کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

داستان پشت پرده مد سیاسی : ملانیا ترامپ و بیل کلینتون

داستان ها از این قرار است : (۱) ملانیا ترامپ : از یک شخص زیباروی حرفه‌ای تا بانوی اول احتمالی امریکا و (۲) چالش مد لباس بیل کلینتون : وقتی دیگر در کانون توجه نیستید، چگونه لباس می پوشید؟

مد

 

نقش روبین گیوان به عنوان منتقد مد و سبک لباس در واشنگتن‌پست، وی را در راس جذاب‌ترین‌ و فریبنده‌ترین مشاغل امریکا قرار می‌دهد: سیاست و مد . در این فصل از مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری در امریکا باید ظاهر و سبک زندگی نامزدهای پیشرو و همسران‌شان را تحت بررسی قرار داد. گیوان به تازگی در مورد دو موضوع کاوش و تحقیق کرده است: چالش پیش روی بیل کلینتون در سبک لباس پوشیدن به عنوان آقای اول احتمالی امریکا و این‌که چگونه ملانیا ترامپ در صحنه‌ی مد می‌تواند طرز فکر امریکایی‌ها را نسبت به حضور وی در کاخ سفید تغییر دهد. به همین جهت، واشنگتن‌پست با گیوان، برنده‌ی جایزه‌ی پولیتزر، در مورد تغییر نقش بانوی اول، محدودیت‌های مختلف خانواده‌های سیاست‌مداران، و تاثیر لباس‌هایی که توسط مقامات برگزیده پوشیده می‌شوند، مصاحبه کرده است.

به اعتقاد شما نقش بانوی اول چیست؟

 فکر نمی‌کنم پاسخ دقیق و رسمی برای این پرسش وجود داشته باشد؛ به همین دلیل این نقش می‌تواند شبیه به یک میدان مین باشد. برای مثال، تعریف این نقش برای هیلاری کلینتون، کاملا با میشل اوباما متفاوت بود. اساسا بانوی اول، نماینده‌ی مردم امریکا در صحنه‌ی جهانی محسوب می‌شود. وی باید این کار را به گونه‌ای انجام دهد که منعکس‌کننده‌ی انسانیت مردم امریکا باشد: شور و هیجان‌ها، لذت‌ها، اندوه‌ها و نگرانی‌های این مردم. برخی از این وظایف به گونه‌ای هستند که آنها را از لحاظ سیاسی بیش‌تر درگیر می‌کنند. و برخی دیگر به گونه‌ای انتخاب می‌شوند که بیش‌تر مسائل شخصی را در بر می‌گیرد.

کدام‌یک از بانوان اول سابق امریکا بیش‌ترین تاثیر را در شکل‌گیری انتظارات اکنونِ امریکایی‌ها نسبت به همسر رییس‌جمهور گذاشته‌ است؟

فکر می‌کنم همه‌ی بانوان اول معاصر در شکل‌گیری انتظارات مردم نسبت به این نقش تاثیر داشته‌اند. ژاکلین کندی در اسطوره‌سازی در مورد ریاست‌جمهوری بسیار مهارت داشت، آن‌چنان که درحال‌حاضر انتظار داریم بانوی اول در هر دوره در کاخ سفید بتواند برخی تغییرات فرهنگی ایجاد کند. به نظر من، نانسی ریگان نقش گوش رییس‌جمهور را ایفا می‌کرد، و باعث شد بفهمیم بانوی اول تا چه حد می‌تواند قدرتمند باشد. فکر می‌کنم برخی از آنها نشان دادند نباید این نقش را دست کم گرفت و به آن بی‌اعتنا بود. هیلاری کلینتون به همه خاطرنشان کرد زنان نباید با گذشتن از دروازه‌ی کاخ سفید، زندگی حرفه‌ای‌شان را رها کنند. چه آنها سیاست را در دستور کارشان قرار دهند یا نه، بانوی اول به عنوان یک تریبون قوی تلقی می‌شود و آنها ملزم به استفاده از آن هستند.

ملانیا ترامپ در این دوره‌ی انتخاباتی بسیاری از توجهات را به خود جلب کرد. چه چیز وی را آن‌قدر جذاب می‌کند؟

وی گذشته‌ای غیرمعمول دارد؛ هم به عنوان یک مهاجر و هم این‌که بخشی از صنعت مد بوده است، که از لحاظ سیاسی یک نقطه‌ضعف تلقی می‌شود. هیچ‌یک از بانوان دیگر احتمالی این چنین مستقیما در فرهنگ عامه حضور نداشته‌اند. زندگی حرفه‌ای‌اش باورهای سنتی را در رابطه با کار سنگین و خطیر به چالش کشید. حرفه‌ی وی بر مبنای ظاهرش استوار بود. و همین عامل، اندکی کارمان با دشواری همراه می‌کند، زیرا بحث در مورد زندگی حرفه‌ای‌اش بدون صحبت کردن در مورد چهره و ظاهرش امکان‌پذیر نیست. سیاست، فمینیسم و عرف به ما می‌گویند ظاهر و چهره اهمیت ندارد؛ یا حداقل نباید اهمیت داشته باشند.

در نوشته‌های‌تان وی را به عنوان “بانوی جذاب اول‌”‌ به تصویر کشیدید و کاملا چهره‌اش را با جزییات توصیف کردید. به عنوان یک گزارش‌گر، آیا نگران نیستید تمرکز بر چهره‌اش باعث شود وی به عنوان یک انسان کامل نادیده گرفته شود؟

به نظر من چهره و ظاهر، بخشی از یک انسان کامل را تشکیل می‌دهد. اگر چهره‌اش را به عنوان یکی از راه‌های معرفی وی به عموم تلقی کنیم، این طرز فکر بیش‌تر منطقی می‌نماید –وی به شکل بسیار نمادین خود را به عموم معرفی کرده است. آیا این تنها چیزی است که می‌تواند وی را توصیف کند؟ خیر، ولی من کاملا به صنعت مد واقف هستم و بنابراین، می‌دانم که این جنبه‌ای از هویت وی است، و من علاقه‌ای ویژه به این مسئله دارم. به طور آشکار، من نحوه‌ی معرفی دونالد ترامپ را از خودش دوست دارم، و در این مورد نیز مطلبی نوشته‌ام. علاقه‌ی من فقط به زنان محدود نمی‌شود. هر شخصی که پا در عرصه‌ی سیاسی می‌گذارد می‌پذیرد، یا حداقل باید بپذیرد که برقراری ارتباط با مردم از همان لحظه‌ای آغاز می‌شود که مقابل چشم‌های رای‌دهندگان قرار می‌گیرند. برنی سندرز با کراوات سیاه و بدون تاکسیدو در مراسم شام انجمن خبرنگاران کاخ سفید حضور پیدا کرد. وی تصمیم گرفته بود این‌چنین لباس بپوشد، این تصمیم به عنوان بخشی از کل پیامش به همگان منعکس شد. خیلی علاقه دارم بدانم بیل کلینتون چگونه نقش آقای اول را ایفا می‌کند؛ و باید به این نکته دقت کنیم اگر به این نقش انتخاب شود، وی دیگر در حاشیه‌ی قدرت قرار می‌گیرد، و نه در مرکز آن.

مرتبا در مورد نامزدها و ورزش‌ها و سرگرمی‌های‌شان زیاد مطلب می‌خوانیم. در مورد بازی گلفِ دونالد ترامپ مطلب خوانده‌ایم. آیا این تمام آن چیزی است که وی از خودش معرفی می‌کند؟ خیر، ولی افرادی هستند که معتقدند نحوه‌ی رفتار یک فرد در یک رقابت ورزشی – نحوه‌ی نشان دادن شایستگی‌های‌اش – می‌تواند نحوه‌ی رفتار احتمالی آن فرد را در حوزه‌های دیگر نشان دهد. من معتقدم تصمیم‌هایی که در مورد ظاهر و چهره‌مان می‌گیریم، معرف شخصیت‌مان هستند.

به نظر شما چه محدودیت‌هایی ممکن است گاه‌وبی‌گاه در نوشتن در مورد خانواده‌های نامزدها مقابل‌تان وجود داشته باشد؟

من در مورد آن جنبه‌ّهایی از چهره و ظاهر می‌نویسم که توسط فرد قابل کنترل باشند: مدل مو، آرایش، لباس. هیچ علاقه‌ای به این موضوع ندارم که مثلا فلان شخص قدبلند است یا فلانی چاق است یا دماغ فلان‌شخص بزرگ است. برای من مهم نیست آیا شما کچل هستید یا موهای‌تان خیلی پرپشت است. البته اگر موهای‌تان را جوری شانه کنید که نقاط کم‌پشت پنهان شوند، من آن را برملا می‌کنم. به عقیده‌ی من اگر نامزدی که کت و کراوات پوشیده است، ناگهان تصمیم بگیرد در جلسه‌ای در سالن اتحادیه یا فضای کارخانه باید لباس کار و شلوار جین بپوشد، می‌توان پیام‌هایی زیاد از آن کسب کرد. شخصی که در موردش می‌نویسم نیز در این میان حائز اهمیت است: آیا وی یکی از اعضای خانواده و بخشی از کارزار انتخاباتی است، آیا جانشین یا قائم‌مقام است، یا با آب‌وتاب و شیوه‌ای حماسی نامزد را به دیگران معرفی می‌کند. آنها این‌گونه ارزیابی‌شان را نسبت به شخص نامزد ارائه می‌کنند. باید از آنها بپرسیم: شما که هستید؟ می‌‌خواهید من را در مورد چه چیز قانع کنید؟ چگونه می‌خواهید با من ارتباط برقرار کنید؟

لطفا بیش‌تر در مورد “رخت سیاسی‌” توضیح دهید. رخت سیاسی چیست، آیا فکر می‌کنید نمایش ترامپ و خانواده‌اش بر این تعریف تاثیرگذار هستند؟

منظور از رخت سیاسی، همان لباس‌هایی است که سیاست‌مداران در محافل عمومی به تن می‌کنند. غالبا از این لباس‌ّها به عنوان ابزار و سازوبرگ سیاست‌مداران تعبیر می‌شود؛ آنها بخشی از پیامی هستند که سیاست‌مداران قصد دارند به مردم انتقال دهند. اگر بخواهم در این مورد چیزی را پیش‌بینی کنم، مثلا در مورد مردان باید بگویم، سبک لباس برنی سندرز نسبت به دونالد ترامپ تاثیرگذارتر خواهد بود. سندرز آشفتگی و پریشانی را به یک شعار سیاسی تبدیل کرده است. و از آن‌جا که هیلاری کلینتون برای خودش جایگاهی تاریخ‌ساز به دست‌ آورده است، سبک لباسش تبدیل به الگویی شده است که زنان دیگر می‌توانند از آن پیروی کنند یا به شدت از آن انتقاد کنند. بنابراین، دست‌کم یک بار، از آن به عنوان نکته‌ای برای مقایسه استفاده خواهد کرد. سبک ملانیا ترامپ بسیار جذاب و فریبنده است. یکی از بزرگ‌ترین شباهت‌های سبک ملانیا با میشل اوباما، تاکید هر دو بر پوشیدن لباس‌های چسبان است. ولی زرق‌وبرق لباس‌های ملانیا ترامپ بیش‌تر است. سبک دونالد ترامپ بسیار جالب است زیرا رای‌دهندگان را مرتبا به یاد پول و ثروتش می‌اندازد، ولی این سبک بیش‌تر شبیه مدیران میان‌رده است تا لباس مدیران ارشد. لباس‌های دونالد ترامپ به طور کلی آراسته و متناسب نیست.

در مطلب‌تان در مورد بیل کلینتون، نوشتید: “‌این ظرافت‌ها مهم هستند، و طراح‌تان هم مهم است.‌” ظاهر وی در طول انتخابات پیش ‌رو چه تاثیری می‌تواند بر رای‌دهندگان داشته باشد؟

فکر می‌کنم سبک وی تبدیل به قالب و الگویی برای ظاهر عمومی ‌”‌همسر رییس‌جمهور‌” خواهد شد. گاهی اوقات، تصور کردن چیزی که قبلا سابقه نداشته است، کاری دشوار است. وی برای این نقش جدید که همه با کنجکاوی منتظر دیدنش هستند، در حال طراحی هویتی بصری است. اگر، مثلا، لازم باشد برای مراسم تحلیف هیلاری کلینتون، کتاب مقدس را نگه دارد، احتمالا این فرصت را پیدا خواهد کرد دنبال لباسی بگردد که صنعت امریکا را بازگو کند. وی می‌تواند یک دست لباس سفارشی از شرکتی باسابقه یا نوپا تهیه کند. کراواتش را می‌تواند از فروشگاه‌های تازه‌به‌دوران‌رسیده‌ی خیابان هفتم منهتن تهیه کند. وی همیشه ساعت‌های شینولا به‌دست دارد – شینولا برندی است که با افسانه‌ی عاشقانه‌ی بازگشت کارگران یقه آبی به دیترویت واقعا رونق گرفت. از نظر اصول اولیه‌ی مد ، صنعت لباس مردانه از آن دست از کسب‌وکارهایی است که در سال‌های اخیر پایدارترین رشد را داشته‌اند. مردان، بیش از هر دوره‌ای دیگر، درگیر مد ، لباس، و زیورآلات شده‌اند. بنابراین خیلی جالب خواهد بود که ببینیم آیا حضور بیل کلینتون در این نقش تازه می‌تواند فروش لباس‌های مردانه را از برخی جهات تحت تاثیر قرار دهد. و در آخر این‌که، از رای‌دهندگان می‌خواهند به یک حکومت خانوادگی دیگر رای دهند. با نگاهی ریزبینانه و دقیق، من فکر می‌کنم سبک لباس بیل کلینتون در مبارزات انتخاباتی، یا خاطرات دوران ریاست‌جمهوری بیل کلینتون را در اذهان پررنگ‌تر خواهد کرد (البته بدون شورت ورزشی! )، یا این‌که تمام توجهات را تنها معطوف به احتمال رای آوردن هیلاری کلینتون خواهد نمود.

چه‌قدر نقش ‌”‌بانوی اولی‌”‌ با جنسیت درآمیخته است؟ و در صورت پیروزی هیلاری کلینتون در مبارزات انتخاباتی ریاست‌جمهوری، و انتصاب بیل کلینتون به این جایگاه تا چه میزان می‌تواند این نقش را دستخوش تغییر کند؟

تاکنون، کلیت نقش “‌بانوی اولی‌” با جنسیت رابطه‌ای تنگاتنگ داشته است. اساسا از نام این نقش گرفته تا مسئولیت‌هایی که برای این نقش در نظر گرفته می‌شود، از قدیم مسئولیت‌هایی زنانه بوده است، از قبیل انتخاب نوع ظروف چینی و میزبانی کردن از مهمانی‌های شام؛ این نقش از قدیم و از لحاظ سنتی با جنس زنان در هم آمیخته است. البته به‌تدریج، با تکامل سبک زندگی زنان، این نقش هم تکامل یافته است. ولی این تکامل‌ها، آن‌چنان بر حقایق زندگی واقعی زنان تاثیر نگذاشته‌اند. اگر بیل کلینتون خودش را در این جایگاه بیابد، این امکان را خواهد داشت تا تعریفی جدید از این نقش ارائه دهد، زیرا دیگر مجبور نیست به این جمله‌ی آدم‌ها پاسخ دهد که: “‌این نقش همیشه این‌گونه بوده است‌”. وی قالب‌های گذشته را در هم می‌شکند، و احتمالا نقشی جدید تعریف می‌کند که در آن انجام امور بیش‌تر به صورت فردی انجام می‌شود تا این‌که بر اساس چارچوب‌های از پیش‌ تعیین‌شده، افراد مجبور باشند خود را با آنها سازگار کنند.

 ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_امیررضا مصطفایی

منبع: واشنگتن‌پست

نویسنده: گابریلا شوارتز

بازده

 

موضوع محوری:

مد سیاسی

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی