کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

کد محصول جهانی

کد محصول جهانی چیست؟

کد محصول جهانی یا Universal Product Code با سرواژه UPC یک نوع کد چاپ شده روی بسته‌بندی محصول خرده‌فروشی است برای کمک به شناسایی یک قلم خاص. این کد دو بخش دارد، بارکدِ ماشین-خوان، که یک سری از میله‌های سیاه خاص است و عدد ۱۲ رقمی خاصِ زیر آن.

مقصود UPCها آن است که شناسایی ویژگی‌های محصول را آسان کنند، مثل نام برند، قلم، اندازه، و رنگ وقتی که یک قلم موقع وارسی اسکن می‌شود. در واقع، در درجه‌ی اول به همین خاطر است که تولید می‌شوند- تا فرآیند وارسی را در فروشگاه‌های مواد غذایی تسریع کنند. UPCها همچنین در ردیابی موجودی دروت یک مغازه یا انبار کمک‌کننده باشند.

برای گرفتن یک UPC برای استفاده بر روی یک محصول یک شرکت باید ابتدا برای بخشی از این سیستم شدن درخواست بدهد. GS۱ US، سازمان استانداردهای جهانی، که سابقا به عنوان شورای کد متحد شناخته می‌شد، تخصیص UPCها را در ایالات متحده مدیریت می‌کند.

بخش‌های یک UPC

پس از پرداخت یک حق‌الزحمه برای ملحق شدن، GS۱ یک عدد شناسایی تولیدِ ۶ رقمی را تخصیص می‌دهد که همان شش رقم اولِ UPC در روی تمام محصولات شرکت می‌شود. آن عدد تولید کننده‌ی خاصِ آن قلم را شناسایی می‌کند.

پنج رقم بعدی کد محصول جهانی یا UPC عدد قلم نامیده می‌شود. آن به خودِ محصول واقعی بر می‌شود. در درون هر شرکت شخصی مسئولِ صدور اعداد قلم وجود دارد، تا اطمینان حاصل شود که یک عدد بیش از یک بار استفاده نمی‌شود و آن اعداد قدیمی که به محصولات متوقف شده اشاره داشتند از رده خارج شده‌اند.

بسیاری از محصولات مصرف‌کننده بر اساس مثلا اندازه، طعم یا رنگ چند تنوع دارند. هر تنوع مستلزم عدد قلم خودش است. بنابراین یک جعبه‌ی ۲۴ تایی میخ‌های یک اینچی، عدد قلم متفاوتی از یک جعبه‌ی ۲۴تایی میخ‌های دو اینچی، یا یک جعبه‌ی ۵۰تایی میخ‌های یک اینچی دارد.

رقم آخر در UPC ۱۲ رقمی رقم کنترل نامیده می‌شود. این عدد محصول چندین محاسبه است- جمع و ضرب کردن چند رقم در کد- تا به اسکنر وارسی ثابت کند که UPC معتبر است. اگر کد رقم کنترل صحیح نباشد، UPC به درستی اسکن نخواهد شد.

مزایای UPC ها

UPCها برای کسب‌ و کارها و مصرف‌کنندگان شماری از مزیت‌ها دارند. چون آنها برای اسکنرهای بارکد شناسایی سریع یک محصول و قیمت مرتبط با آن را آسان می‌کنند، UPCها سرعت را بهبود می‌بخشند.

آن‌ها با رفع نیازِ وارد کردن اطلاعات محصول به صورت دستی، کارایی و بهره‌وری را بهبود می‌بخشند.

آن‌ها همچنین ردیابی بسیار دقیق‌تر موجودی را از شمارش دستی ممکن می‌کنند برای این که پی ببریم چه وقت محصول بیشتری در قفسه‌های خرده‌فروشی یا در انبارها نیاز است. یا وقتی یک مشکلی درباره‌ی یک محصول خاص وجود دارد و نیاز باشد مصرف‌کنندگانی که آن‌ را خریداری کرده‌اند آگاه شوند یا یک فراخوان صادر شود، UPCها این امکان را فراهم می‌کنند تا محصولات از تولید تا توزیع به فروشگاه‌های خرده‌فروشی و حتی در خانه‌های مصرف‌کنندگان ردیابی شوند.

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۲۴ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی