کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

پیش‌بینی آینده‌ی بازار مسکن

در حالی برخی گزارش‌ها از افزایش تحرکات در بازار مسکن خبر می‌دهد، اما همچنان انبوه‌سازان معتقدند که «تا این لحظه تغییری در وضعیت رکودی بازار مشاهده نکرده‌اند.»

 بازار مسکن

بازار مسکن با وجود گذشت دو ماه و نیم از سال ۹۵، همچنان در رکود به‌سر می‌برد؛ تا جایی که مجتبی بیگدلی، رییس انجمن انبوه‌سازان کشور نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین تاکید می‌کند: «رکود در بخش مسکن تعمیق شده و در صورت این‌که کاری برای این موضوع نشود، بسیاری از صنایع وابسته به حوزه مسکن نیز با چالش روبه‌رو خواهند شد.»

این در شرایطی است که گزارش تازه بانک مرکزی از نشانه‌هایی از رونق در بازار مسکن خبر می‌دهد؛ به طوری که تعداد معاملات مسکن در اردیبهشت ماه ۸ درصد بیشتر از همین ماه در سال قبل بوده است.

بر این اساس، در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ ، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۵ هزار و ۴۳۱ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸٫۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در این میان، محسن جلال‌پور، رییس اتاق بازرگانی ایران درباره پیش‌بینی خود از وضعیت بخش‌های مختلف اقتصادی در سال‌جاری از جمله بازار مسکن گفته است: «پیش‌بینی کلی من برای اقتصاد ایران در سال‌جاری یک رشد تدریجی با شیبی ملایم است.»

به گفته وی، «به نظر می‌رسد مسکن در سال‌جاری با شیبی ملایم، رشد قابل قبولی داشته باشد، اما مانند گذشته شاهد رشدها و جهش‌های یکباره مسکن نخواهیم بود.»

پیش از این بیت‌اله ستاریان، کارشناس مسکن عنوان کرده بود «در صورتی که برجام جاری و قراردادهای تحریم معوق و نتایج آن در اقتصاد رویت شود، می‌توان انتظار رونق در بخش مسکن را داشت، زیرا این بخش به مقدار بسیار زیادی به نقدینگی نیاز دارد، بنابراین جاذب منابع ورودی به کشور خواهد بود.»

به اعتقاد وی، «وقتی گردش پول در کشور با ورود منابع آزادشده و انواع سرمایه‌های خارجی حاصل شود، قدرت خرید مردم نیز افزایش می‌یابد و بخش مسکن به سبب این‌که بسیار به این منابع نیازمند است، این منابع را به‌سرعت جذب می‌کند.»

نرخ آپارتمان در برخی محله‌های تهران

در حال حاضر گزارش‌ها از بازار مسکن تهران حاکی از آن است که یک واحد آپارتمان ۶۵ متری در طبقه چهارم ۵۰۰ میلیون تومان است. همچنین یک واحد آپارتمان ۹۲ متری در محله ازگل، خیابان نوبهار هر متر ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است که برای خرید آن باید ۶۲۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه کرد.

یک واحد آپارتمان ۵۶ متری در محله نارمک، میدان ۴۱ نیز، طبقه دوم و ۱۶ سال ساخت هر متر ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای فروش گذاشته شده است. در حال حاضر این واحد مسکونی ۲۰۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.

در خیابان شهران، طوقانی یک واحد آپارتمان ۸۳ متری، طبقه پنجم با ۴ سال ساخت هر متر ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان قیمت دارد. این واحد مسکونی ۳۹۴ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان است.

یک واحد آپارتمان ۶۸ متری نوساز در محله جنت‌آباد مخابرات هر متر ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است. برای خرید چنین خانه‌ای باید حدود ۳۳۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هزینه کرد.

در پیروزی، خیابان پرستار هر یک واحد ۱۰۶ متری از سوی فایل‌های فروش در طبقه سوم با ۹ سال ساخت هر متر ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان برای فروش گذاشته شده است. قیمت این واحد مسکونی ۵۴۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.

سایت کسب و کار بازده

منبع: خبرآنلاین

موضوع محوری:

آینده بازار مسکن

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۷۴ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی