کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

بختک: ۷ روش بر ای درمان و خلاص شدن از شر بختک

بختک چیست ؟

بختک یا فلج خواب به احساس وحشتناکی بین خواب و بیداری می گویندکه گویی کسی شما را گرفته و مانع از حرکت‌تان می‌شود. تقریبا همه‌ی آدم‌ها این لحظات ناخوشایند را تجربه کرده‌اند؛ وقتی نمی‌توانید تکان بخورید یا فریاد بزنید، و بعضی وقت‌ها به همراه این فلج‌شدگی کاملا احساس می‌کنید کسی یا چیزی درون اتاق‌تان است.

بختک

این یکی از ترسناک‌ترین تجربه‌های زندگی است، زیرا احساس می‌کنیم بیدار هستیم ولی هیچ کاری از دست‌مان بر نمی‌آید و حتی نمی‌توانیم بفهمیم چه بر سرمان می‌آید.

ولی توضیح منطقی این است که فلج خواب رویدادی زیستی (بیولوژیکی) است و چیزی نگران‌کننده‌ در آن وجود ندارد. وقتی از حالت خواب وارد حالت بیداری می‌شویم، گویی سکسکه‌ای در مواد شیمیایی مغزمان رخ می‌دهد و دچار فلج خواب می‌شویم.

چه چیز باعث فلج خواب می‌شود؟

عدم کنترل ماهیچه‌ها (atonia) در آخرین مرحله‌ی خواب که حرکت تند چشم (REM) نام دارد و خواب دیدن نیز در این مرحله صورت می‌گیرد، دلیل اصلی فلج خواب است؛‌ به این پدیده REM atonia گفته می‌شود.

هر شب که می‌خوابیم، تکانه‌های عصبی الکتریکی میان ماهیچه‌ها و مغزمان قطع می‌شوند. حتی اگر مغز به ماهیچه‌ها دستور حرکت دهد، بدن هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد (حتی اگر خواب ببینید ارتش مغول‌ها در حال حمله به سمت‌تان هستند).

پس چگونه می‌توانیم وقتی دچار فلج خواب شدیم، از آن خلاص شویم؟

قبل از هر چیز باید به این نکته دقت کنید، ممکن است فقط برخی از روش‌های زیر برای شما موثر باشند، و سایر روش‌ها تاثیری در شما نداشته باشند، زیرا این روش‌ها کاملا شخصی هستند. اگر چند تا از این ابزارها را در چنته داشته باشید، می‌توانید در مواقع لزوم، اوضاع را کمی برای خود بهتر کنید. کاملا برنامه‌ریزی کنید و تصمیم بگیرید دفعه‌ی بعد که دچار فلج خواب شدید، حتما این روش‌ها را به خاطر بیاورید.

۱. در این هنگام کاملا رها شوید و آرام بمانید. هرگز نباید سعی کنید دست و پا بزنید و به زور از آن فرار کنید. با دست و پا زدن وحشت و احتمالِ افتادن در دام توهمات ترسناک را بیش‌تر می‌کنید.

۲. سعی کنید به آرامی انگشتان دست و پای‌تان را تکان دهید. با این کار مستقیما به مغزتان پیغام می‌دهید که بیداری شده‌اید و از آن می‌خواهید atonia یا همان حالت عدم کنترل ماهیچه‌ها را متوقف کند.

۳. سعی کنید چشمان‌تان را تکان دهید، آنها را باز و بسته کنید و به اطراف نگاه کنید. سعی کنید حرکاتی انجام دهید که بدن و مغرتان کاملا متوجه شوند بیدار هستید.

۴. لب و ماهیچه‌های صورت‌تان را تکان دهید.

۵. تا آن‌جا که می‌توانید آرام و عمیق نفس بکشید.

۶. سعی کنید شرایط ذهنی‌تان را مثبت و آرام نگه دارید. به چیزهای مثبت و آرامش‌بخش فکر کنید و در صدها کیلومتر دورتر از اتاق خواب سیاه و تاریک‌تان ساحل دریا و آفتاب را تصور کنید.

۷. آخرین روش، بهترین روشی است که با کمک آن می‌توانید از فلج خواب خلاص شوید، و این روش منحصربه‌فرد و بی‌همتا است. فقط کافی است سعی کنید صورت‌تان را به هم بفشارید و جمع کنید؛ درست مثل این‌که بویی نامطبوع استشمام کرده‌اید، یا دندان‌قروچه کرده‌اید یا جایی از بدن‌تان درد می‌کند. این کار را دو سه بار پشت سر هم انجام دهید و به سرعت از شر بختک خلاص شوید. البته خودمان هم دلیل اصلی اثربخشی این روش را نمی‌دانیم، ولی محفوظ از خطا و شکست هم نیست.

وقتی با هر یک از روش‌های بالا از فلج خواب خلاص شدید، فورا از تخت‌خواب خارج شوید، چراغ را روشن کنید، و صورت‌تان را با آب سرد بشویید. به تخت‌خواب بر نگردید، زیرا احتمال این‌که دوباره گرفتار بختک شوید زیاد است.


 ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_امیررضا مصطفایی

منبع: گُوفیت‌استِی‌فیت

بختک: ۷ روش بر ای درمان و خلاص شدن از شر بختک

بختک چیست

فلج خواب


برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

 1. ناتان گفت:

  به نظرم دلیل رهایی در صورت دستور مغز به یکی از اعضای بدن این است که وقتی در حالت خواب هستیم و تکانه های عصبی میان بدن و مغز قطع میشود
  در این حالت که بیدار میشویم مغز به کار می افتد ولی
  بیدار نمی شود و تکانه به صورت کامل به جریان نمی افتد
  چرا که در عین حال قدرت تصمیم گیری داری ولی بدن
  قدرت عکس العمل نداری.
  در صورتی که به یکی از اعضای بدن دستور حرکت میدهیم این جریان الکتریکی وصل میشود و انسان میتواند به حالت بیداری کامل در بیاید و اعضای بدن را به حرکت در آورد. من در این مورد خیلی تجربه دارم و نوشته شماهم بیشتر بهم کمک کرد که دلیلش رو بدونم .
  دقیقا راهکارهای راهایی از این موفقیت رو بلد بودم
  مرسی از اطلاعات مفیدتون

 2. سارا گفت:

  من چند شب پیش دچار این حالت شدم شاید یه بخشش به خاطر استرس و نگرانی هست که دارم ولی حالتی که تو خواب دچارش شدم کمی متفاوته با این چیزی که نوشتید من دقیقا احساس میکردم که دندونام به هم میخورن و از چیزی میترسیدیم و سعی میکردم مادرمو صدا کنم با اینکه میدونستم هیچ صدایی از گلوم خارج نشده ولی انگار مامانم اومد پیشم نشست ولی نمیتونستم ببینمش بدنش که کنارم بود رو حس میکردم ولی نمیدیدمش تا اینکه حس کردم ممکنه کسه دیگه ای باشه و فشار ترسی که روم بود واقعا بد بود
  هنوزم یادش میوفتم حالم خراب میشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی