کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گزارش ۲۰: تک سهمی که بالاخره کار خود را کرد

نخستین روز کاری هفته را در حالی آغاز کردیم که روند معاملات بازار سرمایه دستخوش تغییر جدی نشده بود. امروز عرضه‌ها با برچیده شدن صف خرید خاور تشدید شد و قیمت‌ها نسبت به آغاز معاملات افت محسوسی کرد. ظاهرا فعلا بازار سرمایه قصد دارد نوسانی حرکت کند تا با حضور سرمایه‌گذاران در جهت فروش یا خرید ارزش معاملات افزایش یافته و قیمت‌ها جهت صعودی یا نزولی به خود بگیرند. گروه خودرو فعلا لیدری بازار سرمایه را بر عهده گرفته و به نظر با اخبار این صنعت فعلا لیدری در این گروه باقی خواهد ماند.

قیمت‌های جذاب این روزها را دریابیم؟

توجه کنید که قیمتی که در حال‌حاضر بسیاری از نمادها در آن معامله می‌شوند فاصله زیادی با ارزش ذاتی آنها دارد اما فعلا فعالان بازار سرمایه و سهامداران ترجیح می‌دهند بیرون گود بنشینند و هنگام مشاهده‌ی تحرک جدی در معاملات به امید اینکه خبری پشت این حرکت وجود دارد دست خود را روی دکمه خرید فشار دهند. باید توجه کرد خبری مانند حضور مجدد بنز در ایران که باعث تشکیل صف چند ده میلیون سهمی در خاور طی روزهای اخیر شد می‌تواند در سایر نمادهای پر ظرفیت بازار سرمایه ایجاد شود و آنگاه دوباره شاهد این صف‌های خرید خواهیم بود.

از دید بسیاری از فعالان بورس تهران حتی شرکت‌های حقوقی، بیرون از معاملات نشستند تا ایجاد خبر جدیدی توجیه دارد. آنها معتقدند در نقطه زمانی فعلی اگر چه قیمت‌ها به سطح نازلی رسیده‌اند اما امکان افت بیشتر آنها وجود دارد. پس بدون استرس خریدهای خود را در قیمت‌های از پیش خواسته انجام می‌دهیم.

خریدارانی که به آینده خوش‌بین هستند

البته در این میان هستند حقوقی‌هایی مانند بانک قوامین که با خریدهای خود نشان دادند در صورت بروز خبر دیگر وقت و فرصت خرید از دست می‌رود و هنر تحلیل گری، پیش‌بینی روند قبل از رخداد آن است. قوامین در ماه اخیر میزان سهام خود در چند نماد را به فراتر از یک درصد رسانده است و در جمع سهامداران درصدی نمادها قرار گرفته است. لپارس، آکنتور، خکاوه، دبالک و… از این جمله‌اند.

در معاملات امروز چه گذشت؟

در معاملات امروز همه‌ی نمادها دلشان را به صف خرید خاور خوش کرده بودند؛ با فرو ریختن صف خرید ایران خودرو دیزل، کم‌کم عرضه‌ها قوت گرفت و رنگ قرمز بیشتری در معاملات مشاهده شد. ارزش معاملات امروز در حدود ۱۱۳ میلیارد تومان بود که حدود ۱۸ درصد نسبت به روز کاری قبل کاهش پیدا کرده است.

گروه‌های خودرو، دستگاه‌های برقی و صنعت بانک، سه صنعت برتر معاملات امروز از حیث ارزش معاملات بودند. در بین نمادها هم خاور با ۹میلیارد و ۷۶۰ میلیون تومان، بترانس با ۸ میلیارد و ۵۲۰ میلیون تومان و وبصادر با ۵ میلیارد و ۷۴۰ میلیون تومان عناوین اول تا سوم ارزش معاملات امروز را به‌دست آوردند.

دورنمای سود شرکت‌ها

امروز هم چند شرکت به پیش‌بینی سود سال مالی خود پرداختند در این بین‌پیش‌بینی بکام همه‌ی چشم‌ها را به خود جلب کرد.

تعدیل مثبت ۱۳۷۸ درصدی در بکام

بکام که هفته‌ی قبل سود سال مالی ۹۴ را ۲۳ ریال گزارش کرده بود امروز با انجام اصلاحیه‌ای در این پیش‌بینی سود سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۴ را به ۳۴۰ ریال افزایش داد. افزایش ۱۹ میلیارد تومانی خالص درآمدهای متفرقه، دلیل تعدیل مثبت ۱۳۷۸ درصدی بکام در نظر گرفته شده است. البته عملکرد بکام در ۳ ماهه چندان جالب نبوده و حاصل آن زیان ۷۵ ریالی به ازای هر سهم بوده است. بکام که ماه‌ها است با شایعه فروش زمین کارخانه مواجه است و در ماه‌های قبل این زمین را آگهی کرده بود ظاهرا موفق به فروش این زمین شده است.

جیب فسپا خالی شد

گروه صنعتی سپاهان در جدیدترین گزارش خود سود سال مالی منتهی به پایان شهریور ۹۴ را با ۳۳ درصد کاهش نسبت به پیش‌بینی ۲۱ اسفند سال ۹۳ به ۲۷۸ ریال تقلیل داد.

خکار ۱۱ درصد ریخت

خکار که امروز مشمول گره معاملاتی شد و ۱۱ درصد از قیمت خود را از دست داد بدون تغییر پیش‌بینی در سودآوری هر سهم در سال مالی ۹۴، بر سود ۱۳۴۰ ریالی خود تاکید کرد.

تاکید بر سود قبلی

فروس هم پیش‌بینی سال مالی ۹۴ خود را منتشر کرد که طی آن بدون انجام تعدیل مثبت یا منفی، بر سود ۳۱۸ ریالی خود که در ۲۱ اسفند سال ۹۳ برآورد کرده بود تاکید کرد.

 کگاز دست پر آمد

شرکت شیشه گاز در جدیدترین پیش‌بینی خود از سود سال مالی ۹۴ خود، پیش‌بینی ۲ بهمن سال ۹۳ را به مقدار ۸ درصد افزایش داد و به ۳۸۷ ریال رساند.

خبرهای خوب و بد قشهد برای سهامداران

در حالی که شرکت‌های قندی اصلا حال و روز خوبی ندارند شرکت قشهد در جدیدترین پیش‌بینی خود به نوعی پرده از این واقعیت برداشت. قشهد سود سال مالی منتهی به تیرماه سال ۹۵ را با ۶۵ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۵۶۷ ریال تنزل داد. قیمت هر سهم قشهد در آخرین روز کاری که در معاملات حضور داشت ؛ ۶۵۴۵ ریال بود. قشهد که از جمله شرکت‌هایی است که سال مالی منتهی به ۳۱ تیرماه دارد در جدیدترین پیش‌بینی خود برای سود سال مالی ۹۴، سود هر سهم را نسبت به پیش‌بینی ۱۹ بهمن ماه با ۲۸۳ درصد افزایش به ۱۶۴۰ ریال رساند. این تعدیل مثبت بی‌نقص در قشهد نسبت p/e را در این شرکت به زیر ۴ پایین کشید.

پدرخش هم ندرخشید

شرکت درخشان تهران که از در گروه لاستیک و پلاستیک معامله می‌شود. امروز سود سال مالی ۹۴ خود را با ۶ درصد کاهش نسبت به برآورد ۲۱ اسفند سال ۹۳ به ۳۴ ریال تقلیل داد.

بانک صادرات محکم ایستاد

اگر چه بسیاری از گمانه‌زنی‌ها از تعدیل منفی وبصادر در پیش‌بینی جدیدش حکایت می‌کرد که وبصادر با تاکید بر سود ۱۴۵ ریالی خود برای سال مالی ۹۴ اجازه داد تا سهامدارانش نفسی تازه کنند.

پیش‌بینی و توصیه

در معاملات کم‌عمق روزهای جاری فکر نوسان گرفتن را از سر بیرون کنید چرا که احتمال خطا رفتن خریدها بیش از موفقیت آنها است. اگر قصد حضور در بازار سرمایه را در میان مدت دارید می‌توانید از گروه‌های پر ظرفیتی چون بانک، خودرو و حتی انفورماتیک سهم‌های برتر را انتخاب و به سبد سهام خود بیافزایید.

مطمئنا در صورت اتمام بحث‌ها در خصوص توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ و آغاز لغو تحریم‌ها، پول پارک شده بیرون از بورس می‌تواند در مدت کوتاهی فاصله بین قیمت و ارزش ذاتی نمادها را پر کند. این مهم احتمالا ظرف دو ماه آتی کلید خواهد خورد. پس انتظار داریم تا دو ماه آینده پس از درجا زدن قیمت‌ها رشد نسبی و به نسبت تند را در برخی نمادها تجربه کنیم و پس از رشد حدود ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت‌ها بنا به شرایط بازار سرمایه جهت قیمت‌ها تعیین شود.

سایت کسب و کار بازده

 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۲۰ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی