کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

چرا انسان این قدر ضعیف است ؟

چرا انسان این قدر ضعیف است ؟

در این نوشتار به این پرسش علمی و فلسفی پاسخ داده می شود که چرا انسان این قدر ضعیف است ؟

چرا ما به گونه‌ای رشد کرده‌ایم که این‌قدر بدن‌های ضعیفی داریم، در‌حالی‌که فکر می‌کردیم فرآیند تکامل باید برای بدن‌مان سپر و حفاظ بهتری فراهم کند؟ آدریانا هیگای، پژوهشگر علم ژنتیک پاسخ می‌دهد.

strong-man.png

اصلِ این پرسش در Quora مطرح شده‌است: چرا ما به گونه‌ای رشد کرده‌ایم که این‌قدر بدن‌های ضعیفی داریم، در‌حالی‌که فکر می‌کردیم فرآیند تکامل باید برای بدن‌مان سپر و حفاظ بهتری فراهم کند؟ آدریانا هیگای، پژوهشگر علم ژنتیک پاسخ می‌دهد:

اول از همه، باید گفت پرسش‌های “چرا” در مورد تکامل هر ویژگی، رفتار و مکانیسمی، پرسش‌هایی متفاوت از نظر پاسخ‌دادن هستند، و حتی در برخی موارد پاسخ‌دادن‌شان ناممکن است چون نمی‌دانیم چه شرایطی در لحظه‌ی تکاملِ آن ویژگی خاص حاکم یا مانع بوده است. همچنین از پیش‌زمینه‌ی ژنیتیکی مکانیسمی در زمان خلق آن ویژگی بی‌خبر هستیم.

عموما آدم می‌تواند این دست پرسش‌ها را با یک مشاهده‌ی کلی اما نه چندان مفید از چیزی که تکامل پیدا کرده است – یا تکامل پیدا نکرده ‌است که به‌خاطر عدم سازگاری بوده است – پاسخ دهد یا حداقلِ قضیه این است که آن ویژگی خنثی یا تزئینی نبوده است.

اما مشکل اساسی چنین پرسش‌هایی این است که بسیاری از افراد تکامل را با طراحی اشتباه می‌گیرند. تکامل مکانیسم را طراحی نمی‌کند. تکامل یک میز بزرگ ندارد که مثل شخصیت‌های کتاب‌های مصور لاک‌پشت‌های نینجا یا شگفت‌انگیزان پشت آن بنشیند مکانیسم‌ها را طراحی کند. تکامل مکانیسم را بر اساس ساختارها و ویژگی‌هایی که از قبل وجود دارند قالب‌ریزی می‌کند. ما انسان‌ها همه درست شبیه نوع اولیه‌ی خود هستیم و انسان نخستین خاصی که زره‌پوست بوده باشد در تاریخ وجود ندارد. فقط چند مورد پستاندار زره‌پوست وجود دارند که متعلق به دسته‌ی ادِنتاتاها هستند از جمله گورکن. البته زره‌ی آنها تنها تا اندازه‌ای حالت محافظتی دارد. این را کسانی که دیده‌اند سگی یک گورکن را گرفته ‌است می‌توانند شهادت بدهند. (از بخت بد، من چند دهه‌ی پیش در کشور خودم شاهد تعقیب چند ثانیه‌ای یک گورکن توسط یک سگِ دوبرمن بودم).

با درنظر گرفتن این‌که ما گونه‌های اولیه‌ای هستیم که از نخستین انواع درخت نشین یا دشت‌نشین تکامل یافته‌ایم (این نکته هنوز دقیقا روشن نشده‌ است، به سنگ‌واره‌های بیشتری نیاز داریم)، پس برای‌مان داشتنِ پوست ضخیم و سخت واقعا معنی نداشت.

چیزی که معنی داشت این بود که دارای غدد تعریق باشیم، چابک باشیم و بتوانیم از درخت‌ها بالا برویم، و فواصل زیادی راه برویم یا بدویم. مسیر تکاملی را که ما پیموده‌ایم با کارایی ساختار دست‌مان سازگارتر بود و یک مغز بزرگ که هماهنگی بین دست، چشم و پرتاب کردن را بر عهده بگیرد و ما را در ارتباط‌های سخت برای پیروز شدن در محیط‌های اجتماعی مشترک و پیچیده حمایت کند. شاید شکم نرمی داشته باشیم اما حیوانی ضعیف نیستیم. ما پستانداری چابک، باهوش، و اجتماعی هستیم.

ما بی‌رحم‌ترین قاتل تمام پستانداران و همچنین فرصت‌طلب و انعطاف پذیر هستیم و توانایی سازگاری با زندگی در مناطق استوایی گرفته تا قطب‌ها را داریم. از نقطه‌نظر تکاملی، ما داریم پیشرفت می‌کنیم– بسیار بیشتر از هر پستاندار زره پوشی که فکرش را می‌کنم.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده:گان شو

منبع: هلث

چرا انسان این قدر ضعیف است ؟


هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۷۰ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی