کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گزارش ۲۰: کمربندها را محکم ببندیم

بازده: امروز همه‌ی شاخص‌ها به اتفاق و با صلابت به استقبال نتایج مثبت از توافق هسته‌ای رفتند.

logo20-edited.jpg

خاصیت معاملات در روزهای اخیر نوسان و عدم اتکا به صف‌های خرید یا فروش است. اما امروز در حالی شاهد بهبود نسبی شاخص‌ها در بازار سرمایه بودیم که تغییر این شاخص‌ها نسبت به روزهای قبل یک تغییر قابل‌توجه داشت. امروز اغلب شاخص‌ها با آهنگی ملایم شروع به رشد کردند و تقریبا تا پایان کار این ریتم یک‌نواخت رشد را حفظ کردند، مطلبی که طی دو هفته‌ی اخیر در کمتر روزی شاهد آن بودیم.

سیگنال مثبت از سرزمین فلاسفه

امروز در بازارهای جهانی اتفاقاتی رخ داد که برای حافظ‌نشینان حائز اهمیت است. بالاخره نتایج همه‌پرسی یونان روز گذشته اعلام شد و یونانی‌ها با قبول طرح ریاضتی با ۶۱.۳ درصد آرا مخالفت کردند. به دنبال این مخالفت احتمال خروج یونان از منطقه یورو افزایش یافت. همین خبر منفی از حوزه‌ی یورو کافی بود تا نرخ برابری یورو در مقابل دلار ۱.۵ درصد کاهش پیدا کند. افت ارزش یورو طی سال‌های اخیر همواره سبب نزول قیمت طلا بوده است. پس بازار طلا یکی از بازارهای موازی بورس فعلا یک سیگنال منفی قوی از نوع یونانی دریافت کرده است. اگر تاثیر این رویداد را در مورد شرکت‌ها کنکاش کنیم در می‌یابیم تاثیر کاهش ارزش یورو بر برخی شرکت‌ها در بازار سرمایه مثبت بوده است که از آن جمله می‌توان به گروه خودرو، برخی شرکت‌های سیمانی که بدهی یورویی دارند، تعدادی از نیروگاه‌ها که با یورو فاینانس انجام داده‌اند و در واقع بدهی یورویی برای خود ایجاد کرده‌اند و شرکت‌هایی نظیر فولاد، ارفع، فایرا، فباهنر، مبین و بمپنا و… اشاره کرد. در واقع هرقدر اهرم مالی شرکت‌ها بالاتر باشد، حساسیت سود این شرکت‌ها به کاهش ارزش یورو بالاتر خواهد بود. البته باید توجه کرد که بحران یونان برای بازار نفت و فلزات اساسی چندان خوشایند نیست. امروز شاهد سقوط قیمت در مس، روی و سرب بودیم در این بین ریزش ۱۵۶ دلاری مس (معادل ۳.۲ درصد ریزش در یک روز) را باید یک اصلاح تمام قد عنوان کرد.

البته کاهش ارزش یورو برای برخی شرکت‌ها که صادرات به یورو دارند دلپذیر نخواهد بود.

همه منتظر پرواز بورس تهران هستند!!!

در حالی به دقایق پایانی ماراتن مذاکرات نزدیک می‌شویم که بسیاری خود را به تالار شیشه‌ای رسانده‌اند و منتظر یک شروع خوب برای بورس تهران پس از حدود ۱۶ ماه هستند. ورود به کانال ۶۶ هزار واحدی و رسیدن قیمت‌های لیدرهای بازار به سقف قیمت خود در سال ۹۴ و گاهی شکستن این سقف‌ها، امری است که بسیاری را به صعود راحت بورس و فرابورس امیدوار نگه داشته است. البته در این بین سهامداران حقیقی بیشتر ترجیح می‌دهند به سمت سهم‌هایی حرکت کنند که توانایی یک جهش پر شتاب را داشته باشند. در این راستا سهم‌های بنیادی و به نسبت نه چندان بزرگ هم شاهد افزایش تقاضا از جانب فعالان بازار سرمایه قرار گرفته‌اند.

سبز پررنگ برای انبوه‌سازان

امروز شاهد افزایش نسبی تقاضا در گروه مسکن بودیم این گروه که برخی نمادهای آن حرف‌های زیادی برای گفتن دارند طی ماه‌های اخیر یا بازدهی نداشتند و یا بازدهی اندکی را به سهامداران خود چشانده‌اند و به قولی جز جامانده‌های بازار در پیش‌خورکردن توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ هستند. گزارش تحولات خرداد ۱۳۹۴ ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور که امروز توسط بانک‌مرکزی منتشر شد هم به کمک این گروه آمد. این آمار بیانگر رشد حدود ۹.۸ درصدی معاملات مسکن در خرداد ۱۳۹۴ نسبت به اردیبهشت ۱۳۹۴ داشت.

بسیاری از تحلیل‌گران بخش مسکن معتقدند این بازار در نیمه دوم سال ۱۳۹۴ از رکود خارج شده و وارد فاز رونق می‌شود.

در این گروه امروز حق‌تقدم ثتران بازگشایی شد. اختلاف قیمت ۱۰۸۴ ریالی ثترانح با نماد ثتران در کنار شرایط مناسب و بنیادی ثتران، به نظر طی روزهای آتی افزایش تقاضا را در این حق تقدم به همراه خواهد داشت. ثشرق هم پس از افزایش سرمایه ۵۰ درصدی با پرش ۶.۵ درصدی به کوران معاملات روز دوشنبه بازگشت.

سایت کسب و کار بازده

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۲ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی