کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گزارش ۲۰: وقت فروش نیست

 وقتی وقت فروش نیست حقیقی‌ها با تشکیل صف های طولانی آتش‌بیار معرکه‌ی بازار می‌شوند.

81.jpg

بار دیگر شاهد فزونی شمار نمادهای قرمز در مقابل یاران کم‌سبز بودیم. دلیلی بنیادی و موجهی را برای فروش در این قیمت‌ها در نظر نداریم البته گزارش‌های سه ماهه‌ی ضعیف می‌تواند محرک فروش باشد. اما شاهد فروش‌های پرحجم در نمادهایی هستیم که گزارش‌های ۳ ماهه‌ی بی‌نظیری ارائه دادند. مضاف بر این‌که گزارش‌ها با فرض تداوم تحریم‌ها و با رعایت اصل محافظه‌کاری تهیه شده است. شرایط روانی معاملات اصلا جالب نیست و نیاز است که متولیان امر برای کاهش حساسیت به سراغ بازار سرمایه که امروزه طیف عظیمی را مشغول خود کرده بیایند. با ادامه‌ی این وضعیت در آینده با اندک خبر منفی، شاهد به‌هم خوردن تعادل بازار سرمایه و تشکیل صف‌های فروش پرحجم خواهیم بود. متاسفانه به جای اقدام عملی و حمایت‌های واقعی، طی ماه‌های اخیر تنها وعده و وعید عاید سهامداران شده است.

حقیقی‌ها آتش بیار معرکه شدند

سهامداران حقیقی در معاملات امروز به سیم آخر زده بودند. آنها که در روزهای اخیر فشار زیادی را تحمل کرده‌اند با شناسایی زیان تلخ توافق هسته‌ای تنها به فکر فرار از بازار سرمایه هستند. شاهد بودیم که در بسیاری نمادها حقیقی‌ها در نوسان منفی و در قیمت‌های حداقلی با حرص سهم می‌فروختند و البته حقوقی‌ها هم در عین حمایت از سهم‌ها، سبد خود را سنگین‌تر می‌کردند. در همین راستا امروز حقیقی‌ها در مقابل حضور در ۷۲ درصد از خریدها، ۸۵ درصد از فروش‌ها را از حیث ارزش ریالی رقم زدند. حقوقی‌ها هم که شرایط را برای خرید مناسب می‌دیدند اگرچه خریدهای پرحجم را برای بازگشت روند معاملات ترتیب ندادند اما با مشارکت ۲۸ درصدی در بخش خرید و فروش ۱۵ درصد از سهام و حق‌تقدم‌ها در معاملات امروز، بیش از ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان دیگر به سبد سهام خود افزودند.

ارزش معاملات باز هم افتاد

به رغم بازگشت چند نماد به صحنه‌ی زد و خورد خریداران و فروشندگان، طی روز جاری شاهد افت ۱۳ درصدی ارزش معاملات سهام و حق‌تقدم نسبت به روز کاری قبل به شکل عادی (نه بلوکی ) بودیم. در همین راستا ارزش معاملات به ۸۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان تنزل پیدا کرد.

طی معاملات روز دوشنبه ۲۰ نماد موفق به ثبت ارزش معامله بیش از یک میلیارد تومانی شدند که در مجموع ۵۸ درصد از ارزش معاملات روز جاری را تشکیل دادند. وبصادر با ۱۰ میلیارد و ۸۵ میلیون تومان، خپارس با ۶ میلیارد و ۴۶۵ میلیون تومان و شرانل با ۴ میلیارد و ۴۷۰ میلیون تومان سه نماد پرارزش در معاملات امروز بودند.

فرش قرمز برای از مجمع رسیده‌ها

امروز برخی نمادهایی که در روزهای قبل متوقف بودند به تالار شیشه‌ای بازگشتند. اما سهامداران با توجه به شرایط موجود، اصلا استقبال خوبی از آنها نکردند. وپست، وکار، وسینا، وتجارت، ۴ نماد از گروه بانکی بودند که امروز پس از برگزاری مجمع پایان سال مالی خود به ترتیب با تحمل زیان‌های ۸، ۸، ۶ و ۱۲ درصدی به معاملات بازگشتند. شرایط برای سایرین هم چندان متفاوت نبود. افت قیمتی ۷ درصدی ذوب، نزول بیش از ۱۲ درصدی توریل و زیان بیش از ۱۰ درصدی کفپارس از دیگر نمونه‌های ورود در شرایط بد بازار سرمایه امروز بود.

افزایش سرمایه‌ی ۱۵۰ درصدی ثرود تصویب شد

سهامداران سرمایه‌گذاری مسکن زاینده‌رود امروز رای به تصویب افزایش سرمایه‌ی ۱۵۰ درصدی ثرود از محل مطالبات و آورده‌نقدی دادند تا این نماد پرظرفیت صاحب سرمایه‌ی ۵۰ میلیارد تومانی شود.

پیش‌بینی و توصیه

اگرچه ممکن است دومینوی سقوط قیمتی در چند روز دیگر هم ادامه داشته باشد ولی فروش در این قیمت‌ها و شناسایی زیان به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. به جهت بنیادی بسیاری از نمادها به قیمت‌های جذابی رسیدند اما ظاهرا فروشندگان به خصوص حقیقی‌ها به قیمت و ارزندگی اهمیت نمی‌دهند و تنها دست خود را روی سفارش فروش فشار می‌دهند.

تا ثبات و ایجاد آرامش در بین فعالان بازار سرمایه به خصوص شخصیت حقیقی دست از معامله بکشید. پیش‌بینی می‌شود در روزهای آتی، افزایش ارزش معاملات و خریدها در نمادهای خوش‌قیمت سیگنالی از آغاز تغییر روند معاملات باشد. توصیه‌ی اکید داریم اگر تحمل هیجان ساعات معاملات را ندارید؛ بازار را رصد نکنید. بسیاری از فروش‌های انجام‌شده حاصل تفکر نیست بلکه در ثانیه و به دلیل هیجان منفی معاملات اتخاذ می‌شود.

//بازده//

 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۳۰ نفر)

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی