کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

رونق کسب و کار با کم تر حرف زدن و بیشتر گوش دادن

رونق کسب و کار با کم تر حرف زدن و بیشتر گوش دادن

حرف زدن و گوش دادن هر دو مهارت های بسیار مهمی برای شبکه سازی و رونق کسب و کار هستند اما این دو مهارت بایستی ماهرانه به کار گرفته شوند بنابراین توصیه می شود برای رونق کسب و کار همین امروز اقدام کنید، کمتر حرف بزنید و بیشتر گوش دهید.

در رویداد شبکه‌سازی با گروهی از آدم‌های جدید هستید که می‌تواند روابط ارزشمندی باشد. بهترین روش برای جلب توجه و علاقه‌مند کردن‌شان چیست؟ ممکن است تمایل داشته باشید در مورد ارزش کسب‌و‌کارتان و کاری که انجام می‌دهید بیش از حد حرف بزنید، ولی یک دقیقه صبر کنید. زیاد حرف زدن برای حیات شبکه‌سازی‌تان خطرناک است. همان‌طور که پیدا است، مهارت‌های عالی گوش دادن، مهم‌ترین ابزار شبکه‌سازی و رونق کسب و کار هستند که در اختیار دارید.

ساختن کسب و کار با کم تر حرف زدن و بیشتر گوش دادن

چیزی فرای شنیدن است.

وقتی در گفت‌وگویی شرکت می‌کنید، آیا فکرتان مشغول این است که قرار است به آدمی که حرف می‌زند، چطور واکنش نشان دهید؟ این یک ضعف ویران‌کننده‌ی گوش دادن است. اگر تمام وقتی را که فرد دیگری صحبت می‌کند غرق تفکراتی باشید که در سرتان است، در اصل، به آن‌چه او گفته‌ است گوش نداده‌اید. مطمئنا، شنیده‌اید که حرف می‌زند ولی به آن‌چه گفته‌است، گوش نکردید.

شبکه‌سازی اساسا یعنی ارتباط برقرار کردن. گوش دادن نیز چنین است. هدف ارتباطات و گوش دادن، درک است. شون کیم در گروث لیست (Growth List) که بر این تمایز تاکید دارد، توضیح می‌دهد ” حقیقت امر این است که بیشتر ما گوش می‌دهیم تا واکنش نشان دهیم، در صورتی که باید گوش دهیم تا درک کنیم”. وقتی گوش می‌دهیم تا واکنش نشان دهیم، نمی‌توانیم به‌خاطر تفکرات‌ خودمان چیزی بشنویم.

مطلب مرتبط: ۵ روش فرار از تصمیم های بد در کسب و کار

از زبان بدن درست استفاده کنید.

مهم است گوش دهیم و فردی که در حال حرف زدن است ببیند ما با زبان بدن مناسبی گوش می‌دهیم. می‌خواهید در نظرکسی که صحبت می‌کند، صادق به نظر برسید. از دست به سینه نشستن اجتناب کنید، زیرا این‌طور به‌نظر می‌رسد که حالت دفاعی به خود گرفته‌اید.

طبق گفته‌ی مارن هوگان، حالت‌های دیگری که باید از آنها اجتناب کنیم شامل حالت خصمانه‌ی دست به کمر ایستادن و این پا و اون پا شدن است، که باعث می‌شود بی‌حوصله به‌نظر برسید. در عوض، سعی کنید کمی به جلو خم شوید و ارتباط چشمی مناسبی را حفظ کنید. شما مجسمه نیستید. می‌توانید وضعیت‌ها و حالت‌های‌تان را در واکنش به آن‌چه می‌شنوید، تغییر دهید. فقط مراقب باشید آن‌قدر جابه‌جا نشوید که بی‌قرار به‌نظر برسید.

رشته‌ی عواطف را در دست بگیرید.

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های گفت‌وگو که می‌توانید نسبت به آن واکنش نشان دهید، لحن و پیام عاطفی است. واکنش به عواطف، نشانگر تعهد است و شروع به برقراری ارتباط می‌کند. در واقع، شکست در توجه و واکنش به پیام عاطفی گفت‌وگو، واقعا مشکل‌ساز است. همان‌طور که کرییرالیسم) Careerealism ( آریلا کومبز خاطرنشان می‌کند، دقت نکردن به عواطف در یک گفت‌وگو ” باعث می‌شود غیرصمیمی یا سرد به‌نظر برسید که می‌تواند به گفت‌وگو و/یا رابطه‌تان با گوینده لطمه بزند.”

اگر مردد هستید چطور به عواطف شخصی که با او صحبت می‌کنید واکنش درستی نشان دهید، این روش بازتاب عاطفی را امتحان کنید. به آن‌چه گوینده می‌گوید گوش دهید، احساساتی را تشخیص دهید که پشت حرف پنهان است و آن را به زبان آورید. این به شما کمک می‌کند آن‌چه را در گفت‌و گو روی می‌دهد پردازش کنید، در حالی که باعث می‌شوید گوینده حس کند صادقانه حرف‌هایش را شنیدید و درک می‌کنید.

مطلب مرتبط: ۴ راه ایجاد استراتژی بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک

به دقت کلمات‌تان را انتخاب کنید.

بدیهی است، قرار نیست روابط شبکه‌سازی‌تان را با حرف نزدن ایجاد کنید. چاره‌ی کار، انتخاب کلمات‌تان با دقت و محدودیت است. حرف‌های‌تان را برای برقراری ارتباط و نشان دادن توانایی‌های‌تان نگه دارید. به جای یاوه‌گویی در مورد پروژه‌های فعلی، مهارت‌هایی را که می‌خواهید به اشتراک بگذارید، مشخص و بیان کنید. تیمی در سی بی‌تی ناگتسCBTNuggets)) تاکید می‌کند که چاره‌ی کار ” ارائه‌ی توضیحی برای اعتبار حرفه‌ای‌تان است که شخصا به مخاطبان‌تان مربوط است”.

در نهایت، توجه داشته باشید چقدر حرف می‌زنید. اگر این‌طور به‌نظر می‌رسد که بر گفت‌وگو تسلط دارید، دست نگه دارید و به دیگران مجال حرف زدن بدهید. زیاد حرف زدن باعث می‌شود متکبر و خودخواه به‌نظر برسید، و این‌ها، خصوصیت کسی نیست که بسیاری از آدم‌ها مشتاق باشند با او کار کنند.

گوش دهید تا به حرف‌های‌تان گوش دهند.

اگر می‌خواهید بقیه به حرف‌های‌تان گوش دهند مهارت‌های خوب گوش دادن الزامی هستند. هیچ‌کس به آدمی که حرف دیگران را قطع می‌کند و وسط حرف آنها می‌پرد و در سرتاسر گفت‌وگو، غرق تفکرات خودش است، گوش نمی‌دهد. به علاوه، به عنوان شنوندگان، پذیرای آدم‌هایی هستیم که توجه‌شان به ما است. شنوندگان خوب آدم‌هایی هستند که وقتی به حرف‌شان گوش داده می‌شود، حرف می‌زنند. این‌، قانون طلایی برقراری ارتباط است. اگر این را به‌خاطر داشته باشید، بر مهم‌ترین ابزار شبکه‌سازی بیرون از آن‌جا تسلط خواهید داشت.

مطلب مرتبط: ۵ گام اساسی و عالی موفقیت در کسب و کار


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده: لری آلتون

منبع: بیزینس اینسایدر – businessinsider

ساختن کسب و کار

رونق کسب و کار با کم تر حرف زدن و بیشتر گوش دادن


برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی