کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

کار جذاب مدلینگ برای زنان افغانستان بسیار پرخطر است

در چند سال اخیر چندین گروه مدلینگ زنان و مردان فعالیت‌شان را در کابل آغاز کردند. شمار زنان در این گروه‌ها همیشه کمرنگ و انگشت شمار بود. اما به تازگی گروه کوچکی تنها از زنان مدل شروع به کار کرده است. در جامعه سنتی و مذهبی افغانستان، کار جذاب مدلینگ برای زنان افغانستان بسیار پرخطر است. دو ماه پیش یکی از زنان مدل در افغانستان مورد حمله قرار گرفت و لت و کوب شد و چاقو خورد.  با وجود این، زنانی که به این عرصه وارد شدند، با اراده‌ای محکم بر ادامه کارشان پافشاری دارند.

کار جذاب مدلینگ برای زنان افغانستان بسیار پرخطر است

دنیای پر زرق و برق مد و مدلینگ برای زنان افغانستان

یلدا حیدری ۱۸ ساله است. مسئولیت گروه بانوان حقیقی گروپ را به عهده دارد و هم‌قطارانش را برای نمایشات آماده می‌کند و تمرین می‌دهد.

یلدا می‌گوید مدل شدن در افغانستان در قدم نخست برای بسیاری از زنان ناممکن به نظر می‌رسد؛ خانواده ممانعت می‌کند و جامعه قبول ندارد.

به گفته وی، گروهی که به اصرار و پافشاری زیاد خانواده را راضی می‌سازند از سوی جامعه محکوم می‌شوند زیرا “مردم فکر می‌کنند دخترانی که کار مدلینگ می‌کنند دختران خوبی نیستند.”

سخت‌گیری‌های خانواده‌ها و حساسیت جامعه شاید باعث شده که اکنون تقریبا تمام گروه‌های مدلینگ در افغانستان تمرکزشان به دیزاین و نمایش لباس‌های سنتی افغانستان باشد.

یلدا می‌گوید: “ما را با همین لباس سنتی و با حجاب قبول نمی‌کنند و بد می‌بینند چه برسد به این که لباس‌های غربی بپوشیم.”

گروه‌های مدلینگ در افغانستان همه تازه کار و آماتور هستند. اگرچه مدل‌های افغان می‌گویند علاقمند هستند این کار را حرفه‌ای بیاموزند و ادامه دهند.

بسیاری از دخترانی که اکنون در گروه‌های مدلینگ در افغانستان حضور دارند، با دیدن فیلم‌ها و آشنا شدن با دنیای پر زرق و برق مد، به این حرفه علاقمند شده‌اند.

آنها می‌گویند دشواری‌های این راه را نیز پذیرفتند.

مدلینگ برای زنان افغانستان

کار پرخطر مدلینگ برای زنان افغانستان

انجیلا ناصری تا چند ماه پیش یگانه مسئول زن گروه مدلینگ در کابل بود. او مسئولیت گروه مدلینگ زنان و مردان باران را برعهده داشت.

دو ماه پیش تصاویری از او در شفاخانه و خبری از حمله به او در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد.

انجیلا می‌گوید حوالی ساعت هفت شب بود که سه نفر از موتر/خودرویی در کنارش پیاده شدند که قصد ربودن او را داشتند.

وقتی انجیلا سر و صدا و مقاومت کرده، حمله کنندگان او را لت و کوب کرده، چاقو زده و از محل فرار کرده‌اند.

می‌گوید شوک بزرگی دید و تصمیم گرفت برای همیشه عرصه کاری مدلینگ را ترک کند.

انجیلا می‌گوید در یک سال گذشته که کارش را شروع کرده، بارها تهدید شده بود اما هیچ وقت فکر نمی‌کرد روزی این تهدیدها به حقیقت بپیوندد.

هنوز آثار حمله بر بدنش باقی است و می‌گوید خانواده‌اش آنطور که باید، راضی به ادامه کارش نیستند اما تشویق و حمایت هم‌قطارانش او را وادار کرد دوباره به کارش برگردد.

آنها مجبور شدند محل دفترشان را تغییر بدهند و تدابیر امنیتی بیشتری اتخاذ کنند.

پیش از این نیز بارها نمایش‌های مد در کابل برگزار شده است. در این بین نمایشاتی که لباس‌هایی متفاوت تر از سنت و فرهنگ شناخته شده افغانستان به نمایش گذاشته بودند، واکنش‌های تندی را به همراه داشتند. پس از برگزاری این نمایش‌ها شماری از دختران مدل برای همیشه از افغانستان فرار کردند.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

کار جذاب مدلینگ برای زنان افغانستان بسیار پرخطر است


خبرخوان هفته

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی