کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گزارش ۲۰: عرضه‌های مخرب در دو صنعت پیشرو

بازده: بورس اوراق بهادار تهران امروز برای توافق هسته ای در انتظار جهش چشمگیر در قیمت ها بود ولی عرضه های هولناک حقوقی ها به ویژه در دو صنعت پیشرو مانع از صعود شاخص ها به قلل رفیعتر شدند.

bourse.jpg

مقدمه: اگرچه امروز توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در ساعت ۱۳ به طور رسمی اعلام شد، اما از ساعت‌ها قبل انجام این توافق قطعی شده بود و بسیاری هیجان مشاهده‌ی معاملات سرسبز را در سر می‌پروراندند. ولی امروز سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴ در شرایطی معاملات بازار سرمایه آغاز شد که هنوز صف‌های میلیاردی در صنعت بانکی و چندصدمیلیونی در خودرو و خبهمن پس از بیانیه‌ی لوزان را به خاطر داریم. با این ذهنیت اگر به معاملات امروز ورود کرده باشید مسلما متعجب خواهید‌شد چرا که هیجان توافق به شدت افت کرده بود و سهامداران به اکراه برای خرید صف می‌بستند. ظاهرا حقیقی‌ها از عرضه‌های ماه‌های اخیر حقوقی‌ها متوجه شده بودند که در قیمت‌های کمتری هم می‌توانند سهام مورد نظر خود را بخرند و نیازی به صف‌نشینی ندارند.

ارزش معاملات ۱۰۰۰ میلیارد تومان را پشت سر گذاشت

اگرچه ارزش معاملات امروز بازار سرمایه‌ رویایی به نظر می‌رسید اما توجه به این نکته ضروری است که ۵۲ درصد از این ارزش معامله به داد و ستد اوراق مشارکت اختصاص داشت و رشد ارزش ریالی معاملات سهام و حق‌تقدم نسبت به روز قبل تنها در حدود ۱۰ درصد بوده است. به این ترتیب ارزش ریالی معاملات سهام و حق‌تقدم به ۳۹۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان رسید. معاملات بلوکی هم امروز با بیش از ۷۷۴ درصد رشد نسبت به روز گذشته به ۸۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان رسید؛ پس نباید روی ارزش معاملات روز جاری چندان مثبت‌اندیش بود.

برداشت ۶۰ میلیاردی حقوقی‌ها از معاملات امروز

امروز شاهد دو موج عرضه از جانب حقوقی‌ها بودیم؛ یکی در ابتدای معاملات و حدود ساعت ۹ و۳۰ دقیقه و دیگری در پایان معاملات و پس از ساعت ۱۲. هرچند دلایل زیادی برای عرضه‌های مخرب امروز وجود دارد، ولی آن‌چه مشخص بود تمایل شخصیت حقوقی بازار به عرضه‌ی سهام حتی در صف فروش بود؛ گویا اصلا توافقی انجام نشده است. امروز حقیقی‌ها با دست پر، در معاملات حاضر شدند و در پایان ۷۶ درصد از ارزش خرید سهام و حق‌تقدم را در معاملات به شکل عادی به خود اختصاص دادند. این درحالی است که سهم فروش حقیقی‌ها در معاملات امروز در حدود ۶۴ درصد بود. حقوقی‌ها هم با توجه به کشش بالای بازار ۳۶ درصد از فروش‌ها را در مقابل خرید ۲۱ درصدی خود انجام دادند تا بیش از ۶۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان نقدینگی را از عرضه‌ی سهام و حق‌تقدم در معاملات امروز به جیب بزنند.

حقوقی‌ها با خودرو و بانک چه می‌کنند؟

اگرچه در گزارش‌های روزهای قبل به کرات اشاره کردیم اما ظاهرا هیجان خرید حقیقی‌ها در نمادهای صنایع خودرو و بانک تمامی ندارد و حقوقی‌ها هم از این مسئله بیشترین استفاده را می‌کنند. امروز با توجه به این‌که نمادهای این دو صنعت به خوبی رشد کرده‌اند مورد عنایت حقوقی‌ها قرار گرفتند. به شکلی که در پایان معاملات روز جاری تنها سه نماد وپست، وپاسار، و وعسکر در گروه بانک سبز رنگ بودند و ۱۲ نماد دیگر به ناچار قرمز پوشیدند. در دقایقی از معاملات نمادهای گروه بانک که یکی از پیشتازان پس از لغو تحریم سوئیفت خواهند بود به صف فروش رفتند.

در صنعت خودروسازی وضع اندکی بهتر بود و در شرایطی که نماد لیدر گروه یعنی ایران‌خودرو متوقف بود معاملات این صنعت با چاشنی عرضه‌ها ادامه پیدا می‌کرد. نماد خاور امروز بازگشایی شد و موفق به پرش حدود ۱۱ درصدی شد و توانست سد ۱۰۰ تومانی را پشت سر بگذارد. خبهمن هم که با خبر افزایش سرمایه و فروش بخشی از سهام خود مواجه است در پایان معاملات پس از ثبت ارزش معامله ۲۵ میلیارد و ۵۶۶ میلیون تومانی دوباره دوباره صف خرید را شاهد بود.

توصیه و پیش‌بینی

ظاهرا عرضه‌ها فعلا دست از سر بازار سرمایه بر‌نمی‌دارد و سرمایه‌گذارانی که در روزهای قبل در قیمت‌های پایین‌تر اقدام به خرید کرده‌اند حالا با رشد قیمت ۱۰ تا ۱۵ درصدی اقدام به شناسایی سود می‌کنند. شاید لغو واقعی تحریم‌ها و مشخص‌شدن ابعاد جدید توافق هسته‌ای ایران بتواند فشار فروش را از گردن بورس تهران باز کند.

 

سایت کسب و کار بازده

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی