کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گزارش ۲۰: صنعتی که امروز شیرین شد

بازده: در معاملات نخستین روز کاری هفته‌ی جاری شاهد عقب‌نشینی خریداران و فشار عرضه‌ها بودیم. این عامل باعث شد تا شاخص کل در آستانه‌ی نزول به کانال ۶۵ هزار واحدی قرار گیرد. معاملات کسل‌کننده و منفی را در تمام دقایق مشاهده کردیم.

تاثیر منفی بله، تاثیر مثبت خیر

این روزها با پدیده‌ی جالبی در بورس تهران مواجه هستیم. قیمت‌ها تحت‌تاثیر اتفاقات مثبت بنیادی مانند توافق وین، کاهش ریسک بنگاه‌ها، کاهش هزینه‌ی تامین مالی بنگاه‌ها و… بی‌اثر است. اما تاثیرات منفی چون افت قیمت نفت، ابهامات در برخی صنایع بزرگ و مواردی از این دست که قابل‌پیش‌بینی بوده و از مدت‌ها قبل هم مطرح می‌شوند نفس بازار سرمایه را حسابی می‌گیرد. در واقع ترس و عدم اطمینان باعث شده هیچ‌یک از اخبار مناسب و حتی گزارش‌های خوب برخی از شرکت‌ها در ۳ ماهه نتواند باعث رشد قیمت‌ها شود از طرفی اخبار بد و منفی با واکنش بالا و قوی فعالان بازار سرمایه همراه می‌شود.

هرچند امروز قیمت نفت اوپک به مرز ۴۸ دلاری رسید و این عامل باعث کسری بودجه بالایی در بودجه کشور خواهد شد اما واکنش سریع بورس تهران به این قیمت روزانه و در نظر نگرفتن سایر عوامل مثبت جو بدبینی را در بازار سرمایه کشور ریشه‌دار‌تر کرده است. امیدواریم قیمت نفت در محدوده‌ای قرار گیرد تا دولت مجبور به کمک گرفتن اجباری از صنایع بزرگی مثل سنگ آهنی‌ها‌، فولاد‌سازان و پالایشگاه‌ها نشود‌. در صورتی که فردا هم قیمت‌ها نزولی باشد باید انتظار اصلاح شاخص تا اوایل کانال ۶۵ هزار واحدی را داشت‌.

خودرویی‌ها به سمت قرمز‌ها غش کردند!!!

صنعت خودرو و قطعه‌سازی که طی هفته‌های اخیر در کانون توجهات قرار داشته‌ و در اغلب روزها عنوان ارزشمندترین گروه از حیث ارزش معامله را به خود اختصاص داده است امروز با موج فروش نسبتا قوی مواجه شد‌. در این گروه خریخت و خکاوه تا پایان زمان معاملاتی صف فروش خود را حفظ کردند. در این گروه گزارش ۳ ماهه ضعیف از ایران خودرو و البته پیش‌بینی سال مالی ۹۴ را از این شرکت داشتیم‌. ایران خودرو همان ۲۲۱ ریال سود را برای پایان سال مالی خود پیش‌بینی کرده است که تنها موفق به پوشش ۵ درصد از آن در گزارش ۳ ماهه شده است‌. همچنان اخذ تسهیلات مالی و به تبع آن هزینه مالی بالا در خساپا و خودرو باعث شده تا این دو غول خودرو‌ساز کشور ضمن رنج بردن از یک ساختار مالی فرسوده در سودآوری مناسب ناتوان باشند‌.

توجه شود که در این قیمت‌ها افت برخی نمادها بیش از سایرین بوده است که در صورت بازگشت روند این گروه شانس صعود بیشتری خواهد داشت. در گروه خودروسازی امروز، خاذین پس از سر و صداهای روزهای اخیرش تنها حدود ۷۴ میلیون تومان معامله شد تا عملا شاهد روی برگرداندن خریداران از این سهم با شایعه تایید شده افزایش سرمایه از محل تجدید‌ارزیابی باشیم‌. در این گروه خساپا که تایید کرده قصد واگذاری بخشی از برخی زیر مجموعه‌های خود از جمله خکمک را دارد می‌تواند در ۵ تا ۷ درصد قیمت پایین تر خرید مطمئنی باشد‌.

امروز نمادهای زیادی در گروه خودرو صف فروش شدند و در پایان صف فروش آنها جمع‌آوری شد یکی از این نمادها خاور است که حضور نمایندگان بنز تب و تاب بالایی در دل سهامداران این نماد به راه انداخته بود.

پیش‌بینی می‌شود در روزهای آتی در این هفته شاهد بازگشت نسبی قیمت نمادهای خودروساز باشیم.

خود‌شیرینی قندی‌ها در صفحه‌ی تماما قرمز

شاید مدت زیادی باشد که دیگر از بتای منفی شرکت‌های قند و شکر در معاملات بورس تهران یاد نمی‌شود شرکت‌هایی که با بحران‌های جدی مانند کم‌آبی و قیمت‌های نازل جهانی روبه‌رو هستند‌. افت قیمت‌ها در نمادهای قندی به حدی بوده که قچار از میانه‌ی دی ۱۳۹۲ تا به امروزسهامداران خود را متحمل زیان بیش از ۸۰ درصدی کرده است. در سالیان قبل بیشتر به خاطر داریم که قندی‌ها مخالف روند معاملات سایر گروه‌ها حرکت می‌کردند امری که امروز هم مشاهده شد‌. صف‌های خرید نمادهای صنعت قند و شکر در معاملات امروز مطمئنا دلیل بنیادی خاصی را به همراه خود نمی‌بیند و تنها حرکت‌های سفته‌بازی در نمادهای کوچک این گروه باعث شده تا صف‌های خرید کم حجمی در اغلب نمادهای این گروه مشاهده کنیم. در این گروه قثابت‌، قشرین و قشکر که همگی در شرق کشور حضور دارند معامله با p/e منفی را تجربه می‌کنند‌.

صف خرید سنگین ذوب آهن

اگر چه امروز ذوب آهن صف خرید خوبی به خود دید و تا پایان معاملات به ‌خوبی از صف خرید خود محافظت کرد اما باید گفت خبرها نیز مانند مواد غذایی تاریخ انقضا دارند. بدین معنا که اگر در زمان مقرر اجرایی نشود، اثر واقعی خود را از دست می‌دهد. به عنوان مثال زمانی که ونفت تصمیم به فروش بلوک شرکت نفت قشم گرفت، سهم شروع به رشد کرد و این موضوع آنقدر در بین سهامداران عنوان شد که وقتی اطلاعیه آن منتشر شد، دیگر برای کسی جذابیت نداشت و فقط یک روز سهم را صف خرید کرد. نکته جالب تر اینکه زمانی که بلوک نفت قشم را فروخت و تعدیل مثبت در سود هر سهم داد، نه تنها قیمت سهم رشد نکرد بلکه اصلاح هم کرد. درحال‌حاضر این مورد برای ذوب نیز در حال رقم خوردن است. از چندین‌ماه قبل خبر افزایش سرمایه ذوب آهن در بین اهالی بورس عنوان می‌شد و همه از آن اطلاع داشتند. بنابراین با انتشار اطلاعیه افزایش سرمایه ذوب، انتظار نمی‌رود هیجان زیادی را به مدت طولانی در این سهم شاهد باشیم. به عبارتی رشد غالب سهم قبل از انتشار خبر افزایش سرمایه پیش‌خور شده و رشد چندانی را بعد از آن نمی‌توان متصور بود. شاید بی‌مصرف‌ترین افزایش سرمایه به لحاظ عملیاتی در شرکت‌ها افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها باشد. این افزایش سرمایه موجب افزایش هزینه استهلاک خواهد شد و سال اول از مالیات معاف است. اگرچه هزینه استهلاک بیانگر ماندن وجه نقد در داخل شرکت است و جزو هزینه‌های خروجی در جریان نقد نیست، اما ذوب‌آهن با تجدید ارزیابی از این طریق، هزینه استهلاک تصاعدی برای حقوق صاحبان سهام باقی خواهد گذاشت.

//بازده//

 

 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۸ نفر)

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی