کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گزارش ۲۰: ۱۱ هزار و ۱۷۵ میلیارد تومان سوخت

اگر در روزهای اخیر سری به حوالی پل حافظ زده باشید متوجه خیل عظیم افراد بهت‌زده می‌شوید، سرمایه‌گذارانی که تا هفته‌ی پیش شب را تا سحر به امید توافق بیدار می‌مانند و فکر می‌کردند اگر بشود چه می‌شود !!! پس از توافق هم البته حافظیان خواب‌های رنگی، جبران زیان و بازگشت به شرایط خوب را می‌دیدند رویایی که کما‌کان تعبیر وارونه‌ای داشته است

اگر شاهد خروج دود از سر سهامداران هم هستید بدانید این دود ناشی از آتش گرفتن ۱۱ هزار و ۱۷۵ میلیارد تومان از ارزش بازار نمادهای بورسی و فرابورسی در فاصله ۲۳ تیر تا به امروز است. تعبیر وارونه‌ی رویای سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه را باید ملودرامی دانست که هنوز کسی علت و عامل آن را مشخص نکرده است.

نگاه‌های متفاوت به معاملات

البته هر گروه به زعم خود دلیلی را بر افت شدید ارزش نمادهای بازار سرمایه برمی‌شمارند در این بین کسانی که بیشتر به خطوط و نمودارهای تکنیکال نگاه می‌کنند معتقدند که شاخص در آستانه از دست دادن حمایت قوی ۶۶ هزار و ۹۲۰ واحدی است که با توجه به بازگشایی نمادهای بانکی و پالایشگاهی چندان هم بی‌راه به نظر نمی‌رسد.

اگر بخواهیم عینک بنیادی را بر چشم بزنیم و از دید فاندامنتالیست‌های صرف به معاملات نگاه کنیم باید بگوییم مشکل بارزی وجود ندارد و اصلاح انجام شده بی‌مورد است. این گروه جواب گزارش‌های ۳ ماهه بد شرکت‌ها را هم حواله به شرایط پیش از تحریم می‌کنند و معتقدند شرکت‌ها گزارش‌های بدبینانه را بدون در نظر گرفتن شرایط “پساتحریم” به بدنه بازار سرمایه تزریق کردند. بنیاد‌گراها معتقدند این گزارش‌ها اگر قرار بود پس از توافقات وین تهیه شود رنگ و لعاب متفاوتی به خود می‌گرفت.

عرضه‌های اشتباه در بازار سرمایه

به هر ترتیب باید توجه کرد که با اصلاح ناگهانی قیمت نمادها که توجیه منطقی برای آن وجود ندارد قیمت‌ها به پیش از توافق هسته‌ای(حتی برخی کمتر از قیمت‌های تیر رسیدند) بازگشته است. انتظار می‌رود با جذاب‌تر شدن قیمت‌ها تقاضا برای خرید هم افزایش پیدا کند و تعداد فروشندگان کاهش پیدا کند. اینکه دلیل منطقی برای سقوط بازار سرمایه وجود ندارد نظر شخصی نیست و بسیاری از تحلیل‌گران معتقد به اصلاح بی‌دلیل شاخص هستند. در این رابطه و به نقل از یکی از مدیران کارگزاری‌ها در جلسه‌ی روزهای قبل ۱۶ مدیرعامل کارگزاری با ریاست سازمان بورس هم دلیل منطقی برای سقوط قیمت نمادها یافت نشده است. حال این‌که برخی مقامات و مسئولین سابق بورس پا را فراتر از این اظهارنظر محافظه‌کارانه گذاشتند و معتقد به صعود سریع قیمت‌ها در کوتاه‌مدت شدند.

بزرگی صنایع کوچک در غیاب بانکی‌ها

در غیاب نمادهای صنعت بانکداری و با توجه به معاملات پر حجم ولساپا، صنایع لیزینگ، خودرو و شیمیایی عناوین اول تا سوم ارزش معاملات را بدست آوردند.

 گزارش خوب ولساپا سوخت شد؟

امروز ولساپا که به لطف گزارش خوبش، در ابتدای معاملات صف خرید چند ده میلیونی را در کنار نمادهای صف فروش‌شده جشن گرفته بود؛ موفق به حفظ صف خرید خود نشد و شاهد عرضه چند بار صف خرید خود بود. شاید عرضه‌ی امروز ولساپا پاسخی باشد به افرادی که دلیل افت قیمت نمادها را در روزهای اخیر گزارشهای بد میدانند. به هر ترتیب ولساپا با هجوم یک‌باره فروشندگان ۲۰ میلیارد و ۴۷۵ میلیون تومان ارزش معاملات را به خود دید و عنوان پرارزش‌ترین معاملات روز جاری را به نام خود ثبت کرد. لیزینگ رایان سایپا در گزارش سه ماهه‌ی خود عنوان کرده که ۱۸۵ ریال از سود پیش‌بینی شده خود را محقق کرده است. این سود معادل ۴۱ درصد از سود پیش‌بینی شده ولساپا است. تغییر پیش‌بینی سودآوری ولساپا در سال مالی ۱۳۹۴ نسبت به دوره‌ی مشابه سال قبل هزار و ۱۳۳ درصد رشد داشته است.

چراغ بنزین خودرویی ها روشن شد

خودرویی‌ها یکی از سنگین‌ترین افت‌ها را در صنایع امروز انجام دادند. به نحوی که به جز ختراک تمامی نمادهای گروه یک دست سرخ‌پوش شدند و بیش از ۶۰ درصد آن‌ها صف فروش را تجربه کردند. در این گروه خبهمن، خودرو و خپارس با ثبت پر ارزش‌ترین معاملات در مجموع ۱۱ میلیارد و ۱۲۵ میلیون تومان معامله شدند و هر سه صف فروشندگان را به خود دیدند هر چند حمایت حقوقی‌ها از خبهمن باعث برچیده شدن صف فروش در پایان معاملات شد.

امروز خبری مثبت برای پارس‌خودرو در وال استریت ژورنال منتشر شد. در این خبر یکی از مدیران خپارس فاش کرده است که رنو مذاکرات جدی و جدیدی را برای خرید کمتر از نیمی از سهام خپارس انجام داده است. خریداران خپارس که به دلیل شرایط بد بنیادی این سهم مدت‌ها است مورد غضب تحلیل‌گران بنیادی قرار دارند به نظر در آستانه‌ی بدست آوردن رویای قرار داد با رنو قرار گرفتند. در صورت خرید کمتر از نیمی از سهام خپارس توسط رنو، سهامداران این شرکت صف فروش ۳۰ میلیونی خپارس را در معاملات امروز فراموش خواهند کرد.

شرکت‌ها در سال مالی جدید

“فولاد” در جدیدترین پیش‌بینی خود، سود سال ۹۴ را نسبت به پیش‌بینی ۲۱ اسفند خود با ۶۰ درصد کاهش به ۱۷۳ ریال تقلیل داد. سرمایه‌گذاران برای حضور در گروه فلزات اساسی نهایت دقت را داشته باشند.

“خفناور” سود پیش‌بینی شده در ۱۷ فروردین خود را با افزایش ۲۶ درصدی، ۹۴۹ ریال برآورد کرد تا جزو گزارش‌های خوب بازار سرمایه قرار گیرد .

“کفپارس” هم که در هفته‌های اخیر صف‌های خرید زیادی در معاملات از خود نشان داد و از ابتدای ۱۳۹۴ تا به امروز موفق به کسب بازدهی ۹ درصدی شده است. در پیش‌بینی جدید خود، سود پیش‌بینی شده ۹ اردیبهشت را با ۳۲ درصد کاهش به ۱۲۸ ریال تنزل داد.

“حسینا” که به تعدیل‌های مثبت آن عادت کرده‌ایم سودی که در ۵ اردیبهشت پیش‌بینی کرده بود را به میزان ۲ درصد افزایش داد تا به برآورد ۵۴۲ تومانی از سود سال مالی ۱۳۹۴ برسد.

حمید محمدی

//بازده//

 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۶ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی