کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

وزیر خارجه آلمان: شک و تردیدی در اجرایی شدن برجام وجود نداد/ ظریف: یا همه امنیت خواهیم داشت یا هیچ کس امنیت نخواهد داشت

دکتر ظریف در  مصاحبه‌ی مشترک با وزیرخارجه آلمان تصریح کرد: اعتقاد داریم که همه‌ی کشورها باید برای مبارزه‌ی منطقی و جدی با تروریسم تکفیری داعش در منطقه حضور جدی داشته باشند.

 

zarif.jpg

به گزارش بازده به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، ظریف با تاکید بر اینکه باید مبارزه فرهنگی و ایدئولوژیکی هم در مقابله با تروریسم تکفیری در دستور کار کشورها قرار گیرد، افزود: داعش هیچ ارتباطی با اسلام ندارد و علاوه بر اینکه رشد اسلام‌ستیزی در اروپا باید متوقف شود باید ارسال منابع مالی و همچنین اعزام نیروی انسانی به داعش از طریق مرزهای مختلف قطع شود و اجازه ندهیم افراد جدید و کمک‌های مالی جدید به داعش برسد.

وزیرامورخارجه همچنین با تاکید بر اینکه در بعد نظامی باید با داعش، جبهه النصره و همچنین احرار الشام مقابله کرد، گفت: راهبرد ایران ایجاب می‌کند سوریه مجددا روی آرامش را به خود ببیند.

 

 ‌ سرنوشت سوریه را باید مردم این کشور تعیین کنند
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه مقداری واقع‌گرایی در مواضع غرب در قبال سوریه در حال شکل‌گیری است گفت : اعتقاد داریم که سرنوشت این کشور را باید مردم تعیین کنند و درباره افراد حاکم بر سوریه نیز خود مردم تصمیم بگیرند .

محمدجواد ظریف افزود:‌ برای حل بحران سوریه راه همواری وجود دارد که بر چند اصل استوار است و ما می‌توانیم بر آن توافق کنیم .

وزیر امور خارجه گفت: توافق کنیم که درگیری‌ها در سوریه باید خاتمه یابد و حکومتی مبتنی بر خواست مردم در سوریه باشد .

ظریف افزود: توافق کنیم که دخالت خارجی در سوریه باید متوقف شود و کمک به مردم سوریه تسهیل شود.

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه نباید  سرنوست سوریه به مردم این کشور دیکته شود  افزود : باید توافق کنیم که کمک‌های انسانی به مردم سوریه برسد و موج آوارگان سوری متوقف شود و این آوارگان به کشور خود بازگردند .

ظریف ادامه داد: باید جامعه بین‌الملل و مردم سوریه یکپارچه علیه فرقه‌گرایی و تروریسم مبارزه کنند و ضوابط و مقرراتی در سوریه باشد که این اطمینان باشد که رای و خواست مردم در این کشور اجرا می‌شود .

وزیر امور خارجه افزود: باید این اطمینان باشد که فشار و تحمیل از داخل و خارج سوریه بر مردم نیست.

ظریف تاکید کرد: موارد مورد توافق میان ایران و اروپا می‌تواند زیاد باشد و به راه حل سیاسی برای حل بحران سوریه برسیم.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: متاسفانه اصراری که درباره حضور نداشتن برخی افراد در آینده سیاسی سوریه شکل گرفته سبب شده است تا به نتیجه نرسیم .

وی افزود: ما در خارج از سوریه باید به شکل‌گیری ضوابط ، هنجارها و نهادهای حاکمیتی کمک کنیم و اجازه دهیم مردم سوریه برای افراد تصمیم بگیرند .

وزیر امور خارجه با اشاره به ضرورت پایان سریع جنگ در سوریه گفت: ما آماده هر گونه همکاری برای حل سیاسی بحران سوریه هستیم.

ظریف با اشاره به موضع آقای روحانی رئیس جمهور در خصوص آمادگی ایران برای همکاری در حل سیاسی بحران سوریه گفت: با همه کشورهای منطقه و سایر کشورهای موثر آماده همکاری هستیم.

وی افزود: این پیشنهادهای ایران برای حل و پایان بحران سوریه و قابل استفاده است.

وزیرامورخارجه آلمان نیز در پاسخ به پرسشی درباره گزارش فدراسیون فوتبال آلمان راجع به ارائه رشوه و مناسبت آن با جام جهانی گفت: خبرهای فدراسیون فوتبال آلمان در این باره را خوانده‌ام و از آنجا که فوتبال یک وجهه بین المللی دارد این فدراسیون باید هرچه سریع‌تر بررسی برای سوالات بی جواب در فوتبال را آغاز کند چراکه فوتبال یک موضوع فراملی است.
برای تکرار مکررات مواضع گذشته آمریکا ارزشی قائل نیستیم
وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما  مبنی بر اینکه رئیس جمهور آمریکا شب گذشته، آزمایش موشک عماد را نقض قطعنامه‌های شورای امنیت خواند و وزیر امور خارجه این کشور نیز همین موضع را قبل از آقای اوباما داشته است. همچنین رئیس جمهور و وزیر خارجه آمریکا تاکید کردند که تحریم‌های غیر هسته‌ای ایران در خصوص حمایت از آنچه تروریسم در منطقه خوانده شده است و نقض حقوق بشر در ایران ادامه خواهد یافت موضع شما در این باره چیست؟ گفت : موضع گیر‌ی‌های خلاف واقع آمریکا ، کار جدیدی نیست و متأسفانه آمریکا با این موضع گیری‌هایش همواره باعث شده است که چهره خوبی از خود برای ما ایجاد نکند.

ظریف افزود: این موضع گیری‌ها در مجامع بین المللی نیز اعتبار زیادی نداشته و همواره باعث مخدوش کردن چهره آمریکا در میان مردم ایران شده است.

وی تصریح کرد: آمریکا همواره از بزرگترین ناقضان حقوق بشر در منطقه همچون صهیونیست‌ها و برخی از متحدانشان حمایت و به کرات با اجماع بین‌المللی علیه سیاست‌های ضدصهیونیستی مخالفت کرده است لذا نمی‌توانیم برای تکرار مکررات مواضع گذشته آمریکا ارزشی قائل باشیم.

ظریف گفت: تکرار این مسائل باعث نمی‌شود مواضع آمریکا به واقعیات نزدیک شود و فقط اعتبار خود را نزد ملت ایران خدشه‌دار خواهد کرد.

وزیر امور خارجه در ادامه درخصوص آزمایش موشکی ایران و واکنش مقامات آمریکایی به این آزمایش تاکید کرد: همه اذعان دارند که آزمایش موشکی ایران هیچ ارتباطی با مسئله برجام ندارد.

وی افزود: در برجام موضوع موشکی مطرح نشده است و ما به جد معتقد هستیم که آزمایش‌های ما ارتباطی با قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد زیرا در این قطعنامه درخصوص موشک‌هایی با توانمندی حمل کلاهک‌های هسته‌ای صحبت می‌شود و هیچ یک از موشک‌های ایران برای توانمندی هسته‌ای طراحی نشده است.

ظریف خاطر نشان کرد: برنامه موشکی ایران برای دفاع مشروع از حاکمیت و تمامیت ارضی ایران طراحی شده است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: ما صریحاً اعلام کرده‌ایم که برنامه موشکی ما هیچ ارتباطی با برنامه هسته‌ای ندارد و جمهوری اسلامی ایران بارها ثابت کرده  که در دکترین دفاعی خود هیچ  جایگاهی برای برنامه هسته‌ای قائل نشده است.

اشتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان نیز در پایان این نشست خبری گفت: ما در مرحله اعتماد سازی قرار داریم و همه طرف‌ها باید تلاش کنند تا این اعتماد سازی انجام شود.

وی افزود: تقاضا می‌کنم شفاف سازی‌های لازم هم از سوی ایران و هم از سوی آمریکا به سرعت انجام شود تا از اینگونه حساسیت‌ها کاسته شود.

 
یا همه امنیت خواهیم داشت یا هیچ کس امنیت نخواهد داشت
وزیر امور خارجه در ادامه گفت: ما به دنبال حذف عربستان از منطقه نیستیم اما اجازه نمی‌دهیم دولت عربستان تلاش کند جمهوری اسلامی ایران را از منطقه حذف کند.

محمدجواد ظریف افزود: تلاش عربستان برای حذف ایران از منطقه باعث خونریزی و دامن زدن به ناامنی در منطقه خواهد شد.

وی گفت: دولت عربستان باید واقعیات منطقه را به رسمیت بشناسد.

ظریف با بیان اینکه ایران اعتقاد دارد که در منطقه ما خطرهای مشترکی هست و مهم‌ترین آن تروریسم تکفیری است، افزود: متأسفانه گروه‌های تکفیری با حمایت مالی برخی کشورهای منطقه پا گرفته و امروز به یک بحران برای کل منطقه و از جمله کشورها و گروه‌هایی که به تشکیل این خطر دامن زده‌اند تبدیل شده‌اند.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: این خطری است که برای همه منطقه است و نمی‌توان از این گروه‌ها استفاده موقت کرد.

ظریف گفت: متأسفانه برخی کشورهای همسایه با این تفکر واهی که می‌شود از این گروه ها برای اهداف کوتاه مدت استفاده کرد به آنها کمک کردند اما امروز همه به این واقعیت پی برده‌اند که این گروه‌ها برای کل منطقه تهدید هستند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران معتقد است در یمن، سوریه، بحرین و دیگر کشورها تنها راه حل سیاسی ازطریق مراجعه به نظر مردم و احترام به نظر مردم پیدا می‌شود.

ظریف گفت: نمی‌توان در منطقه راه حل‌ها را از طریق اقدامات نظامی تحمیل کرد و ضروری است هر چه سریع‌تر به تفاهم ملی، دولت‌های وحدت ملی، پایان درگیری‌ها، کاهش آلام انسانی و گفتگوهای ملی برای رسیدن به راه حل‌های بلندمدت فکر کرد.

وزیر امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران در همه این موارد موضع فعالی اتخاذ کرده است.

ظریف گفت: در یمن برای پایان دادن به بمباران غیرانسانی و وضع بسیار وخیم انسانی در آنجا تلاش کرده‌ایم و در سوریه نیز سعی می‌کنیم برای راه حل سیاسی بر اساس خواست مردم سوریه تلاش شود.

وی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به دنبال روابط دوستانه با همه همسایگان خود است افزود: یا همه ما امنیت خواهیم داشت یا هیچ کس امنیت نخواهد داشت.

ظریف گفت: این خیال‌پردازی است که می‌توان در سایه ناامنی منطقه به امنیت رسید و ما به چنین خیال‌پردازی‌هایی اعتقاد نداریم بنابراین معتقدیم یا همه امنیت خواهیم داشت یا هیچ کس امنیت نخواهد داشت.

وزیر امور خارجه افزود: از برخی از همسایگان می‌خواهیم که خیال پردازی را کنار بگذارند و بپذیرند که همه ما باید با امنیت در منطقه زندگی کنیم.

 روابط ایران و آلمان مبتنی بر احترام متقابل است

وزیر امور خارجه  در ادامه گفت : روابط جمهوری اسلامی ایران و‌آلمان روابط دیرینه‌ای است که مبتنی بر احترام متقابل و منافع مشترک برای دو کشور و دو ملت بوده است.

محمدجواد ظریف افزود: خوشحالم که آقای اشتان مایر معاون صدر اعظم آلمان و وزیر امور خارجه این کشور که سال‌ها است در سمت‌های مختلف به عنوان یک چهره آشنا برای روابط بین ایران و آلمان و همکاری‌های بین المللی جمهوری اسلامی ایران و اروپا نقش بسیار فعالی داشته، امروز نخستین بار به همراه یک هیئت بلندپایه به تهران سفر کرده است.

وی گفت: امروز ما راه‌های گسترش روابط دو کشور ایران و آلمان را بررسی کردیم.

ظریف با بیان اینکه از هفته‌های گذشته شاهد سفر مقامات عالی‌رتبه آلمانی مانند وزیر اقتصاد و هیئت‌های مختلف تجاری، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و صنعتی آلمان به ایران بوده‌ایم افزود: امیدواریم این سفرها زمینه جدید برای افزایش و گسترش روابط دو کشور باشد.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی دو کشور با هم آشنایی خوبی دارند و می‌توانند به عنوان موتور گسترش روابط دو کشور فعالیت کنند گفت: گفتگوهای سیاسی ما شامل روابط دوجانبه و موضوعات مورد علاقه دو کشور از جمله افراط‌گرایی، تروریسم، مواد مخدر، حقوق بشر و خلع سلاح است که در این باره امروز گفتگوهای خوبی انجام دادیم و این گفتگوها را ادامه خواهیم داد.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: در حوزه اقتصادی زمینه‌های مختلفی برای همکاری میان دو کشور وجود دارد.

ظریف با بیان اینکه در موضوعات منطقه ای نیز می توانیم با یکدیگر کار کنیم گفت: ما از نقش آلمان در منطقه استقبال می کنیم و معتقدیم آلمان می تواند نقش مثبتی در ثبات خلیج فارس و منطقه پیرامونی ما ایفا کند.

وی تصریح کرد: روابط دو کشور می تواند برای منطقه و روابط ما با اروپا نمونه باشد.

ظریف با بیان اینکه هم‌اکنون نشست امنیتی مونیخ در خاورمیانه از ساعتی پیش در تهران آغاز شده است ، افزود: هر دوی ما قرار است در این نشست سخنرانی کنیم.

 

 دولت عربستان وضع مفقودان ما را هر چه سریع‌تر روشن کند

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه با اشاره به فاجعه جان باختن حجاج ایرانی در منا گفت: ما از دولت عربستان توقع داریم هر چه سریع‌تر وضع مفقودان ما را روشن کند و آنها را به سلامت به خانواده‌های خود برگرداند.

محمدجواد ظریف افزود: ما از دولت عربستان توقع داریم اگر این مفقودان جان خود را از دست داده‌اند پیکرهای مطهر آنها را به خانواده‌هایشان برگرداند اما متأسفانه تاکنون شاهد تأخیر در این زمینه هستیم.

وی گفت: ما از عربستان توقع داریم در این باره هم عدالت را رعایت و هم از تکرار اینگونه فجایع جلوگیری کند.

تلاش برای گسترش همکاری‌ها با ایران

وزیر امور خارجه و معاون صدر اعظم  آلمان هم در ایت نشست با تاکید بر لزوم گسترش همکاری‌ها با ایران گفت: آلمان و کشورهای عضو ۱+۵ تلاش دارند تا در همه زمینه‌ها همکاری خود را با ایران گسترش دهند.

اشتاین مایر درباره بخش‌هایی از دستاورد نشست مشترک با دکتر ظریف گفت: ما برای اجلاس مقدماتی نشست امنیتی مونیخ به تهران آمده‌ایم و  بخش‌هایی از برنامه جامع اقدام مشترک که با هماهنگی و مشارکت ایران و کشورهای عضو ۱+۵ به تصویب رسیده در مرحله اجرایی شدن است.

وی افزود: آلمان به همراه دیگر کشورهای عضو ۱+۵ تلاش دارد تا در همه زمینه‌ها همکاری خود با ایران را افزایش دهد.

اشتاین مایر با اشاره به اینکه این نخستین سفرش  بعد از توافق برجام به تهران است گفت: با توجه به تصویب برجام و نزدیک شدن آن به مرحله اجرا ، همه کشورهای تصویب کننده باید همکاری‌های بیشتری را در جهت اجرای برجام اعمال کنند و به مفاد این پیمان پایبند باشند.

وزیرامورخارجه کشورمان امروز در نشست خبری همراه با همتای آلمانی خود در جمع خبرنگاران گفت: مبارزه روسیه با گروهک تروریستی داعش در سوریه را در چارچوب اقدامات بین المللی برای مقابله با افراط و تروریسم تکفیری در منطقه می‌دانیم و همه کشورها باید در این باره وارد شوند.

وی افزود: قرار است در سفر دو روزه خود به عربستان سعودی نیز سفر کند.

 

 هیچ نشانه‌ای از اجرا نشدن برجام در میان کشورهای امضاکننده وجود ندارد

وزیر امور خارجه آلمان در پاسخ به سوالی درخصوص شایعات مطرح شده درباره پایبند نبودن امریکا به توافق برجام و تضمین اتحادیه اروپا درخصوص اجرایی شدن این توافق گفت: با توجه به این شایعاتی که در زمینه اجرایی شدن برجام به وجود آمده است باید اشاره کنم که اگر در طول این ۱۰ سال همواره به شایعات گوش می‌کردیم، هرگز موفق نمی‌شدیم و باید بگویم نباید به این شایعات اتکا کرد.

اشتاین مایر افزود: من هیچ نشانه‌ای از اجرا نشدن برجام در بین کشورهای امضاکننده این توافق ندیدم و مطمئن هستم که این روند در حال انجام شدن است.

وی گفت: مراحل اجرایی شدن برجام در حال پیگیری است و در این زمینه جای هیچ گونه شک و تردیدی وجود ندارد.

مایر تاکید کرد: باید در مورد مسائل مهم صحبت کنیم و توجه به شایعات نمی تواند راه حل نهایی باشد.

 ایران و امریکا شفاف‌سازی کنند

وزیر امور خارجه آلمان گفت: ایران و امریکا در مورد آزمایش موشکی عماد در تهران شفاف‌سازی کنند.

فرانک والتر اشتاین مایر پس از اظهارات محمدجواد ظریف در مورد موضع‌گیری رئیس جمهور امریکا درباره آزمایش موشکی عماد در ایران افزود: ما در مرحله اعتمادسازی هستیم.

اشتاین مایر با بیان اینکه نمی‌خواهم اظهار نظر کنم تصریح کرد: طرفین حتی ‌الامکان شفاف‌سازی کنند تا از حساسیت‌ها بکاهیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه اتحادیه اروپا چه تضمینی دارد که امریکا بعد از انتخابات ریاست جمهوری‌اش برجام را اجرا خواهد کرد، گفت: در حال حاضر هیچ نشانه‌ای نمی‌بینم که دو طرف، توافق مد نظر را اجرا نکنند.

وزیر خارجه آلمان افزود: نباید شک کرد که یک طرف، توافق را اجرا نخواهد کرد، ما باید درباره مسائل صحبت کنیم و درحال حاضر به شایعات توجه نکنیم.

اشتاین مایر در پاسخ به سوال خبرنگار اشپیگل در مورد اقدامات ایران در مورد عربستان گفت: من درخواست می کنم ایران از نفوذ خود در منطقه برای کاستن از بحران استفاده کند.

وی اظهار داشت: باید از قطعنامه‌های سازمان ملل حمایت شود و باید جامعه جهانی را به سمت کمک های بشردوستانه به سوریه بسیج کنیم.

 

//بازده//

مطالب پیشنهادی:

وام ۹۰ میلیونی ساخت مسکن آمد

فروش رنو به ایران ۲ برابر شد

اتحادیه‌ی اروپا روز یکشنبه لغو تحریم‌های ایران را اعلام می‌کند

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی