کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

چطور حدس بزنیم کسی دروغ می‌گوید

اکمن به خاطر تحقیقاتش در مورد دروغ گفتن مشهور است. او مجموعه کلاس‌های آموزش برخط خودگامی ایجاد کرد تا به آدم‌ها آموزش دهد چطور فکر بقیه را “بخوانند”. فکر کنید بتوانید دروغ را تشخیص دهید؟ در مورد شناخت احساسات دیگر چطور؟ در این نوشتار نکات جالب و جدیدی را درباره ی این موضوع می خوانید.

lying-cover.jpg

یک چیزی که هک وب‌گاه اشلی مدیسون بر آن تاکید کرده این است: آدم‌های بسیار زیادی در دنیا وجود دارند که دروغ می‌گویند و گول می‌زنند، یا حداقل می‌خواهند این کارها را انجام دهند.

برای آن دسته از ما که جزو آن گروه نیستیم، دروغ گفتن می‌تواند یکی از غلط‌انداز‌ترین و کمتر شناخته‌شده‌ترین ابعاد سرشت انسان باشد.

ماجرای اشلی مدیسون باعث شد دکتر پل اکمن، کارشناس دروغ‌گفتن، فهرست ۸ اسطوره در مورد دروغ گفتن را برای ما بفرستد.

اکمن به خاطر تحقیقاتش در مورد دروغ گفتن مشهور است. مجموعه‌ی تلویزیونی “به من دروغ بگو” که در سه فصل از ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ پخش شد، بر اساس نوشته‌ی او بود. او مشاور فیلم ” درون و برون ” نیز بود و برای وزارت امنیت داخلی تا سیاست‌مداران کار کرده است.

او مجموعه کلاس‌های آموزش برخط خودگامی ایجاد کرد تا به آدم‌ها آموزش دهد چطور فکر بقیه را “بخوانند”.

فکر کنید بتوانید دروغ را تشخیص دهید؟ در مورد شناخت احساسات دیگر چطور؟

در انتهای متن، آزمایشی را برای‌تان آورده‌ایم.

lying1.jpg

انسان در هر فرهنگی از حالت‌های صورت مشابهی استفاده می‌کند تا خوشحالی، ناراحتی، تعجب، عصبانیت، انزجار و ترس را نشان دهد.

۸ اسطوره‌ی بزرگ در مورد دروغ گفتن از دکتر پل اکمن:

اسطوره‌ی رتبه ۱هرکسی دروغ می‌گوید. آنقدرها هم نه. نه در مورد موضوعات جدی، نه در مورد دروغ‌هایی که اگر فاش شوند به پایان یک ارتباط، استخدام، آزادی، مبالغ زیادی پول یا خود زندگی میانجامند. این‌ها چیزهایی هستند که دروغ‌های بزرگ می‌نامم؛ آنها دروغ‌هایی هستند که پلیس و اف‌بی‌آی و همسران نگران سعی دارند فاش کنند. آن‌ها، دروغ‌های جنایت‌کاران، تروریست‌ها، زن‌بازها، اختلاس‌کننده‌ها، و کسانی هستندکه پاسبان‌ها، “آدم بدا” می‌نامند.

اسطوره‌ی رتبه ۲. هیچ‌کس دروغ نمی‌گوید. نادر است. تقریبا هرکسی دروغ‌های کوچکی می‌گوید. برای مثال، به‌خاطر ادب، یا تعریف از میزبان به‌خاطر شام و گفت‌وگویی کسل‌کننده، چاپلوسی و مثل این‌ها. از هیچ‌کس انتظار نمی‌رود در این شرایط واقعیت را بگوید.

اسطوره‌ی رتبه۳– زنان بهتر از مردان دروغ‌ها را تشخیص می‌دهند. نه‌آن‌ها نمی‌توانند؛ بسیاری از آدم‌ها افشا‌کننده‌های وحشتناک دروغ هستند، بارها از طریق دروغ‌های بزرگ گول خورده‌اند. غالبا، می‌خواهند حرف آدم دروغ‌گو را باور کنند. آیا می‌خواهید بفهمید عاشق‌تان، بی‌وفا است، بچه‌های‌تان مواد مخدر استفاده می‌کنند، آدمی که برای کار معرفی کردید، اختلاس می‌کند یا خیر؟ این‌ها واقعیت‌های تلخی هستند، بنابراین، هدف دروغ غالبا تصور غلطی ایجاد می‌کند زیرا بسیار دردناک است.

lying2.jpg

اسطوره‌ی رتبه۴– جامعه‌ستیزان یا سایکوپت‌ها، دروغ‌گویان عالی هستند. جامعه‌ستیزان از هرکس دیگری در دروغ گفتن ماهرتر هستند، ولی آنها به قدری فریبکار و ظاهرفریب هستند که می‌خواهیم آنها را باور‌کنیم، و باور می‌کنیم.

اسطوره‌ی رتبه ۵نگاه کردن به بالا و سمت چپ نشانه‌ی دروغ گفتن است. تحقیقات نشان می‌دهند مسیر نگاه‌تان قبل از پاسخ دادن به سوال، به دروغ گفتن شما ربطی ندارد.

اسطوره‌ی رتبه ۶– حالت‌های گذرای صورت دلیل دروغ گفتن هستند. حالت‌های گذرای صورت، حسی را نشان می‌دهند که پنهان مانده است، و آن نوعی دروغ است، ولی آدم‌های معصوم مورد ظن، ترس‌شان را پنهان می‌کنند یا عصبانیتی که به ‌خاطرش در مظان اتهام هستند. باید بفهمید چرا احساسات‌شان را پنهان می‌کنند تا قضاوت کنید آیا این نشانه‌ی گناهکار بودن به جرمی است که درباره‌اش تحقیق می‌کنید.

اسطوره‌ی رتبه۷– پلیگراف، دروغ‌سنجی قابل‌اعتماد است. دانشمندان، گلوله‌ی نقره‌ای را کشف نکرده‌اند که روی هرکسی اثر دارد تا دروغ افشا شود. دروغ‌سنج معروف، پلی‌گراف، کمی بهتر از شانس است. هنوز در تحقیقات جنایی به‌کار می‌رود- اگر یکی از مظنون‌ها در آزمایش رد شود، نخستین کسی است که بازجویی می‌شود. به‌رقم این‌که این مظنون بی‌گناه است، ممکن است عصبی‌ترین آدم باشد یا نگران که حرفش را باور نکنند.

اسطوره‌ی رتبه۸– سخت است از چگونگی رفتار آدم‌ها، دروغی را تشخیص دهیم. چیزهایی وجود دارند که من “نقاط داغ” می‌نامم که نشان می‌دهند کل داستان را درک نکرده‌اید. اگر واقعا می‌خواهید دروغ‌گویی را گیر بندازید، ۳۰ نقطه‌ی داغ مختلف وجود دارد که باید به آنها توجه کنید.

حالت‌های اندک صورت و خطاهای ژست گرفتن، دو مورد بسیار مهم هستند، ولی موارد بسیار بیشتری وجود دارند. برای مثال، آرام شانه بالا انداختن، معمولا یک شانه که با بیان شفاهی اعتماد به نفس تلاقی دارد مثالی از ” نقطه‌ی داغی” است که در خطای ژست گرفتن نشان داده شد. چیزی غلط است. مورد دیگر لرزش جزئی سر است، خیلی آهسته، وقتی میگوید”بله”.

حالا نوبت آزمایش است…

کدام تصویر جولیا رابرتز نشان میدهد دروغ می‌گوید و کدام یک نشان می‌دهد صادق است؟

lying3.jpg

پاسخ: خنده‌ی تصنعی در سمت چپ تصویر، خنده‌ی واقعی در سمت راست تصویر.

خنده‌ی واقعی شامل ” لبخند زدن با چشم‌های‌تان ” است، که با کوچک شدن چشم‌ها و غالبا چین و چروک نمایان می‌شود.

این مرد چه حسی را انتقال می‌دهد؟

دکتر اکمن می‌گوید: ” مهم نیست به چه زبانی حرف می‌زنید، کجا زندگی می‌کنید، برای امرار معاش چه‌کار می‌کنید- حالت‌های صورت که برای عصبانیت، ترس، ناراحتی، انزجار، تعجب، تحقیر و خوشحالی نشان می‌دهید، مشابه خواهد بود. این حالت‌ها در تمام انسان‌ها مشترک هستند، و بسیاری از آنها تقلید‌کننده‌های بزرگی هستند”.

بنابراین، این مرد در هر تصویر چه حسی دارد؟

lying4.jpg

پاسخ: عصبانیت، انزجار، ترس، خوشحالی، ناراحتی، و تعجب.

و در اینجا، تحلیل هر حالت آمده است که از نمایش تلویزیونی “به من دروغ بگو” گرفته شده است.

lying5.jpg

 

منبع: بیزینس اینسایدر

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده 

 

(مشاهده ۴۸۴ نفر, فقط امروز)
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.
راحت و سریع با زدن دکمه + انتشار بده

برچسب ها

0 دیدگاه در “چطور حدس بزنیم کسی دروغ می‌گوید”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ترین های هفته

No top posts yet

Page generated in 1٫274 seconds. Stats plugin by www.blog.ca

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

پشتیبانی سایت