کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گزارش ۲۰: نگاهی به چند تک سهم در شرایط رکودی

بازده: معاملات روزهای اخیر در کم‌ارزش و کم عمق بودن با هم اشتراک کاملی ایجاد کردند. این که چه عاملی باعث تغییر رفتار فعالان بازار سرمایه می‌شود هنوز مشخص نیست اما شک نکنید اگر ارزش معاملات به حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان در نوع عادی خود برسد بسیاری از همین فعالان مترصد نقد شدن هم دوباره عظم خود را برای خرید جزم می‌کنند به هر ترتیب افت قیمت نفت رکود در بازارهای کالایی در سطح جهانی به خصوص پر مصرف‌ترین کشور جهان یعنی چین و تکمیل نشدن توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ را باید از عوامل مهم در جا زدن و نزول قیمتی در بازار سرمایه‌ی کشور بدانیم.

همان‌طور که در گزارش ۲۰ دیروز هم اشاره کردیم رفع تحریم‌ها هم با شرایط رکودی که بر بازار سرمایه سایه افکنده چندان نمی‌تواند در واقعیت به صنایع جان ببخشد هر چند شکستن قفل تحریم‌ها به خودی خود می‌تواند سیگنال مثبت قوی در خود نهفته داشته باشد. خیزش صعودی دلار هم به سمت قیمت ۳۵۰۰ تومان با توجه به اوضاع نفت چندان دور از انتظار نخواهد بود.

و خوارزم بزرگ میدان شد

در حالی که همه نظم و ترتیب در بین بازارهای بین‌المللی و اقتصاد کلان بر هم خورده است و شرایط روز به روز وخیم تر می‌شود شاهد یک نکته جالب توجه در معاملات امروز بودیم حق تقدم وخارزم در حضور بیشتر بزرگان بازار سرمایه توانست با فاصله زیاد عنوان پر ارزشترین معامله را با ۱۲ میلیارد و ۵۸۶ میلیون تومان به خود اختصاص دهد. پس از وخارزمح، آریان با ۱۰ میلیارد و ۲۸۱ میلیون توما، فارس با ۶ میلیارد و ۱۶۱ میلیون تومان و شیراز با ۴ میلیارد و ۷۳۵ میلیون تومان عناوین اول تا چهارم را به خود اختصاص دادند. همین ۴ نماد در حدود یک سوم از ارزش معاملات ۱۰۳ میلیارد و ۶۹۶ میلیون تومانی امروز را رقم زدند. البته امروز دو معامله بلوکی هم در وگردش و فارس داشتیم که از آمار مذکور بیرون گذاشته شدند.

امروز سه صنعت شیمیایی، بانک و خودرو در صدر ارزش معامله صنایع ایستادند.

و تعاون ۷۷ و کماسه ۵۵۰ ریال سود نقدی تقسیم کردند

سه مجمع پایان سال مالی شرکت‌های تامین ماسه ریخته گری در نماد کماسه، کارخانه فارسیت درود در نماد سفارود و بیمه تعاون در نماد وتعاون برگزار شد. در این بین وتعاون رای به تقسیم سود نقدی ۷۷ ریالی داد، سفارود زیان ده سودی برای تقسیم نداشت اما کماسه ۵۵۰ ریال به ازای هر سهم سود نقدی تقسیم کرد.

قشیر هم به جمع شرکتهای زیانده پیوست

شرکت قند شیروان، قوچان و بجنورد در گزارش سه ماهه خود برای سال ۹۴ به ازاء هر سهم ۲۱۴ ریال زیان پیش‌بینی نمود، در حالی که در نخستین پیش‌بینی خود ۱۲۳ ریال سود اعلام کرده بود. عمده دلیل آن کاهش ۶۱ درصدی فروش و افزایش ۳۹ درصدی هزینه‌های مالی می‌باشد. البته سایر درآمدهای عملیاتی و خالص سایر درآمدهای متفرقه به ترتیب ۲۵۵% و ۱۱۰% نسبت به پیش‌بینی اولیه رشد داشته‌اند. قشیر در دوره سه ماهه نخست سال ۱۵۹ریال اززیان پیش‌بینی شده خود را محقق کرد.

شتران هم تعدیل منفی داد

پالایشگاه نفت تهران سود هر سهم سال ۹۴ را از ۲۸۸ ریال پیش‌بینی شده در گزارش قبلی با ۲.۷% تعدیل منفی به ۲۸۰ ریال کاهش داد. در عملکرد سه ماه نخست ۵۵ ریال معادل ۲۰% از سود را محقق کرد. در این دوره ۱۷% فروش پوشش داده شده و موفق به شناسایی ۵۰% درآمد پیش‌بینی شده حاصل از سرمایه گذاری‌ها شده است. قابل ذکر است که این شرکت در دوره سه ماهه بهای هر بشکه نفت خام را ۵۸ دلار و نرخ تسعیر ارز را ۲۸۵۰۰ ریال در نظر گرفته است اما در پیش‌بینی سود پایانی سال ۹۴ قیمت هر بشکه نفت خام را ۸۱ دلار لحاظ کرده است! همین امر موجب جلوگیری از تعدیل منفی بیشتر در این گزارش شده است.

به دعبید امیدوار باشیم؟

وضعیت فروش شرکت لابراتوار داروسازی‌ دکتر عبیدی ‌مناسب ارزیابی می‌شود و به لحاظ عملیاتی شرایط مساعدی دارد اما هزینه‌های بالای عمومی، اداری و هزینه‌های مالی ریسک سهم را بالا می‌برد. فروش شرکت با رشد ۲۹ درصدی نسبت به سال گذشته، ۴۳ میلیارد تومان برآورد شده که در شش ماهه نخست امسال ۴۷ % آن محقق شده است. شایان ذکر است که فروش این دوره نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۳۷ درصدی داشته است. عمده دلیل آن، افزایش فروش ۲۴ میلیارد تومانی انواع قرص می‌باشد. هزینه‌های عمومی، اداری نسبت به سال مالی ۹۳، با افزایش ۵۰ درصدی همراه بوده است. هزینه‌های مالی شرکت تغییر چندانی نداشته اما نسبت هزینه‌های مالی به سود عملیاتی بسیار بالاست، به طوری که این نسبت در بودجه شرکت ۶۰ % است. سود هر سهم دعبید با رشد ۸۴ درصدی نسبت به سال گذشته از مبلغ ۴۶۶ ریال به ۸۶۱ ریال رسیده است. این شرکت در عملکرد شش ماهه نخست امسال ۳۸% از سود معادل ۳۲۳ ریال را محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، بیش از ۲۰۰% رشد را نشان می‌دهد. قابل ذکر است که نخستین پیش‌بینی سود شرکت ۷۹۹ ریال بوده که در گزارش شش ماهه به ۸۶۱ ریال رسیده است. علت اصلی آن افزایش نرخ فروش برخی از محصولات می‌باشد.

پوشش ۲۹ درصدی در شسینا

شرکت صنایع شیمیایی سینا در عملکرد سه ماهه نخست امسال با پوشش ۲۹ درصدی سود خود، ۱۵۵ ریال سود محقق ساخت. پیش‌بینی سود پایانی امسال بدون تغییر نسبت به پیش‌بینی اولیه، ۵۲۷ ریال گزارش شد. میزان فروش این دوره نسبت به دوره مشابه قبل ۲۲% کاهش داشته و با ۲۰% پوشش همراه بوده است. زیان ناشی از تسعیر ارز موجب شده شرکت رقمی بالغ بر ۱.۳ میلیارد ریال خالص هزینه‌های متفرقه محتمل شود، در حالی که برای کل سال ۹۰۰ میلیون ریال درآمد متفرقه پیش‌بینی کرده بود.

سبز پوشی بی‌دلیل خودروسازان

امروز در آغاز معاملات شاهد بودیم که نمادهای گروه خودرو و قطعه‌سازی رنج‌های مثبت خوبی کشیدند و حتی گاهی در چند نماد شاهد تشکیل صف خرید هم بودیم. برخی معتقدند خبر دریافت غرامت ایران خودرو باعث ایجاد روند مثبت در معاملات شده است که اگر واقعا چنین مطلبی صحت داشته باشد باید برای عدم کارایی بازار سرمایه خون گریه کرد. خبری که هنوز از زبان مسئولان ایران خودرو تایید نشده و به نظر هم نمی‌رسد با توجه به اشتیاق متقابل خودرو ساز وطنی، محاسبه برای تاثیر غرامت ۴۲۰ میلیون یورویی بر سود ایران خودرو چندان مطلب صحیحی باشد.

پیش‌بینی و توصیه:

اگر در فکر خروج از بازار سرمایه و نقد کردن سهم‌های زیان دیده خود هستید باید بگوییم روزهای بدی را برای این کار انتخاب کرده‌اید. در صورت امکان تا موج صعودی بعدی در معاملات باقی بمانید. در صورتی که به فکر اصلاح پرتفو هستید توجه به سود سه سال قبل شرکتی که برای خرید یا فروش انتخاب کردید داشته باشید. تقسیم سود نقدی خوب در شرایطی که بحران نقدینگی در بازار سرمایه وجود دارد می‌تواند شرایط مناسب نقدینگی در شرکت را نشان دهد. ترجیحا به سمت سهم‌های گروه سیمان، قند و شکر، سنگ آهنی و پالایشگاه‌ها نروید. اگر جزو معدود افرادی هستید که برخلاف رودخانه شنا می‌کنید و به نظرتان شرایط به نحو مطلوبی باز می‌شود ترجیحا تا پایان رکود فعلی دست به خرید نزنید مطمینا خرید در شرایط با ثبات تر در اواخر شهریور یا اوایل مهرماه، با توجه به مشخص شدن نتایج تصمیمات کنگره امریکا می‌تواند خریدهایی با ریسک کمتر را برای شما به ارمغان آورد.

 

سایت کسب و کار بازده

مطالب مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی