزارش 7: پیش به سوی یک هفته‌ی متفاوت

بازده: شاخص کل بورس تهران، هفته گذشته را در کانال ۶۶ هزار واحدی در جا زد. هرچند به تحلیل شاخص کل اصلا اعتقادی نداریم اما سبز و قرمز شدن این شاخص در روزهای هفته‌ی قبل هارمونی جالبی ایجاد کرده بود. هیچ دو روزی در هفته‌ی کاری قبل شاخص کل نتوانست به یک رنگ باشد. همین عدم ثبات در کانال ۶۶ هزار واحدی باعث سرگیجه‌ی بسیاری از حافظ‌نشینان شد.

کاهش هیجان سیاسی

در هفته‌ی گذشته کمتر بوی سیاست را در تالار شیشه ای حس کردیم. در روزهای قبل، هیات‌های اقتصادی دیگری از غرب به کشور سفر کردند که ما حصل آن رایزنی ها و انعقاد قراردادها اعم از پیدا و پنهان بود. مطمئنا با بهبود روابط ایران و سایر کشورها و ضعیت بحران‌زده صنایع و بورس تهران هم رو به بهبود خواهد گذاشت. اظهارنظر یکی از مقامات غربی در این باره ختم کلام است . این مقام غربی در یکی از مصاحبه‌هایش عنوان کرده است : روسای جمهور و وزیران خارجه کشورهای مطرح اروپایی برای در دست گرفتن بخشی از بازار ایران برای دیدار با روحانی صف کشیده اند .

بازار در هفته آتی سرخ می شود؟

دور از انتظار نیست  که قیمت های نمادهای پالایشگاهی چون شاوان و یا سنگ آهنی ها و حتی فولادی ها در روز بازگشایی با افت شدیدی همراه باشد . وقتی به قیمت نفت و وضعیت بودجه و کسری احتمالی شدید بودجه نگاه می کنیم شانس این که دولت در بسیاری از موارد کوتاه بیاید و سعی در کسب درآمد از این گروه ها نداشته باشد کمتر رای می آورد . به هر ترتیب ماه های قبل و بازگشایی های عجیب و غریبی مانند نمادهای همین گروه پالایشگاهی بسیاری را به این نتیجه رسانده است که نباید جو زده در صف های فروش یا خرید به معامله بپردازند .

با توجه به تمام مفروضات بالا به نظر می رسد شرایط بازار سرمایه در هفته آتی با توجه به احتمال بالای بازگشایی نمادهای متوقف رنگ و بوی دیگری به خود بگیرد .

خبر مهم ارزی در هفته ای که گذشت

براساس مصوبه بانک مرکزی، چنانچه وام ارزی تا قبل از ۴ مهرماه ۹۱ که زمان تشکیل مرکز مبادله ارزی است، دریافت شده باشد، باید با نرخ ارز ۱۲۲۶ تومانی اصل و سود وام بازپرداخت شود که البته معادل ریالی آن از سوی دریافت کننده وام پرداخت خواهد شد .این خبر می تواند خبر بسیار مناسبی برای شرکت هایی نظیر مپنا باشد .

ایتالیایی ها در ایران

با حضور وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا، قرارداد شرکت ایتالیایی بیمه ساچه با وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران به ارزش ۲ میلیارد یورو به امضا رسید. این تفاهمنامه یک ساله و قابل تمدید است و در سه ماه آینده اجرایی می شود. با امضای این تفاهمنامه همزمان با لغو تحریم صنعت بانکداری ایران، مدیوبانک ایتالیا اعتباراتی را برای اجرای طرح های تولیدی و عمرانی در اختیار ایران قرار می دهد. شرکت ساچه ایتالیا این اعتبارات را بیمه و وزارت اقتصاد ایران بازپرداخت آن را تضمین می کند.

خودرو سقوط کرد

در هفته ای که گذشت شاخص ۲۹ صنعت رشد و شاخص ۱۹ صنعت افت داشت . ۳ صنعت هم بدون انجام تغییری در جا زدند . در بین صنایعی که بیشترین زیان را طی هفته منتهی به ۱۶ مرداد ماه داشتند خودرو با هشت دهم درصد افت بالاترین زیان را در بین صنایع به ثبت رساند . پس از خودرو ، سایر مالی و انبوه سازان دو صنعتی بودند که بیشترین افت را بر جای گذاشتند . در مقابل صنعت انتشار و چاپ با ۳٫۱۵ درصد رشد ، حمل و نقل با ۱٫۲۵ و محصولات چرمی با ۶ دهم درصد رشد بیشترین رشد را در هفته قبل انجام دادند . فلزات اساسی ، ابزار پزشکی و رایانه ای ها ، سه صنعتی بودند که در رده های بعدی بهترین رشد ها در هفته قبل جای گرفتند .

نگاهی به سال ۹۴ تا ۱۶ مرداد ماه

در ۸۹ روز کاری که معاملات در بورس و فرابورس انجام شده است ؛ ۲۷۶ نماد موفق به کسب بازدهی و ۲۳۴ نماد متحمل زیان شده اند . ۱۳ نماد هم بدون ثبت هیچ تغییر قیمتی ، بیش از یک سوم از سال را پشت سر گذاشته اند .

در این بین شیشه قزوین با ثبت بازدهی فوق العاده ۳۷۷ درصدی از ابتدای سال ، سهامداران خود را غرق در شادی کرده است ؛ لخانه و فسدید به ترتیب با رشد ۱۴۶ و ۱۲۵ درصدی در رتبه های دوم و سوم کسب بازدهی از ابتدای سال ۹۴ تا به امروز هستند . در قعر جدول زیان ها هم سه شرکت پتروشیمی کازرون ، خودکفایی آزادگان و پارس پامچال قرار دارند این سه شرکت سهامداران خود را در ۸۹ روز کاری اخیر به ترتیب ۶۶ ، ۶۱ و ۵۲ درصد متحمل زیان کرده اند .

بانکی ها با سوئیفت استارت می زنند؟

گروه بانک در هفته گذشته کمتر معاملات هیجانی را به خود دید . معاملات این گروه در هفته گذشته بیش از صنایع دیگر دچار رکود و دلزدگی شده بود . بانک دی در این گروه با افت بیش از ۱۰ درصدی سرآمد بد اقبال ها در گروه بانکی بود . این بانک که ۱۰ تومان در مجمع پایان سال مالی ۹۳ خود بین سهامداران تقسیم کرده بود در روز بازگشایی ۶٫۵ درصد اصلاح قیمت انجام داد . ظاهرا بحث ادغام بانک دی با موسسه مالی افضل طوس به مذاق سهامداران خوش نیامده است . هر چند ادغام بانک دی با افضل تکذیب شده است اما در صورت این ترکیب ، تعهدات مالی افضل باعث تضعیف قدرت بنیادی بانک دی خواهد شد .

بانک مهر اقتصاد و اعتباری عسکریه را باید دو عضو موفق گروه بانک از حیث بازدهی در هفته گذشته بنامیم این دو بازدهی ۴ درصدی را در هفته گذشته برای سهامداران خود به ارمغام آوردند .

در این گروه با جدی شدن لغو تحریم سوئیفت و استارت فروش اموال و دارایی های مازاد بانک ها شاهد موج جدید صعودی خواهیم بود . در کنار این خبر خوب باید در نظر داشت که بحث حضور بانک های خارجی ومشارکت این بانک ها با نمونه های وطنی در حال جدی تر شدن هست و در صورت بروز این مشارکت صنعت بانکداری کشور دچار تغییرات شگرف و مثبتی خواهد شد .

خبری که به بار ننشست

در صنعت سیمان طی هفته ای که گذشت شاهد موجی از تقاضا به دلیل خروج شمولیت قیمت گذاری سیمان از دولت به کارخانه بودیم تا نظام عرضه و تقاضا قیمت سیمان را تعیین کند خبری که در پایان هفته با صحبت های نعمت زاده ، وزیر صنعت به باد رفت . نعمت زاده عنوان کرده که این قیمت ها حداکثر تا قیمت های سال ۹۳ می تواند بالا بروند . در شرایطی که کارخانه ها برای فروش سیمان ، دست به تخفیف های بالایی می زنند و شرایط رکودی بر ساخت و ساز ها سایه افکنده است ؛ آزاد شدن قیمت هم نمی تواند تاثیر مثبتی برای کارخانه های سیمان ساز داشته باشد . در ۳ تا ۶ ماهه اخیر ۶ کارخانه سیمان سازی که ۲۱ کوره داشتند دست از تولید کشیده اند که این در نوع خود می تواند وضعیت اسفناک این صنعت را به تصویر بکشد.

ذوب آهن ۳ هزار میلیارد تومانی می شود

بالاخره بعد از مدت ها انتظار، گزارش توجیهی افزایش سرمایه ذوب آهن منتشر شد. طبق این گزارش افزایش سرمایه ۳ هزار و ۱۱۸ میلیارد تومانی معادل ۳۸۲% از محل تجدید ارزیابی دارایی ها (ماشین الات و تجهیزات)، جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده است. هدف از افزایش سرمایه، اصلاح ساختار مالی شرکت می باشد. در این صورت سرمایه اسمی ذوب آهن از ۷۸۶ میلیارد تومان به بیش از ۳ هزار میلیارد تومان خواهد رسید. به گفته مجتبی فریدونی مدیر سرمایه گذاری ذوب آهن اصفهان افزایش سرمایه تا شهریور ماه سال جاری نهایی می شود.

نگاهی به صورت های مالی داروسازان

بررسی اقلام بودجه شده شرکت های دارویی، نشان می دهند که حاشیه سود ناخالص در نمادهای سبحان، دفرا و دالبر بیشترین مقدار را دارد و نمادهای دپارس، دفرا و سبحان نیز بیشترین مقدار حاشیه سود عملیاتی را دارا می باشند. در این بین دلر با ۴ هزار میلیارد ریال درآمد، بیشترین درآمد حاصل از فروش و ارائه خدمات را در بین شرکت های دارویی دارد. دفرا با ۶۵۰ میلیارد ريال، کمترین درآمد را دارد. همچنین بیشترین هزینه های مالی نیز مربوط به دلر می باشد. تنها سه شرکت دپارس، دجابر و داسوه در صورت های مالی خود مبلغی را به عنوان سود حاصل از سرمایه گذاری های عملیاتی شناسایی کرده اند. بعد از درازک که با ۸۰۰ میلیارد ريال، بیشترین سود خالص را به خود اختصاص داده، دالبر و دجابر حدود ۷۶۰ میلیارد ريال سود خالص در صورت های مالی خود شناسایی کرده است.

این شرکت کاشی سازی ترک برداشت

شرکت کاشی حافظ در اصلاحیه گزارش سه ماهه، سود هر سهم سال ۹۴ را با ۷۳% کاهش ۱۹ ریال اعلام نمود، در حالی که در گزارش قبلی به ازاء هر سهم ۷۳ ریال سود پیش بینی کرده بود. در پی پیش بینی کاهش تولید، مبلغ فروش هم ۱۵% کاهش داشته که دلیل اصلی تعدیل منفی می باشد. این شرکت در گزارش قبلی حدود ۶٫۱ میلیون متر مربع فروش انواع کاشی را پیش بینی کرده بود که در حال حاظر به ۵٫۵ میلیون متر مربع کاهش یافته است. بهای تمام شده نیز ۱۱% افت داشته؛ در مجموع سود ناخالص ۲۰% نزول کرد. از نکات مثبت این گزارش کاهش ۲۱ درصدی هزینه های عمومی است. کحافظ در سه ماه نخست سال جاری به ازاء هر سهم ۷۰ ریال زیان شناسایی کرده است.

پیش بینی و توصیه

خوشبختانه بزرگان بازار سرمایه هم در تایید پیش بینی های روزهای قبل ما آمدند و ماه های باقیمانده از سال ۹۴ و اوایل سال ۹۵ را برای بورس تهران طلایی پیش بینی کردند . بنظر می رسد صبر و حوصله سهامداران در این مرحله نقش به سزایی در تعیین سود یا زیان آنها داشته باشد . امیدواریم در ماه های آتی تحلیل که زیر هجوم هیجان خاک می خورد دوباره به بازار سرمایه کشور بازگردد .

در هفته پیش رو دو از انتظار نیست که دوباره شاهد نوسان قیمت ها باشیم . نوسانی که بدلیل کاهش شدید ارزش معاملات به سود نوسان گیران بازار سرمایه هم نیست . البته همانطور که در ابتدا اشاره کردیم با بازگشایی نمادهای متوقف امکان ریزش چند هزار واحدی در شاخص کل ، دور از انتظار نیست .

بجای پیشنهاد خرید یا فروش پیشنهاد می کنیم روند سه ساله سود و زیان ها را در نظر بگیرید مطمئنا شرکت هایی که روند سودآوری مطمئن و با ثبات تری را داشتند در دوران پسا تحریم هم موفق تر ظاهر خواهند شد .

سایت کسب و کار بازده

مطالب مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی