کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

چسب هل: شیوه چندش آور تبلیغات برای مشهور شدن

کارخانه چسب هل این روزها حسابی در فضای مجازی سر و صدا به پا کرده است و تصاویر قوانین عجیب و غریب آقای رییس کارخانه به شیوه کیم جونگ اون با واکنش های جدی و شوخی بسیاری از کاربران مواجه شده است. شاید اگر سوای نگاه انسان شناسانه، جامعه شناختی، بشردوستانه و … نگاهی کسب و کاری به این تراژدی دهشتناک بیاندازیم ردپای تبلیغات با شیوه ای مدرن و البته چندش آور در فضای مجازی را ببینیم.

یک روی سکه: کار کردن در ایران به شیوه کره شمالی

آقای کیم جونگ اون(شما بخوانید رییس کارخانه چسب هل!) نماز خواندن را اجباری کرده است و کارگرانی که نماز نخوانند یا اخراج می شوند یا ۱۲۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

چسب هل ۵

همچنین از قوانین شبه برده داری آقای رییس مدت زمان ماندن در دستشویی است که ۱۰ دقیقه اعلام شده است و چون تمام فضای کارخانه امنیتی است و با دوربین کنترل می‌شود اگر کسی بیش از این زمان در دستشویی بماند ((با واکنش مواجه می‌شود)) که احتمالا این واکنش هم جریمه مالی است.

مطلب مرتبط: به کارخانه ارج در دنیای واقعی بیندیشید نه فضای مجازی

همچنین آقای کیم جونگ اون ایرانی اعلام کرده که فقط آقایان متاهل و خانم های مجرد را استخدام می‌کند! چرا که اگر خانم های متاهل سرکار بروند به کیان خانواده آسیب جدی می‌رسد و در قوانین این کارخانه آمده: «بر اساس آموزه‌های دینی و به منظور حفظ استحکام کانون گرم خانواد‌ه‌ها، انتخاب نیروی کار جدید از بین خانم‌های متاهل برای کارخانه ممنوع می‌باشد. در صورت ازدواج کارکنان خانم، آنان موظف هستند در اسرع وقت موضوع را به مدیریت اطلاع دهند. در صورت تمایل کارفرما، ادامه همکاری خانم‌ها از تاریخ تاهل، آن هم فقط در دوران نامزدی حداکثر یک سال می‌باشد.»

چسب هل ۲

قوانین عجیب و غریب دیگری هم از فضای امنیتی این کارخانه به سرعت در فضای مجازی انتشار یافت و در کمتر از ۲ روز اکثر کاربران انواع شبکه های اجتماعی نام این کارخانه و رییس ناجور و شیوه کار کردن در این کارخانه را بلد شدند.

 روی دیگر سکه: چسب هل در آستانه یک موفقیت بزرگ

یک کارخانه چسب با انتشار عکس و فیلم از فضای امنیتی و مسخره کاری خود، قوانین عجیب و غریب به شیوه زندگی در کره شمالی، نمایش استثمار کارگران و خیلی چیزهای دیگر در کمتر از ۴۸ ساعت برای خودش شهرت می‌خرد. حالا وقتی در گوگل تایپ می‌کنید کارخانه چسب… اولین نمایشی که می‌دهد چسب هل است!

چسب هل

حالا اسم چسب هل سر همه زبان ها می افتد. آنهایی که تا به حال این چسب را نمی شناختند مشتاق هستند بدانند چه جور چسبی است. شاید خیلی ها هم بروند و چسب هل بخرند! ترند گوگل چسب هل به سرعت بالا می‌رود. خیلی ها اسم و عکس آقای رییس کارخانه را در فضای مجازی می بینند و او را کاملا می‌شناسند.

چند ویدیو از او در یوتیوب و آپارات و … پخش می‌شود که در حال دفاع از کیان کارخانه خویش است. و به این صورت چسب هل از طریق معکوس و با شیوه چندش آوری برندسازی می‌شود.

مسلما این کارخانه امروز و دیروز راه نیافتاده است. سالها است فعالیت می‌کند اما هیچوقت مثل امروز شهرت به دست نیاورده است. قوانین اش هم امروز و دیروز وضع نشده است. همیشه همین طور بوده اما کسی نمی دانسته است و کارگران و کارکنان هم همیشه مجبور به تحمل این قوانین مسخره بوده اند. اما حالا رییس کارخانه سوءاستفاده ای بیشتر از قبل هم از این کارگران دارد و از مظلومیت و ستم دیدن آنها هم بهره تبلیغاتی می‌برد و اسم خودش را سر زبان ها می اندازد.

داستانی که خوب اجرا شد

داستان هم اینطوری است که تمام اسرار مگوی کارخانه به یکباره لو می‌رود. تصویر برگزاری نماز جماعت در این کارخانه واقع در شهر تبریز و نمایش بنرهای نصب شده روی دیوارهای کارخانه که قوانین تهدیدآمیز مدیر کارخانه خطاب به کارگران را به آنان یادآوری می‌کند در فضای مجازی پخش می شود و بعد هم تصاویر جشن تولد رییس کارخانه که فضایی رعب انگیز از کارگران استثمار شده اما مجبور به لبخند زدن را در شرایطی که کیم جونگ اون ایرانی بر مبل اشرافی تکیه داده و کارکنان با لبخندهای مصنوعی برایش کف می‌زنند و هورا می‌کشند را به تصویر می‌کشد و البته بعدا کاشف به عمل می‌آید که این مربوط به جشن تولد رییس نبوده و مربوط به جشن خط تولید محصول جدید بوده است.

چسب هل ۶

جنجال بزرگی به پا می شود و از مدیر کارخانه توضیح می خواهند. البته کیم جونگ اون ایرانی هم اصلا قافیه را نباخته است و درواقع منتظر این فرصت بوده است و این کارش را به مثابه یک شوی تمام عیار برای شناساندن کارخانه بی نام و نشان چسب خود قلمداد کرده و با کمال مسرت اعلام کرده است که از مال دنیا بی نیازم و آنقدر پولدارم که اصلا احتیاجی به درآمد این کارخانه ندارم و این کارخانه را فقط برای اقامه نماز زده ام.

چسب هل ۴

مطلب مرتبط: ۱۰ روش استفاده از زبان بدن در بازاریابی و تبلیغات را بدانید

البته داستان به همین جا ختم نمی شود و در پی انتقادات شدید در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی از سوی “ستاد اقامه نماز” به مسئول این کارخانه درباره “نماز اجباری” تذکر داده شده است. فرماندار تبریز از این کارخانه بازدید کرده و بنا به گزارش خبرگزاری ایلنا بازرسانی نیز از سوی اداره کار استان آذربایجان شرقی به این کارخانه اعزام شده‌اند.

معلوم نیست تراژدی هل چه سرانجامی پیدامی‌کند. اما موضوع مبرهن این است که حالا میلیون ها نفر بیش از قبل چسب هل را می‌شناسند و یک مارکت خوب برای این کارخانه ایجاد شده است و تبلیغاتی مجانی دست به دست در فضای مجازی چرخیده است و ثروت رییس کارخانه را افزایش داده است.


سایت کسب و کار بازده – پریسا جعفری

چسب هل: شیوه چندش آور تبلیغات برای مشهور شدن


 

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

 1. مینا گفت:

  وقتی شهرتش همرا با محبوبیت نباشه از نظر برندسازی چه فایده ای داره؟

 2. reza گفت:

  با درود فراوان.این مقاله تا حدود زیادی اشتباه است.نمونه بارز آن خود من هستم.تا حالا چندین(ده ها بار) چسب هل را خریداری کرده ومورد استفاده قرار دادم .چسب خوبی بودولی دیگر به هیچ عنوان خرید نمی کنم حتی اگر نیاز مبرم داشته باشم.درمورد خود مدیر عامل هم فقط حس تنفر ازش دارم حتی اگر معروفیتش در گوگل به نفر اول برسد.درجامعه ما مثل خودم که از این اعمال اینچنینی متنفرند،زیاد پیدا میشه.بگردید،می بینید .ممنون.

 3. محسن گفت:

  از طرفی وضعیت کارگران در کل کشور و نه در این کارخانه اسفبار است و شما درست نوشته اید.
  از طرف دیگر بطور مستقیم نزدیک به ۵۰۰ نفر حقوق بگیر این کارخانه اند و غیر مستقیم زندگی بیش از ۴۰۰۰ نفر از این کارخانه میگذرد.
  پس در ارزیابی محتاط باشیم.دوستی که کارخانه داشت از وضعیت نگران کننده تولید صحبت میکرد و اینکه اگر کارخانه کنترل نشود از دست میرود.دزدی کارگران کم کاری و پرداخت های غیر رسمی به مراجع رسمی پدر صاحب کارخانه را در میاورد.
  پس کمی انصاف داشته باشیم. بنا به گفته کارکنان تا کنون فقط ۵ نفر بدلایل دیگر اخراج شده اند. پس بیشتر قوانین این کارخانه جنبه توجه دادن داشته و واکنشی صورت نگرفته است.
  جو زده نشویم و اجازه دهیم از مراجع رسمی کار دنبال شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی