کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

کسب و کارهای کوچک ایران ۵۰ درصد بازار اشتغال را در دست دارند

کسب و کارهای کوچک ایران ۵۰ درصد بازار اشتغال را در دست دارند

یک کارشناس بازار کار ضمن بیان این که کسب و کارهای کوچک ایران ۵۰ درصد بازار اشتغال را در دست دارند گفت در کشورهای توسعه یافته برای ایجاد محرک در بازار اشتغال از توسعه کسب و کارهای کوچک و خانگی استفاده می‌شود تاکید کرد: دولت باید شهرک‌های صنعتی را با حمایت‌های حساب شده از رکود شدید خارج کند.

کسب-و-کار-های-کوچک-735x400

حمید حاج‌اسماعیلی در پاسخ به پرسش که کسب و کارهای کوچک و خرد چه تاثیری در بازار اشتغال ایران داشته و راهکار‌های شما در زمینه توسعه بازار کار ایران چیست، اظهار داشت: حتی کشورهای توسعه یافته برای ایجاد یک محرک در بازار اشتغال خود به مشاغل خرد و کوچک توجه می‌کنند.

وی افزود: این مشاغل به دلیل دربرگیری بالای خود در کشورها علاوه بر ایجاد رونق اقتصادی، بازار اشتغال را تحت تاثیر مثبت قرار می‌دهد که در ادامه بهبود وضعیت معیشت مردم را به دنبال خواهد داشت.

این کارشناس بازار کار معتقد است که توسعه مشاغل خرد و کسب و کارهای کوچک می‌تواند در کشور ما در قالب مشاغل خانگی مطرح شود و از طرفیت‌های بالقوه نیروی انسانی فعال برای ایجاد رونق اقتصادی بهره گرفت.

حاج اسماعیلی با بیان اینکه موفقیت دولت در برنامه‌ریزی صحیح و آماده‌سازی بسترهای مشاغل خرد بسیار تعیین کننده است، گفت: اگر دولت مولفه‌هایی را که منجر به آماده‌سازی زیرساخت‌های مشاغل خرد و کوچک می‌شود در دستور کار قرار دهد می‌توان به افزایش نرخ اشتغال کشور امیدوار بود.

مطلب مرتبط : ۵۰ گام ساختن کسب و کار که هر کارآفرین باید بردارد

وی افزود: یکی از اقداماتی که دولت باید هرچه سریعتر به آن توجه کند، شهرک‌های صنعتی و استفاده از ابزارهای حمایتی در این بخش است؛ بعد از اعمال تحریم‌های سنگین و اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها سیاست‌های درستی در قبال بنگاه‌های اقتصادی اعمال نشده.

این کارشناس بازار کار با تاکید بر اینکه بیش از ۶۵ درصد از بنگاه‌های کوچک و شهرک‌های صنعتی در کشور تعطیل شده‌اند و مابقی با حداقل ظرفیت فعالیت می‌کنند، گفت: آمار شهرک‌های صنعتی به دلیل نظارت دقیق دولت بر‌ آنها موجود است و با توجه به رکود حاکم بر اقتصاد دولت در گام اول باید نقدینگی ارزان بنگاه‌هار را برای سرمایه در گردش آنها فراهم کند.

حاج اسماعیلی افزود: طبق بودجه سنواتی مقرر شده تا از محل درآمدهای نفتی و صندوق توسعه ملی، حمایت‌های مالی از بنگاه‌ها انجام شود.

وی با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد از اشتغال کشور در گرو کسب و کارهای کوچک و خرد است گفت: اگر بدرستی در این زمینه برنامه‌ریزی و هدایت شود بسیاری از مردم با دولت همراهی خواهند کرد تا ظرفیت اشتغال‌زایی در کشور چند برابر شود.

این فعال بازار کار خاطرنشان کرد که تسهیلات اعطایی بانک‌ها به بنگاه‌های خرد و کوچک به سختی انجام می‌شود و اگر هم تسهیلاتی به بنگاه‌های بزرگ ارائه می‌شود کمتر در بخش واقعی تولید به کار گرفته می‌شود؛ در این باره باید دولت با  استفاده از ابزارهای حمایتی مانع از آسیب جدی به اقتصاد از مسیر انحراف گردش نقدینگی در کشور شود.


سایت کسب و کار بازده

منبع: فارس

کسب و کارهای کوچک ایران ۵۰ درصد بازار اشتغال را در دست دارند


مطالب مرتبط
۱۰ مهارت جهانی که آدم‌های موفق باید در آنها سرآمد باشند
۲ ویژگی کارآفرینان موفق
۵ اشتباه خطرناک در شروع کسب و کار
اصول موفقیت کسب و کارها: ۴ اصل موفقیت کسب و کارها که باید بدانید
بیماری دلالی در اقتصاد و کسب و کار ایران
ذهن خوانی: ۵ ترفند روانشناسی اثبات شده برای خواندن ذهن دیگران
۳ گام مهم در برندسازی برای کسب و کار آنلاین
۸ روش تامین مالی سرمایه گذاری در کسب ‌و کار جدید
انواع مشاغل خانگی: ۶ نوع مشاغل خانگی را بشناسید
ایده کسب و کار: ۳۷ ایده کسب و کار کم هزینه و پرسود
برده داری مدرن :۱۱ کشور با بیشترین تعداد بردگان در جهان
۱۰ مشهورترین پناهندگان جهان را بشناسیم

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی