کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

چین و امریکا به همکاری خود در اجرای “برجام” تاکید کردند

وزیر امور خارجه چین در گفت‌وگوی تلفنی با همتای امریکایی خود با ابراز خرسندی از توافق وین و نتایج به‌دست آمده در آن، بر تداوم همکاری میان دو کشور در اجرای موارد کامل «برجام» و حل کامل موضوع هسته‌ای ایران تاکید کرد.

81827252-70282245.jpg

به گزارش بازده به نقل از ایرنا، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در این گفت‌وگو که امروز – جمعه – صورت گرفت، تصریح کرد که چین و امریکا در حل موضوع هسته‌ای ایران همکاریهای خوبی داشتند و این همکاریها را تا پایان کار همچنان ادامه خواهند داد.

«جان کری» نیز با تقدیر از تلاش‌های چین برای حل موضوع هسته‌ای ایران در طول سالهای اخیر ابراز امیدواری کرد چین و امریکا به اتفاق طرف‌های ذیربط همچنان به تلاش‌های خود برای اجرای برنامه «جامع اقدام مشترک» و همچنین «بازسازی راکتور آب سنگین اراک»، ادامه دهند.

«وانگ یی» نیز خاطرنشان کرد که تضمین اجرای «برجام» با منافع مشترک جامعه جهانی منطبق بوده و چین مایل است در این راستا هماهنگی لازم با دیگر طرف‌ها حفظ و نقش شایسته خود را ایفا کند.

رادیو بین‌المللی چین نیز در گزارشی به مذاکره دو طرف در خصوص مسئله سوریه اشاره و یادآور شد: طرفین نتایج به‌دست آمده در نشست اخیر در وین را قابل قبول دانسته‌اند.

وزیر خارجه چین توافقنامه حاصله در نشست وین در باره سوریه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: با توجه به شرایط فعلی، حل مسئله سوریه از طریق رهیافت‌های سیاسی جزو اولویت‌های کنونی است.

او در تشریح مواضع چین درباره مسئله سوریه گفت: چین معتقد است که در گام اول باید طرف‌های مختلف برای مبارزه با تروریست‌ها متحد شوند و پس از آن آتش بس در تمامی مناطق این کشور اجرا گردد.

رییس دستگاه دیپلماسی چین همچنین یادآور شد که بازسازی سیاسی کشور سوریه و ارائه کمک‌های انسانی و بازسازی اقتصادی آن از دیگر مواردی است که پس از برقراری آتش بس باید هر چه سریعتر اجرایی شود.

او همچنین اعلام کرد که چین مایل است فعالانه در فرآیند حل سیاسی مسئله سوریه حضور داشته باشد.

بخش دیگر گفت‌وگوی تلفنی وزیران امور خارجه چین و امریکا مربوط به مناقشه اخیر دو کشور در خصوص دریای جنوبی چین بود که «وانگ یی» از روند در پیش گرفته شده از سوی واشنگتن در این منطقه به شدت انتقاد کرد.

وی با ابراز گلایه از حضور ناوهای جنگی امریکا در دریای جنوبی، نسبت به تداوم این روند هشدار داد و از همتای امریکایی خود خواست با روی آوردن به مذاکره، در حل این مسئله اقدام کند.

امریکا هفته گذشته و در اقدامی مداخله جویانه چند ناو جنگی از جمله ناوشکن «یو اس اس لاسن» را در ۱۲ مایلی جزایر «اسپارتلی» و جزایر مصنوعی ساخته شده توسط چین در دریای جنوبی مستقر کرد تا با این کار بر شدت تنش در منطقه شرق آسیا بیافزاید.

«وانگ یی» همچنین گفت که حضور این ناوها اعتماد متقابل میان چین و امریکا را سلب کرده و باعث تشدید تنش در منطقه می‌شود.

وی همچنین تاکید کرد که اصرار امریکا بر تداوم گشت زنی‌های ناوهای جنگی خود در آبهای سرزمینی چین، می‌تواند پیامدهای منفی به بار آورد.

وزیر امور خارجه چین همچنین در سخنان خود به سفر اخیر (مهر ماه) «شی جین پینگ» رییس‌جمهوری این کشور به امریکا اشاره کرد و گفت که روابط دو کشور به خاطر انجام این دیدار با فرصت‌های مناسب، مهم و جدیدی روبه‌رو شده و دو طرف باید تلاش کنند تا بر اجرای توافقات سران دو کشور در این دیدار متمرکز و در توسعه سالم و باثبات روابط دوجانبه بکوشند.

سایت کسب و کار بازده

منبع: ایرنا

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۷ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی