کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گزارش ۲۰: ساز ناکوک بازارهای جهانی

بازده: معاملات امروز بازار سرمایه هم نتوانست گره‌ای از کلاف سر در گم افت قیمت و روند اصلاحی باز کند و به ناچار یک روز بد دیگر با ارزش معاملات پایین و افت شاخص کل بورس و فرابورس در تاریخ بازار سرمایه ثبت شد. در ابتدای زمان معاملاتی اغلب نمادها با تلاش رنگ سبز به خود زدند اما هر چه بیشتر به سمت جلو پیش رفتیم شاهد بودیم که گرمای هوا تمام شادابی دقایق ابتدایی را از بین برد و قریب به اتفاق نمادها به رنگ سرخ درآمدند.

باز هم ارزش معاملات افتاد

ارزش معاملات سهام و حق تقدم در شکل عادی خود در مجموع بازارهای بورس و فرابورس نتوانست به بیش از ۶۴ میلیارد تومان برسد و بار دیگر شاهد رکورد منفی دیگری از حیث ارزش معاملات بودیم. امروز نمادهای وبملت با ۲ میلیارد و ۸۲۰ میلیون تومان، مبین با ۲ میلیارد و ۵۸۴ میلیون تومان، وبصادر با ۲ میلیاارد و ۴۹۴ میلیون تومان و شپتا با ۲ میلیارد و ۲۵۳ میلیون تومان ضمن قرار گرفتن در رتبه‌های اول تا چهارم ارزش معاملات همگی افت قیمت را تحمل کردند.

فقدان نقدینگی به حدی در معاملات جدی شده که بهترین عملکرد از حیث ارزش، به کمتر از ۳ میلیارد تومان می‌رسد. بازدهی شاخص کل بورس تهران هم با ثبت افت ۳۸۹ واحدی امروز به ۴.۴ درصد کاهش پیدا کرد.

ساز ناکوک بازارهای جهانی

اقتصاد جهانی هم ظاهرا فرصتی بهتر از زمان توافق هسته‌ای ایران را برای رکود و در جا زدن پیدا نکرده است. در روزهای اخیر که محدودیت‌های بازار سرمایه در حال کاهش بود و سعیمان بر تمرکز بر تحلیل‌های درون صنعتی و شرکتی بود وضعیت اقتصاد جهانی بخصوص بحث کومودیتی‌ها باعث شد تا بهانه جدیدی برای افت بیشتر قیمت‌ها ایجاد شود به این ترتیب در صورتی که ۲۶ شهریور در کنگره امریکا هم مسئله منفی ایجاد نشود با این وضعیت قیمت‌ها در بازارهای بین‌المللی نباید انتظار رشد بالا در سود شرکت‌های صادر‌کننده مواد خام داشت. بیشتر شرکت‌های بورسی و فرابورسی کشور هم که به نوعی به صادرات گره خورده‌اند متاسفانه عرضه‌کننده محصولات خام در بازارهای جهانی بودند.

از طرفی با افت شدید قیمت نفت مواجه هستیم که کم کم پیش‌بینی تحلیل گران بد بین در حال تحقق است. این تحلیل گران معتقدند نفت در آینده نزدیک بیش از ۳۰ تا ۴۰ دلار در هر بشکه قیمت نخواهد خورد امروز نفت وست تگزاس اینتر مدییت به ۴۲ دلار در هر بشکه تنزل پیدا کرد. سایر قیمت‌های منطقه‌ای و سازمانی هم برای طلای سیاه به زیر ۵۰ دلار افت کرده است در این اوضاع بازار جهانی احتمالا با افزایش عرضه نفت از جانب ایران مواجه خواهد شد. البته افت روزهای اخیر به نوعی پیشخور کردن این افزایش تولید را هم در خود دیده است.

چینی‌ها هم با تغییر ارزش یوان به دلار شوک‌های رنگارنگی را در بازارهای مالی دنیا ایجاد کردند برخی معتقدند روی آوردن بانک مرکزی چین به تغییر ارزش یوان سیگنالی از وضعیت اقتصادی بسیار بد این کشور است.

بازار سرمایه در سراشیبی جدید؟

این روزها عدم تمایل فعالان بازار سرمایه به خرید به وضوح به چشم می‌آید از طرفی فروش در این قیمت‌ها برای بسیاری به منزله قبول زیان حداقل ۲۰ درصدی در عرض چند ماه است. از همین روی فاصله توقعات باعث شده ارزش معاملات به شدت افت کند. همین ارزش ۶۰ تا ۷۰ میلیارد تومانی که هر روز در بازار سرمایه رقم می‌خورد اگر به صورت موشکافانه بررسی شود مشخص خواهد شد که بخش قابل توجهی مبادلات درون گروهی و کد به کد در یک مجموعه است. به هر ترتیب رکود اقتصادی و عدم ایجاد یک اتفاق مشخص نقش پر رنگی در بورس تهران بازی می‌کند. خبر افت بازارهای کالایی جهانی هم تمام آمال و آرزوهای صادر‌کنندگان خیابان حافظ را که چشم به بازارهای بین‌المللی برای رونق داشتند را به خیال پردازی شبیه کرده است. البته ابعاد مثبتی هم از لغو تحریم‌ها مانند افزایش حجم معاملات وجود خواهد داشت که در روزهای قبل به تفصیل در خصوص آن صحبت انجام شده است.

درروزهای آتی شاهد دو سطح مقاومت به نسبت قوی در مسیر نزولی شاخص کل خواهیم بود اول در کانال ۶۵ و دوم در کانال ۶۳ هزار واحدی. در صورتی که نمادهای پالایشگاهی و سنگ آهنی‌ها در روزهای آتی بازگشایی شوند امیدی به مقاومت اولی نداریم و باید منتظر مقاومت کانال ۶۳ هزار واحدی باشیم تا پایانی برای نوسان منفی بورس تهران بیابیم.

تلاش بانک‌ها برای برگشتن به صدر

بانک‌ها که چند هفته‌ای هست کمتر مورد توجه فعالان بازار سرمایه بودند امروز در شرایطی که شاهد افت قابل توجه ارزش معاملات بودیم خود را به خودرویی‌ها رساندند تا دو صنعت، پر ارزش معاملات در سال ۹۴ دوباره در کنار هم قرار بگیرند البته این ارزش معامله این بار چندان هم قابل توجه نبود. هر یک از این صنایع ارزشی در حدود ۸ میلیارد تومان را در معاملات امروز ایجاد کردند.

بانکی‌ها امروز خوب شروع کردند و حتی گاهی سبز رنگ هم بودند اما عرضه‌ها به این گروه هم امان نداد و در پایان نمادهای سرخ رنگ تحویل سرمایه‌گذاران داده شد. در این گروه بانک حکمت با تایید شایعات تعدیل مثبت در گزارش سه ماهه، به خوبی عرضه‌ها را جمع آوری کرد. این بانک قصد دارد در ابتدای نیمه دوم امسال افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محل تجدید ارزیابی انجام دهد. از حکمت همچنین خبر می‌رسد که مبادلات بین بانکی با کشورهای همسایه را آغاز کرده است. این سه خبر مثبت می‌تواند در روزهای آتی، بازی جدیدی را در این نماد به راه بیاندازد.

در وبصادر و وبملت دو نماد پیشرو دیگر بانکی به رغم حمایت‌های کدهای حقوقی عرضه‌ها پیروز میدان بودند و در پایان هیچ کدام از این دو نماد موفق به رشد قیمتی نشدند.

سایت کسب و کار بازده

 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۹ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی