کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳۰ پدیده و عجایب انتخابات از تبلیغات تا روز رای گیری که حتما باید امروز بخوانید

امروز ۲۹ اردیبهشت ۹۶ ساعت ۸ صبح رای گیری دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری و نیز انتخابات شورای شهر و روستا آغاز شد. در این مقاله ۳۰ پدیده و عجایب انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ از زمان کاندیداتوری داوطلبان تا روزهای تبلیغات و سپس عجایب امروز که روز سرنوشت ساز رای گیری است را برای شما بیان میکنیم. با ما همراه باشید.

۱. تغییر شکل شعارهای کلیشه ای

پدیده و عجایب انتخابات

تبلیغات انتخاباتی در ایران به مرور زمان از بسترهای رسمی یا “ارزشی” فاصله گرفته‌اند. کارزار‌ها و شعارهای نامزدهای انتخابات ۹۶ را می‌توان نقطه عطفی در شکسته شدن کلیشه‌های معمول سیاسی دانست.

مطلب مرتبط: ۶ توصیه ستاد امنیت انتخابات کشور به رای دهندگان که بسیار مهم است

۲. تغییر ماهیتی پوسترهای تبلیغاتی

پدیده و عجایب انتخابات

تبلیغات ادوار نخست انتخابات ریاست جمهوری به پوسترهایی سیاه و سفید با ادبیات مذهبی و ایدئولوژیک محدود بود. مثلا ابوالحسن بنی‌صدر مبشر اقتصاد توحیدی و حضرت آیت الله خامنه‌ای، مرد محراب و جبهه معرفی می‌شدند. از دوره چهارم به بعد، دولت‌ها القابی عرفی چون سازندگی، اصلاحات، مهرورزی یا تدبیر و امید گرفتند. ابراهیم رئیسی نام دولت احتمالی خود را دولت کار و کرامت گذاشته است.

۳. دگرگونی محتوایی خبررسانی و تبلیغات

پدیده و عجایب انتخابات

با رشد وسایل ارتباط جمعی و به موازات مشارکت مستقیم شهروندان در خبررسانی، تبلیغات انتخابات مجلس، شوراهای شهر و روستا و ریاست جمهوری از جنبه خشک و “انقلابی” فاصله گرفته‌ و در فرم و محتوا دگرگون شده است. شعارها زمینی‌، غلو‌آمیز و “پوپولیستی‌” شده‌اند.

۴. هجوم مردم عادی برای ثبت نام در انتخابات

پدیده و عجایب انتخابات

پدیده و عجایب انتخابات دوازدهم از روز ثبت‌نام‌ها بروز کرد. هجوم و نام‌نویسی مردم عادی؛ نه برای نیل به دومین مقام سیاسی بلکه برای دیده شدن و به حساب آمدن. از میان ۱۶۳۶ نفر، شش داوطلب از فیلتر شورای نگهبان عبور کردند.

مطلب مرتبط: واکنش ها به انصراف قالیباف : رای‌های قالیباف به کدام سو می‌روند

۵. رو در رو قرار گرفتن دو روحانی رقیب

پدیده و عجایب انتخابات

نام و کنیه و رنگ عمامه دو رقیب اصلی انتخابات ۹۶ دستمایه تبلیغات و شعارهاست. حامیان رئیسی او را “ابراهیم زمان” و “سید مظلوم” می‌خوانند و خبرهای مربوط به این دو با عباراتی چون رویارویی”شیخ و سید” تیتر می‌خورند. شعار برخی هواداران رئیسی: «ابراهیم بت شکن، بت بزرگ رو بشکن» است.

۶. سخنرانی همسر رییسی در حمایت از شوهرش

پدیده و عجایب انتخابات

ابراهیم رئیسی در بخشی از فیلم تبلیغاتی خود همسرش را معرفی کرد تا اصولگراها روی عضویت او در هیات علمی دانشگاه بهشتی سرمایه‌گذاری کنند و استادیاری دانشگاه و تالیفات جمیله علم‌الهدی را امتیازی در برابر خانه‌دار بودن همسر روحانی بخوانند. همسر رئیسی در همایش‌های مربوط به شوهرش نیز سخنرانی کرد و از جمله در همدان، حق برابری جنسیتی برای زنان را به معنای پرداخت حق نفقه آنها دانست.

۷. تقابل همسران دو کاندیدای اصلی

پدیده و عجایب انتخابات

حرف‌های جمیله علم‌الهدی پاسخی بود به روحانی که گفت برخی می‌خواهند در پیاده‌‌روها هم بین زن و مرد دیوار بکشند. حسین شریعتمداری در کیهان نوشت کسی چنین ادعایی را می‌کند که همسران رقیبانش استاد دانشگاه هستند اما همسر خودش خانه‌‌دار است.» همسر روحانی خانم صاحبه عربی فعالیت سیاسی زیادی ندارد. دیپلمه است و به گفته اطرافیانش در مسائل خیریه و نیکوکاری فعالیت می‌کند.

۸. چالش انتخاب وزیر زن در کابینه دولت بعدی

پدیده و عجایب انتخابات

روحانی در ورزشگاه شیرودی از جناح رقیب پرسید: «حاضرید حرف‌هایی را که در جلسات خصوصی در باره اشتغال زنان می‌زنید به زبان بیاورید؟» تمرکز رئیسی روی کرامت زنان و حقوق اسلامی آنهاست. هر دو کاندیدا وعده کرده‌اند در کابینه‌شان وزیر زن داشته باشند اما باید دید کدام یک به وعده هایشان عمل میکنند و آیا واقعا به تبلیغاتی که میکنند عمل میکنند.

۹. کت میرسلیم: ایرانی، هندی پاکستانی

پدیده و عجایب انتخابات

کاندیدای موتلفه در مناظره‌ها به تدریج تهاجمی‌تر شد اما ظاهر متفاوتش بیشتر مورد توجه بود. اگر کاپشن محمود احمدی‌نژاد به یک آرم داخلی و جهانی مبدل شد، کت مصطفی میرسلیم، لباس سیاستمداران هندی و پاکستانی را تداعی می‌کرد. مصطفی میرسلیم روز ثبت‌نام با کلاه ایمنی و لباس کار به وزارت کشور رفت و در اولین نشست مطبوعاتی خودش نیز پیامی به زبان فرانسه فرستاد.

۱۰. ورود سلبریتی ها به صحنه رقابت

پدیده و عجایب انتخابات

یکی از این پدیده و عجایب انتخابات ورود جدی سلبریتی‌ها به کارزار حمایت از این یا آن کاندیدا بود. اکثر هنرمندان، ورزشکاران و نویسندگان از کاندیداتوری روحانی حمایت کردند. بخشی با بیانیه و برخی در همایش‌ها و میتینگ‌های انتخاباتی. سالار عقیلی در همایش مشهد آواز خواند. اجرای موسیقی با پیامی ویژه در شهری که کنسرت در آن ممنوع و مذموم اعلام شده بود.

۱۱. ماجراهای تتلو و رییسی!

پدیده و عجایب انتخابات

کمتر چهره‌ شناخته‌‌شده‌ هنری یا اجتماعی از رئیسی حمایت کرده و برای همین پشتیبانی امیر تتلو، خواننده جنجالی از او خبرساز شد. تتلو گفت انتخابش قالیباف بود اما «با اینکه همه چیزم و حتى پیج اینستامو از دست دادم، هنوزم به نظر ایشون احترام میذارم و راى بنده با وجود نداشتن اطلاعات کافى جناب آقاى رئیسى هستند.» تتلو نوشته که در نهایت نوکر منتخب مردم خواهد بود.

۱۲.  واکنش مردم به طرفداران اتوبوسی

پدیده و عجایب انتخابات

طرفداران رئیسی هم نسبت به انتقاد روحانی از جمع کردن مردم با اتوبوس و نهار دادن در پادگان‌ها واکنش هایی نشان دادند. روحانی در مناظره سوم نیز به رئیسی گفته بود اگر نبات و پارچه سبز می‌خواهید برای روستاییان بفرستید بگذارید برای بعد انتخابات.

۱۳.کناره گیری قالیباف

پدیده و عجایب انتخابات

آرای قالیباف پس از آن که روحانی به تلاش او برای “لوله کردن” دانشجویان اشاره کرد، ریزشی جدی داشت و او از رقابت‌ها کنار کشید. اصولگراها اقدام قالیباف را عملی انقلابی خواندند اما حسام‌الدین آشنا، مشاور روحانی نوشت: «شمع ريخته‌ای نذر امام زاده‌ای شد. آبروی رفته‌ای فدای آينده‌ای مبهم شد ولی معادل‌های چندمجهولی حل شد. عمل انقلابی يعنی يا معاون اولی يا نايب توليتی».

۱۴. میتینگ هایی با شعارهایی غیرقابل پخش از تلویزیون رسمی ایران

پدیده و عجایب انتخابات

انتشار نام و تصویر خاتمی و یاد کردن از موسوی و رهنورد و کروبی که در رسانه‌های رسمی قدغن است در میتینگ‌های انتخاباتی روحانی در ورزشگاه شیرودی و آزادی به وضوح دیده شد، و فرصتی برای طرح شعار رفع حصر، آزادی زندانیان سیاسی و حمایت از خاتمی بود. با این همه حتی رسانه‌های اصلاح‌طلب در پوشش خبری این میتینگ‌ها تصاویر افراد یاد شده را محو کردند.

۱۵. ربنای شجریان ثبت می شود

پدیده و عجایب انتخابات

ربنای شجریان و سرود ای ایران، در بحبوحه رقابت‌های انتخاباتی به عنوان میراث ملی ثبت شدند. همایون شجریان در اینستاگرام نوشت: «افرادی با روش خودجوش می‌کوشند من و پدرم را به اعلام موضع وادار کنند اما اجازه بدهید موضع من بماند برای خودم هرچند که مردم صلاح خود را بهتر می‌دانند زیرا این روزها و آن روزها هر آنچه که باید می‌دیدند و می‌شنیدند را دیده و شنیده‌اند و بر همان اساس تصمیم می‌گیرند.»

۱۶. چاقوکش هایی با دستمزد روزی یک میلیون!

پدیده و عجایب انتخابات

یکی دیگر از این پدیده و عجایب انتخابات صراحت روحانی در میتینگ‌هایش است که با صراحتی غافلگیرکننده به کاسبان تحریم تاخته است. او در آخرین سخنرانی در اردبیل به دستگیری عوامل پاره کردن عکس‌هایش در استان‌های مختلف اشاره کرد و گفت: «دو چیز می‌خواهم بگویم. این چاقو‌کش‌هایی که فرستادید عکس را پاره کنند، چرا نرخ را بالا بردید آخر یک ساعت عکس پاره کردن یک میلیون تومان؟»

۱۷. تقابل سالار عقیلی و تتلو

دیدار با تتلو و کنسرت سالار عقیلی

در شب آخر مهلت قانونی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری کاربران فضای مجازی از تقابل سالار عقیلی و تتلو به دستمایه هایی از طنز استفاده کردند و تفاوت معنی دار ارزشی دو کاندیدا را نشانه رفتند.

۱۸. فضای مجازی به یاری کاندیداها می آید

یکی دیگر از پدیده و عجایب انتخابات ۹۶ کمتر شدن تبلیغات کاغذی و ملموس بود و کاندیداها ترجیح دادند در فضای مجازی و عموما از طریق تلگرام و اینستاگرام به تبلیغات بپردازند. البته در برخی شهرستان ها و محیط های روستایی تبلیغات کاغذی هم چنان در اولویت قرار داشت.

۱۹.شایعات خطرناک شب انتخابات

پدیده و عجایب انتخابات

رشد عجیب و غریب شایعات هم مورد دیگری بود که یک کلافگی و سردرگمی برای همه ایجاد میکرد و شب انتخابات شایعات تخریب کننده بسیاری درباره حسن روحانی انتشار یافت که با موج نگرانی طرفدارانش روبرو شد. شایعاتی مانند فرار و خروج از کشور حسین فریدون برادر حسن روحانی که بلافاصله با بیانیه های ستاد انتخاباتی روحانی موضوع قیصله پیدا کرد.

۲۰ . دعوت عجیب تمام گروه های منتقد به مشارکت مردم در انتخابات

پدیده و عجایب انتخابات

در شرایطی که سالهای گذشته همواره عده ای مخالف و منتقد ، مردم را به عدم مشارکت در انتخابات دعوت می کردند در سال ۹۶ با پدیده عجیب دعوت عمومی و کلی همه جناح ها و موافقان و مخالفان روبه رو بودیم و اینکه میرحسین موسوی و زهرا رهنورد و کروبی پس از سالها تحریم انتخابات خواستار آوردن صندوق رای و رای دادن شدند.

۲۱.استعفای ناطق نوری

پدیده و عجایب انتخابات

استعفای غیر منتظره و بدون پیش زمینه ناطق نوری رییس بازرسی دفتر رهبری روز قبل از انتخابات از عجایب و پدیده ای این دوره از انتخابات بود.

۲۲. رای دادن بی سابقه ایرانیان در نیوزلند

پدیده و عجایب انتخابات

صف بی سابقه دانشجویان ایرانی برای رای دادن در دانشگاه ویکتوریای ویلینگتون نیوزلند برای رای دادن در ساعات اولیه صبح به وقت نیوزلند و حدودا نیمه شب به وقت ایران تصاویر جالبی خلق کرد که از ساعات ابتدایی امروز صبح در فضای مجازی پخش شد و شایعاتی مبنی بر اینکه اولین رای این انتخابات به نام حسن روحانی و در نیوزلند به صندوق انداخته شد شکل گرفت.

۲۳.  زادروز مصدق

پدیده و عجایب انتخابات

نکته جالب دیگر اینکه امروز زادروز مصدق(به روایت خودش) نخست وزیر قدرتمند ایران است که بسیاری از طرفداران روحانی این موضوع را به فال نیک گرفتند و اذعان کردند حتما نتیجه آنطور که می خواهند پیش خواهد رفت.

۲۴.آمار مشارکت بالای مشهد و شهرستان های اطراف در ساعات ابتدایی روز

پدیده و عجایب انتخابات

در شرایطی که فقط سه ساعت از شروع انتخابات در ایران می گذرد مشهد و شهرستان های اطراف آمار مشارکت بسیار بالایی از مردم را در انتخابات گزارش کرده اند که طرفداران رییسی معتقدند موج علاقمندان به این کاندیدا چنین آماری را رقم زده است.

۲۵. حضور رهبر انقلاب و مقامات کشوری در ساعات ابتدایی رای گیری

پدیده و عجایب انتخابات

اغلب مقامات دولتی و کشوری در نیم ساعت اولیه شروع انتخابات پای صندوق های رای رفتند و رای خود را به صندوق انداختند. رهبر معظم انقلاب هم راس ساعت ۸ صبح رای خود را به داخل صندوق انداخت.

۲۶.استقبال از ظریف پای صندوق رای

پدیده و عجایب انتخابات

استقبال شدید مردم از محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در حسینیه جماران تصویرساز شد و در حالی که خبرنگاران و عکاسان و مردم عادی او را احاطه کرده بودند رای خود را به صندوق انداخت.

۲۷. حضور بی حاشیه هاشمی طبا حاشیه ساز شد

پدیده و عجایب انتخابات

حضور بی حاشیه هاشمی طبا و ایستادن تنها و عادی در صف مردمی برای رای دادن نکته جالبی بود و پاسخ ساده او که گفت من با ایده مشخصی آمده ام و آن را مطرح کردم و انصراف به معنی انصراف از عقایدم است. من بر سر مواضع خود هستم ولو اینکه حتی یک رای هم نیاورم تعحب سایرین را برانگیخت.

۲۸. استقبال مردم در فرودگاه امام از صندوق رای

پدیده و عجایب انتخابات

صف طولانی مردم در فرودگاه امام خمینی هم برای رای دادن جهت انتخابات ریاست جمهوری هم بسیار جالب و دیگر پدیده و عجایب انتخابات بود.

۲۹.واکنش موگرینی یه انتخابات ایران

پدیده و عجایب انتخابات

واکنش فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا هم درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران جالب توجه بود وی گفت: انتخابات ایران را با دقت و ملاحظه بسیار دنبال می کنیم و سپسافزود : ما در سال های گذشته با مقام های ایرانی در موارد بسیاری همکاری هایی فشرده داشتیم. در برخی موارد اشتراک نظر و همکاری خوبی داشتیم که از جمله آنها می توان به اجرای توافق هسته ای اشاره کرد.

۳۰. زوج ایرانی ساکن در مالزی به همراه دوقولوها پای صندوق رای

پدیده و عجایب انتخابات

زوج ایرانی ساکن در مالزی به همراه دوقولوهایی که در بغل داشتند و با سختی تمام در دانشگاه مالزی با استیاق رای خود را به داخل صندوق می اندازند هم از پدیده و عجایب انتخابات و حاشیه های جالب این انتخابات بود.


سایت کسب و کار بازده

bbc

پدیده و عجایب انتخابات از تبلیغات تا روز رای گیری

۳۰ پدیده و عجایب انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ که حتما باید امروز بخوانید

پدیده و عجایب انتخابات ریاست جمهوری ۹۶


 

مطالب مرتبط
۶ درس از بیل گیتس و مارک کوبان که باید همین امروز بیاموزیم
گرانترین عکس جهان +عکس
رفتارهای رئیس های عجیب و غریب
۱۲ سوال عجیب استخدامی اپل
چین پروژه‌ای را برای تسخیر جهان آغاز کرد
۱۰ بهترین آلبوم موسیقی جهان در ۲۰۱۶
۳۲ خوراکی سرشار از ویتامین D برای حفظ سلامتی و جوانی
واکنش های جهانی به دستور ترامپ برای ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا
۲۰ پربازدیدترین شهر دنیا
۳۰ نکته مدیریت زمان برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی
۵۰ راز جالب درباره نابغه فوتبال دنیا لیونل مسی
زلزله استان کرمانشاه: ۱۲ تصویر از فاجعه ای که عمق آن هنوز روشن نیست

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی