کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

پیشنهاد جنجالی ازدواج چندشوهری در چین

پیشنهاد جنجالی ازدواج چندشوهری در چین. آیا عجیب نیست؟ زای زوشی استادتمام اقتصاد در دانشگاه مالی و اقتصاد ژجینگ با پیشنهاد خود به عنوان یک راه‌حل از مازاد بسیار قابل توجه مردان مجرد چینی حمایت می‌کند و می‌گوید می‌توان چند شوهری یا داشتن شوهران متعدد را مجاز دانست. این پیشنهاد به سرعت در اینترنت منتشر شد و به یک جنجال ملی تبدیل شد.

چند شوهری

 

“هیچ‌کس نمی‌تواند یک نفر دیگر را به قبول یک زن، و ازدواج چندشوهری وادار کند.”

زای در فرسته‌ای که در وبلاگش نوشت و بعدا به ناچار حذف‌اش کرد می‌گوید، قانونی ساختن ازدواج دو مرد هم می‌تواند ایده‌ی خوبی باشد(او حداقل ۳ وبلاگ دارد که وبلاگ سینا متعلق به وی فقط ۲.۶ میلیون نفر هوادار دارد).

تا سال ۲۰۲۰ برآورد می‌شود ۳۰ میلیون مجرد در چین وجود داشته باشند که به آنها به زبان چینی گوآن‌گان یا “شاخه‌های برهنه” گفته می‌شود. سیاست‌های کنترل موالید در چین، که از ۱۹۷۹ اعمال می‌شود و به موجب آن بیشتر خانواده‌ها محدود به داشتن یک فرزند هستند، ترجیح فرهنگی برای داشتن فرزند پسر را به دنبال داشته است. این امر باعث یک عدم تعادل بین جنسیت‌ها شده است، چون سقط جنین برای انتخاب جنسیت رواج یافته است و در نتیجه باعث شده است به ازای هر ۱۰۰ دختر ۱۱۷ پسر متولد شوند.

زای می‌گوید او به مسئله از دیدگاه صرفا اقتصادی نگاه می‌کند.

او می‌گوید بسیاری از مردان، به ویژه مردان فقیر قادر نیستند زن بگیرند و بچه داشته باشند و نتیجتا محکوم هستند تنها زندگی کنند و بمیرند بدون آن‌که فرزندی داشته باشند که به هنگام پیری از آنها حمایت و نگهداری کند.(طبق قانون در چین فرزندان باید از پدران و مادران پیرشان نگهداری کنند.)

ولی او معتقد است یک راه‌حل وجود دارد. او می‌نویسد:

“من حقیقت ۳۰ میلیون گوآن‌گام را انکار نمی‌کنم، ولی انکار می‌کنم این امر باید به یک مسئله‌ی اجتماعی ناگوار بینجامد.”

او توضیح می‌دهد، که این کمبود به بالا رفتن قیمت کالاها-در این جا، زن- می‌انجامد. مردان ثروتمند می‌توانند از پس قیمت‌ها برآیند ولی مردان فقیر توانایی پرداخت این قیمت را ندارند و از صحنه‌ی رقابت خارج می‌شوند. این مسئله می‌تواند با اشتراک گذاردن یک زن توسط دو مرد حل شود.

او نوشت، “با وجود شمار بسیار زیاد گوآن‌گام‌ها، عرضه‌ی زن در جامعه کافی نیست و بنابراین ارزش آنان افزایش می‌یابد. ولی این بدین معنی نیست که بازار نمی‌تواند اصلاح شود. مسئله‌ی گوآن‌گام‌ها واقعا مسئله‌ی درآمد است. مردان دارای درآمدهای بالا می‌توانند همسر یا زن پیدا کنند چون می‌توانند قیمت‌های بالاتر را بپردازند. اما در مورد مردان کم‌درآمد چه؟ یک راه‌حل این است که چند مرد با هم یک زن را بگیرند. این فقط یک ایده‌ی عجیب نیست. قبلا در همین چین در بعضی جاهای فقیرنشین و دور از شهر شاهد بودیم که برادرها با یک زن ازدواج کرده‌اند و زندگی شاد و کاملی داشته‌اند.”

سابقا چندشوهری در چین، به ویژه در مناطق فقیرنشین به عنوان راهی برای تجمیع منابع و اجتناب از ورشکستگی اعمال می‌شده‌است و ظاهرا چینی‌هایی هستند که فکر می‌کنند چندشوهری قبلا در چین قانونی بوده‌است. در اینترنت وب‌گاه‌هایی هستند که به این سوال پرداخته‌اند، به ویژه آدم‌هایی که پس از ۱۹۹۰ به دنیا آمده‌اند که در میان آنها فاصله‌ی جنسیتی بسیار بزرگ است.

بسیاری از پاسخ‌ها و واکنش‌های برخط به پیشنهاد آقای زای خشمگینانه بوده است.

یک کاربر نوشت، “آیا این کلام یک انسان است؟”

یک کاربر نوشت “پروفسور هرزه‌گو، خیلی از جوانان مجرد می‌خواهند بپرسند زنت کجاست؟”

سرانجام با کوشش‌های انجام شده موفق شدیم دوشنبه با آقای زای صحبت کنیم. روز یکشنبه او در یکی از وبلاگ‌هایش پاسخی خشمگینانه داد و منتقدان‌اش را به پای‌بندی به مفاهیم اخلاق سنتی متهم کرد که بسیار خودخواهانه و حتی ریاکارانه است. او نوشت”چون این ایده را ترویج می‌کنم که باید چند مرد فقیر اجازه داشته باشند با یک زن ازدواج‌کنند، که به نوعی راه حل مسئله‌ی ۳۰ میلیون گوآن‌گام است، مورد توهین و فحاشی بی‌وقفه قرار گرفته‌ام. بعضی حتی برای آزار و تهدیدم به دانشگاهم تلفن کردند. این‌ها مرا متهم کردند که ایده‌های غیراخلاقی و ضدانسانی را ترویج می‌کنم.”

او ادامه داد “اگر نمی‌توانید راه‌حلی پیدا کنید که از اخلاق سنتی تخطی نکند، پس چرا از من به خاطر تخطی از اخلاق سنتی انتقاد می‌کنید؟ شما طرفدار زوجی هستید که از یک زن و یک مرد تشکیل شده باشد. ولی اخلاق‌تان به ۳۰ میلیون گوان‌گام بدون امید داشتن یک زن انجامیده است. این چیزی است که شما اخلاق می‌نامید؟ به آن مثل این فکر کنید: اگر شما یک گوآن‌گام بودید، آیا هنوز طرفدار ایده‌ی یک زن یک مرد بودید؟ این پیشنهاد علاوه بر برخورد شدید محافظان اخلاق سنتی، از سوی فمینیست و حتی هم‌جنس‌گرایان مورد حمله و انتقاد قرار گرفته است.

نویسنده: دی‌دی کریستین

مترجم: تحریریه سایت کسب و کار بازده امیر پوریانسب

منبع:ام اس ان

 

مطالب مرتبط
۱۰ قویترین ارتش جهان در ۲۰۱۶
همکاری ایران، آمریکا و چین برای نوسازی راکتور آب سنگین اراک
چین و امریکا به همکاری خود در اجرای "برجام" تاکید کردند
شهر شناور در آسمان چین
۶ بی اعتقادترین کشور دنیا
چین پروژه‌ای را برای تسخیر جهان آغاز کرد
۱۰ پرجمعیت ترین کشور جهان
واکنش جهان به پیروزی ترامپ :همه زجر خواهیم کشید
باهوشترین کشورهای جهان :۱۵ کشور با بالاترین میانگین آی کیو در جهان
۱۰ صنعتی ترین کشور جهان
۲۳ قدرتمندترین کشور دنیا شامل ایران
حجاب و ریش بلند برای مسلمانان چین ممنوع شد

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی