کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گزارش ۷: دو تک سهم که شرایط درخشیدن دارند

بازده: با پایان معاملات روز چهارشنبه، هفته‌ی نصف و نیمه‌ای که برای بیشتر سهامداران چیزی جز زیان نداشت به پایان رسید. گزارش‌های سه ماهه هم که با مفروضات قبلی تهیه شده است چندان جالب‌توجه نیست و باید برای دیدن گزارش‌های مهیج‌تر سه ماه دیگر صبر کنیم. هر چند انجام توافق هسته‌ای در کوتاه‌مدت نمی‌تواند اثرگذار باشد اما با دید میان‌مدت شرایط بازار سرمایه را به کلی متحول خواهد کرد. این تحول آنقدر اساسی خواهد بود که هیچ تعجب نخواهیم کرد اگر معاملات روزها و هفته‌های آتی سبز رنگ باشد.

bourse.jpg

به دلیل ایام مبارک عید فطر، شنبه و یکشنبه، معاملاتی در تالار شیشه‌ای رقم نخورد و همه منتظر یک شروع قدرتمند در نخستین روز کاری هفته‌ یعنی دوشنبه بودند اما این اتفاق رقم نخورد. داد و ستدها باز هم با عرضه‌ها از جانب شخصیت حقیقی بازار سرمایه ادامه پیدا کرد امری که در پایان باز هم نزول قیمت‌ها در اغلب نمادها را به بار آورد. این نزول در حالی رقم می‌خورد که اتفاق بنیادی بدی رقم نخورده است و بالعکس همه‌ی اخبار بنیادی و حتی درون صنعتی به نفع صعود هستند.

صنایع در هفته‌ای که گذشت

در هفته‌ای که گذشت ۱۶ صنعت موفق به کسب بازدهی و ۲۳ صنعت متحمل زیان شدند ؛ ۵ صنعت هم بدون تغییر خاص در قیمت هفته را به پایان رساندند. صنعت کوچک چاپ با ثبت زیان بیش از ۹ درصدی، حمل‌ونقل و انبارداری با دراختیار داشتن ۳ درصد از ارزش بازار سرمایه با ثبت زیان ۶ درصدی و صنعت خودروسازی هم با در اختیار داشتن ۳ درصد از ارزش بازار زیان ۵ درصدی را به ثبت رسانید تا بدترین عملکرد را در بین صنایع بازار سرمایه رقم بزنند. در مقابل صنایع کوچک کاغذی، ابزار پزشکی و کاشی و سرامیک به ترتیب با رشد ۱۰، ۹ و ۵ درصدی بالاترین بازدهی‌ها را در سه روزکاری دوشنبه تا چهارشنبه به‌دست آوردند. سه صنعت مذکور در مجموع کمتر از ۳ هزارم از ارزش بازار سرمایه را تشکیل داده‌اند.

اغلب صنایع بزرگ و پرنماد مانند بانک‌ها، فلزات اساسی و استخراج کانه‌های فلزی جزو صنایع بودند که در پایان هفته متحمل زیان شدند.

ارزش معاملات در سه صنعت خودروسازی با ۷۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، بانک‌ها با ۵۱ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان و گروه شیمیایی با ۳۴ میلیارد و ۳۹۲ میلیون تومان، بیش از سایر صنایع بود. حضور بانک‌ها با توجه به برگزاری مجامع پایان سال مالی، در بین سه پر ارزش هفته از نکات قابل توجه است. سه صنعت محصولات چرمی با حدود ۲ میلیون تومان، زراعت و خدمات وابسته با ۲۵ میلیون تومان و قند و شکر با ۱۰۲ میلیون تومان ارزش معامله، سه صنعت مهجور از حیث ارزش معامله در هفته‌ی اخیر بودند.

تقسیم سود ۴۲۲۱ میلیارد تومانی

در مجموع سه روز کاری پایان تیرماه، مجامع پایان سال مالی بسیاری از شرکت‌ها برگزار شد که حاصل آن تقسیم بیش از ۴ هزار و ۲۲۱ میلیارد و ۴۱۶ میلیون تومان سود نقدی بین سهامداران بود. نقدینگی بیش از ۱۹۴ میلیارد و ۲۱۰ میلیون تومانی هم برای انجام افزایش سرمایه از محل آورده‌ی نقدی در هفته‌ی منتهی به ۲ مرداد جذب شد.

تنها ۲۲ درصد از نمادها رشد کردند

در هفته‌ی ۳ روزه‌ی اخیر، تنها ۷۶ نماد معادل ۲۲ درصد از نمادهای معامله شده موفق به کسب بازدهی شدند و در مقابل ۷۵ درصد از نمادها معادل ۲۵۸ نماد شاهد افت و تحمل زیان شدند. از این مقدار ۷۲ نماد زیان بیش از ۵ درصدی را تحمل کردند. سهامداران در نمادهای سخواف، فسدید و غشوکو طی سه روز کاری اخیر به ترتیب زیان‌های ۲۵، ۲۲ و ۱۸ درصدی را شناسایی کردند در مقابل نمادهای معیار، کوثر و حفارس به ترتیب بازدهی‌های ۴۰، ۲۳ و ۱۸ درصدی را کسب کردند.

نمادهای بدشانس

در هفته‌ای که گذشت یک بار دیگر اثبات شد که زمان بازگشایی در کسب بازدهی مناسب در نمادها بسیار مهم و اساسی است به خاطر داریم که نمادهایی که در هفته‌ی قبل به روی تابلو رفتند افزایش قیمت‌های چند ده درصدی را دشت کردند. ولی در هفته‌ی جاری به رغم تعدیل مثبت برخی از نمادهایی که به معاملات بازگشتند باز هم شاهد افت و زیان در آن‌های بودیم. خودرو نمونه‌ی خوبی برای بازگشایی‌های بی‌موقع است جایی که این نماد پر ظرفیت به رغم حضور شرکای غربی و شرقی خود در جاده مخصوص متحمل افت بیش از ۹ درصدی شد.

دو نماد پر ظرفیت که مورد بی‌مهری قرار گرفتند را بهتر بشناسید

مسکن‌ساز اصفهانی

سرمایه‌گذاری مسکن زاینده‌رود که با ۲۰۰ میلیون سهم در دهم شهریور سال ۹۳ پا به عرصه معاملات گذاشت بعد از گذشت حدود ۱۰ ماه از حضور خود در فرابورس موفق به کسب بازدهی ۳۲ درصدی شده است. یعنی بطور متوسط حدودا ۳ درصد بازدهی در هر ماه کسب کرده است. سرمایه‌گذاری زاینده رود ۸۳۹ ریال سود را برای پایان سال مالی خود پیش‌بینی کرده است که ۴۰۸ ریال معادل ۴۹ درصد آن را در گزارش ۶ ماهه محقق کرده است. این گزارش در حالی ارائه شده است که بیشتر نمادهای گروه گزارش نه چندان مناسبی را به بدنه بازار سرمایه تزریق کرده‌اند. پس از ثمسکن با p/e حدود ۳.۹، ثرود با نسبت p/e ۴.۱ جذاب‌ترین نماد گروه است.

سرمایه‌گذاری مسکن که مالک اصلی و سهامدار عمده ثرود است طی حدود ۴.۵ ماه اخیر بیش از ۱۰ میلیون و ۸۷۵ هزار سهم از ثرود را بین سایر سهامداران عرضه کرده است تا درصد مالکیتش در ثرود به حدود ۸۴ درصد کاهش پیدا کند و البته درصد شناوری ثرود هم به حدود ۱۶ درصد برسد.

ترکویز پرتنرز لیمیتد دیگر سهامدار ثرود است که از تاریخ ۸ اردیبهشت به جمع سهامداران درصدی ثرود اضافه شده است. ترکویز که نماینده سهامداران خارجی در بورس تهران است و معمولا خریدهای مطمئن و پرسودی انجام می‌دهد در فاصله‌ی ۹ اردیبهشت تا ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ بیش از سه میلیون و ۲۱۴ هزار سهم از ثرود را به سبد سهام خود افزوده است.

شرکت توسعه تجارت بین‌المللی رشد پایدار(با مسئولیت محدود) هم یکی دیگر از کدهای حقوقی است که مشتاق خرید در ثرود است. این شرکت از تاریخ ۲۵ فروردین امسال وارد ثرود شده و طی حدود ۳ هفته ۲ میلیون و ۶۶۱ هزار سهم از ثرود را خریداری کرد. این شرکت هیچ‌وقت سهام خود در شرکت سرمایه‌گذاری مسکن زاینده‌رود را از سبد سهام خود خارج نکرده و همواره میل به خرید در ثرود داشته است.

شرکت سرمایه‌گذاری مسکن البرز(سهامی خاص) هم یکی دیگر از شرکت‌های حقوقی است که در قالب یک معامله بلوکی، ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار سهم سرمایه‌گذاری زاینده رود را در قیمت ۲۴۸ تومان خریداری کرده است. این شرکت طی روزهای اخیر خریدهای جزیی را در ثرود ترتیب داده است.

شرکت پویا نوین پارس ( سهامی خاص) در تاریخ ۲۵ فروردین ماه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار سهم ثرود را به قیمت هر سهم ۲۴۳۹ ریال خریداری کرد و به جمع سهامداران درصدی ثرود وارد شد این شرکت پس از گذشت حدود ۸۰ روز از خرید اولیه تعداد سهم‌های خود را به ۲ میلیون و ۵۴۲ هزار سهم رساند. پویا نوین تنها سهامدار درصدی است که برخلاف سایر سهامداران بالای یک درصد ثرود، اقدام به فروش در این نماد کرده است. پویا نوین پارس ۳۲۰ هزار سهم سرمایه‌گذاری زاینده رود را در روزهای ۱۴ و ۱۵ تیر عرضه کرده است.

با تمام جوانب مطرح‌شده از لحاظ بنیادی و محتمل نبودن عرضه از جانب سهامداران درصدی به نظر می‌رسد ثرود یکی از نمادهایی است که می‌تواند با هدف میان‌مدت بازدهی قابل توجهی را عاید سهامداران خود کند.

ثرود افزایش سرمایه ۱۵۰ درصدی را در دستورکار دارد که احتمالا طی روزهای آتی شاهد انتشار آن از این شرکت باشیم. همچنین انبوه‌ساز اصفهانی موفق به انعقاد قرارداد احداث یک پروژه‌ی اداری تجاری در اصفهان شده است که حاشیه سود ۳۰ درصدی دارد. بهای تمام شده‌ی این پروژه ۹ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

قطعات اتومبیل ایران

دیگر سهمی پر ظرفیتی که کمتر موردنظر فعالان بورسی بوده یکی از زیر مجموعه‌های سرمایه‌گذاری سمند یعنی شرکت قطعات اتومبیل ایران است. توضیحات ختوقا را با خبر افزایش سرمایه این شرکت قطعه‌ساز شروع می‌کنیم این شرکت برای راه‌اندازی پروژه‌ی تولید کاتالیز که پیش از این با قطعات وارداتی انجام می‌شده است قصد افزایش‌سرمایه‌ی ۲۰۰ درصدی از محل سود انباشته و آورده نقدی را دارد. هدف این افزایش‌سرمایه خودکفا شدن در تولید کاتالیز بدون واردات قطعات است که هنوز به تایید سازمان بورس نرسیده است. و پس از تایید از جانب سازمان منتشر خواهد شد.

ختوقا در مجمع پایان سال خود ۳۳۰ ریال از ۳۳۲ ریال خود را تقسیم کرد تا یکی از بهترین تقسیم‌ها در گروه خودرویی را انجام دهد. با این حال ختوقا طی گذشت ۱۸.۵ ماه از میانه‌ی دی تا به امروز نتوانسته هنوز بازدهی را عاید سهامداران خود کند.

شرکت قطعات اتومبیل ایران که بدلیل زیرمجموعه‌هایی که دارد و عدم ارائه اطلاعات آنها معمولا گزارش ۳ و ۶ ماهه‌ی مناسبی ندارد در گزارش ۳ ماهه‌ی اخیر خود هم نتوانست چندان موفق باشد. ختوقا با توجه به تغییرات بنیادی که در صنعت خودرو در حال انجام است می‌تواند یکی از نمادهایی باشد که کاندیدای کسب بازدهی مناسب در میان‌مدت است.

ختوقا علاوه بر شرکت بیمه‌ی آرمان و شرکت گروه توسعه‌ی مالی مهر آیندگان که ماه‌ها خرید و فروشی در آن ترتیب ندادند؛ ۳ سهامدار درصدی دیگر را در جمع خود می‌بیند. یکی از این سهامداران درصدی شخصی حقیقی که هم اینک مالک ۴ میلیون و ۲۸۰ هزار سهم ختوقا است و در فروردین امسال راضی به فروش ۸۰۰ هزار سهم این شرکت در قیمت حدود ۴۰۰ تومانی شد. البته این سهامدار حقیقی درصدی ۶۵ هزار سهم دیگر از ختوقا را پس از فروش به نسبت پرحجم خود خریداری کرد. به نظر می‌رسد استفاده از نوسان‌قیمتی با توجه به ظرفیت بالای سهم هدف این سهامدار حقیقی است.

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بورسیران دیگر سهامدار درصدی ختوقا که مالک حدود ۲ درصد از سهام این شرکت است ترازی مثبت در معاملات این شرکت قطعه‌ساز دارد. صندوق بورسیران ۷۳ هزار سهم قطعات اتومبیل ایران را در ۴.۵ ماه اخیر به سبد سهام خود اضافه کرده است.

سرمایه‌گذاری سمند(سهامی خاص) به عنوان سهامدار عمده و مالک حدود ۷۰ درصد از ختوقا هم در این نماد حضور دارد و مهمترین معامله‌ها را در این تک سهم قطعه‌ساز انجام می‌دهد. سمند که نه تنها در این سهم بلکه در تمامی زیرمجموعه‌های خود اقدام به نوسان‌گیری می‌کند در ختوقا هم این سیاست را در پیش‌گرفته است. و ضمن نوسان‌گیری به نوعی بازارگردان این تک سهم به حساب می‌آید. برآیند معاملات سمند در ختوقا طی حدود ۴.۵ ماه اخیر مثبت است و این شرکت سرمایه‌گذار بیش از یک میلیون و ۷۱۲ هزار سهم قطعات اتومبیل ایران را به سبد سهام خود افزوده است.

پیش‌بینی و توصیه

متاسفانه بیشتر تحلیل‌گران و کارشناسان بازار سرمایه مرعوب معاملات منفی روزهای اخیر شده‌اند و تحلیل‌های خود را براساس جو معاملات و نه اتفاقات بنیادی به بدنه بازار سرمایه تزریق می‌کنند. ظاهرا تحلیل‌گران هم پس از توافق وین انتظار این واکنش معکوس را از بازار سرمایه نداشته‌اند و کم‌کم در حال انعکاس تحلیل‌های متفاوت نسبت به پیش از به نتیجه رسیدن مذاکرات هستند.

اما در هفته‌ی آتی انتظار داریم با رسیدن قیمت‌ها به نقاط جذاب خریدها دوباره قوت گرفته و حداقل رنگ قرمز کمتری در معاملات ببینیم. فصل مجامع هم به پایان رسیده و در هفته پیش روی سهامداران به استقبال سهم‌های خود بعد از تقسیم سود نقدی می‌روند. این استقبال سهامداران پس از مجمع پایان سال مالی معمولا نشاط و افزایش ارزش معاملات را به همراه دارد.

خرید در نمادهای بنیادی با دید میان‌مدت یکی از گزینه‌هایی است که به نظر می‌تواند موفق و کارآمد باشد.

سایت کسب و کار بازده

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۲۶ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی