کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ژاپنی‌ها برای خرید نفت ایران صف کشیدند

همزمان با سفر وزیر امور خارجه ژاپن به تهران و توافق اولیه به منظور افزایش صادرات نفت ایران به این کشور آسیایی، دور جدید رقابت ایران با ۵ کشور اوپک به منظور سهم خواهی در بازار نفت سرزمین آفتاب تابان کلید خورد.

 

jap.jpg

به گزارش بازده به نقل از شرکت نفت، ژاپن یکی از مشتریان سنتی نفت خام و فرآورده‌های نفتی ایران بوده به طوری‌که ۶۲ سال پیش در زمان تحریم نفتی ایران از سوی انگلیس، بنزین و گازوئیل را از پالایشگاه نفت آبادان به ژاپن انتقال داد که این رابطه موجب تداوم ارتباط تجاری دو کشور شد.

با این وجود روابط نفتی ایران و ژاپن از سابقه‌ای بیش از ۴۰ سال برخوردار بوده و این دو کشور در کنار معاملات نفت خام و فرآورده‌های نفتی در اجرای پروژه‌های توسعه میادین نفت و گاز هم از سابقه همکاری چندین ساله برخوردار هستند به طوری‌که پیش از اعمال تحریم‌ها قراردادی بین شرکت ملی نفت ایران با کنسرسیومی متشکل از چند شرکت ژاپنی از جمله اینپکس به منظور توسعه میدان مشترک نفتی آزادگان جنوبی امضا شده بود.

در این بین با قوت گرفتن احتمال لغو تحریم‌های ظالمانه نفتی غرب علیه جمهوری اسلامی ایران، دور جدید مذاکرات بین شرکت ملی نفت ایران و پالایشگرهای ژاپنی به منظور افزایش حجم صادرات طلای سیاه به سرزمین آفتاب تابان آغاز شده است.

صف پالایشگاه‌های ژاپن برای خرید نفت ایران

سید محسن قمصری با اشاره به مذاکرات انجام گرفته با مدیران پالایشگاه‌های بزرگ نفتی ژاپنی، از سفر مدیران ارشد شرکت شواشل به تهران به منظور انجام مذاکرات نهایی فروش نفت خام خبر داده و گفته است: مهم‌ترین محور این سفر و انجام گفتگوها در تهران، مذاکره به منظور تعیین میزان خرید نفت از ایران پس از رفع تحریم‌ها است.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت با اشاره به این که شرکت شواشل ژاپن از مشتریان قدیمی و سنتی نفت ایران است، تصریح کرد: مذاکره برای میزان فروش نفت خام به این پالایشگر بزرگ آسیایی یکی از محورهای این دور از مذاکرات است.

در این بین روز گذشته فومیو کیشیدا وزیر امور خارجه ژاپن هم به تهران آمد و مذاکراتی را با بیژن زنگنه وزیر نفت ایران انجام داد که اجرای طرح توسعه میادین نفت و گاز و افزایش حجم فروش و صادرات نفت خام از مهم‌ترین محورهای گفتگوهای دوجانبه بوده است.

زنگنه، وزیر نفت مهمترین پیش شرط افزایش صادرات نفت خام و اجرای طرح‌های مشارکتی در حوزه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی بین جمهوری اسلامی ایران و ژاپن را لغو تحریم‌ها عنوان کرد و خطاب به مرد اول دیپلماسی دولت توکیو یادآور شد: ابتدا باید برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) عملیاتی شود و پس از آن برای سپردن کار به شرکت‌ها مناقصه برگزار خواهد شد.

این عضو کابینه دولت یازدهم همچنین با بیان این که اگر سرمایه گذاری به صورت مستقیم از سوی شرکت‌ها انجام شود دیگر نیازی به انجام مناقصه نیست، تاکید کرد: ایران و ژاپن می‌توانند در صنایع پتروشیمی، پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و صنعت ال. ان. جی همکاری مشترک داشته باشند.

این دور از مذاکرات نفتی در حالی روز گذشته در تهران برگزار شد که اواسط مرداد ماه سال جاری هم همزمان با سفر دایشیرو یاما گیوا معاون وزیر اقتصاد، تجارت و صنایع ژاپن به تهران برخی از مدیران شرکت‌های پالایش نفت ژاپن از جمله شرکت شواشل به تهران آمده و با مسئولان شرکت ملی نفت ایران دیدار و گفتگو کردند.
شواشل به عنوان بزرگترین شرکت پالایشگر نفت در آسیا، پیش از اعمال تحریم‌های غیر قانونی غرب به طور متوسط روزانه بیش از ۱۰۰ هزار بشکه طلای سیاه از ایران وارد می‌کرد که با افزایش تحریم‌ها حجم فروش نفت به این پالایشگر آسیایی به شدت کاهش یافت.

شواشل یکی از بزرگ‌ترین پالایشگران ژاپن و همچنین خریدار نفت ایران است که ۳۵ درصد از سهام آن در اختیار شرکت هلندی – انگلیسی رویال داچ شل و ۱۵ درصد در اختیار شرکت آرامکوی عربستان سعودی است.

در کنار شواشل، شرکت ایده میتسو ژاپن از دیگر مشتریان سنتی خریدار نفت ایران بوده که هفته گذشته جشن جهلمین سالگرد امضای اولین قرارداد فروش نفت ایران به این شرکت ژاپنی در سفارت ژاپن در تهران برگزار شد.

از این رو از ایده میتسو به عنوان دومین شرکت بزرگ ژاپنی خریدار نفت خام ایران در دوران پسا تحریم یاد می‌شود و حتی قمصری مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با استقبال از ادغام شرکت ایده میتسو و شواشل از آمادگی ایران برای امضای قراردادهای برد-برد و افزایش فروش نفت به این شرکت جدید ادغام شده خبر داده است.

به گفته قمصری این ادغام و تبدیل شدن به غول پالایشگر ژاپن، بسیار حائز اهمیت بوده و شرکت ملی نفت ایران امیدوار است با این ادغام تنوع محصولات شرکت ژاپنی بیشتر شود و بر همین اساس میزان خرید نفت از ایران را افزایش دهد.

در همین حال ماتسوشیتا مدیرعامل ایده میتسو با اشاره به دیدار حسن روحانی رئیس جمهور ایران و شین زوآبه نخست وزیر ژاپن در نیویورک تاکید کرده است: روابط دو شرکت نفتی ایران و ژاپن تنها برای خرید نفت خام نباشد و برای خرید و فروش فرآورده‌های نفتی و خدمات نفتی نیز مذاکراتی انجام شود.

آغاز رقابت جدید نفتی ایران و اوپکی‌ها

بر اساس گزارش امور اوپک و ارتباط با مجتمع انرژی وزارت نفت ایران، در طول چند ماه گذشته تاکنون تقاضا در بازار نفت ژاپن با افزایش همراه بوده به طوری که در ماه اوت سال جاری میلادی واردات طلای سیاه این کشور صنعتی آسیا با افزایش ۶۰ هزار بشکه (معادل چهار درصد رشد) به بیش از سه میلیون و ۴۹۶ هزار بشکه در روز رسیده است.

در شرایط فعلی عربستان سعودی بزرگترین صادرکننده نفت خام به ژاپن بوده به طوری که در ماه اوت سال‌جاری میلادی حجم فروش نفت این کشور به ژاپن با افزایشی ۲۲۲ هزار بشکه‌ای و ثبت رشدی ۲۳ درصدی همراه بوده و هم اکنون عربستان سهمی ۲۴ درصدی از بازار نفت ژاپن را در اختیار دارد.

پس از عربستان سعودی، امارات متحده عربی با صادرات روزانه ۸۷۰ هزار بشکه ای سهمی ۲۵ درصدی را در بازار نفت ژاپن را در اختیار گرفته و این در حالی است که در ماه اوت سال جاری حجم صادرات نفت امارات به ژاپن با کاهشی ۴۵ هزار بشکه ای همراه بوده است.

قطر با صادرات ۳۵۹ هزار بشکه ای حدود ۱۰ درصد و روسیه با صادرات ۱۸۷ هزار بشکه ای سهمی حدود ۵.۵ درصدی از بازار نفت ژاپن را در اختیار دارند.

با این وجود در طول یک ماه گذشته حجم صادرات طلای سیاه قطر به ژاپن با کاهشی ۶۵ هزار بشکه ای و معادل ۱۵ درصدی همراه بوده اما بر خلاف قطری‌ها، حجم صادرات نفت خام روسیه به سرزمین آفتاب تابان با افزایشی ۵۵ هزار بشکه ای و از رشدی حدود ۲۹ درصدی برخوردار است.

در نهایت کویت و ایران هم از سهمی به ترتیب ۵.۴ و ۵.۱ درصدی در بازار نفت زاپن برخوردار هستند و پیش بینی می‌شود با قوت گرفتن لغو تحریم‌ها و روابط سنتی و تاریخی نفتی بین تهران-توکیو به زودی شاهد امضای قراردادهای جدید وافزایش صادرات نفت خام ایران به شرقی‌ترین بازار جهان باشیم.

در این بین قطعا ایران می‌تواند با استفاده از فرصت طلایی سطح روابط بالای سیاسی و اقتصادی تهران- توکیو استفاده بهینه‌ای داشته باشد که در این صورت رقابت جدید ایران با پنج کشور عضو اوپک در بازار نفت ژاپن بیش از گذشته شدت می‌گیرد.

 

//بازده//

مطالب پیشنهادی:

۹ شگرد پس‌انداز پول برای همه؛ چگونه پول پس‌انداز کنیم؟

چگونه حمله‌ی قلبی را ۱ ماه قبل از وقوع تشخیص دهیم

۵ راه برای ساختن برند شخصی

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی