کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

کمبود اساسی مسکن در سال آینده

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: درحال‌حاضر براساس آمار موجود، متوسط قیمت هر متر مسکن در شهر تهران حدود چهارمیلیون تومان است که حدود ۳۶۰ هزار تومان نسبت به ۲۶ ماه گذشته کاهش داشته است.

maskan.jpg

علی چگینی اظهارکرد: حدود ۲۶ ماه است که بازار مسکن در رکود بسر می‌برد. البته درحال‌حاضر کل مجموعه اقتصاد با رکود مواجه است.

وی افزود: مسائلی همچون تحریم منجر به تغییر زمینه فعالیت شرکت‌ها و ورود این افراد به بازار مسکن طی دو سال گذشته شده که اشباع بازار و تعمیق رکود را به دنبال داشته است. همواره مطالعات بخش مسکن نشان داده است که مسکن دارای دوره‌های رونق و رکود است.

چگینی تاکید کرد: در یک زمان قیمت‎ها افزایش می‌یابد و تولید‌کننده مقدار بیشتری تولید می‎کند که در این برهه تقاضای سفته بازی و سوداگری و سرمایه‎ای وارد بازار می‎شود و خرید و فروش به سرعت انجام می‌شود اما در دوره‌ای دیگر این نوع تقاضاها متوقف شده و بازار به رکود می‌رود. اما در شرایط کنونی رکود مسکن ویژگی‌های دیگری هم دارد.

به گفته مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن، در این مدت تولید مسکن افزایش یافته است به ویژه اینکه در برخی از شهرها تولید مازاد انجام شده است، برخی نهادها همچون شرکت‌های وابسته به بانک‌ها، نهادهای شبه دولتی ساخت‌وسازهایی را به انجام رساندند و این امر منجر به تعمیق رکود شده است.

چگینی اظهار کرد: چنانچه یک بخش اقتصادی بخواهد به صورت متعادل عمل کند باید تغییرات قیمت در آن متناسب با تورم یا به عبارتی سیر حرکت قیمتی در اطراف تورم باشد. البته در رابطه با بخش مسکن مسئله اضافه ارزش ملک نیز مطرح است که با سود همراه است، در غیر این صورت و با فرض ادامه این روند، دیگر تولید‌کننده راغب به تولید نیست و ممکن است بازار مسکن در سال‌های آینده دچار کمبود اساسی مسکن شود. به نظر می‌رسد در چنین شرایطی تقاضا از عرضه پیشی خواهد گرفت و منجر به افزایش قیمت مسکن می‌شود.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: طی دو سال گذشته، تولید مسکن افزایش یافته و رکود در اقتصاد جریان داشت، درحال‌حاضر تقاضای سوداگری و سفته‌بازی به شدت کاهش یافته و از این منظر، گردش مالی و سرعت گردش مالی در بخش مسکن کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: این نیز خود دلیلی بر تعمیق رکود بخش مسکن بوده است از دیگر عوامل رکود می‌توان به سیطره رکود در کل اقتصاد اشاره کرد، هنگامی که مجموعه اقتصاد گرفتار رکود شده و تولید صورت نگیرد، بخش مسکن نیز از این رویه مستثنا نبوده و به طور طبیعی دچار رکود می‌شود. بخشی دیگر از رکود هم به تحریم‌ها و منابع مالی در کشور مربوط است و به نظر می‌رسد جامعه نیاز به چشم‌انداز بلندتری دارد و این نگرانی هم وجود دارد که چشم‌انداز آینده اقتصادی به چه سمتی خواهد رفت، از این رو باید حرکت درستی انجام شود.

منبع: اقتصادنیوز

سایت کسب و کار بازده

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی