کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

چینی‌ها در بازار خودرو ایران جاخوش کرده‌اند

خودروسازان چینی کرمان را مهد تولید خودروهای خود کرده‌اند. مجموعه کارخانه‌های بم خودرو، کرمان خودرو، راین خودرو و مدیران خودرو چهار کارخانه خودرو هستند که به عنوان زیر مجموعه گروه خودروسازی کرمان مشغول فعالیت بوده و در طی دو دهه فعالیت خود توانسته‌اند محصولاتی به یاد ماندنی را در بازار خودرو ایران به تولید برسانند.

بازار خودرو ایران

بر اساس این گزارش، کرمان موتور مجموعه‌ای است که به طور مستقیم از تحریم‌ها آسیب دیده و اگر محدودیت‌های بین‌المللی نبود چه بسا می‌توانست امروز کرمان را در حد و اندازه‌های جاده مخصوص در صنعت خودرو معرفی کند.

کرمان موتور از نظر برخی کارشناسان اقتصاد سیاسی، یک پدیده در صنعت خودرو کشور به شمار می‌آیند و هم اکنون در این صنعت صاحب بازار شده‌اند. ۱۰ درصد بازار کشور به لحاظ تولید در دست مجموعه کرمان موتور است که درحال‌حاضر فقط به تولید خودروهای چینی می‌پردازد.

این شرکت که وابسته به یک موسسه خیریه در استان کرمان است در سال‌های نخست فعالیت خود با دوو کره جنوبی قرارداد تولید خودرو به امضا رساند و عرضه محصولاتی نظیر دوو سی ال و و دوو ماتیز را در ایران شروع کرد و توانست بازار خوبی را برای خود فراهم آورد. پس از آنکه جنرال موتورز امریکا سهام دوو را خرید کرمان موتور شامل تحریم‌های این کشور شد و رابطه‌اش با شرکت دوو عملا به پایان رسید.

گروه خودروسازی کرمان با اعمال این تحریم‌ها به سراغ بزرگان خودروسازی کره‌ای و آلمانی رفت و در دولت اصلاحات با توجه به بهبود روابط با دنیا توانستند محصولاتی از هیوندایی و فولکس آلمان را به تولید برسانند. همکاری کرمان موتور با فولکس سبب شد تا استاندارد تولید خودرو در این شرکت دگرگون شوند و مدیران این گروه خودروسازی با اصول تولید خودروهای استاندارد در حد و اندازه‌های خودروسازان آلمانی آشنا شوند. تولید این محصولات کره‌ای و آلمانی در کرمان موتور رونق داشت که با توجه به روی کار آمدن دولت نهم و دهم و اعمال تحریم‌های غرب علیه کشورمان این خودروساز شرق کشور مجبور شد طعم تلخ تحریم‌ها را یک بار دیگر بچشد و به دنبال شریک جدید تجاری خود باشد.

به گزارش اقتصادنیوز، از سال ۲۰۰۲ که چین رسما با تاسیس شرکت چری راه خود را در صنعت خودرو آغاز کرد، برخی شرکت‌ها خودروساز در این شرکت به وجود آمدند تا جایی که امروز مجموع تولید آنها به ۲۴ میلیون دستگاه در سال می‌رسد و عملا چین را به عنوان بزرگترین خودروساز دنیا ظرف ۱۵ سال تلاش تبدیل کرده است.

بر اساس این گزارش، مدیران کرمان موتور در سال‌های تحریم به سراغ خودروسازان گمنام چینی رفتند و در حالی که مشتری ایرانی با تردید به محصولات چینی نگاه می‌کرد توانستند ظرف هشت سال بازار مساعدی را برای خودروسازان چینی در ایران به وجود آورند تا جایی که امروز چند برند معتبر این کشور با خودروسازان ایرانی همکاری کرده و برخی خطوط تولید را چینیزاسیون کرده‌اند. مدیران کرمان موتور معتقدند که چینی‌ها از آنها تولید استاندارد خودرو را که یادگار آلمان هاست فرا گرفته‌اند و وارد کارخانه‌های مادر خود در چین کرده‌اند.

در چنین شرایطی با توجه به لغو تحریم‌ها کرمان موتور نیز به دنبال شرکای قدیمی خود است تا بلکه بتواند به روزهای اوج خود بازگردد. این خودروساز دوباره مذاکراتی را با دوو آغاز کرده و قصد دارد در صورت جلب رضایت سهامدار امریکایی تولید محصولات دوو را دوباره در ایران آغاز کند. از سویی دیگر مذاکرات فولکس واگن با کرمان موتور شروع شده و به نظر می‌رسد با توجه به منتفی شدن همکاری فولکس با ایران خودرو، کرمان موتور بتواند بخشی از محصولات فولکس آلمان را در ایران به تولید برساند.

این گزارش حاکی از آن است، چین با انتخاب یکی از نقاط شرقی ایران برای تولید خودرو، در طول فعالیت نزدیک به ده ساله خود توانسته بازار بزرگی را به خود اختصاص دهد و ۱۰ درصد تولیدات کشور را به‌دست آورد. در سال گذشته نزدیک به ۸۰۰ هزار دستگاه خودرو سواری به تولید رسیده که حدود ۸۰ هزار دستگاه آن را خودروهای چینی به خود اختصاص داده‌اند. چینی‌ها طبیعتا سهم بالاتری به لحاظ ارزشی دارند چون خودروهایی را روانه بازار کرده‌اند که در رنج قیمتی ۵۰ تا ۷۰ میلیون تومان بوده است.

یافته‌ها نشان می‌دهد، خودروسازان چینی در پساتحریم نخست به شکستن قیمت‌ها روی آوردند و آنگاه با عرضه محصولات جدید خود تا جایی که توانستند تمرکز خود را برای رقابت با بزرگان صنعت خودرو اروپا و ژاپن حفظ کنند که در این کار نیز تقریبا موفق بودند.

شاید تولید یک شاسی بلند و یک کراس اور از سوی ایران خودرو و پیش فروش آن نشانه‌ای بر این باشد که چینی‌ها آمده‌اند تا بمانند و رفته رفته با نفوذ در بدنه صنعت خودرو کشورسهم خود را در تولید انواع محصولات بالا ببرند.

سایت کسب و کار بازده

منبع:اقتصاد نیوز

موضوع محوری:

بازار خودرو ایران

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی