کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گزارش ۲۰: خروس‌ها چرت بورس تهران را برهم زدند

بازده: امروز در حالی وارد روز پایانی هفته شدیم که گزارش های عجیب و غریب شرکت‌ها، در کنار فشار فروش روزهای اخیر علامت سوال بزرگ ذهن سرمایه‌گذاران شده است. البته روند معاملات از دیروز تغییر نصفه و نیمه‌ای کرد و اندکی به لطف تحرک قابل‌توجه گروه خودروساز، رخوت معاملات کم شد. ورود وزیر امور خارجه فرانسه به همراه نفرات اقتصادی این کشور باعث شد حافظیان صدای چرخیدن کلید را بهتر درک کنند!!! در همین راستا امروز حقیقی‌ها پس از مدت‌ها دل را به دریا زدند و در نقش خریدار ظاهر شدند تا سهم‌هایی که در قیمت‌های نازل‌تری به حقوقی‌ها سپرده بودند را با قیمت‌های بالاتری خرید کنند.

ارزش معاملات ۴۸ درصد افزایش یافت

ارزش معاملات امروز ظاهرا تحت تاثیر سفر فابیوس، وزیرخارجه فرانسه و نفرات اقتصادی این کشور به ایران بیش از ۴۸ درصد نسبت به روز کاری سه‌شنبه افزایش یافت به این ترتیب ارزش معاملات از ۹۱میلیارد تومان دیروز به ۱۳۴ میلیارد و ۷۳۰ میلیون تومان رسید. گروه خودرو با توجه به اخبار خوب و مناسب با فاصله‌ای زیاد نسبت به سایر صنایع در بازار سرمایه، عنوان نخست ارزش معاملات امروز را بمانند دیروز به‌دست آورد.

خروس‌ها چرت بورس تهران را برهم‌زدند

از دیگر تغییرات مهم امروز تغییر جهت خرید شخصیت‌های حقیقی و حقوقی بود. حقیقی‌ها که پیش از این با ترس و لرز سهام خود را در درصدهای منفی روزهای قبل می‌فروختند امروز با توجه به صدای پای خروس‌ها در پایتخت از خواب بیدار شده و دوباره راضی به خرید در صف‌های خرید و درصدهای مثبت امروز شدند. البته امروز بسیاری از صف‌های خرید عرضه نشد. در همین راستا حقیقی‌ها ۷۴ درصد از ارزش خرید و ۶۸ درصد از ارزش فروش سهام و حق‌تقدم در معاملات عادی را به خود اختصاص دادند. در مقابل حقوقی‌ها هم که به شدت نیازمند جذب نقدینگی هستند با مشارکت ۲۶ درصدی در بخش خرید، ۳۲ درصد از فروش‌های امروز را ترتیب دادند تا ضمن کسب نقدینگی، سود مختصری را هم به دلیل معاملات روزهای اخیر شناسایی کنند.

خودروسازان در مرکز توجهات

امروز نمادهای خودرو و قطعه‌سازان از همان ابتدا برای شروع معاملات لحظه‌شماری می‌کردند. انتشار خبر قطعی‌شدن قرارداد ایران‌خودرو با شریک آلمانی باعث شد تا خاور سر از پا نشناسد و صف خرید ۶۰ میلیونی شود. پس از خاور نمادهای خودرویی یکی پس از دیگری صف خرید شدند. هر چند در پایان معاملات چند نماد این صنعت سرخ شدند و خلنت که در روزهای قبل خلاف نمادهای این گروه حرکت می‌کرد باز هم معکوس زد و وصف فروش شد. در این گروه خپارس با ۷ میلیارد و ۴۸۶ میلیون تومان، خودرو با ۶ میلیارد و ۷۸۷ میلیون تومان و زامیاد با ۳ میلیارد و ۱۵۷ میلیون تومان عناوین اول تا سوم ارزش معامله در این گروه را به خود اختصاص دادند هر سه این نمادها در پایان معاملات صف خرید بودند.

گروه خودرو با توجه به میل شدید شرکای غربی و شرقی خود برای حضور در بازار بکر ایران می‌تواند یکی از محبوب‌ترین صنایع بازار باشد‌. البته همان‌طور که امروز در مباحثه‌ای مجازی بین نعمت‌زاده و شیوا مشخص بود این گروه هنوز با دغدغه‌های خاص خود رو به رو است و هر چند آینده روشنی می‌تواند برای این صنعت رقم بخورد. نعمت‌زاده حداقل زمان لازم برای تولید خودروهای جدید را دو سال اعلام کرد شیوا هم شایعات و درخواست‌های افزایش قیمت خودروها را منوط به افزایش کیفیت دانست و احتمال هرگونه افزایش قیمت را در ماه‌های آتی رد کرد.

دیروز یکه‌زارع، مدیرعامل ایران‌خودرو که پیش از این به قرارداد با پژو نگاهی مثبتی داشت با ژستی متفاوت از این شریک بد عهد خرده‌گیری کرد و بسیاری از اما و اگر‌ها را برای حضور خروس‌ها در جاده مخصوص عنوان کرد.

گروه انبوه‌ساز

نمادهای این گروه هم از نخستین گروه‌هایی بودند که سیگنال مثبت امروز را دریافت و در چشم برهم‌زدنی سبز‌پوش شدند البته ارزش معاملات ساختمان‌سازان چندان بالا نبود ولی چند نماد مانند ثتران و ثترانح در پایان معاملات صف خرید شدند. انبوه‌سازان در روزهای اخیر اصلاح مناسبی انجام داده است و به نظر بتواند یکی از صنایعی باشد که بازدهی مناسبی را در صورت، بهبود شرایط به خود ببیند.

صعود مجدد در نمادهای بانکی

بانکی‌ها امروز با احتیاط از نوسان منفی به قیمت‌های مثبت رسیدند گزارش‌های نه چندان جالب بانکی‌ها در ۳ ماهه به لیدری وبصادر توجهات از این گروه را کمتر از روزهای قبل کرده است. بانک صادرات به رغم پوشش مناسب سود، گزارشی بزک‌شده را به بازار سرمایه تزریق کرد.

به هر روی با صف‌های خرید خودروسازان بسیاری از نمادها در گروه‌های مختلف سبز شدند؛ بانکی‌ها هم امروز یک‌دست سبز پوشیدند. در پایان معاملات امروز نمادهای بانک تجارت و صادرات با صف خرید به کار خود پایان دادند. هنوز بانک ملت به تابلوی معاملات این گروه بازنگشته است.

پیش‌بینی و توصیه

معاملات روز چهارشنبه نشان داد برخلاف نظر برخی از تحلیل گران که گزارش‌های ۳ ماهه را محرک اصلی می‌دانستند معاملات با خوش‌بینی و آینده‌نگری میانه بهتری دارد. به نظر می‌رسد در صورتی‌که این خوش‌بینی‌ها ادامه داشته باشد و مهم‌تر ار همه این که با عمل به مفاد تعهد همراه شود وضعیت بازار و به تبع آن صنایع و شرکت‌ها بهتر خواهد شد. البته این بهبود با توجه به پیش‌نگر بودن بازار سرمایه احتمالا ابتدا در بورس و سپس در صنایع به صورت واقعی رخ می‌دهد‌.

لذا همان‌طور که در روزهای قبل هم تاکید داشتیم در صورت وجود نقدینگی که نیازی ضروری به آن ندارید و قصد سرمایه‌گذاری آن را دارید شرایط و قیمت‌های بسیاری از نمادها به حد معقول و مناسبی رسیده است. از این رو همراه با تحلیل می‌توانید از گروه‌هایی که بیشترین تحرک را در ماه‌های آتی خواهند داشت انتخاب کرده و خرید کنید.

 

سایت کسب و کار بازده

مطالب مرتبط
کارآفرینی که نظر شما را درباره‌ی تهران عوض خواهد کرد
گزارش ۲۰: کمربندها را محکم ببندیم
وزیر خارجه فرانسه ۷ مرداد در تهران
گزارش بازار سهام؛ یکشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۴/ روز بازگشایی نمادها
 بورس نحیف و ناتوان، سهامداران بی‌اعتماد اما امیدوار
بورس، بازار کِساد
چوب رکود مسکن لای چرخ‌های بورس
طرح زوج و فرد در تهران منتفی می‌شود
رشد۸۲۵ واحدي شاخص بورس؛ اولين نشانه‌هاي اجراي برجام هويدا شد
قطارهای بین‌المللی ایران تعطیل شد
شاخص سرخ بورس
راز رکود بازار سهام

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی