کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گزارش ۲۰: آخرین تیر برای صعود

امروز تب بورس افتاد، و فردا بورس با آخرین روز تیر به آخرین صعود از سد مجامع می‌اندیشد.

bourse.jpg

مقدمه

معاملات امروز از درصدهای مثبت آغاز شد اما ظاهرا هنوز ته‌مانده‌ی عرضه‌های حقیقی‌ها تمام نشده بود و رفته‌رفته قیمت‌ها افت کردند. همان‌طور که در گزارش دیروز پیش‌بینی کرده بودیم معاملات روز سه‌شنبه با کاهش محسوس تب فروش و قرمزی نمادها همراه شد. ارزش معاملات هم به دلیل غیبت بیشتر لیدرها به دلیل برگزاری مجمع پایان سال مالی نزول قابل توجهی داشت. قانون تجارت کشور مهلت ۴ ماهه را برای برگزاری مجامع پایان سال مالی شرکت‌ها در نظر گرفته است که با این حساب فردا ۳۱ تیر، آخرین روزی است که شرکت‌های بورسی و فرابورسی مهلت برگزاری مجمع را دارند. و در نیمه‌ی ابتدایی مرداد شاهد کوچ دوباره‌ی سرمایه‌گذاران از مجامع شرکت‌ها به تالار شیشه‌ای خواهیم بود.

آخرین تیر برای صعود

به نظر می‌رسد فشار فروش حقیقی‌ها که از سه‌شنبه هفته‌ی قبل آغاز شده بود، امروز به پایان رسید و از فردا شاهد معاملات سرسبزتری باشیم. در این‌حال چند حقوقی سرشناس از جمله بانک صادرات هم قول مشارکت در بخش خرید را داده‌اند. باید توجه کرد که برخلاف هفته‌های پیش از توافق هسته‌ای که وقتی حقیقی‌ها از معاملات کنار می‌کشیدند یا در صف‌های فروش می‌رفتند حقوقی‌ها هم حاشیه‌نشینی را انتخاب می‌کردند. از سه‌شنبه‌ی هفته‌ی قبل تا امروز حقوقی‌ها با تغییر جهت از فروش سهم، به خرید روی آوردند. البته بازنده‌ی این بازی هیجانی ۳ تا ۴ روز کاری اخیر حقیقی‌ها خواهند بود افرادی که سهم‌ها را در قیمت‌های بالا خریداری کرده‌اند و در قیمت‌های نازل به حقوقی‌ها تقدیم خواهند کرد.

با توجه به کاهش شدید ارزش معاملات در روزهای افت قیمت نمادها می‌توان انتظار صعود مجدد قیمت‌ها را از معاملات آخرین روز تیر داشت.

ارزش معاملات باز هم تنزل پیدا کرد

ارزش معاملات سهام و حق‌تقدم در نوع عادی خود، با حدود ۴۰ درصد کاهش نسبت به روز گذشته به ۱۰۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان رسید. غیبت تعداد زیادی از نمادها و افت بیش از ۱۰ درصدی قیمت بیشتر سهم‌ها در ۳ تا ۴ روز کاری اخیر باعث شد کمتر کسی به فکر نقد کردن سهم‌های خود باشد. با توجه به اصلاح قیمت‌ها، دوباره نمادها برای یک پرش قیمتی خیز برداشته‌اند. امروز گروه پیشتاز بانک تقریبا خالی از نماد بود و تنها دو نماد وعسکر، و وگردش در این گروه حضور داشتند. با غیبت نمادهای بانکی، ارزش معاملات گروه خودروساز خودنمایی می‌کرد. خودروسازان امروز ارزش معاملاتی حدود ۳۴ میلیارد تومانی را بر جای گذاشتند. گروه شیمیایی و حمل‌ونقل اگر چه نتوانستند به ارزش معامله ۱۰ میلیارد تومانی هم دست پیدا کنند، اما در غیبت نمادهای گروه بانکی، عناوین دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.

تزریق قطره‌ای نقدینگی از جانب حقوقی‌ها

حقوقی‌ها امروز هم بیش‌تر از فروش خریدند. البته این خریدها آن‌چنان سخاوت‌مندانه نبود و تنها در نوسان منفی قیمت‌ها انجام شد. خریدهایی که ۴.۵ میلیارد تومان از فروش‌های حقوقی‌های بازار سرمایه بیشتر بود. در همین رابطه، حقوقی‌ها ۲۸ درصد از ارزش خرید سهام و حق‌تقدم را به شکل عادی به خود اختصاص دادند و در مقابل مشارکت ۲۳ درصدی در بخش فروش داشتند. حقیقی‌ها هم با حضور ۷۲ درصدی در بخش خرید، ۷۷ درصد از فروش‌ها را از حیث ارزش ریالی ترتیب دادند.

چقدر تقسیم کرد؟

هیجان برگزاری مجامع باعث شده سهامداران خسته‌ کمتر به فکر زیان‌های ۱۸ ماهه‌ی خود باشند و به امید دریافت سود نقدی مناسب راهی مجامع شرکت‌های بورسی و فرابورسی شوند. بازار سرمایه‌ی کشور هم که به سود نقدی توجه بالایی دارد ترجیح می‌دهد در مجامعی حضور به هم برساند که از سود انباشته هم تقسیم می‌کنند و کمتر تمایل به انباشته شدن سود در شرکت‌ها دارد. امروز وتجارت ۱۰ ریال، حکمت، ۷۰ ریال، بالاس ۴۰۰ ریال، توکاریل ۱۶۰ ریال، شبهرن ۱۹۳۰ ریال، دی ۱۰۰ ریال، وبانک ۱۶۳۰ ریال، فولاد ۴۵۰ ریال، وکار ۲۱۰ ریال، وکوثر ۲۰۰ ریال را در مجامع پایان سال مالی خود به ازای هر سهم برای تقسیم بین سهامداران خود کنار گذاشتند.

گزارش فوق تصور شتران

پالایشگاه‌ها که تنها مهلت برگزاری مجامع پایان سال مالی خود را فردا ۳۱ تیر می‌بینند به احتمال فراوان با اعلام تنفس، چند روزی را برای انجام مجدد مجمع برای خود می‌خرند. امروز البته پالایشگاه نفت تهران با گزارش خارق‌العاده خود، دوباره گروه پالایشگاهی را به مرکز توجهات آورد. شتران که سود ۱۳۹۳ خود را پیش از این ۵۲۷ ریال پیش‌بینی کرده بود حالا با انتشار سود ۸۹۹ ریالی، پرش جانانه ۷۱ درصدی در سود ۱۳۹۳ را به رخ سایر نمادها کشید. دیروز شاوان اعلام کرد که به‌دلیل عدم دریافت اطلاعات نهایی ما به تفاوت قیمت مصوب بین‌المللی فرآورده‌های نفتی از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، صورت‌های مالی این شرکت نهایی نشده و قابل انتشار نیست.

پیش‌بینی و توصیه

ظاهرا در ماه‌های آینده راه صنایع از هم جدا می‌شود. در این صورت، توجه به تحلیل شرایط پس از لغو تحریم‌ها و تخصیص وزن مناسب به هر صنعت در سبد سهام می‌تواند یک بازدهی مناسب را در ۸ ماه باقی‌مانده از ۱۳۹۴ به بار آورد. موید این موضوع گروه داروسازی در معاملات امروز بود. در شرایطی که بازار سرمایه در معاملات روز جاری حال و روز خوشی نداشت بیشتر نمادهای داروسازان موفق به کسب بازدهی و صعود قیمتی شدند.

سایت کسب و کار بازده

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۰ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی