کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گزارش ۲۰: دودستگی در تالار حافظ

بازده: سهامداران امروز با ذهنیتی مثبت از معاملات طوفانی روز شنبه به جنب پل حافظ رفتند تا شاهد کاهش زیان ۱۸ ماهه خود باشند.

امروز مطابق پیش بینی های روز گذشته سهامداران دست به عصا در معاملات حاضر شدند و دیگر در هر قیمتی سفارش خرید خود را وارد نمی کردند . به واقع مقداری از بازدهی مورد نظر بازار سرمایه پس از توافق هسته ای با شکل گیری جو مثبت در حال پیشخور شدن است . همانطور که دیروز هم در پیش بینی و توصیه مطرح کردیم خرید در قیمت های روزهای جاری تحمل ریسک بالایی را نیازمند است که آنطور که از شواهد بر می آید طی ماه های اخیر تمام این افراد ریسک پذیر از تالار حافظ فراری شده اند.

انتخاب کنید ، نگاه سبز یا قرمز؟

صحبت های دو پهلو و به زعم برخی نه چندان مثبت معاون وزیر امور خارجه کشورمان آقای عراقچی، در کنار رشد نسبی قیمت در اغلب صنایع باعث شد تا امروز جو معاملات به کلی تغییر کند و سهامداران دوباره وارد بحث های توافق هسته ای شوند. در راستای همین افزایش تردیدها، افت ارزش معاملات و قرمز شدن حدود نیمی از نمادها کلید خورد. پیش قراول های این سرخ شدن هم صنایعی هستند که از توافق بیشترین سود را کسب می کنند.

صنعت بانکداری همچنان کانون توجهات است

طی معاملات امروز یکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۴، صنعت بانکداری همچون روزهای گذشته تفاوت فاحشی از حیث ارزش معاملات با سایر صنایع ایجاد کرد. دو نماد وبصادر با ۱۱ میلیارد و ۱۱۷ میلیون تومان و وبملت با ۱۰ میلیارد و ۱۶۹ میلیون تومان تنها دو نمادی بودند که موفق به ثبت ارزش معامله بیش از ۱۰ میلیارد تومانی شدند. هر چند نمادهای گروه بانک امروز هم تقریبا سبزپوش بودند اما هیجان حقیقی و به تبع آن عرضه های حقوقی نسبت به روز گذشته افت محسوسی داشت. برخی سهامداران کوتاه مدت  درگروه بانک و موسسات اعتباری تحت تاثیر صحبت های دیشب عراقچی قانع شدند که فعلا باید سود اندک ایجاد شده را شناسایی کنند تا ابعاد مختلف توافق هسته ای در روزهای آتی مشخص شود.

در بیشتر بانک ها به خصوص بانک ملت زمزمه هایی مبنی بر عدم تقسیم سود مناسب در مجمع پایان سال به گوش می رسد در همین راستا  امروز بانک ملت بیشترین فشار فروش را تحمل کرد و حدود یک درصد از قیمتش را اصلاح کرد .

بانک دی علی رغم معاملات دلسرد کننده امروز خود، شاهد انتشار اخبار مثبت از جانب مدیرعامل خود بود. احمد شفیع زاده از دریافت مجوز و بازگشایی سوئیفت بانک دی در روزهای آتی پرده برداشت. ظاهرا صرافی این بانک هم طی دو ماه آینده افتتاح خواهد شد. سرمایه تنها نمادی بود که در پایان معاملات روز یکشنبه در میان بانکی ها صف خرید خود را حفظ کرد.

نگاهی گذرا بر سایر صنایع

امروز رخنه رنگ سرخ در گروه های پالایشگاهی و پتروشیمی بیشتر احساس شد همانطور که دیروز هم در خصوص ابهامات نمادهای پالایشگاهی نوشتیم این گروه همچنان با اما و اگرهای بسیاری دست به گریبان است. سقوط قیمت نفت در به حاشیه رانده شدن گروه های پتروشیمی و پالایشگاهی نقش اصلی را بازی می کند در گروه پتروشیمی دوده سازان امروز هم مورد توجه بودند.

جهش قیمتی در گروه ابزار اندازه گیری با تک سهم آکنتور هم قابل توجه است. کنتورسازی که تمرکز اخبار مثبت را روی خود حس می کند برای پنجمین روز کاری متوالی افزایش قیمت را تجربه کرد. ظاهرا کنتورسازی ملک اقدسیه خود را طی روزهای اخیر برای فروش به مزایده گذاشته است. زمزمه ها و شایعات در خصوص قراردادهای جدید از آکنتور و ارزش بنیادی سهم، از مهم ترین دلایل صعود قیمتی در آکنتور است.

پیش بینی و توصیه

توصیه امروز هم مانند روز گذشته عدم خریدهای اعتباری و البته هیجانی است. قیمت ها به مرحله ای رسیده اند که برای صعود باید منتظر اخبار هسته ای باشند. پس با صبر و طمانینه و به دور از هیجان خرید یا فروش پس از مشخص شدن زاویه های توافق هسته ای معاملات خود را سامان بدهید. تنها اصلاح سبد سهام و انتخاب سهم های  پیش رو در سناریونویسیهای مختلف می تواند از اقدامات مناسب این روزها باشد.

سایت کسب و کار بازده

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی