کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گزارش ۷: راه صنایع بورسی از هم جدا می شود

هفته ای که در آخرین روز آن قرار داریم شروعی بد و نا امید کننده برای بازار سرمایه داشت ولی رفته رفته فشار عرضه ها کاهش یافت ؛ بi طوریکه دو روز پایانی معاملات با افزایش ارزش معاملات و سبز شدن شاخص کل مواجه شدیم. البته باید  دقت داشت که ورود نقدینگی تنها نسبت به روزهای قبل رشد داشت اما هنوز سیگنال مطمئنی از این حیث به بازار سرمایه تزریق نشده است . حضور وزرا، بازرگانان و سیاسیون غربی چون موگرینی و فابیوس از جمله دلایلی بود که بازار سرمایه درک بهتری از احتمال لغو تحریم ها بر علیه ایران بدست اورد. از طرفی دیگر شنیده هایی به گوش می رسد که قراردادهای مهمی در صنایعی چون خودرو، پتروشیمی، شرکت های تجهیزاتی و حمل و نقلی ها منعقد شده است.

bourse.jpg

البته سبزی شاخص کل بورس  از سبز شدن گروه خودرو کلید خورد و در ادامه به باقی گروه ها تسری پیدا کرد.

با توجه به عدم بازگشایی ششلول بندهای  پالایشگاهی(شپنا ، شتران ، شبندر، شبریز، شاوان ، شراز) و چند تک سهم مانند : فخوز که در گزارش های خود حسابی سهامداران خود را عصبی کرده اند باید دید این  افزایش اخیر ارزش معاملات و سبز شدن شاخص کل به نوعی سوپاپ اطمینان ورود نمادهای پالایشگاهی و تک سهم ها به معاملات است و یا حضور غربی ها و ثبت پیش قراردادها بازار را در هفته آتی یکدست سبز خواهد کرد . به هر ترتیب با هر نگاهی هم که به معاملات هفته آتی وارد می شوید توجه به یک نکته الزامی است و آن عدم خرید یا فروش هیجانی بنا بر رفتار سایر سهامداران و عدم تبعیت از رفتار توده ای است ؛ قطعا این دو رفتار ریسک معاملات را بالا برده و شانس کسب سود را به شدت کاهش می دهد .

عامل مهم دیگر انتخاب صنعت مناسب و پس از آن ، بهترین نماد است . در دو سوم باقی مانده از سال ۹۴ ، صنایع در بازار سرمایه اهداف متفاوتی را دنبال خواهند کرد بنابراین اگر به دنبال بازدهی مناسب هستید از سرمایه گذاری بر روی صنایعی که آینده مغشوش و مبهمی دارند صرف نظر کنید .

رایانه ای ها صدر نشین صنایع شدند

هفته ای که بر معاملات در بورس و فرابورس گذشت  یک تغییر اساسی با هفته قبل داشت و آن ، عدم تقسیم سود نقدی توسط شرکت ها به واسطه برگزار نشدن مجامع شرکت ها در بازار سرمایه بود . در هفته قبل سه صنعت انبوه سازی ، سیمان و فنی و مهندسی به ترتیب شاهد ۳۰ ، ۲۷٫۱ و ۶ میلیارد تومان افزایش ارزش بازار صنعتشان ، به واسطه افزایش سرمایه از محل آورده نقدی بودند . هر چند هیچ یک از این سه صنعت نتوانستند بازدهی را طی هفته گذشته عاید سهامداران خود کنند.

در هفته قبل ۱۲ گروه موفق به کسب بازدهی و ۳۰ گروه متحمل زیان شدند صنایع رایانه ، خرده فروشی ، منسوجات به ترتیب با ۹ ، ۶ و ۴ درصد بازدهی ، سرآمد کسب بازدهی در صنایع بازار سرمایه بودند در مقابل گروه های پیمانکاری صنعتی با ۱۲ ، تجارت عمده و خرده فروشی با ۱۰ و استخراج زغال سنگ هم با ۱۰ درصد بیشترین زیان ها را به پرتفولیو سهامدارانشان وارد آوردند .

پرش ۲۳ درصدی نساجی بروجرد ، سقوط ۱۵ درصدی خودکفایی آزادگان

در ۵ روز کاری اخیر ، ۱۲۰ شرکت موفق به کسب بازدهی ، و ۲۵۵ شرکت متحمل زیان شدند ؛ ۱۵ شرکت هم در قیمت های خود در جا زدند . شرکت های نساجی بروجرد با ۲۳ درصد بازدهی ، سپنتا با ۱۸ درصد بازدهی و تجهیزات سدید با کسب ۱۷ درصد بازدهی ، عناوین اول تا سوم کسب بازدهی در هفته اخیر را به خود اختصاص دادند . مشاهده می شود که هر سه این نمادها از جمله نمادها کوچک بازار سرمایه هستند . در مقابل شرکت های خودکفایی آزادگان با ۱۵ ، بانک قوامین با ۱۵ و سرمایه گذاری ساختمان ایران در نماد وساخت با ۱۵ درصد زیان سه شرکتی بودند که ،  بیش از سایرین سهامداران خود را نگران و مضطرب کردند .

اگر وزن نمادها را در نظر نگیریم سهامداران به طور متوسط ۱٫۳ درصد زیان را در هفته گذشته تحمل کردند .

استارت خودروها در هفته آتی می چرخد ؟

شایعات قرار دارد با برندهای معروف خودروساز دنیا که روزی آرزوی هر ایرانی بود در حال تحقق است . فولکس ، بنز ، هیوندا و… از شرکت هایی هستند که در روزهای اخیر در جاده مخصوص تردد کرده اند . البته چینی ها هم برای جا نماندن از قافله ، با مدیریت بی نظیر سودشان سعی در افزایش سهم خود از بازار خودروی ایران دارند . با رنگ واقعیت گرفتن این شایعات و رفت و آمد تیم های اقتصادی کشورهای ماشین ساز به جاده مخصوص ، سهامداران نمادهای خودرویی دوباره دلگرم سهم هایشان شدند . شاید قطعی شدن قرار داد ایران خودرو با بنز یک نقطه عطفی در گروه خودرو شد ، اقدامی که با صف خرید شدن خاور ، گروه و شاخص کل بورس تهران را سبز رنگ کرد . در صورت اجرایی شدن قرارداد ایران خودرو با بنز، تولید موتور سنگین در شرکت ایدم، تولید گیربکس در شرکت چرخشگر و تولید اکسل در نيرو محركه‌، که همگی زیرمجموعه خاور هستند، انجام خواهد شد. همچنین طبق گفته های مدیرعامل ایران خودرو، شرکت بنز ابراز تمایل کرده ۵۰% از شرکت ستاره ایران و ۳۰% از شرکت ایدم را خریداری کند. خاور سهامدار عمده این دو شرکت می باشد.

خکاوه دیگر نمادی است که طی روزهای اخیر شاهد ورود نقدینگی مناسب است . سایپا دیزل در چهار ماه ابتدایی سال جاری ۸۸۷ واحد خودرو سنگین تولید کرده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود ۲۲٫۵ درصد رشد داشته است . سال گذشته سایپا دیزل قرار داد تولید ۹۵۰ دستگاه کامیون را با ولوو منعقد نمود که پیش فروش این کامیون ها همچنان ادامه دارد . خکاوه هم برای عقب نماندن از سایر خودرو سازها با رنو وارد مذاکره شده و در صورت تفاهم میان دو شرکت ، تولید کامیون های رنو تراک در این شرکت آغاز خواهد شد .

در این گروه قطعه سازان هم مورد توجه قرار گرفتند . این نمادها به دلیل کوچکی و چابکی سودآوری بالاتری نسبت به خودروسازان داشتند .

از سایپا خبر می رسد که شایعات فروش بلوک ۲۰ درصدی خکمک توسط این شرکت تایید شده است و این شرکت در ادامه فروش شرکت های تابعه خود با قیمت مناسب ، قصد فروش بلوک ۲۰ درصدی کمک فنر سازی ایندامین را دارد .

شاید یکی از معدود خبرهای بد گروه خودروسازی در هفته گذشته تعدیل منفی ۱۳ درصدی خبهمن بود . گروه بهمن در گزارش سه ماهه ، سود خود را از ۳۱۶ ریال به ۲۷۴ ریال کاهش داده و تنها موفق به پوشش ۳ درصد از سود جدید شده است . افزایش هزینه های مالی ، عمده ترین دلیل کاهش سود خبهمن است .

انبوه سازان هم مستعد رشد هستند

طبق پیش بینی ها فنر خرید واحدهای مسکونی در نیمه دوم سال ۹۴ و ابتدای سال ۹۵ رها خواهد شد و دوباره شاهد افزایش معاملات در بازار مسکن خواهیم بود از ابتدای سال ۹۴ تا به امروز تنها ۸ نماد از ۲۵ نماد فعال انبوه سازان امکان کسب بازدهی را بدست آوردند . اگر از بازدهی های نجومی ۱۰۰ درصدی در ثنام و ۴۴ درصدی در ثقزوی بگذریم سایر نمادها حرفی برای گفتن نداشتند . توجه داشته باشید اگر چه مسکن سازان ، کمتر به عنوان لیدر بازار سرمایه انتخاب شده اند اما همواره از صنایعی بودند که با گروه های پیشرو هم آوا می شدند . افت سنگین بیش از ۲۰ درصدی در ثشاهد ، زیان شدید ۱۹ درصدی ثنوسا و کاهش قیمت ۱۸ درصدی ثعمرا همگی در فاصله حدود ۴ ماه ابتدای سال ۹۴ تا به امروز رقم خورده است .

در این گروه ثرود با توجه به نسبت p/e  جذاب ۴ و البته افزایش سرمایه ۱۵۰ درصدی که انجام شد یکی از جذاب ترین نمادها خواهد بود . ثرود هر چند از ابتدای سال تا به امروز حدود ۱۰ درصد سهامداران خود را متحمل زیان کرده است اما با توجه پوشش سود مناسب در گزارش ۹ ماهه و البته خبر انعقاد پروژه هایش ، در ادامه می تواند به یکی از نمادهای پیشرو گروه  تبدیل شود .

در گروه انبوه ساز در هفته قبل خبرهای خوب از شفاف سازی ثشرق و تعدیل مثبت از کرمان هم داشتیم . شاید یکی از شوک های منفی گروه مسکن ساز تعدیل منفی ۱۷ درصدی آ س پ بود . این شرکت سود پیش بینی شده هر سهم خود برای سال مالی ۳۱ /۶ /۹۴ را با ۱۷ درصد کاهش به ۱۶۶ ریال رساند . هر سهم آ س پ در پایان معاملات هفته ۱۲۱۷ ریال بود .

 

خبرهای خوب از لیزینگ ها

صنعتی لیزینگ که بیشترین وابستگی را به خودرو سازان دارد طی هفته قبل موفق ظاهر شد . از این صنعت شنیده می شود مالیات بر ارزش افزوده جدا می شود . در صورت اجرایی شدن این مهم ، ریسک نمادهای لیزینگی کاهش خواهد یافت . ولساپا که در روزهای قبل به آن اشاره کردیم در هفته پیش روی حدود ۷ درصد بازدهی را عاید سهامداران خود کرد .

در این گروه البته از ولغدر خبرهای مناسبی به گوش نمی رسد . ولغر که بدلیل تعدیل با اهمیت سود آوری متوقف شده است ظاهرا با تعدیل منفی همراه است .

سرمایه گذاری در این گروه با دید میان مدت در مقطع فعلی به نظر کم ریسک می رسد در این گروه ولساپا قوی ترین گزارش ها را ارائه داده است .

دومینوی ریزش در پالایشگاه ها

یکی از گروه هایی که کمترین وابستگی و قرابت را با تحلیل دارد گروه فرآورده های نفتی است که نمادهای پالایشگاهی در آن حضور دارند . به واقع در سال های اخیر شاهد افت شدید و پرش های عجیب و غریب در این صنعت بودیم که با کمتر نمودار یا تحلیل بر اساس فاند شرکت جور در می آمد .

این گروه که پرش های خارق العاده هم کم نداشتند در تلخ ترین گزارش روزهای اخیر ، شاهد زیان ۲۳۰ تومانی شاوان در گزارش پایان سال مالی ۹۳ بودند پالایشگاه نفت لاوان سود سال ۹۳ را پیش از این ۱۹ تومان به ازای هر سهم در نظر گرفته بود و صعود قیمتی بیش از ۵۰ درصدی را از ۲۶ خرداد تا ۲۴ تیرماه تجربه کرد . واقعا مشخص نیست کسانی که در اواخر تیرماه این سهم را خریدند چه میزان ضرر خواهند کرد اما مسئله ای که در این گروه کاملا واضح است بحث تغییرات اساسی سودآوری در این شرکت ها با ارسال نامه توسط مسئولان مربوطه در وزارت نفت است . به این ترتیب بوده که این نمادها طی ماه های اخیر بارها سهامداران را سوار ترن بازدهی و زیان در بورس تهران کرده اند . کسانی که سهامدار این سهم ها هستند بدانند که هیچ بعید نیست چند هفته بعد نامه ای به سود آنها منتشر نشود و سهم از زیان به سود نرسد !!!

پالایشگاه نفت تبریز هم در روزهای قبل با تعدیل منفی بیش از ۴۰ درصدی ، سود خود را به ۲۱۹ ریال کاهش داد.

دلیل رشد قاسم مشخص شد

قاسم که یکی از دراماتیک ترین داستان ها را در فرابورس دارد در هفته اخیر معاملات پر حجمی را بر جای گذاشت و حتی صف خرید را هم به خود دید . سرانجام در روز پنجشنبه مشخص شد قاسم که ۳۶ میلیارد تومان سرمایه دارد قصد افزایش ۱۲۲ درصدی سرمایه خود به ۸۰ میلیارد تومان را دارد . آورده نقدی ، مطالبات و سود انباشته سه محلی است که برای این افزایش سرمایه در نظر گرفته شده است . خرید وسائط نقلیه و تکمیل پروژه های عمرانی دلایلی است که قاسم قصد این افزایش سرمایه را کرده است.

پیش بینی و توصیه :

p/e  بازار سرمایه به دلیل گزارشهای بد و نامناسب شرکت ها افزایش یافته است، هم اکنون p/e بورس در حدود ۵٫۶ و p/e  فرابورس ۷٫۳ است . در نظر داشته باشید این نسبت قیمت به درآمد در حالی پیش بینی شده است که شرکت ها با فرض عدم لغو تحریم ها دست به پیش بینی سود خود در پایان سال مالی اقدام کرده اند و شاید حق هم با آنها باشد و به نوعی نگاه بازاری و نه تئوریک به مسایل داشته باشند در شرایطی که تعدیل مثبت تاثیر چندانی بر قیمت ها و کسب بازدهی ندارد شرکت ها ترجیح می دهند با قطعیت تعدیل مثبت های خود را برای نیمه دوم سال نگه دارند . اگر لغو تحریم ها و توافق در ماه های آتی دچار خللی نشود بدون شک ، شاهد رشد سریع و برق آسایی که برخی از کارشناسان دم از آن زدند خواهیم بود . اما در صورتی که لغو تحریم ها باز هم به گره بخورد باید در نظر داشت که تنها معدود شرکت هایی هستند که می توانند مامن امن سرمایه ها باشند . روند مذاکرات تا به اینجای کار طبق پیش بینی ها و منطقی جلو رفته است .

اگر قصد ورود به بازار سرمایه دارید حداقل دید زمانی پایان سال را داشته باشید کم هستند افرادی که خاطره خوشی از بازار سرمایه در مدت یک هفته تا یک ماه داشته باشند . تجریه حضور کوتاه مدت در بازار سرمایه ، می تواند در شرایط رکودی مانند ماه های اخیر فاجعه به بار آورد . شاید افرادی که به امید کسب سود ۱۰ تا ۲۰ درصدی قبل از توافق وین وارد بازار سرمایه باشند خاطرات جالبی از زیان های ۱۵ تا ۲۰ درصدی در مدت کمتر از یک ماه برایتان تعریف کنند .

قصد خروج از معاملات هم در صورتی که نیاز مبرم به نقدینگی را ندارید توصیه نمی شود . اگر چه نسخه واحدی برای صنایع و نمادها نمی توان پیچید اما عموم نمادها بجز یکی دو صنعت شانس تعدیل مثبت در گزارش های آتی خود را دارند . که در صورت این مهم رشد سریع بازار سرمایه دور از دسترس نخواهد بود . توجه کنید که گزارش های ۳ ماهه هر چه بود تمام شد و حالا باید با نگاه جدید نسبت به شرایط اقتصادی کشور و تاثیر آن بر شرکت های مختلف ، سبد سهام خود را بچینید.

//بازده//

 

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی