کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۲ روش پایین آوردن تب بدون دارو که واقعا محشر هستند

این یک مقاله کاملا کاربردی برای پایین آوردن تب بدون دارو است. این ۱۲ روش را امتحان کنید و حتما به نتایج بسیار خوبی دست پیدا می‌کنید. پس با بازده همراه باشید تا بهترین روش های پایین آوردن تب بدون دارو را بدانید.

پایین آوردن تب بدون دارو 2

اگر شما (یا فرزندتان) تب دارید، طبیعتا می‌خواهید آن را هر چه زودتر پایین بیاورید. هرچند طب به دلیل خاصی ایجاد می‌شود: اعتقاد بر این است که بالا رفتن دمای بدن سیستم ایمنی را تحریک می‌کند و عوامل ایجادکننده‌ی عفونت را از بین می‌برد. بنابراین، دلایل خوبی وجود دارد برای این‌که اجازه بدهیم تب کار خودش را دست کم برای مدتی ادامه بدهد. با این حال، شما دوست دارید تب را کنترل کنید تا خودتان یا فرزندتان بتواند تا جایی که ممکن است راحت باشد و در عین حال سیستم ایمنی بدن کار خود را انجام بدهد. خوشبختانه، درمان‌های خانگی می‌توانند برای پایین آوردن تب بدون دارو کمک‌کننده باشند.

بخش الف: خنک کردن بدن

پایین آوردن تب بدون دارو ۱: با آب گرم یا ولرم حمام کنید.

کارتان را با حمام آب گرم شروع کنید. فرد مبتلا به تب باید داخل وان غوطه‌ور شود و ریلکس کند در حالی که از گرمای آب کم‌کم کاسته می‌شود. از آن‌جایی که دمای آب به آرامی افت می‌کند، فرد نیز به آرامی خنک می‌شود.

– نباید آب خیلی سرد باشد، زیرا قرار نیست که دمای بدن را خیلی سریع پایین بیاورید.

مطلب مرتبط: ۱۹ درمان خانگی تب روماتیسمی

۲. از روش درمانی جوراب خیس استفاده کنید.

این روش بهتر است در طول شب انجام شود. یک جفت جوراب پنبه‌ی خالص که به اندازه‌ی کافی بلند است که مچ پا را بپوشاند بردارید و آن را کاملا زیر شیر آب سرد خیس کنید. آب اضافی‌اش را با فشار خارج کنید و آن را بپوشید. برای عایق‌بندی روی این جوراب‌های پنبه‌ای، جورابی از جنس پشم خالص بپوشید. فردی که جوراب را پوشیده است باید باقی شب را در رختخواب بماند. باید روی جوراب‌ها را با پتو هم پوشش بدهید.

– بیشتر بچه‌ها با این روش مشکلی ندارند زیرا ظرف چند دقیقه احساس خنکی می‌کنند.
– این درمان یک رویکرد سنتی طبیعت‌درمانی است. نظریه‌ی پشت این روش درمانی این است که پاهای سرد موجب افزایش گردش خون و افزایش واکنش سیستم ایمنی بدن می‌شوند. نتیجه‌ی این است که بدن گرما را مصرف می‌کند و کار با خشک شدن جوراب‌ها و خنک کردن بدن به پایان می‌رسد. این روش درمانی می‌تواند احتقان را نیز در قفسه‌ی سینه کاهش دهد.

۳. از روش درمانی حوله‌ی مرطوب استفاده کنید.

یک یا دو حوله دست را به طول تا کنید. حوله را در آب سرد یا یخ خیس کنید. آب اضافی حوله را بگیرید و آن را دور سر، دور گردن، دور مچ پا یا دور مچ دست قرار دهید. از حوله‌های مرطوب در بیش از دو منطقه استفاده نکنید – یعنی از حوله‌ی خیس دور سر و دور مچ پا یا دور گردن و مچ دست استفاده کنید. در غیر این صورت، ممکن است دمای بدن را زیادی پایین بیاورید.

– حوله‌ی خنک و سرد، گرما را از بدن خارج می‌کند و می‌تواند دمای بدن را کاهش دهد. زمانی که حوله خشک شد یا دیگر به اندازه‌ی کافی خنک نبود این روش را تکرار کنید. این روش درمانی می‌تواند هر چه‌قدر که مورد نیاز است، تکرار شود.

مطلب مرتبط: ۳۳ درمان خانگی تب که بسیار موثر هستند

بخش ب. رژیم غذایی مناسب برای پایین آوردن تب

۴. رژیم غذایی‌تان را تغییر بدهید.

مطابق با مطالعات علمی اخیر، شما نباید انرژی بدن‌تان را برای هضم مصرف کنید زمانی که این انرژی برای کنترل عفونتی که موجب تب شده‌، لازم است.

۵. به عنوان میان‌وعده‌، میوه‌های مفید برای سلامتی را بخورید.

میوه‌هایی مانند انواع توت، هندوانه، پرتقال و طالبی را انتخاب کنید. این‌ها غنی از ویتامین C هستند که می‌تواند به مبارزه با عفونت‌ها و پایین آوردن تب بدون دارو کمک کند. این میوه‌ها همچنین بدن را هیدراته نگه می‌دارند.

– از مصرف غذاهای سنگین و پرچرب مثل کباب‌ها یا غذاهای سرخ‌کردنی پرهیز کنید. غذاهایی تند مثل بال مرغ، پپرونی یا سوسیس را نیز مصرف نکنید.

پایین آوردن تب بدون دارو ۶: مقداری سوپ بخورید.

شما در عین حال که می‌توانید آب مرغ بخورید، سوپ مرغ با برنج و سبزیحات هم می‌توانید مصرف کنید. مطالعات نشان داده‌اند که سوپ مرغ می‌تواند خواص دارویی داشته باشد. این سوپ به هیدراته ماندن بدن‌تان کمک می‌کند.

– دقت کنید که حتما یک منبع خوب پروتئنی را که به آسانی هضم می‌شود (مانند تخم‌مرغ یا مرغ)، در برنامه‌ی غذایی‌تان بگنجانید. می‌توانید آب مرغ‌تان را همراه با کمی گوشت مرغ بخورید.

پایین آوردن تب بدون دارو ۷: به میزان فراوان آب بنوشید.

تب می‌تواند منجر به کم آب شدن بدن شود و همین می‌تواند سبب شود که بیمار احساس بدی داشته باشد. از دهیدراته شدن بدن با نوشیدن مقدار زیادی آب یا یک محلول آبرسان خوراکی مانند CeraLyte یا Pedialyte جلوگیری کنید. قبل از استفاده از این محلول‌ها با پزشک‌تان مشورت کنید. فهرستی از نشانه‌ها در اختیار داشته باشید و در مورد این‌که چقدر شما یا فرزندتان خورده و نوشیده‌اید و تب چه‌قدر بالا بوده‌است، اطلاع داشته باشید. همچنین سوال کنید که چند وقت یک بار باید پوشک بچه را عوض کنید یا، در مورد کودکان بزرگ‌تر سوال کنید که چند بار باید ادرار کنند.

– اگر کودک شما شیر خودتان را می‌خورد، تا جایی که امکان دارد به تغذیه‌ی او با شیر ادامه بدهید. شما با این کار به فرزندتان غذا، آب و آرامش می‌دهید.
– بچه‌ها (و شما) ممکن است بستنی یخی را به عنوان راهی برای هیدراته ماندن بخورید. فقط سعی کنید بیش از حد شکر مصرف نکنید. به دنبال بستنی یخی‌های تهیه شده از میوه‌های طبیعی باشید مثل بستنی یخی ایتالیایی. همچنین می‌توانید ماست یا شربت یخ زده مصرف کنید. فراموش نکنید که به نوشیدن آب هم ادامه بدهید!

۸. یک دمنوش گیاهی پایین‌آورنده‌ی تب بنوشید.

شما می‌توانید این دمنوش‌ها را بخرید یا خودتان آنها را آماده کنید. به سادگی یک قاشق چای خوری از گیاه خشک را به ازای هر فنجان آب اضافه کنید. اجازه بدهید گیاه دارویی به مدت ۵ دقیقه در آب جوش دم بکشد و عطر و طعم آن را طبق ذائقه‌ی خودتان با لیمو یا عسل بهبود بدهید. از افزودن شیر به دمنوش بپرهیزید، چرا که محصولات لبنی سبب افزایش احتقان می‌شوند. برای بچه‌های کوچک، به میزان نصف قاشق چایخوری گیاه دارویی به ازای هر فنجان مصرف کنید و مطمئن شوید که دمنوش سرد شده‌است! با توجه به توصیه‌ی یک پزشک، به نوزادان چای ندهید.

دمنوش یکی از گیاهان زیر را امتحان کنید:

– ریحان مقدس (ریحان شیرین هم تاثیرگذار خواهد بود – اما نه خیلی خوب)
– پوست بید سفید
– نعناع فلفلی یا نعناع دشتی
– کالندولا
زوفا
– رازبری
– زنجبیل
– پونه‌ی کوهی (اورگانو)
– آویشن

بخش پ: تشخیص زمان لازم برای مراجعه به پزشک

۹. بدانید که چه زمانی باید با پزشک‌تان تماس بگیرید.

دمای بدن ممکن است در طول روز تغییر کند، اما دمای طبیعی در حدود ۹۸.۶ درجه‌ی فارنهایت یا ۳۷ درجه‌ی سانتیگراد است. توصیه‌های مربوط به نوزادان کم‌تر از ۴ ماهه این است که اگر درجه حرارت رکتال آنها ۳۸ درجه یا بالاتر باشد، بلافاصله برای مشاوره به پزشک مرلجعه کنید. برای کودکان سنین مختلف، اگر درجه‌ی حرارت مقعدی آنها ۱۰۴ درجه‌ی فارنهایت (۴۰ درجه‌ی سانتیگراد) یا بیش‌تر باشد، بلافاصله برای مشاوره به پزشک مراجعه کنید. هر کودکی که ۶ ماه یا بیش‌تر دارد با تب ۱۰۳ درجه فارنهایت (۳۹.۴ درجه سانتیگراد) نیز باید توسط پزشک ویزیت شود.

اگر فرزند شما هر یک از علائم زیر را داشته باشد، در اسرع وقت به پزشک (یا خدمات اورژانسی) مراجعه کنید:

– بیمار به نظر می‌رسد و اصلا اشتها ندارد.
– بی‌قرار است.
– خواب‌آلوده است.
– علائم آشکار عفونت (خلط، ترشح، راش خفیف) را دارد.
– تشنج کرده‌است.
– گلودرد، راش پوستی، سردرد، خشک شدن گردن و درد گوش را تجربه می‌کند.
– دیگر نشانه‌های نادری که باید مراقب‌شان باشید و با دیدن آنها بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:
– جیغ‌های بسیار بلند یا صدایی مانند صدای خوک آبی
– دشواری در تنفس یا خلط آبی‌رنگ در اطراف دهان، انگشتان دست یا پا
– تورم در بالای سر کودک (نقطه نرمی که ملاج نامیده می‌شود)
– شل و ول بودن یا عدم حرکت

۱۰. حواس‌تان به نشانه‌های کم‌آبی خفیف باشد.

حتی اگر شاهد علائم کم‌آب شدن خفیف بدن بودید، به ویژه در نوزادان، فورا به پزشک مراجعه کنید. این علائم می‌تواند به سرعت تبدیل به نشانه‌های کم‌آبی شدید شوند.

علائم کم‌آب شدن بدن عبارتند از:

– خشکی، چسبندگی دهان یا خشکی اطراف لب‌ها / چشم‌ها در کودک
– خواب‌آلودگی بیش‌تر، خستگی یا خستگی بیش از حد معمول
– تشنگی (به دنبال رفتارهای خاصی “مثل لیس زدن لب‌ها” یا خوردن لب‌ها برای تشخیص اینکه نوزادان تشنه هستند یا نه، باشید).
– کم شدن دفعات و میزان ادرار کردن
– خشک بودن پوشک (پوشک نوزاد را باید هر سه ساعت یک بار عوض کرد به این دلیل که خیس شده‌است. خشک بودن پوشک نوزاد بعد از ۳ ساعت، می‌تواند نشانه‌ای از کم شدن آب بدن باشد. به کودک مایعات بدهید و هر یک ساعت پوشک‌اش را چک کنید. اگر پوشک او همچنان خشک باشد، با پزشک‌تان تماس بگیرید.)
– ادرار تیره
– گریه کردن با اشک کم یا بدون اشک
– خشک شدن پوست (به آرامی پشت دست کودک را نیشگون بگیرید، فقط قسمت شل پوست را نیشگون بگیرید. بچه‌هایی که بدن‌شان آب کافی دارد، پوست‌شان فورا از دست‌تان سر می‌خورد و سر جای‌اش برمی‌گردد.)
– یبوست
– احساس سرگیجه یا منگی

۱۱. تشخیص دهیدراته شدن شدید بدن.

در صورت مشاهده‌ی هر یک از این علائم، فوا به خدمات اورژانس یا پزشک‌تا مراجعه کنید. علائم کم شدن شدید آب بدن عبارتند از:

– تشنگی بسیار شدید، خستگی یا خواب‌آلودگی در نوزادان و کودکان (در بزرگسالان این امر به صورت بدخلقی و گیجی دیده می‌شود)
– دهان، پوست و غشاء مخاطی خشک یا پوسته‌دار شدن دور لب و چشم‌ها
– گریه‌ی بدون اشک
– پوست خشکی که وقتی آن نیشگون را می‌گیرید، فورا سر جای خود برنمی‌گردد.
– کم شدن ادرار و تیره‌تر شدن آن در مقایسه با ادرار معمولی
– گود افتادن چشم‌ها (این مشکل ممکن است به صورت حلقه‌های تیره در زیر چشم‌ها ظاهر شود.)
– در نوزادان، به آرامی ملاج را نیز چک کنید شاید دچار فرورفتگی شده باشد.
– تند شدن ضربان قلب و / یا تنفس
– تب

پایین آوردن تب بدون دارو ۱۲: حواس‌تان به تشنج ناشی از تب در نوزادان باشد.

تشنج ناشی از تب نوعی تشنج است که ممکن است در نوزادان مبتلا به تب بروز کند. این نوع تشنج ترسناک است، اما معمولا خیلی سریع رفع می‌شود و باعث آسیب مغزی یا آسیب مهمی در نوزاد نمی‌شود. تشنج ناشی از تب معمولا در کودکان بین ۶ ماه تا ۵ سال اتفاق می‌افتد. ممکن است تشنج دوباره رخ بدهد، اما پس از ۵ سالگی نادر هستند. اگر فرزند شما دچار تشنج ناشی از تب شد:

– حواس‌تان باشد که چیزهای تیز، پله یا هر چیزی که می‌تواند به کودک آسیب برساند، دور و بر او نباشد.
– سعی نکنید که کودک را لای پتو بپیچید یا به جایی ببندید.
– کودک یا نوزاد را روی پهلو یا معده قرار دهید.
– اگر تشنج بیش‌تر از ۱۰ دقیقه طول بکشد، فورا به اورژانس مراجعه کنید و کودک را مورد آزمایش قرار دهید (به خصوص اگر گردن سفت شود، استفراغ کند یا شل و ول و بی‌حال به نظر برسد).


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع:‌ wikihow

۱۲ روش پایین آوردن تب بدون دارو که واقعا محشر هستند


 

مطالب مرتبط
خواص دانه چیا: ۲۸ بهترین فایده دانه چیا برای سلامتی و زیبایی
شغل پاره وقت: ۲۵ ایده کسب‌ و کار پاره وقت
۱۰ چاق ترین کشور جهان در ۲۰۱۷
۲۴ درمان خانگی سیاه سرفه که بسیار موثر است
۱۳ بیماری مرتبط با رابطه جنسی در زنان و مردان
۷ خطر و عارضه جانبی قرص های لاغری که باید بدانید
خواص آمارانت: ۱۵ فایده آمارانت یا تاج خروس برای سلامتی، پوست و مو
درمان نقرس: ۴۸ درمان خانگی بیماری نقرس
درمان سیروز کبدی: ۱۱ درمان خانگی سیروز کبدی
۶۷ دختر شایسته جهان از سال ۱۹۵۱ تا ۲۰۱۷
بیماری های پوستی: ۲۴ رایج ترین بیماری پوستی و نشانه های آن‌ها
خارش بدن در شب: علل، اختلالات و روش های درمانی

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی