کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گزارش ۲۰: صنعت کوچک با آینده‌ی روشن

بازده: شرایط معاملات امروز بازار سرمایه را باید در ادامه‌ی روند نوسانی هفته‌ی قبل بدانیم، با این تفاوت که امروز پای شاخص کل از کانال ۶۶ هزار واحدی اندکی لغزید و به کانال ۶۵ هزار واحدی رسید. سبز و قرمز نمادها در معاملات امروز تقریبا برابر بود و فشار عرضه‌های دیروز به لطف صعود قیمت‌ها در نمادهای خودروساز اندکی گرفته شده بود هرچند قدرت عرضه‌ها بر تقاضا می‌چربید.

هیچ پیشنهاد خرید یا فروشی در این اوضاع نمی‌توان برای سهامداران درنظر داشت. هم از نظر تکنیکال و هم از نظر بنیادی، بورس و فرابورس تهران قابلیت هضم تحلیل و حرکت به سوی نقطه موردنظر خود را دارد. به واقع آنقدر معاملات نمادها کم‌عمق شده است که نقدینگی ۱۰۰ میلیون تومانی روند حرکتی تعیین می‌کند. البته با عبور از وضعیت این روزها به نظر می‌رسد قیمت‌ها در بسیاری از نمادها که در صنعت‌شان ابهامی وجود ندارد افت چندانی نخواهد داشت.

خودرو به کمک معاملات آمد

امروز هم کاهش فشار فروش در گروه خودروسازی تاثیرش را در معاملات گذاشت. هرچند این گروه هم در پایان کار چندان رمقی برای صعود قیمت‌ها نداشت اما باعث شد تا فروش‌ها در بسیاری از گروه‌ها با تاخیر و تانی بیشتری انجام شود. امروز نمادهای قطعه‌ساز بیش از خودروسازان موفق بودند و توانستند رشد نسبی را به ثبت برسانند. کمک فنرسازی ایندامین که سایپا قصد واگذاری آن را دارد امروز حدود ۳ درصد رشد کرد و به نوعی سردمدار نمادهای قطعه ساز بود.

خودرو در محدوده صفر تابلو، قرمز و سبز می‌شد و کمتر میل صعودی و نزولی پیدا می‌کرد. ایران خودرو قصد دارد تا پایان سال افزایش سرمایه ۲۷.۵ درصدی خود از محل آورده نقدی و مطالبات را عملیاتی کند. این افزایش سرمایه در کنار قراردادهای احتمالی خارجی باعث تقویت غول خودروسازی کشور خواهد شد. هنوز مهمترین مسئله در ایران خودرو بحث هزینه مالی است که در صورتی که پرداخت می‌شد بیش از سود ۲۲۱ ریالی که برای پایان سال مالی در نظر گرفته است در ۳ ماهه سود می‌ساخت.

انفورماتیکی‌ها هم منتظر صعودند

در گروه کوچک رایانه ای‌ها شاهد هستیم تا معاملات در بازار سرمایه حجم قابل قبولی پیدا می‌کند و فشار فروش گرفته می‌شود ؛ نمادهای این گروه شروع به آغاز روند صعودی می‌کنند هر چند این گروه توانایی صعود تنهایی را ندارد و منتظر شرایط بازار سرمایه هست اما می‌تواند یکی از کاندیدهای صعود در میان مدت باشد.

با توجه به افت شدید قیمت کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی، انفورماتیک یکی از گروه هایی است که باید با وسواس بیشتری در ارزیابی شود. همکاران سیستم که کمترین نسبت p/e را دارد در روزهای اخیر حجم‌های قابل قبولی را ثبت می‌کند امروز هم این نماد پر ظرفیت برای صعود حدود ۲۵۸ میلیون تومان ارزش معامله را ثبت کرد. بررسی معاملات سیستم در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد این نماد فشار فروش بالایی را تحمل نمی‌کند و در صورت آغاز روند صعودی نصفه و نیمه‌ای از سمت بازار سرمایه می‌تواند جهش خوبی را ثبت کند. در این نماد شایعه تعدیل مثبت با اهمیت وجود دارد. ظاهرا همکاران سیستم دوباره قرارداد جدیدی با یکی از مجموعه‌های قوی کشور منعقد کرده است.

سایت کسب و کار بازده

مطالب مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی