کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

کرم کتاب نگذاشت کتاب خوان شویم

کرم کتاب نگذاشت کتاب خوان شویم

یادداشتی به بهانه‌ی روز جهانی کتاب : امروز ۲۳ آوریل روز جهانی کتاب است. داشتم با خودم فکر می‌کردم چرا همه‌‌‌ی رسانه‌ها، خبرگزاری‌ها، آمارهای رسمی و غیررسمی خبر از سرانه‌ی وحشتناک مطالعه در ایران می‌دهند. آماری در حد ۲ دقیقه در شبانه‌روز! بعد یادم افتاد وقتی کوچکتر بودم و عاشق مطالعه و کتابخوانی بودم اطرافیانم به من می‌‌گفتند کرم کتاب!

کرم کتاب

بزرگتر که شدم از این که سرم توی کتاب باشد و پول توجیبی‌هایم را برای خرید کتاب خرج کنم یک کمی دلزده و خجالت زده بودم. راستش فکر نمی‌کنم کسی دلش بخواهد با کِرم مقایسه شود یا لقب کِرم را یدک بکشد.

حتی یادم می‌آید کلاس پنجم ابتدایی وقتی برای نخستین بار عینکی شدم و آن قاب رنگی را روی چشم‌هایم گذاشتم و صبح فردا با عینک به مدرسه رفتم معلم‌مان چشم غره‌ای بهم رفت و گفت: “چقدر بهت گفتم اینقدر سرت توی کتاب نباشه همین که درس مدرسه را می‌خوانی بس است حالا وقتی واسه این چشم ضعیفی این ترم تجدید شدی میفهمی دیگر نباید شور چیزی را دربیاوری”.

الان سالهای سال از آن روزها می‌گذرد و من هنوز گاهی یواشکی کتاب‌  می‌خوانم. هنوز یواشکی.

داشتیم درباره‌‌‌ی کِرم می‌گفتیم و این که یک واژه‌‌ی چندش آور را برای یک عمل متعالی به کار می‌بریم و کیف می‌کنیم. آمارها از سرانه‌ی مطالعه‌ای از ۲۰ دقیقه تا ۹۰ دقیقه در بسیاری کشورهای جهان سخن می‌گویند و ما با ۲ دقیقه سرانه هنوز به اینکه ِکرم نشویم فکر می‌کنیم.

البته پایین بودن این سرانه‌ی کتاب  در ایران فقط و فقط هم به خاطر اصطلاح کِرم کتاب برای کتابخوان‌ها و کله‌ای که بوی قرمه‌سبزی می‌دهد برای آدمهای اهل مطالعه نیست. هرکسی برای خودش دلایلی دارد.

بعضی می‌گویند کتاب‌  گران است. همان شعر حافظ را که بخواهم از روی کتابش بخوانم و بیشتر از ۲۰ هزار تومان پولش را بدهم در کمتر از ۲ دقیقه از اینترنت رایگان دانلود می‌کنم و در دستگاهم ذخیره می‌کنم و هروقت دلم خواست می‌خوانم.

بعضی هم می‌گویند به کتابی که چاپ می‌شود اعتماد نداریم. اینقدر از صافی ارشاد و ممیزی‌های مختلف گذشته است که معلوم نیست قصه اولش چه بوده و آخرش به کجارسیده!

یک عده‌ی دیگر هم می‌گویند نه اینکه ما کتاب‌ دوست نداشته باشیم، ما به کتاب‌ احتیاج نداریم چرا که “دانای کل” هستیم و همه چی بلد هستیم و همیشه هم در صفحات مجازی می‌گویند نژاد ایرانی باهوش‌ترین است و کلا برایمان افت دارد این همه افتخارات را با کتابخوانی زیر سوال ببریم! کتاب را همان ژاپنی‌ها و انگلیسی‌ها و امریکایی‌ها بخوانند با سرانه مطالعه‌ی شرم‌آورشان(ژاپن: ۹۰ دقیقه، انگلستان: ۵۵ دقیقه، امریکا: ۲۰ دقیقه)!

یک عده دیگر هم هستند که معتقدند با این همه گرفتاری زندگی دنیای مدرن و انواع و اقسام گرفتاری‌های پولی و خانوادگی و بدهکاری و قسط‌ها و دردسرهای دیگر مجالی برای کتاب‌خوانی نیست.

خلاصه اینکه دلایل برای کتاب نخواندن این قدر زیاد است که دلایل کتاب خوانی را ناک‌اوت می‌کند و هیچ آدم کتابخوانی نمی‌تواند برای کتاب‌خواندنش دلایلی برای آدم کتاب نخوان‌ بیاورد.

الان که این یادداشت را می‌نویسم به یک کمپین نمی‌اندیشم که با افتخار اسمش را بگذاریم “کمپین کتابخوان‌ها”! یا اصلا به فکر برچسبهایی که رویش نوشته “من کتاب‌‌ می‌خوانم” نیستم. حتی به این فکر نمی‌‌کنم که نخستین مراسم تولدی که دعوت شدم برای دوستم کتاب بخرم و به او پیشکش کنم. کتاب خواندن با کمپین و برچسب و هدیه و اجبار نهادینه نمی‌شود. کتاب‌ خواندن دل می‌خواهد. دل.

کاش دلمان بخواهد فرهنگ کتابخوانی را رواج دهیم که ما این روزها عجب کتاب‌نخوان‌هایی شده‌ایم.


تحریریه سایت کسب و کار بازده – پریسا جعفری

کرم کتاب


برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

 1. عطا گفت:

  من کرم کتاب نبودم ولی کتاب خوندن رو خیلی دوست داشتم شاگرد اولم بودم ولی همیشه به من میگفتن خرخون
  واسه همین ناراحت میشدم

 2. maryam گفت:

  مطلب خوبی بود ما عادت کردیم برای هرچیزی دلیل بیاریم واسه همینه که همیشه عقب هسیم

 3. komeil گفت:

  به نظر من مشکل اصلی پدر مادرا هستن که به بچه ها کتاب کادو نمیدن. همش توپ همش عروسک همش لباس همش اسباب بازی. آخرش این میشه دیگه

 4. علی بیات گفت:

  این مطلب آدمو به فکر فرو میبره سرانه ۲ دقیقه ای چه افتضاحی بعد میگن ما میخوایم دنیا رو بترکوینم

 5. hesam abdi گفت:

  etefaghan rabti be kerm ketab nadasht chon ketabe geroon va doroghin va kheyli dalilhaye dige ro mardom tashkhis midan va nemikhunan

  • کامارو گفت:

   صرفن به این دلیل نمی تواند باشد! ما با سونامی تنبلی روبرو هستیم. ۹۰ درصد مردم ما اگر
   کتاب ارزان و غیردروغین!!! هم در اختیارشان گذاشته شود، مطالعه نمی کنند! در کشور ما عصر یخبندان
   مغزها ست…

  • مهدیه گفت:

   هیچ ربطی به گرونی و ارزونی نداره شما خودت اگر کتاب مجانی بهت بدن ماهی چند تا کتاب میخونی؟ جوابت حتما برای خودت هم خجالت آوره

 6. فاطمه گفت:

  کاملا ربط داره وقتی به یه بچه که خوب درس میخونه خوب کتاب میخونه میگن خر میگن کرم میکن بچه مثبت و مسخرش میکنن چرا بقیه باید کتاب بخونن

 7. حمیدرضا گفت:

  روز کتاب مگر آبان نیست؟

 8. حسین زاده گفت:

  ممنون از مطلب خوبتون به نظر من هم عامل تمام بی فرهنگی ما ایرانی ها این اعتماد به نفسی است که داریم. زندگیمون رو گند برمیداره اونوقت میگیم چه خوشبخیتم

  • علی گفت:

   ما ایرانی ها در همه چیز صاحب نظر هم هستیم!!!!!!

   • ناهید خسروی گفت:

    اگر صاحب نظر نبودیم که میدونستیم کتاب نخوندن بیشتر از داعش برای بشریت ضرر داره. چون داعش هم با کتاب نخوندن داعش شده وگرنه چرا دانمارک و ژاپن گروهک تروریستی و اینقدر خطرناک ازشون درنیومده؟

 9. ناهید خسروی گفت:

  نه اینجورها هم نیست. فعلا که از خیلی ها توی منطقه خوشبخت تریم. یه سرانه پایین مطالعه دلیل بدبختی و گند زندگی نمیشه

  • salehe گفت:

   البته که حق باتوئه بلاخره زنای ما مثل عربستان بدبخت نیستن یا مثل افغانستان بمب بارون نشدیم و طالبان به جونمون نیوفتاده یا چیزای دیگه احتمالا فقط با ازدواج با کودکان و بیکاری و بی فرهنگی و کلیه فروشی روبه روییم و البته….. فکر نکنم مشکل زیادی باشه بلاخره ما توی منطقه خوشبختیم و مطالعه هم که دلیلی نیست

 10. فاطمه گفت:

  تا تعریفمون از خوشبختی چی باشه اگر روزمرگی کردن باشه که بله خوشبختیم اگر رسیدن به رشد و پیشرفت باشه واقعا بدبخیتم

 11. مهرداد گفت:

  ما ایرانی ها مگر نه اینکه صاحب اندیشه و هنر بوده ایم.اکنون چه شده که
  سرانه مطالعه و شاید بهتر است بگوییم سرانه تفکر این چنین کاهش یافته
  است ؟
  شاید حصار ذهنی و چهارچوبهای تحمیلی باعث این مسئله شده است .
  من اینده ۲۰ ساله کشور را روشن میبینم … مردمی فهیم ، خلاق و متفکر

 12. صالحه گفت:

  کتاب خوندن خیلی خوبه به ادما کمک می کنه کمی خارج از زندگی و مشکلات خودشون هم ببینن مجبور شن درک کنن بفهمن و گاهی حتی گریه کنن { اگر کتاب رمان یا داستانی باشه }
  ولی این هم باید درنظر گرفت که مدارس و معلم ها و حتی پدر و مادر ها به بچه اینجور تلقین میکنن که همه زندگی پول و تحصیل و موفقیته کافیه کتاب غیر درسی دستت ببینن تا از خودشون بپرسن این که میتونه کتاب بخونه چرا نمیره سره درسش؟
  و حرفشون اینه که درستو بخون بعد تابستون و ..و وقت زیاده برای تفریح یعنی من بعد از انتخاب شغل و تشکیل یک خانواده تازه به فکر اصلاح خودمو فکرم بیفتم ؟ من چهارده سالمه و توی مدرسه به جرم اوردن کتاب غیر درسی دو و نیم نمره ازم کم میشه
  پس دیگه اونقدر هم نمیشه از مردم به خاطر کتاب نخوندن و درک پایین گله کرد !!! 🙂 ببخشید طولانی هم شد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی