کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

چوب رکود مسکن لای چرخ‌های بورس

بی توجهی دولت به بخش مسکن و ادامه رکود در این حوزه، اقتصاد کشور را دچار مشکل کرده و بازتاب این مشکلات را در بازار سرمایه و افت مستمر شاخص می‌بینیم.

Money-House-Clip-Art.jpg

تشدید روند کاهشی شاخص بورس طی روزهای اخیر نگرانی‌ها درباره آینده بازار سرمایه را افزایش داده است. شاخص بورس تنها طی دو روز گذشته حدود ۱۰۰۰ واحد افت کرده و با این وجود موضع مشخصی از سوی مسئولان دولت در برابر این وضعیت اتخاذ نشده است.

حیدر مستخدمین حسینی رییس اسبق هیأت مدیره بورس درباره علل روند نزولی شاخص به خبرآنلاین گفت: ” بزرگترین مشکل بورس درحال‌حاضر عدم اعتماد مردم و سهامداران به بازار است. کاهش مستمر و سنگین شاخص طی سال‌های اخیر مردم را نسبت به سرمایه‌گذاری در بازار بدبین کرده است و این بدبینی اجازه نمی‌دهد نقدینگی به بازار بازگردد”.

وی ادامه داد: «ارزش بورس ایران طی دو سال گذشته حدود ۵۰ میلیارد دلار کاهش یافته و این مقدار کاهش، امکان اعتماد مجدد سهامداران را از بین برده است. مسئولان نیز با تفاوتی محض از کنار این پولی که از جیب سهامداران خارج شده عبور می‌کنند ولی انتظار دارند مردم به بازار و وعده‌های آنها اعتماد کنند و دوباره پول‌های خود را به بازار برگردانند.»

این کارشناس بازار سرمایه در تشریح علل افت مستمر شاخص بورس گفت: « دولت یازدهم از ابتدای فعالیت، رفتارهای اشتباهی را در قبال بازار سرمایه درپیش گرفت؛ دخالت‌های بی‌مورد در تعیین قیمت لبنیات، خوراک پتروشیمی و… باعث شد بازار نسبت به این رفتارها واکنش منفی نشان دهد و این واکنش، آثار خود را در شاخص نشان داد و به عبارتی نتیجه فشار بر بازار در بورس تخلیه شد.»

به گزارش بازده و به نقل از خبرآنلاین، مستخدمین حسینی تأکید کرد: « من برای چندمین بار باید تصریح کنم که بازار سرمایه نماد اقتصاد باز و رقابتی است و دخالت‌های دولت در بازار سرمایه مانند هر بازار دیگری منجر به بهم ریختن مکانیزم بازار و افت نماد اقتصاد می‌شود. اگر دولت ساختار نماد اقتصاد باز را دستکاری کنند، دچار مشکلات فراوانی خواهد شد چنانکه امروز شاهد این اتفاق هستیم.»

وی ادامه داد: «مسکن در اقتصاد ایران یکی از اصلی‌ترین عوامل ایجاد تحرک و رونق است؛ طی چند سال گذشته این بخش پیشران در اقتصاد ایران در رکود شدید بسر می‌برد و به دنبال خود صنایع مختلف و متعددی را نیز به ورطه رکود کشانده است.»

قائم مقام سابق سازمان گسترش و نوسازی صنایع گفت: « این روزها شاهد حساسیت ویژه مردم و دولت به صنعت خودرو هستیم و این در حالی است که خودروسازی در کشور ما از لحاظ ایجاد رونق و تحرک در اقتصاد نقش کمتری نسبت به مسکن دارد. دولت اما به جای اجرای سیاست‌های تحرک آفرین در بخش مسکن، هم و غم خود را صرف دفاع از صنعت خودروسازی کرده است.»

سایت کسب و کار بازده

مطالب مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی