کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گزارش ۲۰: قطار تعدیلات منفی به ایستگاه آخر می‌رسد

بازده: یکی از سخت‌ترین کارهایی که فعالان بازار سرمایه انجام می‌دهند تحمل و مشاهده‌ی ۴ ساعت معامله‌ی کسل‌کننده و کم‌حجم است. امروز هم مانند هفته‌های اخیر وضع به همین منوال بود. عمق معاملات اندک بود و حرکت سهم‌های لیدر به جهت مثبت یا منفی بر روی سهم‌های کوچک‌تر تاثیرگذار بود.

قطار تعدیلات منفی به ایستگاه آخر می‌رسد؟

امروز هم شاهد تزریق تعدیلات منفی دیگری به بازار سرمایه بودیم. این تعدیل‌های منفی واقعا بازار سرمایه را کلافه کرده است و بر ابهام و سردرگمی فعالان بورس تهران می‌افزاید.

شاهکار خکمک

ابتدا به سراغ شاهکار گروه خودرو و نماد خکمک می‌رویم! کمک فنر ایندامین برای پایان امسال مبلغ ۹۴ ریال زیان تخمین زد، در حالی که در گزارش قبلی به ازاء هر سهم ۱۴ ریال سود پیش‌بینی کرده بود. این شرکت در سه ماهه‌ی نخست امسال به ازاء هر سهم ۲۳ ریال زیان شناسایی کرد و ۲۴% از پیش‌بینی‌ها را پوشش داد. دلیل تعدیل منفی ۷۷۱ درصدی خکمک، افزایش ۴ درصدی بهای تمام شده می‌باشد.

حفاری از خجالت سهامدارانش درآمد!!!

شرکت حفاری شمال سود هر سهم سال ۹۴ را ۴۷۴ ریال پیش‌بینی نموده که نسبت به گزارش قبلی با تعدیل منفی ۳۸ درصدی همراه بوده است. با افت ۱۸ درصدی فروش و ۱۱ درصدی بهای تمام شده، سود ناخالص امسال حدود ۳۱% کاهش یافت. از محل درآمد ناشی از تسعیر ارز، خالص درآمدهای متفرقه با حدود ۳۰۰% رشد نسبت به گزارش قبلی بیش از ۱۷۱ میلیارد ریال پیش‌بینی شده است. همچنین هزینه‌های مالی شرکت نیز ۲۵% افزایش داشته است. شرکت در سه ماهه‌ی ابتدای امسال با پوشش ۱۸ درصدی به ازاء هر سهم ۸۵ ریال سود محقق ساخت. البته باید توجه داشت که حفاری خسارت ناشی از فسخ یک‌طرفه قرارداد دکل دریایی سحر ۱ از سوی پتروپارس را تاکنون دریافت نکرده و هم‌چنین قرارداد جدید با شرکت پترو گوهرفرا نیز در صورت مالی لحاظ نشده است.

پالایشگاه نفت اصفهان هم پا پس کشید

پالایشگاه اصفهان با انتشار عملکرد سه ماهه شرایط را برای بازگشایی نماد سهم فراهم کرد. این شرکت که به تازگی با افزایش سرمایه ۱۰ هزار میلیارد ریالی، به شرکتی ۲۰ هزار میلیارد ریالی تبدیل شده در عملکرد سه ماه ابتدایی امسال سود هر سهم خود را با کاهش ۳ درصدی ۴۲۰ ریال اعلام کرد. در این دوره تنها ۱۷% از این سود معادل ۷۲ ریال محقق شده است. نسبت به گزارش قبلی هزینه‌های عمومی و اداری حدود ۸۸% افزایش یافته، در مقابل درآمد سرمایه گذاری‌ها ۶۲% رشد داشته و مالیات ۱۱% کاهش یافته است. مجموع این موارد موجب تعدیل منفی ۳ درصدی EPS شد. با این اوصاف به نظر می‌رسد اطلاعات سایر پالایشگاه‌ها نیز در روزهای آینده منتشر شود.

جنس تعدیل‌های منفی با دارو جور شد

امروز برای آ‌ن‌که تعدیل منفی از تمام گروه‌ها داشته باشیم کارخانجات دارو پخش هم به زحمت خود را به سایر گروه‌ها رساندند. دارو با کاهش ۲۰ درصد از سودی که در ۲۰ اسفند ماه برای سال مالی ۹۴ پیش‌بینی کرده بود، پیش‌بینی سودآوری هر سهم خود در پایان سال مالی ۹۴ را به ۹۳۹ ریال کاهش داد. با این حساب نسبت قیمت به درآمد دارو به ۵ رسید.

دو غول سبز و سرخ برگشتند

دو غول بازار سرمایه که مدتی بود به تالار حافظ مراجعت نکرده بودند امروز دوباره به تالار شیشه‌ای بازگشتند تا در روزهای آتی معاملات با سر و صدای بیشتری همراه شود. در این راستا امروز نمادهای وبملت از گروه بانک و شپنا از نمادهای گروه پالایشگاهی بازگشایی شدند؛ این بازگشایی برای هر دو این سهم‌ها خوش یمن نبود.

شپنا تقریبا بر خلاف انتظار با ۳.۵ درصد رشد قیمتی به ۲۸۰ تومان رسید. این صعود شپنا را باید به حمایت قاطع حقوقی‌های این سهم نسبت داد. در مقابل وبملت با محاسبه نزول سایر نمادهای بانکی برای آنکه از آنها جلو یا عقب نیافتد ۷.۵ درصد از قیمت خود را اصلاح کرد تا پس از برگزاری مجمع پایان سال مالی و از روزهای آتی از ۲۱۲۲ ریالی کار خود را پیگیری کند.

p/e بانک ملت با این افت به کمتر از ۴.۵ تنزل پیدا کرد.

//بازده//

 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۲ نفر)

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی