کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

وقتی فرزند نوجوان شما نمی‌خواهد صحبت‌کند چه باید کرد؟

اگر شما پدر یا مادر یک نوجوان هستید یا یک نوجوان در زندگی‌‌تان داشته باشید، احتمال دارد دفعات زیادی وجود داشته باشد که نوجوان شما نخواهد صحبت کند. این مسئله می‌تواند برای شما مشکل آفرین باشد- حرف من را باور کنید، من درک می‌کنم.

9571827657_400947c3d9_o-1024x768

وقتی‌که دخترم، دوره‌ی راهنمایی را شروع کرد، می‌خواستم از همه چیزش سر در بیاورم: چگونه روزهای‌اش سپری می‌شود، دوستان‌اش چگونه هستند، تمرین‌های ورزشی‌اش چگونه پیش می‌رود. خیلی طول نکشید که بفهمم او نمی‌خواهد هر جنبه‌ای از زندگی‌اش را با من در میان بگذارد. بعضی وقت‌ها او نمی‌خواهد صحبت کند.

این واقعاً برای من ناخوشایند بود. بعضی وقت‌ها از او سوالی می‌پرسم و او مستقیماً اشاره می‌کند و می‌گوید، ‘نمی‌خواهم در موردش صحبت کنم.’ بنابراین سعی کردم با واژه‌های دیگری آن را بیان کنم. فایده‌ای نداشت. معمولاً سه بار می‌گفت که نمی‌خواهد در موردش صحبت کنم که من تسلیم بشوم. تسلیم شدن همیشه بهترین راه‌حل نیست، پس چه کار باید بکنیم؟

طبق مقاله‌ای از هالی براون، درمانگر ازدواج و خانواده (ال ام اف تی ) تحت عنوان چرا نوجوان‌تان با شما صحبت نمی‌کند، “اگر شما بتوانبد متوجه شوید که بعضی از کارهایی که در حال انجام‌اش هستید برای فرزندتان به طور تصادفی ناخوشایند است، بهتر می‌توانید با اوارتباط برقرار کنید.”

او در ادامه می‌گوید که به عنوان یک درمانگر، با نوجوانانی ملاقات می‌کند که معمولاً خیلی با والدین‌شان صحبت نمی‌کنند، اما آن-ها با او راحت هستند. او جادو نمی‌کند؛ بلکه این بیش‌تر از آن چیزی است که او انجام‌اش نمی‌دهد. در این‌جا لیست او آمده است:

۱. من کاری جز صحبت کردن با آنها انجام نمی‌دهم.

۲. من ‘روش درست’ انجام دادن کارها را به آنها نمی‌گویم.

۳. من غالباً، نظر نمی‌دهم؛ چند سوال می‌پرسم. اما نه سوالاتی که جواب‌شان را می‌دانم، یا این‌که تلاش می‌کنم آنها جواب قطعی بدهند که برای من خوشایند است.

۴. من حرف آنها را قطع نمی‌کنم، حتی وقتی‌که می‌توانم حدس بزنم که حرف آنها تا کجا پیش می‌رود.

۵. من به آنها نمی‌گویم که والدین‌شان هستم و آنها مجبورند هر چه می‌گویم انجام دهند.

براون در بند قبلی‌اش می‌گوید، “شما می‌توانید از فرزندان‌تان بخواهید به نحوه‌ی رفتارتان به عنوان پدر یا مادر بازخوردی بدهد. شما می‌توانید به آنها نشان دهید که به درک و حسی که از شما دارند اهمیت می‌دهید. سپس می‌توانید آن را در نحوه‌ی انجام کارهای آینده‌تان بگنجانید. یک گفت‌وگوی آزاد قدرت شما را تضعیف نمی‌کند. در واقع آن را تقویت می‌کند.”

در تجربه‌ی شخصی خودم، من فقط به دخترم فضایی دادم که نیاز داشت. غالباً، به او می‌گویم اگر می‌خواهد در مورد چیزی صحبت کند من این‌جا در کنارش هستم. من از سوال پرسیدن و اهمیت دادن به زندگی‌اش دست بر نداشتم، اما وقتی که نمی‌خواست صحبت کند محترمانه‌تر با او رفتار می‌کردم. من نیز تلاش کردم فقط با او باشم و تمامِ وقت با او صحبت نکنم. برای مثال، یک بار کل سفر از شهری به شهر دیگر را در خودروی‌مان در سکوت کامل به سر بردیم. حدود ۳۰ دقیقه طول کشید. این وضعیت مرا داشت می‌کشت.خیلی خودم را کنترل کردم که چیزی نگویم. من فقط فکر کردم که باید سکوت کنم و ببینم که آیا می‌خواهد صحبت کند یا نه. او صحبت نکرد و من باور دارم که این یک تجربه خوبی برای او بود که با مادرش در خودرو باشد بدون این‌که صحبتی بکند.

این دختر اکنون در مقطع دبیرستان است و خیلی آزادتر از قبل است. فکر می‌کنم می‌داند من به او احترام می‌گذارم و فقط به خاطر او در کنارش هستم. دوست دارم وقتی‌ او مسائل زندگی‌اش را با من در میان می‌گذارد. من فکر می‌کنم هنگامی‌که خواستم به او احترام بگذارم، او را باور کنم و به او کمی بیش‌تر فضا بدهم، او آن را حس کرد و روی پای خودش رشد کرد.

 ترجمه: تحریریه نشریه بازده- سحر مهراجی
نویسنده: تامی روز
منبع:لایف هک

//بازده//

 

(مشاهده ۶۸ نفر, فقط امروز)
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.
راحت و سریع با زدن دکمه + انتشار بده

برچسب ها

0 دیدگاه در “وقتی فرزند نوجوان شما نمی‌خواهد صحبت‌کند چه باید کرد؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ترین های هفته

No top posts yet

Page generated in 2٫852 seconds. Stats plugin by www.blog.ca

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

پشتیبانی سایت