کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

کدام خانواده ها همچنان یارانه می گیرند ؟

کدام خانواده ها همچنان یارانه می گیرند

در پی صحبت‌های دیروز نمایندگان مجلس همه به دنبال این پرسش هستند که کدام خانواده ها همچنان یارانه می گیرند؟ روز گذشته نمایندگان مجلس در یکی از مهم‌ترین مصوبات خود، ۴ محل را برای هزینه کرد درآمد حاصل از حذف یارانه پردرآمدها تعیین کردند و بررسی لایحه بودجه را به پایان رساندند.

مجلس شورای اسلامی

با وجود مخالفت دوباره دولت، تبصره یارانه ها كه به حذف يارانه ۳دهك بالاي جامعه مي‌انجامد، پابرجا ماند و تكاليف دولت براي نحوه هزينه‌كرد مبالغ حاصل از حذف يارانه پردرآمدها تعيين شد.نمايندگان مجلس در بخش هزينه‌اي تبصره ۱۴لايحه بودجه سال ۹۵به دولت اجازه دادند تا ۴۸هزار ميليارد تومان درآمد حاصل از محل افزايش قيمت‌ها را در رديف‌هاي یارانه ای اين قانون با استفاده از انواع روش‌هاي پرداخت نقدي و غيرنقدي به خانوارهاي هدف و نيازمند، توزيع و همچنين براي ارائه خدمات حمايتي و كمك به بخش توليد هزينه كند.

آنها ۴محل مشخص را براي هزينه كرد درآمد حاصل از حذف يارانه پردرآمدها، ‌تعيين كردند. طبق مصوبه مجلس دولت بايد يارانه ۲۴ميليون نفر را كه سالانه بيش از ۳۵ميليون تومان درآمد دارند، قطع كند و بودجه به‌دست آمده از اين محل را به‌گونه‌اي هزينه كند كه ۳۰درصد آن جهت يارانه سود تسهيلات اشتغال با اولويت خانوارهاي تحت پوشش كميته‌امداد حضرت امام خميني(ره) و بهزيستي و ايثارگران و رزمندگان معسر و فارغ‌التحصيلان دانشگاهي و جوانان، پرداخت شود.

در بند ب مصوبه يارانه‌اي مجلس، مشخص شده كه ۳۵درصد از درآمد حاصل از محل حذف يارانه پردرآمدها، جهت پرداخت يارانه سود تسهيلات به واحدهاي كوچك و متوسط صنعتي، معدني كشاورزي، خدمات فني و مهندسي، گردشگري و صادراتي هزينه شود. طبق بند ج، بايد ۱۵درصد آن جهت حمايت از نوسازي صنايع با رويكرد كاهش مصرف شدت انرژي و طبق بند د، بايد ۲۰درصد آن جهت ارائه مشوق‌ها و زير ساخت‌هاي صادراتي، هزينه شود.

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي همچنين مصوب كردند، خانوارهايي كه تعداد فرزندان تحت تكفل آنها ۵نفر و بيشتر باشند از شمول اين تبصره خارج بوده و با هر درآمدي از يارانه برخوردار هستند. خانه ملتي‌ها همچنين دولت را موظف كردند در تشخيص خانوارهاي ۳دهك اول درآمدي تعداد جمعيت خانوار را مورد توجه قرار دهد. بخش هزينه‌اي تبصره مربوط به هدفمندي با ۱۳۶راي موافق، ۴۰راي مخالف، ۵راي ممتنع از مجموع ۱۹۵نماينده حاضر تصويب شد.

مخالفت دوباره دولت

محمدباقر نوبخت رئيس سازمان و مديريت و برنامه‌ريزي كشور كه روز گذشته در صحن علني مجلس حاضر شده بود، در مخالفت با بخش هزينه‌اي تبصره مربوطه به هدفمندي یارانه ها در لايحه بودجه سال ۹۵كل كشور به سخنراني پرداخت كه مهم‌ترين بخش از اظهارات او را مي‌خوانيد:

از نظر دولت افرادي كه ۳‌ميليون تومان در‌ماه درآمد دارند، ثروتمند نيستند و حذف اين افراد عادلانه نيست.

– اين بند (حذف ۲۴ميليون نفر يارانه بگير و توزيع آن براساس گزارش كميسيون تلفيق) و منابع حاصل از آن عادلانه نيست و از نظر دولت قابليت اجرايي ندارد.

دولت با همين جامعه هدف كه سال گذشته تصويب شد، اقدام كرد و ۴ونيم ميليون نفر از يارانه بگيران حذف شدند اما بعد از بررسي پرونده برخي افراد ديديم كه به آنها ظلم شده و يارانه اين افراد را بي‌جهت حذف كرده‌ايم پس مجبور شديم ۱٫۵ميليون نفر را برگردانيم.

طبق مصوبه مجلس اگر افرادي كه مشمول اين تبصره هستند، يارانه بگيرند در حكم دخل و تصرف در اموال عمومي بوده و مجرم محسوب مي‌شوند كه اين يعني اگر دولت به آنها يارانه پرداخت كند مجرم بوده و بايد در دادگاه‌ها به افرادي كه از دولت شاكي هستند پاسخ دهد.

حذف ۲۴ميليون نفر يعني مجلسي كه حامي افراد كم درآمد است بيشتر افراد بي‌بضاعت را حذف مي‌كند.

اين درست است كه دولت هر‌ماه براي پرداخت يارانه نقدي به مقدار ۳هزار و ۴۰۰ميليارد تومان(ماهانه) با دشواري مواجه مي‌شود و با مجلس هم نظر است كه بايد يارانه افراد ثروتمند حذف شود اما اينكه گفته مي‌شود هر فردي كه ۳ميليون تومان درآمد دارد ثروتمند است جاي بحث بين دولت و مجلس دارد.

ممكن است فردي كه ۳ميليون درآمد دارد چندين نفر را تحت تكفل داشته، مستأجر باشد، مريض صعب العلاج داشته و يا هزينه دانشگاه فرزندان خود را بدهد پس بر اين اساس اين فرد ثروتمند نيست به همين دليل دولت بر همان نظر قبلي خود تأكيد دارد.

موافقت مجلس

تعدادي از نمايندگان مجلس در نشست روز گذشته در موافقت با حذف يارانه پردرآمدها و اختصاص آن در ۴زمينه مورد تصويب كميسيون تلفيق، به سخنراني پرداختند.محمدرضا پورابراهيمي، سخنگوي كميسيون تلفيق: اينكه ما در كشور مشكل توليد و اشتغال جوانان را داريم بايد اولويت كشور باشد نه اينكه پرداخت يارانه مورد توجه قرار گيرد و بارها دولت اعلام كرده كه درباره پرداخت يارانه‌ها به ميزان ۴۲هزار ميليارد تومان(سالانه) با مشكلات عديده‌اي روبه‌روست.

اينكه دولت با حذف تعداد يارانه بگيران مخالفت كند براي ما جاي تعجب دارد و انتظار داشتيم كه دولت به مجلس دست مريزاد بگويد ولي دولتي‌ها در جاهاي مختلف مصاحبه مي‌كنند و مي‌گويند مجلس در حال ظلم به ملت است. پيشنهادي كه كميسيون تلفيق ارائه كرده همان بحث و نظري بود كه نمايندگان دولت در كميسيون تلفيق مطرح كردند و در همان كميسيون به رأي گذاشته شد و به تصويب رسيد اما دوستان در پشت تربيون مجلس حرف ديگر مي‌زنند كه اين ادبيات غيركارشناسي است.

محمد حسن ابوترابي فرد، رياست جلسه علني ديروز: افراد نيازمندي كه خواهان دريافت یارانه بودند، حذف نشدند و نظر مجلس و کارشناسان دولت بر اين بود كه افراد كم درآمد حذف نشوند و براي اين كار حداقل ميزان ۳ميليون درآمد ماهانه را درنظر گرفت. سرپرستان و مسئولان خانوارهايي كه كمتر از اين ميزان دريافت مي‌كنند مشمول حذف يارانه نخواهند شد. اين درست است كه افرادي كه داراي ۳ميليون تومان درآمد ماهانه باشند ممكن است با داشتن افرادي با بيماري‌هاي صعب‌العلاج اين ميزان درآمد كفاف آنها نكند ولي در اين قانون ساز وكاو اجراي حذف يارانه‌ها به دولت سپرده شد تا اين افراد شناسایی و از حذف يارانه های آنها جلوگيري شود.

 

اعتراض‌ به حذف یارانه به صفر نزديك شد

قائم‌مقام وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي از كاهش ثبت اعتراض‌ها نسبت به حذف يارانه‌ها خبر داد و گفت: براساس آخرين آمارها ميزان اعتراض‌ها به‌شدت كاهش يافته و تعداد اعتراض‌كنندگان به نزديك صفر رسيده است. ابوالحسن فيروزآبادي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: خوشبختانه توانستيم نظام اجرايي مناسبي را براي رسيدگي به كساني كه معترض هستند با استفاده از افراد تحت پوشش سازمان بهزيستي پياده‌‌سازي‌ كنيم و امروز مي‌توان گفت كه تقريبا به‌روز شده‌ايم و به همه اعتراض‌ها رسيدگي مي‌كنيم.

فيروزآبادي در پاسخ به اين پرسش كه با توجه به حذف ۳ميليون و ۳۰۰هزار نفر از مجموع ۶ميليون نفر در سال گذشته آيا شناسایی و حذف ۲۴ميليون نفر ظرف يك‌سال امكان‌پذير است؟ گفت: نظر مجلس حذف ۳دهك بالاي جامعه است كه ۲۴ميليون نفر را شامل مي‌شوند ولي بحث ما اين است كه عملياتي كردن اين كار به ميزان دقت بستگي دارد، هرچه دقت را پايين بياوريم حذف بيشتر اتفاق مي‌افتد با اين حال درخصوص حذف يارانه ۳دهك بالاي درآمدي هر چه مجلس تكليف كند اجرا مي‌كنيم.

سایت کسب و کار بازده

موضوع محوری:

کدام خانواده ها همچنان یارانه می گیرند

منبع: جام نیوز

مطالب مرتبط
فعلاً به نمایندگان مجلس مجوز صدور نشریه نمی‌دهیم/ تشکیل شعبه‌ای برای امور رسانه‌ها در ناجا
استیضاح طیب‌نیا رای نمی‌آورد
حمایت ۲۶ اُمین نماینده سنا از توافق جامع هسته‌ای
رای مجلس به ادامه‌ی مسئولیت آخوندی
نماینده‌ی رسمی پورشه در ایران تعلیق می‎‌شود
۱۲ محور سخنان نوبخت در نشست هفتگی: از میزان حقوق رئیس جمهور تا یارانه‌ و حج
سفر بروید، یارانه بگیرید
نمایندگان میلیاردر دوره‌های پیشین مجلس
مجلس دهم شروع به کار کرد
تعیین تکلیف حذفی های دریافت یارانه
دستور قطع یارانه نقدی برخی خانوارها از سوی دولت صادر شده است؟
موافقت مجلس با فوریت لایحه تفکیک ۳ وزارتخانه

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی