کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گزارش ۲۰: سرگیجه در تالار شیشه‌ای

 بورس در نخستین روز بعد از اعلام توافق دچار سرگیجه شد و در تمام ساعات کاری تلو تلو خورد. افزون بر این حقیقی‌ها، صف‌های فروش را تا توانستند طولانی و پرشمار کردند.

 مقدمه

امروز در حالی معاملات آخرین روز بورسی ماه رمضان را آغاز کردیم که بسیاری منتظر ورود حجم عظیم نقدینگی به زیر پل حافظ بودند و عینک‌های دودیشان را بر چشم‌ها گذاشته بودند تا تلالو رنگ سبز آزارشان ندهد. ولی با پیش‌گشایش معاملات نظرها برگشت و ساعت ۹ که قیمت‌های خرید و فروش نمادها اعلام شد فعالان بازار سرمایه مجبور شدند عینک‌ها را کنار بگذارند و معاملات آتشین آخرین روز کاری هفته را بدون عینک دنبال کنند. رفته‌رفته با مشاهده‌ی صف‌های فروش ترس و دلهره بر جان سرمایه‌گذاران نشست. در میانه‌ی ساعات معاملات شایعه‌ی شائبه‌ی توافق نوپای هسته‌ای مطرح شد که خیلی زود این شایعه رد شد. ولی تغییری تا پایان ساعت کاری، در معاملات ایجاد نشد.

دلایل کارشناسان برای سقوط امروز قیمت‌ها

پس از بسته شدن بازار، تحلیل‌گران به زعم خود دلایلی را برای سقوط قیمت‌ها عنوان کردند که از آن جمله می‌توان به تسویه‌ی اعتباری‌ها در پایان ماه، تعطیلات ۴ روزه‌ی بازار سرمایه، طولانی‌شدن مذاکرات و پیشخور شدن رشد قیمتی سهم‌ها، عدم ورود نقدینگی مورد نیاز برای رشد بیشتر قیمت‌ها، مقاومت جدی تکنیکال، شناسایی سود توسط تکنیکالیست‌ها، و اثرگذاری توافق‌هسته‌ای در بلندمدت اشاره کردند. هیچ‌یک نتوانست ذهن پرسش‌گر فعالان داغ‌دیده‌ی امروز بازار سرمایه را آرام کند.

به واقع عرضه‌های امروز در بورس و فرابورس اصلا رنگ و بوی طبیعی نداشت و روند صعود قیمتی را نابود کرد. عرضه‌ها محدود به برخی از صنایع نبود و تقریبا در تمام نمادها انجام شد. بر خلاف روزهای قبل عرضه‌ها توسط حقیقی‌ها انجام شد. به هر ترتیب عرضه‌ی این حجم سهم توسط حقیقی‌ها چندان با سابقه نیست و فعالان بازار سرمایه در شناسایی این کدهای حقیقی عاجز ماندند. عدم وجود دلیلی مشخص برای سقوط قیمت‌ها در معاملات آخرین روز کاری بازار سهام در ماه مبارک رمضان، سهامداران را با سرگیجه راهی تعطیلات پایان هفته و عید سعید فطر کرد.

آتش حقیقی‌ها بورس را سوزاند!!!

برخلاف انتظارها امروز نه تنها رشدی در قیمت‌ها ایجاد نشد بلکه بیشتر پرتفوی‌ها ۵ درصد سقوط را به جان خریدند. بسیاری از حقیقی‌ها هم که به امید کسب بازدهی سهل، ریسک توافق را پذیرفته بودند امروز با زیان سهم‌ها را دو دستی تقدیم حقوقی‌ها کردند. در معاملات روز جاری حقوقی‌ها بر خلاف هفته‌های اخیر در نقش خریدار در معاملات حاضر شدند و ۳۸ درصد از خرید‌ها و ۲۱ درصد از فروش‌های سهام و حق‌تقدم به شکل عادی را از حیث ارزش ریالی رقم زدند. در مقابل اشخاص‌حقیقی که در قیمت‌های بالاتری سهم‌ها را خریده بودند با رضایت به زیان ۵ درصدی صف‌های فروش را طولانی کردند.

حقیقی‌ها امروز ۷۹ درصد از فروش‌ها و ۶۲ درصد از خریدهای سهام و حق‌تقدم را به شکل عادی (نه بلوکی) انجام دادند. تا به این ترتیب روند خریدهای خود در روزهای قبل را با فروش روز جاری قطع کنند. حقوقی‌ها که دیروز ۶۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان نقدینگی را از معاملات جذب کرده بودند امروز با خرج کمتر از ۴۳ میلیارد تومان سهام بیشتری را به نسبت نقدینگی از دست رفته‌ی دیروز به‌دست آوردند.

۶۳ شرکت بورسی از دام تحریم‌ها آزاد می‌شوند

امروز با بررسی متن توافق هسته‌ای به زبان انگلیسی مشخص شد ۶۳ شرکت بورسی و مرتبط با بازار سرمایه در فهرست لغو تحرم‌ها قرار دارند که ۳۲ شرکت از آنها در بورس و فرابورس حضور دارند و ۳۱ شرکت باقی‌مانده وابسته به شرکت‌های بورسی و فرابورسی هستند. صنعت بانکداری با ۲۱ نماینده در لیست منتشر شده، سرآمد صنایع در بورس‌های اوراق بهادار است.

خودرو‌ها پنچر شدند

امروز خودروسازان در غیبت ایران‌خودرو معاملات اسفناکی را پشت سر گذاشتند. به جز چند نماد بیشتر شرکت‌های صنعت خودرو امروز را با صف فروش گذراندند. خپارس، خساپا، و خکاوه سنگین‌ترین صف‌های فروش را تا پایان معاملات تحمل کردند. در این گروه خبهمن با ۹ میلیارد و ۷۹۲ میلیون تومان ارزش معامله بر خلاف سایر نمادها روز خوبی را پشت سر گذاشت و در پایان توانست در حدود ۲ درصد هم رشد قیمتی را ثبت کند.

خریخت به لطف صف خرید عجیب و غریبش در معاملات امروز موفق به کسب ۷۰ درصد بازدهی از ابتدای سال تاکنون شده است. همان‌طور که در روزهای قبل هشدار دادیم این نماد کوچک دچار حباب قیمتی شده است و هر روز بیم تبدیل شدن صف خرید آن به صف فروش سنگین می‌رود. لذا به هیچ عنوان پیشنهادی برای خرید در این نماد نداریم و در صورتی که سهامدار خریخت هستید با شناسایی سود مناسب از آن خارج شوید. امروز حق‌تقدم خریخت در قیمت ۶۶۰ ریال بازگشایی و تا ۷۲۶ ریال پیش رفت و در این قیمت صف خرید شد. فاصله حدود ۱۳۵ ریالی خریخت با حق‌تقدم این سهم هم در نوع خود جالب توجه می‌باشد.

اما شاید مهم‌ترین خبر امروز در گروه خودروسازان، برگزاری مجمع ایران‌خودرو بود. در این مجمع از مذاکرات رسمی ایران خودرو با پژو، رنو، شرکتی اروپایی و یک شرکت از ژاپن پرده‌برداری شد. ضمن این‌که ظاهرا تا ۲۰ روز دیگر ایران‌خودرویی‌ها پیش‌فروش سورن با موتور توربو را آغاز می‌کنند. ایران‌خودرو در مجمع پایان سال مالی خود ۱۶ ریال سود هم بین سهامداران خود تقسیم کرد.

امروز پیش‌بینی سال ۹۴ شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو هم منتشر شد که طبق آن این شرکت با پیش‌بینی ۳۰۹ ریال سود به ازای هر سهم، کاهش ۵۸ درصدی در پیش‌بینی سودآوری هر سهم نسبت به سال قبل را برآورد کرده‌اند.

 

سایت کسب و کار بازده

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی