کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

پس از مک دونالد؛ “فیس‌بوک” هم در ایران ثبت رسمی شد

تقاضای ثبت علامت تجاری توسط کمپانی«فیس بوک» در ایران مورد تایید قرار گرفته و این شرکت می‎تواند از علامتش در کشورمان استفاده کند.

f.c.jpg

به گزارش بازده به نقل از باشگاه خبرنگاران،  همین چند هفته پیش بود که خبر ثبت رسمی “مک دونالد” در ایران، بازتاب‌ها و واکنش‌های فراوانی را به دنبال داشت چراکه این رستوران یکی از اصلی‌ترین نمادهای سبک زندگی امریکایی به شمار می‌رود و دارای بیش از ۳۱ هزار شعبه و یک و نیم میلیون کارمند در سراسر دنیا است. این شرکت که به عنوان نماد کاپیتالیسم امریکایی در جهان شناخته می‌شود با صرف هزینه‌‌های سنگین تبلیغاتی در صدد حفظ موقعیت خود به عنوان رتبه اول در حوزه مواد غذایی است.

اگرچه این اتفاق، رسما در سال ۹۳ افتاده بود اما انتشار اسناد آن در پاییز امسال، نشان داد کمپانی‌های بزرگ امریکایی علاقمند به حضور در فضای کشورمان هستند و بررسی‌ها نشان می‌دهد، این موضوع صرفا به کمپانی‌های مواد غذایی نیز خلاصه نشده است. طبق اعلام روزنامه رسمی در تاریخ ۲۰ آبان ماه امسال (یعنی چند روز قبل) تقاضای ثبت علامت تجاری توسط کمپانی «فیس بوک» در ایران مورد تایید قرار گرفته و این شرکت می‌تواند بر اساس نامه ۲۲ مهرماه اداره ثبت، از این علامت در کشورمان استفاده کند.

طبق بخش دیگری از این آگهی که نسخه‌ای از آن به‌دست صبحانه رسیده، شرکت فیس بوک‌ای ان سی مستقر در ایالت کالیفرنیای امریکا، به موجل اظهارنامه مورخ ۲۸ خردادماه امسال خود، علامت تجاری خود را که همان کلمه انگلسی F با پس زمینه آبی است را به کمک نماینده قانونی خود در ایران به ثبت رسانده است.

بر اساس آگهی مذکور، این علامت تجاری در حوزه وسایلی چون تلفن همراه، تجهیزات رایانه‌ای و داده ها، نرم افزار، مدذیریت تجاری، شبکه‌های رایانه ای، خدمات مخابرات از راه دور، برنامه نویسی کامپیوتری و مانند آن ثبت شده است.

نکته قابل تامل دیگر در این آگهی آن است که طبق درخواست مذکور، این علامت تجاری برای استفاده در طبقه ۴۵ کالا و خدمات ثبت شده که عنوان کلی آن “خدمات شخصی یا اجتماعی که توسط دیگران برای رفع نیازهای افراد ارائه می‌شوند” است اما فیس بوک، از مصداق «خدمات پیدا کردن دوست (دختر یا پسر)! » برای ذکر مصداق این طبقه در آگهی و درخواست خود استفاده کرده است.

طبق قوانین مربوط به ثبت علامت تجاری، “مالک علامت ثبت شده می‌‌تواند علیه هر شخصی که بدون موافقت وی از علامت استفاده کند و یا شخصی که مرتکب عملی شود که عادتا منتهی به تجاوز به حقوق ناشی از ثبت علامت تجاری گردد، در دادگاه اقامه دعوی نماید. این حقوق شامل موارد استفاده از علامتی می‌شود که شبیه علامت ثبت شده است و استفاده از آن برای کالا یاخدمات مشابه‌، موجب گمراهی عموم می‌شود.”
طبق رویه و قوانین موجود در کشورمان، اگر یک شرکت خارجی در کشور نمایندگی داشته باشد با همان علامت تجاری خود فعالیت می‌کند (مانند اقدام اخیر فیس بوک) ولی اگر بخواهد شعبه‌ای از آن شرکت باشد با علامت تجاری ثبت‌ شده متفاوتی از آن شرکت فعالیت می‌کند (مانند اقدام مک دونالد در ایران) که با توجه به مشکلات اخلاقی و اجتماعی که باعث فیلتر شدن فیس بوک شد و مصادیق متعددی که خطرات ورود رسمی این شرکت به ایران را نشان می‌دهد، علت ثبت این علامت در کشورمان و برنامه‌های این کمپانی برای توسعه فعالیت هایش در ایران باید مورد بررسی و نظارت دقیق قرار بگیرد.

سایت کسب و کار بازده

 

مطالب مرتبط
تسلط زنان در مشاغل جدید بر مردان کم تر تحصیل کرده
۹ درس مهم زندگی از پیرترین میلیاردر جهان را بدانید
مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵؛ طولانی‌ترین ماراتن دیپلماسی قرن ۲۱
سخنرانی اوباما درباره مذاکرات هسته‌ای ایران تا ساعتی دیگر
وزیر خارجه فرانسه ۷ مرداد در تهران
۱۸ فلاکت بارترین کشور جهان
رتبه ۱۸ ایران در افزایش جمعیت
شعر متفاوت یک شاعر هندی درباره حملات پاریس که فیس‌بوک را زیرورو کرد
غول‌های‌ نفتی‌ به بازار ایران می‌آیند
فاجعه‌ی مصرف نوشابه در ایران
پروژه اتصال راه آهن آذربایجان به ایران آغاز شد
خودروسازان آلمانی به ایران می‌آیند

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی