کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

پساتحریم موجب شکوفایی دوره علمی جدیدی در ایران می‌شود

نشریه امریکایی “ساینس” در گزارشی می‌نویسد: ” اجرایی شدن توافق هسته‌ای موجب شکوفایی دوره‌ی علمی جدیدی در ایران خواهد شد”.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مجله “ساینس” نوشته است که تحریم‌ها با هدف جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای وضع شدند، اما با اجرایی شدن آنها دانشمندان ایرانی نیز از وارد کردن فسیل، دانلود نرم‌افزار، اشتراک نشریات علمی بین‌المللی و خریداری تجهیزات مورد نیاز خود از کشورهای خارجی محروم شدند.

“آلن گودمن” رییس موسسه تحصیل بین‌المللی، اما معتقد است که با وجود تحریم‌ها علم در ایران پیشرفت کرده است.

وی در همین خصوص اظهار کرد: “ما پیام روشنی دریافت کردیم که علم و دانش‌شان زنده و در سطح مطلوبی است”.

گودمن اوایل امسال میلادی به همراه گروهی از اساتید دانشگاه‌های امریکا برای بررسی راه‌های افزایش همکاری با دانشمندان ایرانی به تهران سفر کرد.

“علی اکبر صالحی” رییس سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید که ترور پنج دانشمند هسته‌ای ایران در یک دهه گذشته ایران را از دنبال کردن برنامه هسته‌ای صلح آمیز دور نکرده است.

وی در همین باره گفت “این ترورها به واقع مانعی بر سر راه فعالیت‌های هسته‌ای ما ایجاد نکرد.”

وی اضافه کرد “در واقع این ترورها به نوعی باعث سرعت گرفتن این روند نیز شد چرا که پس از آن اتفاقات تعداد زیادی از دانشجویانی که در رشته‌های دیگر درس می‌خواندند نیز رشته‌شان رابه هسته‌ای تغییر دادند.”

این گزارش می‌افزاید، در زمینه‌های دیگر نیز به همین صورت بوده است. برای مثال هنگامی که ایران نتوانست حس‌گرهای تشخیص زمین لرزه وارد کند، دانشمندان ایرانی نمونه‌ی مشابه داخلی آن را طراحی کردند.

محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران، در مقاله‌ای آورده است که تحریم‌ها “دانش، صنعت و بخش‌های خدماتی ایران را به سمتی سوق داد تا به روش‌های جدید و موثرتری با هم در ارتباط باشند و دانشمندان را مجبور کرد که خلاقانه تر کار کنند و برای نخستین بار در تاریخ ایران اقتصادی دانش – محور را پایه‌گذاری کنند.”

به گفته‌ی وی ایران اکنون مشتاق است تا مشارکت بین‌المللی بیشتری داشته باشد: ما تمام دانشمندان سراسر دنیا را دعوت می‌کنیم تا همکاری با دانشمندان ما را آغاز کنند. ایران آماده است.

این گزارش اضافه می‌کند: انتظار می‌رود که تحریم‌های اقتصادی ایران تا پایان امسال میلادی پایان یابند. طرح ساخت یک رصدخانه‌ی تراز اول بین‌المللی در ایران به تصویب رسیده است. ساخت این طرح ۳۰ میلیون دلاری سال آینده آغاز خواهد شد.

این تلسکوپ اپتیکال۳.۴ متری توانایی بررسی اشعه‌های گاما و سیارات فراخورشیدی، جست‌وجو برای یافتن ماده تاریک و بررسی آرایش کهکشان‌ها را دارد.

“پیرو سالیناری” از رصدخانه اخترفیزیکی فلورانس، معتقد است که این طرح پس از تکمیل در چهار یا پنج سال آینده یکی از بهترین تلسکوپ‌های منطقه خواهد بود.

طرح بزرگ دیگری که ساخت آن در سال ۲۰۱۸ آغاز می‌شود، نخستین سنکروترون (شتاب دهنده ذرات) ایران است.

این طرح ۳۰۰ میلیون دلاری بزرگ‌ترین پروژه علمی تاریخ ایران به شمار می‌رود.

“دیوید اتوود” فیزیکدان کاربردی دانشگاه کالیفرنیا، می‌گوید که ساخت این سنکروترون این ظرفیت را در اختیار ایران می‌گذارد که در سطح جهانی تحقیقات علمی انجام دهد.

ایران همچنین تحقیقات در زمینه سلول‌های بنیادی را پیش می‌برد. بر اساس فتوای آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، تحقیقات در این زمینه مجاز است اما همتاسازی انسان همچنان جزو خطوط قرمز است.

به عنوان بخشی از توافق هسته‌ای قرار است که مرکز غنی‌سازی اورانیوم فردو با تغییر کاربری به یک مرکز تحقیقات بین‌المللی در زمینه‌های اخترشناسی، پزشکی هسته‌ای و هم جوشی هسته‌ای بدل شود.

مطابق بودجه، سه درصد از تولید ناخالص ملی ایران باید صرف تحقیقات علمی شود، اما وحید احمدی معاون وزیر علوم ایران، می‌گوید که «این رقم در واقعیت بیشتر نزدیک به نیم درصد است که در سال ۲۰۱۴ معادل ۱.۷۵ میلیارد دلار بود». این در حالی است که بودجه علمی امریکا سالانه ۳۰ میلیارد دلار است.

سایت کسب و کار بازده

منبع: ایرنا

 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۳۳ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی