کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

کاهش وابستگی صندوق ملی نروژ به درآمدهای حاصل از نفت و گاز

صندوق ملی نروژ یک حساب عظیم سرمایه‌گذاری این کشور است که از پول حاصل از فروش نفت خام و گاز به دست آمده است. در حال حاضر دولت این کشور در نظر دارد وابستگی این صندوق به منابع حاصل از نفت و گاز را کاهش دهد.

کاهش وابستگی صندوق ملی نروژ به درآمدهای حاصل از نفت و گاز

ارزش منابع مالی صندوق ملی نروژ بیش از ۱۰۰۰ میلیارد دلار است. این صندوق یک حساب عظیم سرمایه‌گذاری ملی برای نروژ و بزرگ‌ترین صندوق مستمری مستقل در جهان است. در ماه سپتامبر سال جاری میلادی (۲۰۱۷) مشخص شد که سرمایه ذخیره شده در این صندوق بسیار بیشتر از صندوق‌های مالی دولتی در خاورمیانه است.

دولت نروژ در دهه ۱۹۹۰ میلادی تصویب کرد که باید بخشی از ذخیره ارزی این صندوق برای نسل‌های آینده ذخیره بماند. منبع مالی این صندوق با هزار میلیارد دلار آن قدر عظیم است که اگر این پول میان ۳/ ۵ میلیون شهروند نروژی تقسیم شود، به هر یک ۱۶۰ هزار یورو می‌رسد.

نروژ گرچه این منبع مالی عظیم را از فروش نفت خام و گاز به دست آورده، اما در نظر ندارد آن را برای سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در بخش صنایع نفت و گاز صرف کند. این کشور همچنین در نظر دارد تا بخشی از این صندوق ملی را بفروشد.

نروژ در حال حاضر با پول این این صندوق سهام بیش از ۹۰۰۰ شرکت جهانی را خریداری کرده و ۳/ ۱ درصد کل سهام شرکت‌های حاضر در بازار بورس جهانی و ۳/ ۲ درصد از کل سهام شرکت‌های حاضر در بازار بورس اروپا را در اختیار دارد.

کاهش وابستگی به بازار نفت و گاز

بانک مرکزی نروژ که وظیفه مدیریت بر این صندوق را به عهده دارد، روز پنج‌شنبه (۲۵ آبان/۱۶ نوامبر) اعلام کرد که در نظر دارد وابستگی این صندوق را به بازار نفت و گاز کاهش دهد. اگیل ماتسن، معاون بانک مرکزی نروژ، در این باره گفت این اقدام تنها به خاطر “دلایل اقتصادی” صورت می‌گیرد و  بر تحلیل‌هایی استوار است که بر مبنای آنها دولت نباید وابسته به “اقتصاد نفتی” باشد.

پارلمان نروژ در سال ۲۰۱۵ تصویب کرد که از منبع مالی صندوق ملی این کشور نباید برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های تولید انرژی و ساخت‌و‌سازی استفاده کرد که بیش از ۳۰ درصد درآمد خود را از تولید زغال سنگ به دست می‌آورند.

دولت نروژ ملی همچنین حق سرمایه‌گذاری منبع مالی صندوق را در شرکت‌هایی که متهم به نقض حقوق بشر و استفاده از کار کودکان هستند یا در تهیه، تولید و توزیع دخانیات فعالیت می‌کنند، ممنوع کرده است.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

کاهش وابستگی صندوق ملی نروژ به درآمدهای حاصل از نفت و گاز


خبرخوان هفته

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی